Z pogrążonej w słońcu pustyni Rabiah, na którą zabrałem Was ostatnim razem, przenosimy się w końcówkę najmroźniejszego okresu w historii Dominarii, na kontynent Terisiare. W poniższym artykule z cyklu Magic Lore Pl zamierzam przytoczyć Wam jedną z najmniej znanych historii dotyczących Dominarii, która towarzyszyła graczom przy okazji wydania dodatku Coldsnap. W przeciwieństwie do innych opowieści z Multiverse, tej nie da się znaleźć w książkach czy komiksach. Jej zręby odnajdujemy jedynie we flavor textach, osobnych artykułach oraz specjalnych wkładkach do produktów, które zostały wówczas wydane. Z tych wszystkich elementów wyłania się intrygująca opowieść, w której po raz kolejny niemałą rolę odgrywają Phyrexianie. W poniższym tekście koncentruję się wyłącznie na tym konkretnym fragmencie historii Dominarii. Jeżeli więc niektórzy bohaterowie czy miejsca nie są wam znani, odsyłam was do innych artykułów oraz materiałów filmowych, szczególnie tych poświęconych Ice Age i Jodahowi.
Lodowiec Ronom
Geografia Dominarii po wywołanym przez Urzę wybuchu Syleksu przeszła przeobrażenie. Nastała trwająca ponad 2000 lat epoka lodowcowa, która wywróciła porządek planu do góry nogami. Kontynenty zmieniły swój kształt, powstały nowe wyspy, znacząco obniżyła się temperatura, a wieczne zmarzliny pokryły znaczącą część terenu. Region, który nas interesuje znajdował się na kontynencie Terisiare, tym samym, który był świadkiem Wojny Braci. Największy i najbardziej znany lodowiec, rozciągający się od bieguna i pokrywający sporą część Terisiare, nosił nazwę Ronom. Nazwa wzięła się od jeziora, które w czasach Wojny Braci było tak duże, że stanowiło morze wewnątrz kontynentu. Jego zamarznięta powierzchnia stanowiła jedną z granic wielkiego lodu, drugą była twierdza Lim-Dula Tresserhorn. Co ciekawe, w sercu tego właśnie lodowca uwięziona została dominariowa Thing in Ice, czyli tajemnicza Marit Lage, której późniejsze losy nie są znane. Tutaj też Feldon odnalazł swoją słynną laskę. U stóp Ronom znajdowała się pokryta tundrą, niemal pozbawiona życia kraina Boreal. Zamieszkiwały ją przystosowane do życia w bardzo niskich temperaturach zwierzęta, kilka plemion centaurów, goblinów, elfów i bohaterowie tego artykułu, czyli kultyści Rimewind. Społeczność tych ostatnich swoją siedzibę miała w twierdzy o „zaskakującej” nazwie Rimewind. Dalej znajdowały się lodowe pustkowia, niegdyś znane jako Adarkar (zobrazowane również na karcie Adarkar Wastes). Mało kto się tam zapuszczał, gdyż zgodnie z legendą znaleźć tam można było pozostałości po Wojnie Braci, które wcale nie chciały zostać odnalezione.
Worldspell i Wielka Odwilż
Żyjąca na dalekiej północy społeczność kultystów przez większość okresu swojego istnienia nie stanowiła zagrożenia dla innych nacji. Jej członkami byli w dużej mierze magowie i ich rodziny, poświęcający się badaniu i eksperymentowaniu z wiecznym lodem. Tę właśnie grupę nazywamy kriomantami i to właśnie oni odpowiedzialni byli za przystosowanie się wielu gatunków zwierząt do nowych warunków klimatycznych panujących na Dominarii. Wierzyli, że lodowe soczewki można wykorzystać do wzmacniania magii, a sam fakt nastania wieku lodu jest dla Dominarii korzystny. Ich spokojna egzystencja została zaburzona przez rzucenie przez Freyalise potężnego zaklęcia zwanego Worldspell, które zapoczątkowało kolejne przemiany klimatyczne na tym planie. Lodowce zaczęły się topić i nastał czas Wielkiej Odwilży. W jej efekcie regiony takie jak Boreal zostały kompletnie zatopione. Zanim to jednak nastąpiło, kriomanci podjęli desperacką próbę zatrzymania procesu topnienia i powstrzymania Wielkiej Odwilży. Nie był to łatwy czas dla mieszkańców Dominarii. Podnosząca się temperatura i topiące się lodowce, doprowadzały do gigantycznych powodzi. Razem z nimi przyszedł głód, którego konsekwencją były choroby i zarazy. Nie pomagało również to, że mniej cywilizowane rasy, na przykład gobliny, ratowały się przed śmiercią urządzając rajdy na ludzkie społeczności. W efekcie twierdza Rimewind stała się jedną z bezpiecznych przystani, do której kierowali się uchodźcy.
Heidar i zamrożona Phyrexia
Przywódcą organizacji w tamtym okresie był kriomanta imieniem Gendrin. Mag, razem ze swoimi towarzyszami, rzucał kolejne zaklęcia, mające zatrzymać proces topnienia i utrzymać status quo. Jego uczniem był Heidar, który za wszelką cenę próbował znaleźć alternatywne rozwiązanie problemu. To on głęboko w podziemiach twierdzy odnalazł phyrexiańskie płaskorzeźby, pochodzące jeszcze z czasów Wojny Braci. Runy i sekrety w nich zawarte doprowadziły go do szaleństwa i przekonania, że dzięki wiedzy jaką posiadł, uda się mu powstrzymać odwilż. Zamordował swojego mistrza, który się z nim nie zgadzał i przejął władzę w organizacji. Jego badania nad Phyrexią zaprowadziły go do pełnej nieumarłych, byłej twierdzy nekromanty Lim-Dula – Tresserhorn. Władzę w niej próbował wówczas przejąć zakon nieumarłych rycerzy Stromgald, wygnanych z Kjeldoru po tym jak wyszła na jaw ich intryga, mająca na celu obalenie młodego wówczas króla Dariena. W zamian za ochronę przed barbarzyńcami z Balduvii i ich sojusznikami z Kjeldoru (z tych dwóch nacji powstanie później królestwo Nowej Argivii) Heidar pomógł przejąć Haakonowi i Rycerzom Stromgald władzę nad twierdzą. Sprzymierzył się również z wampirzycą Garzą Zol, która doszła do władzy w mieście Krov, walczącym wówczas z zarazą. W twierdzy Lim-Dula odnalazł dokumenty, dzięki którym zlokalizował kolejny skarb zamrożony w lodowcu. Była to armia phyrexiańskich maszyn, niestety pozbawionych zasilania. Ten problem rozwiązali kriomanci, współpracując z magami dostarczonymi przez Garzę. Stworzyli lodową wersję kamieni mocy Thran – Coldsteel Hearts. Udało się im to zrobić w ostatniej chwili, gdyż armia barbarzyńców z Balduvii, mocno zaniepokojonych rosnącymi ambicjami kultystów, najechała twierdzę Rimewind. Heidar tymczasem pogrążał się w coraz większym szaleństwie, po tym jak syn Lovisy, Lothar zabił jego partnerkę. Heidar przestał przejmować się tym, kto jest wrogiem, a kto sojusznikiem i na czele swojej armii phyrexiańskich maszyn, rozpoczyna niszczycielską kampanię. To jego armia odpowiedzialna jest za śmierć Lovisy Zimnookiej i spustoszenie dużej części Terisiare. W międzyczasie ma miejsce wielka, czterodniowa bitwa między Rycerzami Stormgald a Kjeldoranami, zakończona śmiercią króla Dariena i Haakona.
Upadek Rimewind
Koniec kultu i samego Heidara nastąpił krótko po tym wydarzeniu. W ramach przymierza Garza Zol dostarczyła kriomancie nie tylko zdolnych magów, którzy pomogli mu opracować lodowe kamienie mocy, ale i assasynów, którzy na rozkaz wampirzycy zabili samego Heidara. Stało się to, kiedy Garza poczuła się zagrożona, widząc szaleństwo kriomanty i zmierzającą w kierunku Krov armię maszyn. Resztki Rimewind poszły w rozsypkę, ścigane przez Balduvian i Kjeldoran, a phyrexiańskie maszyny zostały rozłożone przez druidów z Yavimayi.
Mechanik z Soldev
Warto wspomnieć również o nieudanej próbie Arcuma Dagssona, która została opowiedziana na jednej z „wkładek” dodatku Coldsnap. W czasach Ice Age jedno z miast Kjeldor o nazwie Soldev słynęło ze swoich mechaników i rzemieślników, którzy pracę nad artefaktami traktowali jak sztukę. Nie da się ukryć, że dużą część swojej wiedzy czerpali z wykopalisk, które prowadzili w ruinach miasta Storgard, za którego upadek odpowiada Tevesz Szat, a gdzie Freyalise stała się wędrowcem. Najznamienitszym spośród mechaników był właśnie Arcum Dagsson. Zarówno miasto Soldev, jak i Arcum, odegrali ważną rolę w historii Jayi Ballard i Jodaha, która zakończyła się zniszczeniem miasta przez maszyny. W efekcie tego zdarzenia mistrz mechaniki postanowił poświęcić życie na próbę naprawy tego, do czego się przyczynił. Na okazję nie musiał długo czekać, i to on bardzo się zasłużył w walce z phyrexiańskimi maszynami Heidara. Próbował również rozwiązać problem u źródła w dość nietypowy sposób. W tym celu dotarł do twierdzy Rimewind, u stóp której odbyła się bitwa z Balduvianami. Początkowo chciał zapobiec wymarszowi Heidara, ale na to było już za późno. Zrekonstruował i przekształcił jedną z pozostawionych maszyn w bombę i posłał ją śladem pozostałych, by narobić jak największych szkód. Niestety, zadanie okazało się bardziej skomplikowane i mechanizm aktywował się dużo za wcześnie, pozostawiając wielki lej w miejscu, gdzie wcześniej wznosiła się twierdza.
Opisane przeze mnie wydarzenia stanowią końcową fazę okresu, który w historii Dominarii znamy jako Wielką Odwilż. Mogłoby się wydawać, że cały Ice Age przyniósł na plan wiele tragedii, ale największą było tak naprawdę rzucenie Worldspell, które ten okres zakończyło i zniszczyło Odłamek 12 światów. To pozwoliło, by na plan wrócił Urza i wojna z Phyrexią. Zapraszam was do śledzenia kolejnych artykułów, jak i materiałów filmowych, gdzie z czasem zmierzymy się z całą tą historią.
Źródła
Pisząc ten tekst posiłkowałem się wpisami z wiki:
- https://mtg.gamepedia.com
- https://mtg.gamepedia.com/Cult_of_Rimewind
- https://mtg.gamepedia.com/Boreal
- https://mtg.gamepedia.com/List_of_secondary_characters/Dominaria
- https://mtg.gamepedia.com/Heidar
- https://mtg.gamepedia.com/Garza_Zol
Obecnie w ramach poprzednich etapów projektu ukazały się poniższe prace (aktualizacja z 18.09.2020):
Artykuły
- Magic Lore – Rimewind i kriomanci
- Magic Lore – Akademia Tolariańska, historia uczelni
- Magic Lore – Taysir i refrakcja planu Rabiah
- Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 7 – przedrewizyjni Walkerzy
- Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 6 – przed Naprawą Świata: Wędrowcy Magica
- Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 5 – przed Naprawą Świata: Dziewięciu Tytanów Urzy
- Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 4 – po Naprawie Świata: wędrowcy neutralni
- Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 3 – po Naprawie Świata: sprzymierzeńcy Gatewatch
- Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 2 – po Naprawie Świata: złoczyńcy
- Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 1 – po Naprawie Świata: Gatewatch
- Magic Lore – Historia Urzy, cz. 1
- Magic Lore – Terisiare za czasów Wojny Braci (0 do 64 AR)
- Magic Lore – Artefakty Wojny Braci
- Magic Lore – Historia Mishry (0 do 64 AR)
- Magic Lore – Rzecz o bohaterach Bratobójczej Wojny (0 do 64 AR)
- Magic Lore – Wojna Braci, kronika konfliktu (0 do 64 AR)
- Magic Lore – Losy Nahiri, Sorina i Ugina (-1.400 AR)
- Magic Lore – Czasy Legend (-5.000 do -2.500 AR)
- Magic Lore – Rzecz o imperium Thran (-5.000 AR)
- Magic Lore – Guildpact (-5,500 AR)
- Magic Lore – Numena, Smoki i Fałszywa Bogini (-16.000 i 4.306 AR)
- Magic Lore – Wojna Starszych Smoków (-20.000 do -17.000 AR)
- Magic Lore – Elders, czyli starszyzna Magica
- Magic Lore – Ur-Dragon i Starsze Smoki (-20.000 AR)
- Magic Lore – Multiwersum, Blind Eternities i Planeswalkerzy
- Magic Lore – Prehistoria (-100.000 AR)
- Magic Lore – Wstęp do projektu
Filmy
- MTGLore.pl#18 – Plan gdzie rządzą gobliny – Mercadia, przemiana Crovaxa i inwazja Latulli!
- MTGLore.pl#17 – Misja ratunkowa na Rath! Saga Weatherlight
- MTGLore.pl#16 – Jak zebrała się załoga Weatherlighta? Nowy etap wojny z Phyrexią
- MTGLore.pl#15 – Wielki Projekt Urzy. Plan na 30 pokoleń – Linie Krwi!
- Komiksy w świecie Magica. Zeszyty Chandry!
- MTGLore.pl#14 – Jak powstała Akademia na Tolarii, skąd się wziął Karn, początki kariery Teferiego!
- MTGLore.pl#13 – Zimna Wojna na Dominarii. Powrót Urzy i Gixa!
- MTGLore.pl#12 – Jak Jaya została wędrowcem? Co wydobyto spod lodowca w trakcie Coldsnap! Wielka Odwilż
- MTGLore.pl#11 – Kim jest Jaya, Freyalise i Lim-Dul? Kto rzucił Worldspell i stopił lodowiec?
- MTGLore.pl#10 – Początki Ice Age na Dominarii. Historia Feldona, Jodaha, Tevesz Szata i Sarpadii
- MTGLore.pl#9 – Urza vs Mishra – Bratobójcza Wojna (The Antiquities War)
- MTGLore.pl EXTRA – Kim jest Davriel Cane? Co łączy Brandona Sandersona, MTG i Innistrad?
- MTGLore.pl EXTRA – Ikoria: Lair of Behemoth! Historia Lukki i Vivien opowiedziania w Sundered Bond
- MTGLore.pl EXTRA – Przeczytałem kontynuacje War of the Spark: Forsaken – żebyście Wy nie musieli!
- MTGLore.pl EXTRA – Historia Throne of Eldraine, czyli Wildered Quest i powrót Garruka!
- MTGLore.pl EXTRA – Ikoria: Lair of Behemoth! Historia Lukki i Vivien opowiedziania w Sundered Bond
- MTGLore.pl EXTRA – Przeczytałem kontynuacje War of the Spark: Forsaken – żebyście Wy nie musieli!
- MTGLore.pl EXTRA – Historia Throne of Eldraine, czyli Wildered Quest i powrót Garruka!
- MTGLore.pl#8 – Numena, Karona i Primeval Dragons!
- MTGLore.pl EXTRA – Historia War of the Spark i recenzja książki!
- MTGLore.pl#7 – Podpisanie Guildpactu i początek Gildii na Ravnice!
- MTGLore.pl#6 – Czas legend, czyli jak powstał Blackblade!
- MTGLore.pl#5 – Historia Yawgmotha, Imperium Thran i początków Phyrexi
- MTGLore.pl#4 – Wojna Starszych Smoków oraz jak Nicol Bolas został Planeswalkerem!
- MTGLore.pl#3 – Ur-Dragon, Elders, narodziny Nicol Bolasa i powstanie jego Akademii!
- MTGLore.pl#2 – Jak działa Multiverse, Planeswalkerzy i Ślepe Wieczności
- MTGLore.pl#1 – Czym jest projekt i jak liczymy w Magicu czas!
Zapraszamy także do wspierania naszego projektu poprzez Patronite. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierali lub aktywnie wspierają Projekt Magic Lore Pl!
Michał Sumka
- Paweł Szczęsny
- Rymika Myślicka
- Piotr Gliźniewicz
- Jakub Rojek z Wilda Software
- Sebastian Pustelnik
- Patron Anonimowy
- Patron Anonimowy
- Sklep StrefaMtg.pl
- Sklepy Graal.pl

art by: Błażej Kurowski, www.instagram.com/Vlepkaaday; kliknij, aby powiększyć
O autorze: Rafał Tarnowski – w Magica gra od starej Ravnici. Żaden format mu nie straszny, równie chętnie zagra Limited, co Constructed. Najlepiej bawi się grając Moderna. Nadal czeka na swoje największe sukcesy. Do tej pory, poza nabiciem niezliczonej ilości planeswalker pointów, udało mu się zwyciężyć kilka GPT i zrobć kilka topów na PTQ. Póki co pozostaje mu nucić pod nosem na przemian „Never was on a pro tour…” i Eye of the Tiger.
Prywatnie, fan filmu, wszelkiej maści gier z prądem i bez. Razem z Eweliną Tarnowską prowadzi na YouTube kanał poświęcony nauce gry i polskiej scenie magica – Akademię Nicola Bolasa.