Magic Lore – Wojna Braci, kronika konfliktu (0 do 64 AR)

Wracamy do podręczników historii, starych kronik i wykopalisk archeologicznych rozsianych po całym Multiwersie. W poprzednim, I etapie projektu przedstawiliśmy wydarzenia prehistoryczne, od najstarszego doniesienia we wszechświecie Magica związanego z rasą Equilorów, przez losy pradawnych smoków, aż po pierwsze wątki związane z horrorami Eldrazi. Tak dotarliśmy do daty 0 AR. W II etapie projektu skupimy się na wczesnych czasach nowożytnych.

Kolejny etap naszego projektu otwiera bardzo istotne wydarzenie, które właściwie ukształtowało znany nam Multiwers, a jego echo słychać nawet po tysiącach lat. Pora na Wojnę Starożytności (ang. Antiquities War), a dokładnie na Wojnę Braci Urzy i Mishry – dwóch najpotężniejszych magów kroczących między światami.

Narodziny i wczesne lata

0 AR

wojna braci

Urza i Mishra by Błażej Kurowski www.instagram.com/Vlepkaaday; kliknij, aby powiększyć

Rodzą się Urza i Mishra. Urza pierwszego dnia roku, a Mishra ostatniego dnia. Są dziećmi argiviańskich szlachciców. Matka braci umiera po kilku latach. Ojciec poślubia arystokratkę, która traktuje przybranych synów z lekceważeniem i pogardą.

10 AR

Ojciec zaczyna chorować i wysyła swoich synów na wykopaliska, do starej archeolog Tocasji (której wyświadczył przysługę kilka lat wcześniej). Tocasia naucza chłopców podstaw sztuki rzemieślniczej; wytwarzania i stosowania artefaktów, uczy o dzikiej magii żywiołów oraz przekazuje wiedzę o Imperium Thran. Zabiera ich także na wykopki archeologiczne.

12 AR

Umiera ojciec Urzy i Mishry.

Na wykopkach pojawia się wiele innych dzieci szlachetnych rodzin oraz bywają nomadzi Falaiji, ale tylko Urza z Mishrą zostają tam na stałe jako uczniowie Tocasji.

 

Kamienie Mocy, Ornithopter i Phyrexia

16 AR

Urza i Mishra odkrywają szczątki ornithoptera (latającej maszyny, służącej m.in. do transportu), najprawdopodobniej pochodzącego z Thran. Niektóre doniesienia mówią, że thoptery były jednymi z pierwszych urządzeń, nad którymi bracia pracowali.

20 AR

Tocasia wraz z braćmi odkrywają Jaskinie Koilos, gdzie znajduje się zamknięty portal do Phyrexii (w Jaskiniach Przeklętych). Urza i Mishra przez przypadek rozdzielają ekstremalnie silny Kamień Mocy (ang. Powerstone) na dwie części – Kamień Potęgi i Kamień Słabości. Nie tylko naruszają portal, ale także poróżniają się w kwestii kontroli nad kamieniami. Tocasia stara się pomóc, ale bracia jej nie ufają. Mishra od czasu posiadania Kamienia Słabości zaczyna mieć mroczne wizje.

W końcu gniew, podejrzliwość, ale także chęć posiadania mocy kamieni osiągają masę krytyczną i podczas jednej z nocy Urza i Mishra atakują się nawzajem mocą artefaktów. Tocasia staje między nimi, próbując powstrzymać walkę. Bracia niestety tracą koncentrację i następuje eksplozja zabierająca ze sobą Tocasię. Zmieszany i pełen wstydu Mishra ucieka na pustynię, gdzie zostaje pojmany przez nomadów Fallaji. Bez wpływu Tocasii obóz wykopaliskowy rozpada się. Urza jeszcze w tym roku zostaje nauczycielem zegarmistrza Krooga.

 

Żądza wiedzy i szaleństwo

21 AR

Mishra

Młody Urza poślubia księżniczkę krainy Yotia – Kaylę bin-Kroog, córkę watażki (z ang. warlord – także dygnitarz wojskowy, gubernator wojskowy), aby zyskać dostęp do księgi Thran będącej w posiadaniu jej rodziny. Żona nie jest dla niego istotna, liczy się tylko pogłębianie wiedzy.

Mishra naucza syna wodza Fallaji, ma jednak coraz więcej mrocznych snów i wizji. Podczas ataku smoczego silnika (ang. dragon engine) z Phyrexii zyskuje nad nim kontrolę, a następnie zostaje mianowany przez Quadira (najwyższy tytuł przywódcy Fallaji) głównym czarownikiem nomadów.

23 AR

Tawnos zostaje uczniem Urzy, Ashnod zostaje uczniem Mishry.

 

(nie)pokojowe konferencje

26 AR

Przedstawiciele Korlis, Argive, Yotii i Fallaji spotykają się na pokojowej konferencji w Korlis. Spotkanie kończy się dramatem. Watażka Yotii ginie, pozostawiając Urzie przywództwo nad krainą. Mishra rekrutuje więcej smoczych silników z Phyrexii. Kapłani Gixa opuszczają swój klasztor w Koilos.

27-28 AR 

Kolejna pokojowa konferencja w Kroog również kończy się fiaskiem i katastrofą, oficjalnie rozpoczynając Wojnę Braci. Kroog zostaje zniszczone przez smocze silniki. Wódz Fallaji zostaje zabity. Mishra zostaje wyznaczony nowym Quadirem Fallaji. Gix (demon Phyrexii) dostaje się do Dominarii.

 

Wojna Braci i Trzecia Droga

28-64 AR

Na dobre rozpętuje się Wojna Braci, sekretnie podżegana przez agentów Phyrexii. Silna i poważana rodzina Carthalion z Dominarii dołącza do sił Mishry.

29 AR

Narodziny Harbina – syna Kayli bin-Kroog. Możliwym ojcem jest Urza lub jego brat Mishra. Nigdy nie ustalono dokładnego ojcostwa.

33 AR

W mieście Terisia powstaje Unia o nazwie Trzecia Droga (lub też Trzecia Ścieżka), ale zostaje zinfiltrowana przez Bractwo Gix. Trzecia Droga, to sojusz użytkowników magów, historyków, intelektualistów i rzemieślników z całej Terisiare będących alternatywną opcją do sił Urzy a Mishry.

 

Sylex Golgothian, bitwy oraz losy Tawnosa i Ashnod

34 AR

Sylex Golgothiański

Feldon odkrywa Sylex Golgothiański (nigdy nie odkryto czy Golgothian było miejscem czy istotą) – potężny artefakt z czasów imperium Thran. Sylex wykonany był z nieznanego metalu przypominającego miedź, o średnicy około 30 cm, opisany jako skrzyżowanie miseczki zamontowanej na grubym cokole i przysadzistej, szerokiej czary. Jego wnętrze zostało wyrzeźbione glifami w kilku językach, w tym Thran, Fallaji i Sumifan.

35 AR

Następuje połączenie Argive i Korlis. Urza zostaje mianowany Lordem Obrońcą połączonych królestw.

38 AR

Połączone królestwa atakują i wyzwalają Yotię. Królestwo Yotia zostaje podporządkowane Argive i Korlis.

39-42 AR

Siły Urzy napierają na Tomakul, jedno z głównych miast Falaji, gdzie stacjonuje Mishra. Siły są kierowane 16 km od miasta. Tawnos zostaje schwytany.

43 AR

Uczennica Mishry spostrzega czym on się staje i pomaga Tawnosowi uciec. Odkrywa to Bractwo Gixa, jego kapłani przekonują Mishrę, by wygnał swoją protegowaną. Ashnod wyjeżdża do Almaaz. Tawnos wraca do Argive.

Harbin rozpoczyna szkolenie jako pilot ornitoptera.

Siły Mishry zaczynają atakować miasto Terisia.

44 AR

Gixianie zdradzają Trzecią Ścieżkę. Miasto Terisia upada. Hurkyl zostaje zabity. Drafna, Feldon i Loran uciekają.

Loran zostaje później schwytany przez Ashnod, która odbiera mu Sylex Golgothiański.

Ostatnia potyczka na Argoth, dewastująca eksplozja oraz iskra Urzy

55 AR

Harbin podczas swoich lotów odkrywa Argoth – dużą wyspą u wybrzeży Terisiare na Dominarii. Argoth była pokryta bujnym lasem, bogatym w zasoby naturalne i domem dla wielu elfów i ludzkich druidów.

57 AR

Gix zwabia Urza i Mishrę na Argoth. Bracia podczas kilku lat bitew pozbawiają wyspę wszelkich zasobów.

mapa terisiare - wojna braci

kliknij, aby powiększyć (source: https://twitter.com/jay13x/status/976501624800759809)

64 AR

Następuje ostateczna bitwa podczas Wojny Braci. Gix sprawia, że wszystkie stworzenia artefaktyczne w obu armiach wpadają w szaleństwo i dziki berserk. Podczas bitwy Ashnod – zanim zostanie zabita przez Gixa – wręcza Sylex Tawnosowi. Tawnos przekazuje go Urzie.

Mishra okazuje się być zmodyfikowany przez konstrukty Phyrexian, powoli zmieniając się w żywą maszynę. Urza aktywuje Sylex. Wybuch ściera Argoth z powierzchni krainy, zamienia Urborg w bagno i wprowadza całą Dominarię w epokę lodowcową.

Wybuch Sylexa rozpala iskra wędrowca u Urzy, który następnie odchodzi z Dominarii. Powstaje Odłamek Dwunastu Światów (z ang. Shard of the Twelve Worlds). Gix i jego sługi wycofują się do Phyrexii.

W następstwie wojny Argive, Yotia, Yomuk, Malpiri i Korlis upadają. Almaaz jest jedynym miastem-państwem na Terisiare, które pozostało nienaruszone. Rozpoczyna się Mroczny Wiek (z ang. Dark Age).

i pizzzzzg z Sylexa!

– Ober

 

Źródła

Pisząc ten tekst posiłkowałem się poniższymi źródłami:

 

Aktualizacja z 04.04.2020: obecnie ukazały się poniższe prace w ramach projektu Magic Lore PL

Artykuły:

 

Filmy

 


PR PATRONI I SPONSORZY PR

Serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierali lub aktywnie wspierają Projekt Magic Lore Pl!

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy
  • Sklep StrefaMtg.pl
  • Sklepy Graal.pl

 

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 

– Ober


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze