Mistrzostwa Lubelszczyzny od zaplecza – Falco Gaming i Przyjaciele

Od lutego trwają Mistrzostwa Lubelszczyzny w M:tG. Jest to seria dwunastu turniejów, obejmujących cztery formaty (Standard, Modern, Pauper, Limited), rozgrywanych w trzech największych sklepach w województwie lubelskim – Wargamer Lublin, e-Legion oraz Przystań MTG. Bezsprzecznie taka forma organizacji eventów będzie służyła rozrostowi sceny. 

Głównym organizatorem Mistrzostw jest Rafał „Snajper” Dobrowolski, założyciel Falco Gaming. Do pomocy przy tym przedsięwzięciu ma kilka osób z lubelszczyzny – mnie, Marka Świtaja, Mateusza Psiuka oraz rzeszę graczy chętnych do podjęcia rękawicy w starciu o tytuł Mistrza Lubelszczyzny. Chciałbym na łamach Psychatoga przybliżyć Wam bardziej tę inicjatywę.

Organizacja Mistrzostw wiąże się przede wszystkim z rozmowami ze sklepami i gaszeniem małych pożarów. Niełatwo jest zgrać terminy trzech dużych sklepów, organizujących w ciągu tygodnia kilka turniejów, a M:tG nie jest ich jedynym źródłem zarobku. Dzięki profesjonalnemu podejściu Marcina Wiśniewskiego z e-Legion, Pawła Grodka z Wargamer Lublin i Artura Rebizanta z Przystań MTG wszystko udało się zgrać bardzo sprawnie. Oni użyczają lokale, natomiast do zadań głównego organizatora należy zebranie największej liczby osób na turniej, zapewnienie dodatkowych nagród, atrakcji i promocji. Ostatnim punktem jest reklama. Niedługo do tego wszystkiego dojdzie relacja live z turniejów. Kluczem do sukcesu w przypadku organizowania tego typu imprez jest słuchanie tego, czego chcą gracze od turnieju takiej rangi, na jakie wpisowe ich stać i jakich nagród oczekują. „W końcu wszyscy jesteśmy dla nich” – podsumował Rafał „Snajper” Dobrowolski.

Kim jesteście?

Falco Gaming jest firmą zajmująca się organizacją eventów e-sportowych i szerokiej gamy turniejów – on-line,  gier TCG (karcianych gier kolekcjonerskich) oraz gier bitewnych. Powstaliśmy, aby pomóc sklepom w organizacji turniejów na najwyższym możliwym poziomie. Mamy doświadczenie wyniesione z branży handlowej w przygotowaniu profesjonalnych modeli biznesowych (które pomagamy wprowadzić swoim klientom), oraz w przygotowywaniu imprez masowych, wystaw i konferencji. Dodatkowo sami jesteśmy graczami i zależy nam rozwoju lokalnej i ogólnopolskiej sceny e-sportowej i sceny gier TCG.

Mistrzostwa Lubelszczyzny w M:tG – co skłoniło was do takiego wyboru na początku działalności?

Nad różnymi formami integracji graczy z różnych miast, oraz zachęcenia ich do grania w innych niż miejscowe sklepach, myśleliśmy już od dłuższego czasu. Początkowo forma Ligi wydawała nam się mało zachęcające dla graczy. Wraz z rozpoczęciem działalności Falco Gaming uruchomiły nam się środki finansowe oraz promocyjne na zorganizowanie turnieju na większą skalę. Stąd właśnie wzięły się Mistrzostwa M:tG Województwa Lubelskiego. Świetna postawa sklepów tzn. organizacji turniejów „ponad podziałami” i bardzo dobry odbiór graczy na social mediach dodaje nam energii i nadziei na sukces pierwszej takiej inicjatywy w naszym województwie.

Jak zaczęło się M:tG na terenie lubelszczyzny?

Co do pytania o historię M:tG na Lubelszczyźnie najlepiej zgłosić się do osób działających obecnie w Przystani MTG w Chełmie. To Artur Rebizant wraz z kolegami z Chełma i Zamościa początkowo stanowili trzon Lubelskiego Magica. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy pomysł na przyszły wywiad – jak wyglądało M:tG w czasach bez Internetu i międzynarodowych sklepów z singlami. Wracając jednak do Lubelszczyzny – nie możemy zapomnieć o osobach działających w Spółdzielczych i Miejskich Domach Kultury. Łukasz „Mariano” Przekora w Lublinie i Krzysztof „Szeszej” Ciesielka w Świdniku stwarzali miejsce do nauki i turniejów dla dziesiątek graczy z naszego środowiska. To właśnie dzięki Szeszejowi poznałem M:tG w 2004 roku.

Niestety, potem nastąpiły „ciemne czasy” dla Magica na Lubelszczyźnie. Ludzie zmienili pasje lub wyjeżdżali, sklepy zaczęły się zamykać i zaczęło brakować miejsca do grania. Wszystko to miało się zmienić dopiero w 2012 roku, kiedy otworzyły się dwa sklepy – Wargamer w Lublinie i e-Legion w Świdniku. Paweł „Grodzio” Grodek w Wargamerze stworzył miejsce dla nowych graczy i studentów z Lublina. Grodzio (wtedy jeszcze wraz z Maćkiem Sańpruchem, który obecnie prowadzi Wargamer Kielce) organizował niesamowite i klimatyczne Prerelease nowych dodatków, które do tej pory bardzo mile wspominam. Marcin „Wiśnia” Wiśniewski w e-Legionie ożywił całe „stare pokolenie” graczy (w tym mnie i Krzysztofa Ciesielkę), oraz zachęcił nowych graczy ze Świdnika i Chełma do wkroczenia w świat czarodziejów. To dzięki niemu odbywały się w Świdniku GPT na ponad 50 osób, oraz ostatnie w starej formule PTQ.

Co najważniejsze, wszystkie wyżej wymienione osoby nadal tworzą Lubelską scenę Magica. Ze wszystkimi nimi mamy zaszczyt współpracować i budować nową idee turniejów M:tG. Turniejów bez podziałów i rywalizacji między sklepami. Dzięki takiej korelacji jesteśmy w stanie osiągać o wiele lepsze wyniki zarówno finansowe jak i społeczne rozwijając lokalne środowisko. Dlatego wspólnie organizujemy Mistrzostwa M:tG Województwa Lubelskiego i weekendy PPTQ.

Co można powiedzieć o M:tG na lubelszczyźnie?

Środowisko M:tG na Lubelszczyźnie jest teraz pełne bardzo dobrych i co najważniejsze stabilnych poziomem graczy. Lublin Team, który tworzą Łukasz „Mariano” Przekora, Maciej „Jeżo” Jeżyna, Adam „Kapłan” Kapłan (i kilku innych świetnych zawodników), to najbardziej doświadczeni gracze z naszego województwa. Zarówno Łukasz jak i Adam grali na PT, wszyscy z Teamu zawsze osiągają wysokie miejsca na GP i bardzo dobre wyniki na turniejach M:tGO. Z regularnie grających i dużo jeżdzających na zagraniczne turnieje osób z Lublina należy powiedzieć o Marcinie Skubiku. Jest bardzo uniwersalnym graczem, znającym meta i charakterystykę naprawdę wielu formatów. Mamy niezawodnego chełmianina Mateusza „Berbela” Berbecia, który na każdej dużej imprezie pokazuje się ze swojej najlepszej strony (świetny wynik na Mistrzostwach Polski, regularne Day 2 na GP). Z Chełma warto też wspomnieć o złotym dziecku Lubelszczyzny – Piotrku Rebizancie (synu Artura, z Przystań MtG), który pomimo młodego wieku jest cały czas w top 10 najwyżej punktowanych w Planeswalker Point graczy w Polsce. Świdnik może się pochwalić natomiast najlepszą kobiecą zawodniczką M:tG w Polsce. Małgorzata Wiśniewska (nie spokrewniona z Marcinem z e-Legionu) wielokrotnie udowodniła, że Magic to nie jest gra tylko dla facetów. Regularne występy na RPTQ i liczne wyjazdy na zagraniczne GP powodują, że Gosia jest najbardziej rozpoznawalną dziewczyną grającą w M:tG w Polsce, a być może również najbardziej znaną osobą z naszego województwa grającą w Magica.

Nie uda mi się wymienić wszystkich świetnych zawodników, za co serdecznie przepraszam, ale to wymagałoby zupełnie oddzielnego wywiadu. Wszystko to pokazuje jak niesamowicie emocjonujące i pełne rywalizacji szykują nam się Mistrzostwa M:tG Województwa Lubelskiego. Wiele osób zasługuje na ten tytuł i wiem, że walka będzie zacięta do ostatniego 12 turnieju eliminacyjnego Mistrzostw.

Czy cztery formaty Mistrzostw to nie jest trochę za dużo?

Zdajemy sobie sprawę, że granie w czterech formatach to jest duże wyzwanie. Pamiętajmy jednak, że chcemy wyłonić Mistrza M:tG Województwa Lubelskiego i chcemy żeby to była osoba o największych umiejętnościach. Wiemy, że zdarzają sytuację losowe nie pozwalające brać uczestnikom w 100% turniejów, dlatego regulamin napisaliśmy w taki sposób, że liczymy punkty z 9 turniejów. W skrócie osoba może wirtualnie odpuścić sobie granie 1 formatu, albo opuścić 3 turnieje przez sytuacje losowe. Dodatkowo będziemy premiować osoby, którym uda się zagrać wszystkie turnieje.

Jakie są prognozy co do liczby uczestników?

Głównym założeniem jest udział graczy z trzech miast na każdym turnieju. Liczymy na frekwencję na poziomie 20 – 30 graczy na każdym z nich i około 60 unikalnych graczy podczas całych Mistrzostw. To pierwsza edycja takiej imprezy i mamy nadzieję, że z każdym turniejem frekwencja będzie coraz większa.

Jakie są plany na przyszłość?

Plany związane z M:tG mamy ambitne. W połowie kwietnia kończymy Mistrzostwa Lubelszczyzny, a już na początku maja organizujemy weekend PPTQ w Lublinie. 3 PPTQ, 3 sklepy, 2 formaty. Będzie to pierwsza tak duża impreza M:tG w naszym województwie, pierwsza integrująca sklepy z Lubelszczyzny i Podkarpacia, z taką ilością sponsorów i oprawą w social mediach. Już teraz zapraszamy do współpracy kolejne sklepy, tak aby naszą działalność wyszła po za Lubelszczyznę. Niebawem ruszy również nabór do Falco Gaming Team, czyli profesjonalnej ekipy e-sportowej wspieranej przez naszą firmę. A to wszystko tylko z tematu M:tG, a pamiętajmy, że to nie jedyny kierunek naszego rozwoju.

Mistrzostwa Lubelszczyzny 2018

Pierwszy turniej w formacie Standard odbył się w sobotę 17.02 w Chełmie, natomiast finały planowane są na dni 14-15 kwietnia, co ciekawe. Chętnych do walki o tytuł mistrza zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz terminarzem imprez. Powoli trwają przygotowania do kolejnego wydarzenia – East Side Open, będącego największą Magiczną imprezą po tej stronie Wisły.

 

 

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (