Przegląd Prasy #106 – turnieje RPTQ na Pro Tour SOI

W weekend w wybranych miejscach na całym świecie rozegrane zostały turnieje regionalne kwalifikacyjne na Pro Tour Shadows over Innistrad, czyli RPTQ na Pro Tour SOI. Tym razem jeden z takich turniejów odbył się w Warszawie, która poza zakwalifikowanymi Polakami gościła też graczy z pobliskich krajów.

Poza tym było sporo przejść z Eternal Masters, Wizardzi ogłosili kolejną Konspirację, a Emil wyszukał najciekawsze artykuły minionego tygodnia. Zapraszamy po szczegóły do naszego sto szóstego przeglądu tygodnia!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Warszawskie RPTQ na Pro Tour SOI

Na całym świecie odbyły się turnieje RPTQ na Pro Tour SOI. W Warszawie mieliśmy także Regionalny Pro Tour Qualifier organizowany przez stołeczny sklep StrefaMtg.

W ramach rodzimego wydarzenia, przez dwa dni, odbył sie turniej główny oraz side eventy:

Impreza odbyła się w warszawskiej siedzibie fundacji związanej z brydżem sportowym i grami umysłowymi (Fundacja na Rzecz Warszawskiego Związku Brydża Sportowego). Na tym RPTQ na Pro Tour SOI pojawiło się 50 graczy (w związku z tym Top 4 dostawało zaproszenia na PT). W Top 8 o zaproszenia zagrali:

Isupov Alexey vs. Steichen Charel 2-1
Janeczek Jakub vs. Lukaszek Mateusz 0-2
Jung Pavel vs. Molle Niels 1-2
Koska Adam vs. Przekora Lukas 1-2

Sloty na Pro Tour zostały wygrane przez:
Isupov Alexey – Rosja
Mateusz „Lego” Łukaszek – Polska
Molle Niels – Irlandia
Łukasz „Mariano” Przekora – Polska

Dzień wcześniej LCQ wygrał Bartek Stawicki, Standard Open pocisnął Mathieu Deloly a na GPT triumfował Jakub Kozak.

Gratulacje dla zwycięzców!

RPTQ na Pro Tour SOI w Warszawie, skradzione od Manavaultpl

RPTQ na Pro Tour SOI w Warszawie, 'skradzione’ od Manavault.pl :)

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

The Conspiracy – The Reign of Brago

Eternal Masters to nie jedyny nowy dodatek! Wizardzi zapowiedzieli pojawienie się w sierpniu drugiej edycji Conspiracy. Dodatek będzie zawierał 221 kart i jak poprzedni będzie przeznaczony do gry i draftowania multiplayerowego. Fabularnie będzie on związany z postacią Brago, King Eternal. Dodatek będzie miał tylko trzy wersje językowe – angielską, japońską i uproszczoną chińską.

Echa wycieku Eternal Masters i oświadczenie Wizardów

Ogłoszeniu Eternal Masters towarzyszyła mała afera związana z rzekomym wyciekiem spisu erek i mythiców z dodatku. Pojawiły się screeny z mailem z domniemaną listą. Potem pojawiła się plotka, że ktoś chce sprzedać taką listę za 25 000 dolarów. Następnie mieliśmy konto MTGDeepthroat na Twitterze, które podsycało sensacje, ktoś tam podawał, że wie jacy trejderzy za tym stoją itp. Jak już Wizardzi się zainteresowali, to nagle konto okazało się dość niewybrednym żartem i znikło. Potem przyznano, że żadnej listy nie ma. W pewnym momencie sprawa zahaczyła nawet o Wizardów. Wydali króciutkie lakoniczne oświadczenie, że temat analizują i na tym się w gruncie rzeczy skończyło. Szkoda, bo przydałaby się oficjalna informacja, że cała sprawa była burzą w szklance wody i możemy spać spokojnie. Brakuje jeszcze ślubu, morderstwa i rodzinnego skandalu, a mielibyśmy brazylijską telenowelę. Poza kilkoma naciskami ze strony Redditorów w temacie niestabilnego rynku (np. tu i tu) po całej aferze niewiele echa zostało. Jedynymi „konkretami” z Reddita są: EMA „Leak” FAQ, w którym temp_acct_leak (gość od potiwerdzonych leaków Eternal Masters i banów w modernie) odpowiada na pytania + uzupełniający temat o tym samym użytkowniku.

Z konkretów od Wizardów w temacie mamy info ze strony sklepowej Eternal Masters, że Booster będzie kosztował ~10$, Box będzie kosztował ~240$, (a w środku znajdą się 24 boostery). Poznaliśmy też limity na produkt, jako że będzie miał on ograniczony print run. Sklepy WPN poziomu Core dostaną 2-3 case’y (case = 4 boxy), WPN Advanced  3-6, a Advanced Plus 6-12. Dostaliśmy też nowy obrazek Force of Will od Terese Nielsen w dużej rozdzielczości:

high-res Force of Will by Terese Nielsen

kliknij, aby powiększyć

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tG :u:

 

Trzecia edycja Wrong Turn Party

wrong turn party 3

Kolejna edycja Wrong Turn Party zbliża się wielkimi krokami! Impreza odbędzie się 11-13 marca w wielkopolskiej Trzciance, i jak zawsze organizowana będzie przez ekipę Wicked Wizards Team i pilski sklep Chaos Games. W spoilerze prezentujemy informację od organizatora:

Spoiler

Team Wicked Wizards & Sklep Chaos Games mają zaszczyt zaprosić na trzecie już WRONG TURN PARTY!

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

KIEDY: 11 – 13 marca 2016

GDZIE: Agroturystyka Makowscy, ul. Ogrodowa 15, 64-980 Trzcianka

NOCLEGI: Baza noclegowa znajduje się w tym samym miejscu, w którym odbywa się nasz event. Więcej na temat warunków noclegowych można dowiedzieć się na fanpage’u lub pod numerami telefonów: 608 455 898 lub 884 838 342. Pod tymi numerami dokonacie również rezerwacji. Ponieważ miejsca do spania w pokojach/kapsułach są limitowane (32 miejsca) zalecamy nie zwlekać z rezerwacją noclegów do ostatniej chwili!

GŁÓWNE TURNIEJE:

Piatek, 11.03.2016

Grand Prix Trial (TBA)
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Modern
Wpisowe: 30 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

Sobota, 12.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 11:00
Format: Swiss Sealed Deck (4xOGW, 2xBFZ) + draft top8 (2xOGW, 1xBFZ)
Wpisowe: 105 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

TARMOGOAT CUP III
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Standard*
Wpisowe: 50 pln – obowiązkowa prerejestracja na stronie wydarzenia,
Nagrody: Informacje w wydarzeniu.
Limit uczestników: 32
*TGC nie jest sankcjonowany. Obowiązują zmodyfikowane Floor Rules, szczegółowy ich opis zostanie umieszczony w wydarzeniu. Turniej dla osób pełnoletnich z silną wątrobą i nielichymi płucami.

Niedziela, 13.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 10:00
Format: Standard
Wpisowe: 50 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

SIDE EVENTS:

Informacje o specjalnych side eventach będą dodawane regularnie na naszym FB fan page’u. Na życzenie graczy (jeżeli zbierze się conajmniej osiem osób) możemy odpalić Wam sankcjonowany turniej w dowolnym formacie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Inwazja Eldrazich na Standard

 Eldrazi podbili Modern, Eldrazi mieszają w Standardzie! Adam Yurchick przygotował przegląd decków z aktualnego T2. Spisów jest cała sporo, archetypów też. Wygląda na to, że pomioty Ulamoga i Kozileka odcisnęły spore piętno na formacie i nagle (wraz z OGW) zaroiło się od nich wszędzie. Co ciekawe, są one często uzupełnieniem jakichś strategii – np w BR dragons pełnią funkcję sensownego 2-dropa, w Abzanie robią za funkcyjny beatdown, ale mamy tu też rampy i różnokolorowe aggro decki na eldrazich. To dobry czas dla bezkolorowców (nawet jeśli to bezkolorowce oszukujące „devoidem”).

Przewodnik po Bant Company

Eric Froehlich przedstawia nam Bant Company – archetyp, który całkiem nieźle radzi sobie w obecnym meta. Są tu omówienia różnych mainów, sideboardów, a także filmiki z gier. Dla zainteresowanych deckiem na pewno będzie tu sporo wartościowych informacji.

Przewodnik po Esper Kontroli

A to z kolei opis Reida Duke’a na temat esperowej kontroli. Uwaga – to nie jest wariant ze smokami! I jest to dość trudny w prowadzeniu deck. Deck na razie wielkich sukcesów raczej nie miał (nie miał też gdzie mieć, bo GP w OGW standardzie mało), ale to trochę pójście pod prąd meta i próba wskrzeszenia kontroli, której de facto od dłuższego czasu w meta nie mieliśmy (kontrola na smokach to trochę inna rzecz). Enjoy!

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modern Affinity

Frank Karsten znowu grał robotami na Pro Tourze i znowu pisze o decku. Opowiada o testingu, doborze kart i dość dokładnie analizuje sam deck.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Siedem Commanderowych grzechów: Chciwość

Ten tekst zapoczątkowuje cykl inspirowany siedmioma grzechami (i filmem „Siedem”), a przy okazji pokazuje o co chodzi w EDH i czemu ten format może się podobać. Nie jest to może nic szczególnego, ale może komuś będzie się chciało przygotować coś podobnego i opublikować potem taki tekst na togu? Jak by co – zachęcamy, a tymczasem linkujemy do tego materiału. Przeznaczony jest on dla miłośników gry czarnym kolorem, a opisywany generał to King Macar, the Gold-Cursed.

Ciekawe decki z EDH:

 

VINTAGE/LEGACY

Legacy z parteru

Ten tekst powstał pod wpływem zlikwidowania Daily w Legacy i odpalenia formatu w ligach. Pozwala on na zapoznanie się z budżetowymi i tanimi opcjami decków w formacie. Jakoś w ostatnim czasie Legacy nieco przykryło się kurzem i większym zainteresowaniem darzyliśmy Vintage (do niego więcej tekstów powstawało), więc chociaż doświadczeni gracze wiele się stąd nie dowiedzą, to może jakiemuś nowemu amatorowi starych kart się to przyda. O ile nie lubią niebieskiego, bo jednak z racji cen niebieskie decki do budżetowych raczej się nie zaliczają, więc ich tu nie ma.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Puls Paupera

Alex Ullman kolejny raz opisuje zmiany w pauperowym meta, a jest o czym czytać, bo Pauper dzięki banowi Cloud of Fearies urozmaicił się i otworzył na nowe decki. Niebieski Delver już nie jest topowym deckiem aktualnego meta! Po miesiącach, w zasadzie latach, dominacji spadł – w rankingach goldfisha przynajmniej – na czwarte miejsce, a jego miejsce zajęło Affinity. Wygląda więc na to, że jak Modernowe bany były kontrowersyjne jeśli chodzi o skutki, tak już ban wróżek przyniósł wiele dobra formatowi. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że Ullman w końcu odciął pępowinę i już nie będzie pisał dla Pure MTGO. Dla tamtego serwisu to spora strata, ale rozstanie jest przyjazne. Ullman zaś nadal pewnie będzie publikować o pauperze, ale właśnie na Gathering Magic.

Affinity

Pauperowe ożywienie widać zresztą w liczbie opisów decków. W powyższym tekście mamy opisany aktualnie topowy deck formatu, czyli roboty. Najlepszą opcją dla talii jest obecnie pójście w aggro, co zresztą widać w spisie (jeszcze niedawno bez Flayer Husków) popartego combem. Opcje są dwie – Temur Battle Rage lub Fling. Obie mają wady i zalety, ale podstawy gry deckiem – w filmikach i w tekście, do którego linkujemy.

Dark Jeskai Kitty – odkryj w sobie mrok

A to z kolei omówienie niby typowego Kuldotha Jeskai, ale ten wariant jest o tyle ciekawy, że pozwala sobie na dodanie nieco mroku w postaci Gurmag Anglerów i removalu. Jest to na pewno ciekawe podejście, zwłaszcza że typowe decki w pauperze raczej nie są multikolorowe. Wszystko oczywiście przez manabase, ale tu wygląda na to, że to może działać ze względu na duży draw.

Ligowy Acid Trip

Acid Trip nie zajmuje wysokiego miejsca w meta, ale to bardzo satysfakcjonujący deck, choć nieco wolny. Talia ma zalety, ma też wady, a w linku możecie zobaczyć jak się nią gra.

Ligowy Burn

W gruncie rzeczy niedawno Emil opisywał pauperowego burna, a w powyższym linku możecie zobaczyć jak deck sprawdza się w praktyce w ligowym froncie. Wynik co prawda nie zachwyca, ale filmiki pozwalają się zorientować jak się tym gra.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Tydzień z Champions of Kamigawa

Wróciły flashbacki draftów i wróciły także teksty o starych formatach. Poniżej podsumowania, opisy formatów, trochę o cenach kart, archetypach i pokazowy draft od Saffrona Olive’a. Innymi słowy to samo co przedtem:

 

INNE

Czy Pro Teamy niszczą Magica

To nie jest jakiś szczególnie dobry tekst jeśli chodzi o argumentację, ale temat na pewno wart jest przemyśleń: czy teamy źle wpływają na metagame i grę? Czy nie za szybko rozpracowują nowe formaty? Czy można coś tu poprawić? Ten tekst tylko liznął temat, wskazał go nam i to jest fajne. Ciekawa jest też sugestia, by przenieść Pro Toury z początku formatu na koniec. Z marketingowego punktu widzenia to nie jest najlepsze, więc raczej nie ma na to szans. Ale jako rzecz do dyskusji – to wcale nie jest taki głupi pomysł.

Starzy artyści nie umierają

Mamy tu całkiem fajną zagadkę magicową – zadanie to zabić przeciwnika w tej turze. Wszystko jest dokładnie opisane w tekście, ale wspominamy o tym linku także ze względu na to, że jest hołdem dla zmarłych niedawno ilustratorów Magica – Christophera Rusha i Wayne Englanda. Przy okazji mamy bowiem możliwość zobaczyć lub przypomnieć sobie stare karty z artami ich autorstwa.

Uaktualnione sugestie jak ulepszyć eventy na MTGO

Autor tekstu jakiś czas temu zaprezentował nam swoje koncepcje na poprawę sytuacji graczy online i zaproponował parę zmian. Teraz odnosi się do tamtego tekstu i reakcji do niego, a ponadto uzupełnia tamtą opinię i poszerza ją o nowe sugestie. Niekoniecznie musimy się tu we wszystkim zgadzać, ale to dość rzadki – i na CFB, i w ogóle – tekst, który porusza temat eventów na MTGO w rozbudowany i uargumentowany sposób.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

W tej edycji pięciu decków mamy całkiem fajne podsumowanie obecnego T2, a przy okazji możemy się odwołać do tekstu MGGG o Mardu Blinkach. Tak się bowiem składa, że przegląd otwiera właśnie wersja Mardu. Jest też Bant Company i Abzan Aggro – topowe decki obecnie (nie będące Rally taliami). Ciekawostką fajną jest UB Pact z Surge’ami. Na dokładkę kontrolne UB Teachings do paupera.

Stan Programu

Stan program w tym tygodniu w sekcji newsów głównie o Eternal Masters traktuje. Z kolei sekcja opinii opisuje deck Jahna, którym w swoim sklepie wbił się do Top4 w czasie Gamedaya. Jest też pytanie sędziowskie, ale trochę błędna jest odpowiedź (w komentarzach jest wyjaśnienie kontrowersji). W deckach Collected Company (T2), Doomsday (Legacy), Petition Oath (Vintage) i ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Mythici w Eternal Masters – przewidywania

Saffron Olive jak zwykle przy okazji nowych dodatków bawi się w spekulacje co do możliwych kart w nowym dodatku. Pytanie co się znajdzie w secie pozostaje otwarte, ale Saffron przygotował całkiem sensownie uargumentowany materiał.

Wpływ Eternal Masters na Reserved List

I jeszcze jeden króciutki tekst z Goldfisha pokazujący, że przedruk kart i ogłoszenie Eternal Masters niekoniecznie będzie bardzo dobre dla graczy Legacy. Wszystko przez to, że ceny niektórych kart z listy Reserved podskoczyły, a to oznacza, że wcale dostęp do formatu aż tak mocno się nie poprawi. A na jakie karty z listy warto zwracać uwagę jeśli chodzi o ceny? Tego właśnie dowiecie się z linku.

P.S. do śledzenia cen kart z Reserved List polecamy: https://www.echomtg.com/groups/magic-reserve-list/

Finansowi zwycięzcy ubiegłego tygodnia

Ciekawe informacje z frontu – w ubiegłym tygodniu mocno skoczyli: Magus of the Tabernacle (dobry do RW Prisona w modernie), Big Game Hunter (dobry w decku z self discardami, jak Liliana czy Izzet Charm przeciwko Eldrazim i innym gigantom, fajne w Goryo Vengeance, może ludzie też kminią, że karty z Madnessem wrócą do łask po wejściu SOI) oraz staple do Legacy jak Mox Diamond, Lion’s eye Diamond, Duale, City of Traitors i Grim Monolith (przez nadchodzące Eternal Masters).

Twój analityk giełdowy MTGO – raport o raporcie Hasbro

W sumie o temacie już wspominaliśmy w poprzednich przeglądach, ale ta analiza raportu Hasbro jest dość rozbudowana i treściwa, że w gruncie rzeczy szkoda byłoby ją przegapić. Linkujemy więc dla zainteresowanych.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Thought-Knot Seer (Oath of the Gatewatch)
  3. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  4. One with Nothing (Saviors of Kamigawa)
  5. Force of Will (Alliances)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 30 mtg

kliknij, aby powiekszyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (