Przegląd Prasy #107 – From the Vault: Lore

Tydzień obfitował też w różne newsy na temat nowych produktów: Eternal Masters, SOI i także świeże info o From the Vault: Lore. W weekend z ważniejszych turniejów rozgrywane były kolejne turnieje RPTQ (nas za bardzo jednak nie interesują), Grand Prix Houston w standardzie oraz zestaw turniejów StarCityGames w Philadelphi. 

Więcej szczegółów oczywiście znajdziecie w dzisiejszym przeglądzie prasy, do którego serdecznie zapraszamy!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Wizardzi zebrali decklisty z RPTQów z poprzedniego weekendu, w tym także z polskiego RPTQ, które odbyło się w Warszawie. Linki do odpowiednich RPTQ znajdziecie tutaj.

Grand Prix Houston

W ubiegły weekend, podczas GP Houston (format: standard) Owen Turtenwald pokonał nielichą zgraję 1846 zawodników i poprowadził swojego 4c-Rally do zwycięstwa. W topie znalazł się jeszcze jeden Rally, dwa Hardened Scales (co mnie bardzo cieszy, bo ogrywam go od dłuższego czasu), Dark Jeskai, Mardu Green, Bant Coco oraz BRu Dragons. Tu macie decklisty z Top 8.

grand prix houston owen TURTENWALD

Poza tym GP mielismy także zestaw StarCityGames Philadelphia, gdzie: 

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Conspiracy zmienia nazwę. I to dwukrotnie!

A jednak, jedna „łamiąca wiadomość” na Twitterze, a potem krótkie oświadczenie Wizardów i Brago, King Eternal nie zdążył się za wiele narządzić w drugim dodatku spod znaku Conspiracy. Jak się okazuje, w związku z przedwczesnym zejściem wiecznego króla Conspiracy zmienia tytuł. Nie będzie już miało podtytułu „The Reign of Brago” lecz „The Empty Throne”. Konspirować jednak będziemy zasadniczo bez zmian, jedynie liczba kart uległa drobnej korekcie i zamiast 221 będzie ich 220. Nadal obiecane nam są trzy wersje językowe i nowe mechaniki. Trzeba przyznać, że Wizardzi zrobili nam niezły numer. Oby tylko sami się w tym wszystkim nie pogubili i dodatek rzeczywiście wydali (chociaż taka konspiracja z fejkowym setem to byłby master trolling).

Żeby było jednak jeszcze zabawniej, dwa dni później pojawiła się kolejna – tym razem ponoć ostateczna – informacja, że dodatek zmieni nazwę jeszcze raz. Koniec końców ma to być „Conspiracy: Take the Crown”, choć obrazek dziewoi sugeruje, że korona już wzięta. Wróciła też jedna karta i jednak ma ich być 221 (król umarł, niech żyje nowy król! lub królowa). Co dalej z konspiracją? Cóż, na razie to tajemnica.

Nadchodzą Ligi Sealed na MTGO!

Tyle czekaliśmy, ale wreszcie nadeszły. Już od drugiego marca będziemy mogli pograć ligi limited. Szczegółów możecie dowiedzieć się z linka, ale w skrócie najważniejsze info to, że na razie nie będzie można dokładać paczek. Cała zabawa będzie kosztować 28 tixów/PP i rozegramy pięć gier.

Ploteczki z 4chana

Łajba Wizardów nadal przecieka na co zresztą może wskazywać nie tylko ten post, ale i ciekawostka MaRo (poniżej), gdzie już na starcie mamy w potencjalnych przyszłych światach plan na motywach Egiptu. Plotka zaś mówi, że po Innistradzie nowym zostaniemy wysłani na Sigavat. Świat ten ma być inspirowany egipską mitologią, mają być bogowie, pustynie, a historia nie będzie częścią obecnego wątku fabularnego. Pierwszy dodatek ma się nazywać Secrets of Sigavat, a kolejny Fury of the Sands. Zaraz potem zaś wrócimy na Ravnicę, a dodatek pierwszy tego bloku ma nosić nazwę War of the Guilds. Możemy tu sobie pożartować, że być może Emrakul zje Jace’a, więc gildie pokłócą się o władzę, ale jak by nie było, póki co do plotki musimy podchodzić ze sporą rezerwą.

From the Vault: Lore

To ponoć ostatnie ogłoszenie w tym miesiącu. Biorąc pod uwagę, że dziś mamy luty jeszcze, a jutro już marzec, niekoniecznie oznacza to, że to ostatnie ogłoszenie w tym tygodniu (o czym zresztą piszemy niżej)! W tym wypadku zapowiedziano oficjalnie nowe From the Vault. Tym razem będzie on nosił podtytuł Lore i będzie zawierał karty znane ze swej siły i ze względu na historię z nimi związaną. Produkt ma zawierać – jak zwykle – 15 foilowanych kart oraz tokena. Trzy z nich będą miały nowego arta. Czas pokaże co będzie w dodatku, ale spekuluje się o Marit Lage (pod to token niby) oraz Momir Vigu i Show and Tell. Ktoś wspomniał też o Kaldrze (drugi kandydat do tokena), a mi samemu karta „renowned for both their power and the stories behind them” skojarzyła się z Umezawa’s Jitte, ale wcale bym na to nie liczył. Dodatek From the Vault: Lore pojawi się 19 sierpnia i ma zabawną ikonkę ze zwijającą się wieżą.

from the vault

Zendikar odrodzony

W zasadzie dochodzimy do samego końca naszego pobytu na Zendikarze jeśli chodzi o fabułę. Eldrazi zniszczeni, przymierze zawarte, jeszcze tylko epilog i można przeskakiwać do kolejnego setu. Ale zanim to się stanie, to ten wspomniany epilog trza odfajkować. Jeśli więc zastanawiacie się co się stało tuż po zniszczeniu Eldrazich, jakie jest status quo Oathowców i jak w tej całej sytuacji odnajduje się Ugin oraz w jakim kierunku udadzą się nasi magicowi avengersi, to w linku wszystkiego na ten temat się dowiecie.

Skala Stormu mechanik bloku Khansów

A ten tekst MaRo to nawet interesujący wyszedł, choćby ze względu na to, że temat się przewija non stop. Co jakiś czas X czy Y pyta się tego dsignera na tumblerze o to czy jakaś mechanika wróci, czy nie. Tu mamy wyjaśnienie nie tylko czym jest „storm scale”, ale i w którym miejscu na skali znajdują się mechaniki z bloku Khansów. Można też dowiedzieć się jak popularne one były, czy jest na nie miejsce jeśli chodzi o development i czy są problematyczne, etc.

Licznik na stronie Cieni nad Innistradem

Za trzy dni coś się będzie działo! Pojawiła się oficjalna strona Shadows over Innistrad, a na niej tajemniczy licznik. W czwartek o 1 w nocy pewnie dowiemy się o co chodzi. Ale warto wspomnieć jeszcze o gazetce z Hanweir, którą ktoś niedawno znalazł w sieci. Okazuje się, że lokacja ta oddzieliła się od Gavony jako osobna prowincja. Co dalej? Nie wiadomo, ale marketing Wizardów może sobie zapisać na plus tę akcję. A jak chcecie poczytać więcej, to na reddicie powstał jeden i drugi temat poświęcone całej sprawie.

Head to Head: Future Worlds

A to już taka ciekawostka na koniec. MaRo robi taką zabawę na twitterze socjalizując się z graczami i w aktualnej edycji sprawdza, który z potencjalnych przyszłych światów nam się bardziej podoba. Może zobaczymy je w przyszłości, więc warto rzucić okiem, aby wiedzieć, co może na nas czekać. A przy okazji mamy pogłosować w sondach przypinanych przez MaRo na twitterze. O tu na przykład jest poniedziałkowe głosowanie.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tG :u:

 

Grand Prix Bolonia

W ten weekend będzie GP w Bolonii. Ze względu na dużą cenę w porównaniu do innych turniejów Grand Prix w ubiegłym roku, odradzaliśmy ten turniej. w sumie, to chyba ceny za wejście na GP się podniosły, co czyni te turki jeszcze słabszymi niż były (EV minus minus minus one one one). Także odradzamy wszelkie GP poza własnym krajem, ale i tak wiemy, że to nic nie da i będziecie jeździli po świecie w poszukiwaniu sławy i bogactwa. Jak już macie jeździć, to tylko dajemy znać, że na Grand Prix Bolonia został osiągnięty cap, czyli wykupiono wszystkie wejściówki na main event (a było ich 2000). Nie zapisaliście się wcześniej, to nie jedźcie – side eventy są jeszcze fatalniejsze, a jechanie tam by tylko oglądać kolegów grających w głównym turnieju, to jak lizanie lodów przez szybę.

P.S. we Włoszech kradną decki i klasery. Polecam pilnować plecaków, nie odwracać się, nie rozmawiać, nie pić drinków od nieznajomych.

Trzecia edycja Wrong Turn Party

wrong turn party 3

Kolejna edycja Wrong Turn Party zbliża się wielkimi krokami! Impreza odbędzie się 11-13 marca w wielkopolskiej Trzciance, i jak zawsze organizowana będzie przez ekipę Wicked Wizards Team i pilski sklep Chaos Games. W spoilerze prezentujemy informację od organizatora:

Spoiler

Team Wicked Wizards & Sklep Chaos Games mają zaszczyt zaprosić na trzecie już WRONG TURN PARTY!

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

KIEDY: 11 – 13 marca 2016

GDZIE: Agroturystyka Makowscy, ul. Ogrodowa 15, 64-980 Trzcianka

NOCLEGI: Baza noclegowa znajduje się w tym samym miejscu, w którym odbywa się nasz event. Więcej na temat warunków noclegowych można dowiedzieć się na fanpage’u lub pod numerami telefonów: 608 455 898 lub 884 838 342. Pod tymi numerami dokonacie również rezerwacji. Ponieważ miejsca do spania w pokojach/kapsułach są limitowane (32 miejsca) zalecamy nie zwlekać z rezerwacją noclegów do ostatniej chwili!

GŁÓWNE TURNIEJE:

Piatek, 11.03.2016

Grand Prix Trial (TBA)
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Modern
Wpisowe: 30 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

Sobota, 12.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 11:00
Format: Swiss Sealed Deck (4xOGW, 2xBFZ) + draft top8 (2xOGW, 1xBFZ)
Wpisowe: 105 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

TARMOGOAT CUP III
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Standard*
Wpisowe: 50 pln – obowiązkowa prerejestracja na stronie wydarzenia,
Nagrody: Informacje w wydarzeniu.
Limit uczestników: 32
*TGC nie jest sankcjonowany. Obowiązują zmodyfikowane Floor Rules, szczegółowy ich opis zostanie umieszczony w wydarzeniu. Turniej dla osób pełnoletnich z silną wątrobą i nielichymi płucami.

Niedziela, 13.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 10:00
Format: Standard
Wpisowe: 50 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

SIDE EVENTS:

Informacje o specjalnych side eventach będą dodawane regularnie na naszym FB fan page’u. Na życzenie graczy (jeżeli zbierze się conajmniej osiem osób) możemy odpalić Wam sankcjonowany turniej w dowolnym formacie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Metagame w ruchu

Adam Yurchick opisuje to co się dzieje aktualnie w standardzie. Opisuje zmiany, wymienia sporo decklist i każdą z nich omawia. Dobry tekst, aby zyskać orientację w formacie, kiedy ktoś miał dłuższą przerwę, ale nie jest to materiał kompleksowy.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Drobne info od Aarona

Aaron Forsythe dał do zrozumienia na swoim Twitterze, że Eldrazi chyba jednak wygrali jakąś wojnę i zdominowali za dużą część metagame. Jest szansa, że jednak dostanie im się jakimś banem, ale nie liczcie na emergency bana. Tu coś jeszcze bełkocze Mark, ale typa nie trawię, więc również nie czytam. Zostawiam tylko link jako uzupełnienie. Dla lepszego zrozumienia sytuacji, polecam byście spojrzeli tutaj, na najczęściej grane karty obecnie w modernie

Brzydki kolor wiosny Eldrazich

Adrian Sulivan opowiada nam tu o swojej walce z modernem i próbach jego rozgryzienia. Wychodzi na początku od tezy, że mamy do czynienia z „zamkniętym formatem”, czyli od dominacji Eldrazich. I choć próbował GB Obliterator Rocka, to w końcu doszedł do wniosku, że jednak na ten moment będzie mu lepiej z UW Eldrazimi. Tekst może nie jest jakiś bardzo wybitny, ale można z niego wyczytać co jest problemem aktualnego Moderna. To trochę więc taki symptomatyczny i symboliczny tekst, ukazujący aktualne nastroje. Eldrazi są na cenzurowanym. Są na dobrej drodze na dywanik do dyrektora i kandydatem do bana po łapkach.

Sposobu na Eldrazich szukał też Craig Wescoe. On z kolei zaproponował Wilted Abzana, W/B Tokens i Bant Humanów. Tekst to nawet niezłe magicowe pisanie. Tu zaś druga strona medalu – najnowsze trendy u Eldrazich od Setha Manfielda. Jest więc ostatnio topowy UW Eldrazi, ale Bant Eldrazi i Eldrazi Tron.

Affinity na ratunek

W tym całym meta z Eldrazimi jednym ze sposobów na wygraną jest granie robotami. Dlatego też dostajemy dwa teksty Franka Karstena na temat sajdboardowania się w tym archetypie i budowania dobrej 15 na obecne meta. Oto oba artykuły:

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Pauperowi Commanderzy

To kolejna edycja tego zabawnego cyklu, który pokazuje nam jak czterech redaktorów Goldfisha gra sobie na MTGO w EDH. Tym razem jest to jednak coś wyjątkowego, bo dostajemy… pauperowego Commandera. Ten rzadko spotykany format warto wyróżnić więc już na tej zasadzie, że to coś nietypowego. Poznacie tu zasady tegoż (w szczegółach różne od zwykłego EDH) i będziecie mogli zobaczyć cztery talie na: Hundig Gjornersenie, Ragnarze, Lu Xun, Scholar Generalu i Xiahou Dun, the One-Eyed. Ten tekst to oczywiście ciekawostka, ale pauperowy commander jest bardziej interesujący niż to się może wydawać (głównie przez stare commony).

Rith blinkuje

Sheldon Menery robi przegląd swojego starego decku na Rith, the Awakener, czy też może raczej – tworzy talię, która jest stricte pod Eldrazi Displacera. To właśnie wokół tej karty kręci się cała konstrukcja, dając nam deck na ETB efektach. Fajnie to wygląda, a do tego mamy dwie wersje – starego Ritha i Ritha na Displacerze.

Ciekawe decki z EDH:

 

VINTAGE/LEGACY

Nie poprzestają na modernie!

A chodzi oczywiście o Eldrazich. Jim Davis omawia tu Eldrazich pod kątem Legacy w oparciu o to jak do tej pory wyglądały MUDy – jest kilka decków, trochę omówienia i widmo przejęcia kontroli nad kolejnym formatem. Zresztą, Ross Merriam też o tym pisze i też podaje podobne decklisty. W Legacy „kosmitom” tak łatwo nie będzie, ale jest to znak, że trzeba na nich być przygotowanych także poza Modernem.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Decki Fruuty’ego

Temat wyszedł z reddita, a materiał zawiera spisy z najbardziej popularnymi, zabawnymi, topowymi i interesującymi deckami w Pauperze. Ponoć jest ich tu sto, ale fakt faktem – sporo tego i sporo ciekawych konstrukcji, także takich, na które nie traficie na MTGO w normalnych turniejach, bo są „za słabe”, ale do casualowej gry mogą być spoko. Polecamy rzucić okiem osobom zainteresowanym formatem.

Nowy pauperowy tron

Alex Ullman tym razem zabiera się za Pulse of Murasa – kartę, z którą już wcześniej kombinował. Umieszcza ją jednak w zupełnie innym decku i wychodzi mu konstrukcja niby znajoma, ale nieco inna, bardziej odporna choćby na land-hate. To odświeżony Temur Tron, w którym Alex widzi spory potencjał. A poniżej stara, ale dobra wciąż wersja UR.

Ciekawe decki:

LIMITED

PVDR kontra Muller

To materiał jeszcze o Pro Tour. PVDR daje nam tu dziesięć ćwiczeń  konkretnych sytuacji z turnieju i gier z Martinem Mullerem. Możemy sami podjąć decyzję co zagrać, ale dostajemy też wyjaśnienie dlaczego PVDR zagrał tak, a nie inaczej. Limited w praktyce.

Flashbacki Draftowe

Dalej draftujemy Kamigawę, ale tym razem z Betrayers of Kamigawa. Tu z filmikami i omówieniem od Saffrona Olive’a, tu w tekście w Dziką Przeszłość, a tu w ogólnym tekście Cheater Hatera.

 

INNE

Artyści MTG będą mogli robić playmaty

Ta wieść ucieszy wielu fanów magicowych artworków. Wszystko wskazuje na to, że o wiele łatwiej – i oficjalnie! – będzie można sprawić sobie matę z waszą ulubioną grafiką któregoś z magicowych artystów. Będą oni mogli wraz z Ultra Pro robić własne playmaty.

Naucz swoje dziecko grać w Magica

Nie ma co ukrywać – jest wśród nas sporo dzieciatych już lub dzieciatych wkrótce. Jak lubicie Magica, to nie trzeba was do niego przekonywać, ale w linku macie powody, by pouczyć swoje pociechy grania w te karty. Możliwe, że wam nie będzie to potrzebne aż tak bardzo, ale może macie jakiegoś znajomego, który sam nie gra, a który szuka karcianki dla malucha? W środku także kilka decków, które są na tyle proste, że dzieci sobie z nimi poradzą.

Jak rozłożyć Reserved List

Ten temat pojawił się wraz z Eternal Masters i jest jednym z tych głosów, które nawołują do zniesienia Reserved Listy. Materiał to trochę bardziej takie podsumowanie tego, co każdy lobbysta za usunięciem listy dobrze wie, ale pokazuje to metodę, jaką Wizardzi mogą zastosować, gdyby chcieli taki krok wykonać. Dobrze jednak ktoś mówi w komentarzach, że najtrudniej i tak pewnie pierwszy punkt zmienić – ten mówiący o przekonaniu adwokatów i właścicieli kart do tego posunięcia. Jest to więc raczej takie gdybanie, ale kto wie? Może jak będzie więcej tego rodzaju tekstów, to może w końcu coś się ruszy?

O sile i pozycjonowaniu

Właściwie to ten tekst mógłby trafić do Moderna. Dlaczego więc tam nie jest? Dlatego, że Michael Majors napisał bardzo fajną analizę własnej wtopy Merfolkami – deckiem, który choć jest dobry z Eldrazimi, nie ma idealnie z resztą meta. I to właśnie sposób potraktowania tematu i wnikliwość z jaką Majors to robi sprawiają, że ten tekst jest wart polecenia. I to nie tylko graczom Modernowym, ale i szerszemu gronu Magicowców.

Historia Magica: łamiąc złe karty

Joe Fiorini tym razem trochę gada nie tyle o Vintage, ile o kartach, które grają m.in. w Vintage, ale początkowo nikt nie widział ich potencjału. Dopiero jak wydrukowano odpowiednie narzędzia do nich, to zaistniały i zrobiły zamieszanie. Taką kartą jest np. Lion’s Eye Diamond. To kiedyś był crap, a dziś jest ważną kartą w formacie! Jakie inne karty tu jeszcze można zaliczyć? Sprawdźcie to w linku.

12 magicowych oszustw i jak ich unikać

Autor opowiada nam tu o paru typowych niezbyt uczciwych sytuacjach, na które trzeba mieć oko. A że zależy nam na zdrowej grze i świadomych graczach, którzy nie nabierają się na tanie tricki, to linkujemy do tego tekstu. A przy okazji mamy jedną z bardziej egzotycznych urban legends Magica w postaci kolesia, który zjadł przeciwnikowi kartę wraz z protektorem. Polecam rzucić okiem jeśli nawet nie na cały tekst, to chociaż na sam dół do opisu tej absurdalnej anegdotki. Wiadomo, nie takie rzeczy się u nas „na dzielni” działy, ale i tak sprawa zabawna.

Stan Programu

Jahn jest wielkim fanem lig sealed, więc oczywiście od nich zaczyna. Warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe newsy – na przykład mniejszą liczbę downtime’ów. Tak! W niektóre środy (16 marzec, 6 kwiecień, 11 maj, 8 i 22 czerwiec) będziemy mogli grać i nie będzie wówczas przerwy technicznej. Jahn przytacza też słowa Aarona Forsythe’a o tym, że nie będzie żadnych „emergency banów”. Jest też parę innych rzeczy, ale to już w linku (i pewnie o większości wiecie z naszych przeglądów lub innych miejsc). Sekcja opinii jest poświęcona złamanym formatom. Jahn nas przekonuje – całkiem skutecznie – że dominacja Eldrazich nie jest aż tak zła jak niektóre wcześniejsze przypadki. Nawet jeśli uważacie, że obecnie modern jest faktycznie tak straszny, to ten króciutki przegląd i tak przeczytajcie. Pozwala ustawić Eldrazich w perspektywie. Pytanie sędziowskie w tym tygodniu łatwiutkie, ale sympatyczne. Do tego decki (Blue Eldrazi w T2, GW Recursion w Modernie, Eldrazi w Legacy i Dredge w Vintage) oraz ceny (wzrosty w T2, Modern w dół, eternale jedne w górę, inne w dół).

 

:g: Finanse :g:

 

Przewidujemy erki i uncommony w Eternal Masters

Saffron jak obiecał, tak zrobił. Poprzednio opisywał Mythici z dodatku, których się spodziewa, a tu przygląda się potencjalnym erkom i uncommonom. To oczywiście tylko spekulacje, ale analiza jest zgrabna i wiarygodna. Nie ma w niej też hurraoptymistycznego wrzucania wszystkiego co ma value, więc jakkolwiek to zgadywanka, to na solidnych fundamentach i w oparciu o własne doświadczenia dobry trejder może przygotować własną listę lub spróbować skorzystać z tej. Z odpowiednią dozą rezerwy, oczywiście.

Analityk giełdowy MTGO – Wieści z Toy Fair

Nie ma tu wiele nowego, ale to jeszcze jedno podsumowanie zapowiedzi i wniosków, jakie można wyciągnąć ze sprawozdania finansowego dla inwestorów Hasbro. Tym razem uaktualnione jest ono o wieści z Toy Fair. Póki co jednak info o cyfrowym rozwoju Magica nadal pozostaję enigmatyczne, ale generalnie przekaz jest jasny – możemy patrzeć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem, a Wizardom sprzedaż idzie w górę.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Thorn of Amethyst (Lorwyn)
  3. Thought-Knot Seer (Oath of the Gatewatch)
  4. Nissa, Voice of Zendikar (Oath of the Gatewatch)
  5. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 31

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (