Przegląd Prasy #109 – spoilery Shadows over Innistrad

Zaczął sie sezon odkrywania tajemnic, czyli czas spoilerowania Shadows over Innistrad. Wizardzi długo podrzucali różne tropy i wskazówki, aby gracze mogli wczuć się w klimat nadchodzącego dodatku c0 udało im się całkiem nieźle. Ludzie przechodzą escape roomy na turniejach Grand Prix, rozwiązują zagadki, za co znajdują kolejne karty. Nie trzeba nawet mówić jak wiele leaki zepsuły by zabawy, cieszymy się niezmiernie, że Wizardzi opanowali swoje przecieki. Wracając do tematu, właśnie pojawiła się Nahiri oraz nowa wersja Vindicate – Anguished Unmaking. Zapowiada się bardzo ciekawy dodatek!

Poza zestawem ciekawych artykułów proponujemy dziś także przyjrzeć się dwóm nadchodzącym wydarzeniom – Pro Tour w Madrycie, gdzie zagra czterech naszych reprezentantów oraz Grand Prix Paryż, na które warto się przejechać. Zapraszamy po szczegóły do dzisiejszego przeglądu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Waszyngton

W weekend odbył się tylko jeden ważniejszy turniej Wizardów, a był nim Grand Prix w Waszyngtonie, rozgrywany w formacie Team Limited Trios bloku Battle for Zendikar. Zagrało w sumie 3366 zawodników (co stanowi 1122 drużyny). Do Top 4 dostały się drużyny, w skład których wchodzili dotychczasowi Team Limited Grand Prix czempioni: Owen Turtenwald/William Jensen/Reid Duke oraz Matt Nass/Jacob Wilson/Sam Pardee. W pozostałych dwóch drużynach znajdował się członek zwycięskiego Teamu z Grand Prix Pekin – Justin Cohen z Mattem Severa i Mike’iem Hronem oraz Tom Martell z Ianem Spauldingiem wraz z Richem Hoaenem. Sami celebryci : ) Ostatecznie pocisnął Team Hrona, który w finale pokonał team Martella.

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Bezlitosne i puste spojrzenie

Z Magicowymi opowiadaniami to różnie bywa, ale to ponoć warto wyróżnić i się ludziom podobało. Na pewno wiele osób na tę historię czekało – pokazuje ona początku szaleństwa Avacyn. Mamy też okazję spotkać ponownie Giselę, Brunę i Sigardę – i jest to spotkanie pełne napięcia. Okazuje się, że między tymi anielicami wcale nie jest w tej chwili tak różowo. Mało tego, okazuje się, że kiedyś mieliśmy także czwartą anielicę, której Avacyn musiała pokazać kto tu rządzi. Słowem, perełka dla Vorthosów i tych co szukają flavoru w SOI.

Innistradowe spojlery i wskazówki

Miniony tydzień nie zakończył ujawniania kart na GP, choć tak na dobrą sprawę dopiero dziś zaczął się sezon oficjalnych spoilerów. Wizardzi nie tylko pokazali jeszcze parę rzeczy poza nim, ale pozwolili nam odkrywać kolejne wskazówki. I tak na przykład tu możecie zobaczyć, jak jak społeczność doszła do odkrycia Markov Manor. A przynajmniej wszystko na to wskazuje, że taka karta jak Markov Manor pojawi się w SOI i będzie flipowalnym landem. Inny przykład takich zabaw to tekst z Hanweir Chronicle, a takich przykładów można znaleźć więcej (nazwy kart ujawniły np. daty zaspoilowania niektórych kart jak np. flipowalnej walkerki). Poszukajcie na reddicie lub w sieci. My tu jeszcze wspomnimy tylko o matach na Pro Tour Madrid, które wychwycił Amplitur na forum mtgnews.pl.

flip mata Avacyn Red z shadows over innistrad

kliknij, aby powiększyć

flip mata Avacyn White z shadows over innistrad

kliknij, aby powiększyć

Wiemy też już na pewno, że w SOI będzie czterech walkerów. Jeden z nich, Nahiri, został dopiero co zaspoilowany, a prawdopodobnie będziemy mieli jeszcze flipowalną wilkołaczycę (Arlinn Kord), Jace’a i czwartą postać, co do której na razie nie ma pewności kim będzie. Może Sorin (on najbardziej prawdopodobny)? Może Tamiyo? Może ktoś nowy? W każdym razie, wszyscy, którzy tak bardzo lamentują, że wszyscy tylko nie Jacek, niech sobie dadzą na wstrzymanie. Jace był twarzą setu i pierwszy obrazek jaki w ogóle się pojawił przedstawiał właśnie jego, nie wspominając o trailerze. Jace jest tak naturalny w tym kontekście, że – czy się to komuś podoba czy nie – jest niemalże pewniakiem, ale na razie musimy poczekać spokojnie na oficjalny spojler. A jak się nie pojawi? Cóż, wtedy się będzie można cieszyć.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tG :u:

 

Pro Tour Madryt – Shadows over Innistrad

pro tourPowoli zbliża się Pro tour Shadows over Innistrad, który zostanie rozegrany w madrycie, w formatach: Standard Constructed i Shadows over Innistrad Booster Draft. W dniach 22-24 kwietnia 2016 prosi powalczą o pulę nagród o łącznej wartości 250 000$.

Z Polaków zaproszenie na ten Pro Tour mają:

  • Mateusz Łukaszek (RPTQ)
  • Bartlomiej Lewandowski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Grzegorz Kowalski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Maciej Janik (2015-2016 Pro Club Gold Level)

Łukasz Przekora, który zakwalifikował się z RPTQ w Warszawie poprosił Wizardów o przeniesienie jego slota na Pt Sydney, stąd jego absencja powyżej. Lista sporządzona została na podstawie invajtów ze strony PT. Jeśli jest ktoś jeszcze zakwalifikowany, a nie ma go powyżej, to proszę o info w ramach aktualizacji. Chcemy kibicowac wszystkim Polakom :)

Grand Prix Paryż

Pro Tour dla prosów, a dla nas, zwyczajnych zjadaczy magicowych kart pozostają duże, masowe turnieje takie jak Grand Prix. Najciekawszym dla nas ze względu na bliską lokalizację, a co za tym idzie tańsze koszta transportu, jest GP w Paryżu, które będzie rozgrywane już w dniach 18-20 marca 2016. Organizatorem jest Channel Fireball, który do tej pory bardzo ładnie sprawdzał się w tej roli.

W momencie kiedy to piszę wolnych jest 1437 miejsc na turniej główny (na 2500 możliwych, a to znowu oznacza, że nagrody wypłacane będą dla top 64) i jeśli planujecie tam jechać, to rejestrujcie się od razu. Rejestracja ogólna kosztuje 65 euro. Pakiet premium kosztuje 75 euro (ze sleep inem jak masz 2 baje), a opcja „Planeswalkera” kosztuje 135 eurosków (gadżety, dodatkowe darmowe turnieje, itp). Formatem turnieju głównego jest standard, co niestety średnio się pyli przy wymienionych cenach rejestracji, ale taka chyba jest obecna polityka finansowa turniejów Grand Prix, co pozwala im dominować na polu najmniej opłacalnych turniejów ever :)

GP Paryż 2016

Rozpiskę zbliżających się premiere eventów WOTC znajdziecie tutaj.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po niebieskich Eldrazich

W standardzie jest kilka topowych decków, a wśród nich całkiem nieźle sobie radzą Eldrazi w kolorze niebieskim. Opisuje je Eric Froehlich – od maindecku po sideboardowanie się.

10 rodzajów kart, które wyrotują z T2

A to taki luźniejszy tekst, który można przeczytać czy przejrzeć na deser w wolnej chwili. Frank Karsten wypisuje tu grupy kart, które niedługo wypadną z T2. Jeśli warto zobaczyć, to głównie po to by uświadomić sobie jak wielkie zmiany nas czekają z rotacją dwóch bloków Khansów. Może to pozwolić nam się przygotować na zmiany w nadchodzącym formacie.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Raport z GP Detroit

Normalnie to takie teksty raczej sobie darujemy, raporty niestety nie cieszą się aż taką popularnością, ale raz, że historia ciekawa, dwa, że wynik niezły, trzy, że interesujący deck, dość nietypowy (Green Moon konkretnie), więc jest dość powodów, by ten tekst jednak polecić. A jak chcecie bardziej wnikliwej analizy całego meta, to polecić możemy ten tekst.

Przewodnik po Lantern Controli

PVDR opisuje swój deck po GP Detroit. Niewiele więcej tu można, warto i trzeba dodawać. Ot, standardowa pogadanka o specyficznych rozwiązaniach, tipsach, poradach i ogólnej sytuacji decku. Nie ma tu opisu sideboardowania się, jest opis sideboardu. Niby niewielka różnica, ale jednak robi różnicę.

5 zmian, które wprowadziłbym do modernowej balisty

No oczywiście, temat musiał się pojawić. Nie było innej opcji. Tekst zgromadził też sporo komentarzy, co też nie dziwne. Brian DeMars nie zatrzymuje się jednak na Eldrazich, a sięga trochę głębiej, szukając sposobu na ożywienie Moderna i uczynienie go bardziej zdrowym. Chcecie podsumowanie bez czytania? Oto ono: ban Oka, unban Jitte, Ancestral Vision, Ban Goryo’s Vengeance lub Simian Spirit Guide’a, unban Bloodbraid Elfa. Dlaczego tak, a nie inaczej? To już sami sprawdźcie.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Burza na horyzoncie: dalsze łamanie Commandera

Druga część króciutkich tekstów o tym jak popsuć ludziom zabawę w EDH. Wystarczy wziąć jeden z decków z serii i przygotować się na szybką ucieczkę po przegiętej wygranej. Tym razem jako bicz na biednych casuali zostaną użyte Ad Nauseam i Tendrils of Agony (i jemu podobne). Generalnie, tak się ponoć Commandera nie gra, ale fajnie o tym przeczytać :)

Ciekawe decki z EDH:

 

VINTAGE/LEGACY

Prison Break

Byliście kiedyś w tureckim więzieniu? To jedno z dziwniejszych pytań jakie pada w filmie „Czy Leci z nami Pilot” i pytanie, które mogą sobie zadawać starzy wyjadacze formatu Vintage, którzy na swej drodze spotkali Workshopa (a jak nie, to prędzej czy później i tak na niego trafią).

W materiale dostajemy zgrabny i bardzo bogaty opis Workshopa, czyli prisona w Vintage. A tam: przykładowy spis decku, idea talii i jej strategia gry. Jednak cały tekst jest poświęcony głównie sposobom gry przeciwko Workshopowi – jak grać, co stosować, jakie talie sa dobre, jak się sideboardować itd. Polecam wszystkim Vintydzystom, którzy mają po dziurki w nosie Chalice, Sphery, Tangle Wire, Trinisphery, Lodestone Golemy i resztę tego cyrku. Przepraszam – resztę tego więzienia.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Kuldotha Jeskai

Kolejny tydzień i kolejny materiał z cyklu Pennywise Pauper. Tym razem jest on poświęcony Jeskaiowemu deckowi, który należy do tier 1 decków. To talia, którą warto znać, więc jeśli dopiero zaczynacie z formatem, to warto tu zajrzeć. Bardziej doświadczeni pauperowcy wiele tu nowego pewnie nie zobaczą jednak.

Madness

Będzie SOI, będzie nowy Madness, więc może warto się przyjrzeć deckom pauperowym w tych klimatach? UG Madness na pewno jest niezłym deckiem, więc warto na niego mieć oko. Alex Ullman pokazuje nam tu też dwie alternatywne wersje – BG i RG. Wszystkie te talie opierają się w jakimś stopniu i na Delve, i na Madness.

Gobliny

Jakiś czas temu dostałem prośbę by opisać gobosy i chociaż miało to być pod kątem flavoru raczej, to jednak ten tekst może stanowić taką małą namiastkę materiału na temat tego tribala. Jest to jednak namiastka o ograniczonym zakresie, bo dotyczy normalnej gry constructed, oczywiście w pauperze. Opisywane w tekście karty to po prostu dodatkowe opcje, które nie są w tej chwili grane, ale które teoretycznie granę mogą być. To przegląd dostępnych gobosów, które nie załapują się na aktualnie grający w formacie deck. W sumie ciekawa lektura.

 

LIMITED

Flashbackowa 9 edycja

Jak co tydzień dostajemy porcję artykułów o 9 edycji. Mamy więc „W dziką przeszłość: 9 edycja”, czyli tekst quasi-historyczny, częściowo informacyjny, w jakiejś mierze także finansowy. Do tego mamy też materiał od SaffronaOlive’a, który nie tylko omawia drafty dodatku, ale i rozgrywa na naszych oczach jeden turniej. Jeśli ktoś ma ochotę na więcej, może też zobaczyć drafta od Kenjiego Egashiry.

 

INNE

Trzy błędy, których należy unikać

Brian Braun-Duin przedstawia tu trzy (cztery, bo jedna bonusowa) porady, których warto przestrzegać, aby lepiej grać. Te trzy błędy, na które zwraca uwagę, nie dotyczą jednak grania samymi kartami, ale zachowania z nimi. Warto go posłuchać, bo np. ta kwestia pilnowania zegara – niby banał – jest jednak nie przez każdego przestrzegana.

Full size grafiki eldrazich w jednym miejscu

Jeden z redditowców zwrócił naszą uwagę na dużej wielkości grafiki Eldrazich. W sam raz na ich pożegnanie przed SOI. Niby mogliście te obrazki zobaczyć na kartach, niby każdy mógł je sobie wyszukać na stronach artystów, ale… powiedzcie szczerze, ilu z Was je widziało? Jeśli więc nie mieliście okazji, to zerknijcie tutaj. Na kartach te grafiki czasem są jakieś takie nijakie. Kiedy jednak je zobaczymy w takiej wersji, to robią wrażenie.

Stan Programu

W stanie programu mamy wspomnienie, że zaczął się sezon spoilerów SOI oraz dostaliśmy tekst z podsumowaniem nowych zasad. Jest też info, że flipnięte karty będą miały od wejścia SOI koszt ich nieflipniętych wersji (Ratchet Bomba za zero nie zabije Jace’a Walkera ani transformowanego Delver of Secrets) oraz madness będzie raz jeszcze rozpisany. Pewnie ułatwią te zasadę i nie będzie już trików z kontrowaniem Arrogant Wurma na madness-stosie za pomocą odpalenia Fetch Landa lub wzięcia many z City of Brass (do tej pory madness działał tak, ze na stosie madnessu, zanim opłacony był koszt zdolności, gracz mógł oddać priorytet, jeśli to zrobił, to karta według zasad była kontrowana i szła do grobu – po prostu szaleństwo). Dalej mamy info o podsumowaniach MTGO z roku 2016 od Wortha Wollperta, wprowadzenie Legacy Challenge i Ravnica Flashbacków. Do tego standardowo ważne daty, rozpiska flashbacków, ciekawe pytanie o zasady, interesujace decklisty (Mono Green Eldrazi w T2, UW Eldrazi w modernie, Dredge w Legacy) i zestawienie drogich kart online. Do stanu programu dochodzi w tym tygodniu prywatna opinia autora o tym, jak obecnie radzi sobie MTGO i Magic w ogólności – z programem jest dobrze, ale dostaje się tam trochę zespołowi R&D.

 

:g: Finanse :g:

 

Śpiochy i pułapki przed SOI w T2

Saffron Olive przygląda się paru kartom z obecnego T2, które po rotacji części bloku Khansów nadal będą w grze i być może warto w nie będzie zainwestować lub warto ich unikać, bo w nowym formacie nie będą za dobre. Oczywiście, nie znamy jeszcze wszystkich kart, więc tekst jest mocno spekulacyjny, ale jako wskazówkę przy zakupach na pewno warto go przejrzeć; zakupach IRL, bo na MTGO ceny są zupełnie inne.

Ludzie spodziewają się banu Eldrazich

Ruszyły się trochę karty modernowe w cenach i chyba ktoś jednak ma już wstępne przecieki dotyczące banu Eldrazich albo po prostu ludzie są tego pewni – na MTGO Blood Moony poszły mocno w dół, snapcastery nagle idą do góry, spadły mocno ceny z Goryo Vengeance.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Thing in the Ice (Shadows over Innistrad)
  2. Legion Loyalist (Gatecrash)
  3. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  4. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  5. Thought-Knot Seer (Oath of the Gatewatch)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 114-03

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (