Przegląd prasy #11 – JOU wchodzi na salony

O, śmiertelnicy! Miniony tydzień upłynął pod znakiem podróży. Dla nas wszystkich zaczęła się ona wraz z Journey into Nyx, nowym dodatkiem, którego znać będziecie także jako JOU (a nie JIN, jak niektórym zdarza się skracać). Tym razem podróż nie zaprowadzi nas ani do Rzymu, gdzie prowadzą wszystkie drogi, ani wbrew pozorom do Nyxu, lecz do Warszawy. Tam na Grand Prix pokażecie, czy jesteście prawdziwymi bohaterami i graczami, i czy wrócicie do domów na tarczy, czy z tarczą. Heliod wzywa!

Innymi słowy to tydzień Journey into Nyx i to ten dodatek jest tematem numer jeden większości artykułów. Nie jest wyjątkowo zaskakujące. Korzystamy więc z ogólnej fascynacji autorów i czerpiemy jak najwięcej z ich pomysłów i spekulacji. Jakie będzie zastosowanie nowych kart w formatach constructed, jak zmieni się środowisko limited, jakie są topowe karty, jak zmieniają się ceny? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższych linków, które dla Was wybraliśmy. 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Ze względu na prereleasy jakichś szczególnie prestiżowych turniejów w ostatnim weekendzie nie było. Warto za to na pewno zerknąć do oficjalnego FAQ najnowszego dodatku, choćby po to, by rozwiać ewentualne wątpliwości co do niektórych kart i nie mieć potem problemów na warszawskim GP – dlatego na wszelki wypadek zajrzyjcie tam jeśli nie mieliście okazji, nawet gdy graliście PRE. Dobrze też poczytać MaRo. U Wizardów w tym tygodniu będzie omawiana mechanika Constellation. Odpowiadając na pytania graczy, Rosewater opowiada o jej powstawaniu (wiedzieliście, że początkowo planowano ją dla Azoriusa? Nie? To teraz wiecie). Przy okazji – brak zmian na liście banów.

Poza tym warto rzucić okiem na kilka spisów talii Jacoba van Lunena do Standardu. Poświęca on sporo uwagi białym deckom (WW, WW, WR i WB), a poza tym Mono B (Suicide i Devotion) i Mono U. Ciekawostką jest deck na heroicach. Esper bez zmian. Również Luis-Scott Vargas porusza ten temat i przedstawia swoje koncepcje na Mono U, Mono B, Esperową kontrolkę i ciekawy – bo chociaż oryginalny – deck biało-zielony na enchantach z Ajani, Mentor of Heros.

Polecamy też tekst Dreams of Meletis – to kolejna opowiastka ze świata Theros. Nie jest to jakiś szczególnie dobry tekst, ale jeśli by kogoś interesowało, co Ashiok robi na Theros, co łączy go z Phenaxem i jak skończyła się konfrontacja tego planeswalkera z Epharą, to można zerknąć.

Jeśli zaś ktoś szuka talii preconstructed do casualowej gry przy kuchennym stole, to Wizardzi opublikowali listy Intro Packów z Journey into Nyx. Nie w nich nic specjalnego – ot, promka, a oprócz niej z erkowych kart grających w jakichś deckach to chyba tylko Arbor Colossus i Spear of Heliod. Dla tych, dla których Magic to głównie zabawa ze znajomymi, może będą ciekawe, jest to także jakaś informacja dla trejderów/graczy przeliczających każdą złotóweczkę. Gracze turniejowi muszą poczekać na Modern Event Deck, aby (być może) talia od Wizardów wzbudziła u nich pozytywne emocje, ale to dopiero 30 maja.

A i przy okazji – WOTC szukają między innymi Design Managerów dla Magic Online i Duels of the Planeswalkers. Rzućcie okiem, jakie są wymagania na takie stanowisko, acz robota jest w Renton, więc mała szansa, żeby się ktoś od nas skusił.

Na koniec jeszcze link do nagrania z kwietniowego panelu PAX East. Gdzieś ktoś coś wspominał, że chętnie by zobaczył, gdy je wrzucą na YouTube’a.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

Przygotuj się do Grand Prix Warszawa, czyli nowości w limited

Podrzucamy kilka linków związanych z sealedami lub draftami w bloku Therosa. Na razie z oczywistych względów nie ma w nich mowy o JOU, ale naprawimy to już niebawem publikując naszą Dokładną Analizę Spoilera oraz Filmową Ocenę Kart w wykonaniu Sołtysa. Tymczasem polecamy:

Ars Arcanum: Journey into Nyx Spoiler Analysis – dużo danych, dużo tekstu, wiele grafów, trochę spekulacji, trochę przemyśleń, czyli wszystko to, co potrzebne, by ogarniać nowy dodatek pod kątem limited. Do jakich wniosków doszedł Matthew Watkins w swej analizie JOU dowiecie się z tego linku. Naprawdę warto tu zajrzeć!

Journey into Nyx Sealed Primer – Jacob van Lunen i najlepsze karty w dodatku w poszczególnych rarity. Czy trzeba dodawać coś więcej? Może tyle, że w wielu przypadkach wywody van Lunena pokrywają się z naszymi przemyśleniami, a tam gdzie są pewne różnice, nie są one wcale znowu aż tak duże. Tekst nie jest tak wyczerpujący jak powyższy, ale też warto go przejrzeć.

Spoiler Journey Finance –  pieniążki, pieniążki i karty. Krótki przegląd kart, które zdaniem Ryana Busharda mogą być overpriced i tego, jak może wyglądać ich popularność w grze. Treściwie, nieco lakonicznie i bez jakichś szczegółowych danych i analiz, ale może służyć jako swego rodzaju kompas czy punkt orientacyjny. Przynajmniej jeśli chodzi o erki.

Przegląd combat tricków z Journey into Nyx – Przydatny tekst dla wszystkich, którzy grają w obecnym limited. Ściągawka bardzo przydatna przed GP, dobrze wiedzieć jakie zło czai się w ręce przeciwnika, co oznaczają trzy odtapowane many w tym biała, a co znaczą dwie many czarne.

Pomysł na decki z kartami JOU w constructed

Rankingi Owena Turtenwalda

Bardzo ciekawe zestawienie najlepszych: amerykańskich graczy, kart z JOU, elementów dobrego teamu magicowego, zmian, które autor proponowałby w Mtg, dróg do stania sie lepszym graczem. Polecam rzucić okiem i zrewidować czy mamy podobne 'topy’ ;)

State of the Program

Standardowo: newsy ze świata Magica, kalendarz wydarzeń na MTGO, finansowa analiza flashbackowego Shadowmoor / Eventide, wybrane najciekawsze decki z constructed (po jednym z: bloku, standardu, moderna, legacy, vintage i paupera), zmiany cen w T2, modernie, pauperze, Legacy/Classic i reedemowaniu kart (z ciekawostek, prawie wszystko w standardzie ostatnio staniało!), przegląd cen kart drogich (powyżej 25$),

Do tego historyjka o graniu olbrzymami w Mtg.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić – edycja JOU

A w nich: Pięciokolorowy Reanimator, Maze’s End Enchantress i UWR Heroic w T2, Grixis Delver oraz Atheros Humans w modernie.

Przegląd panteonu

Mamy tu przegląd wszystkich bogów z bloku Therosa pod kątem constructed. Taka przypominajka o tym kto mieszka w mitologicznym kosmosie.

gods of theros, jou jou-x-

Tyle na dziś, pozdrawiamy jeszcze świątecznie!

Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (