Przegląd Prasy #111 – cały spoiler SOI

Szykujemy srebrne kule, naostrzone kołki, zmawiamy bojową modlitwę i przygotowujemy stos na wiedźmy – mamy cały spoiler SOI, więc możemy się teraz przygotować na prereleasa. Paczki Shadows over Innistrad będziemy otwierać za tydzień, ale z okazji pełnego spoilera już pojawiają się artykuły z przeglądami nowych kart, mechanik i nowych porotacyjnych decklist. Również planujemy opublikować swoją tradycyjną analizę dodatku, tak by była gotowa na prereleasa.

Ponieważ w weekend zaliczyliśmy również Święta Wielkanocne, więc nie było żadnych większych imprez magicowych. Za to autorzy tekstów mieli trochę czasu i co ciekawsze przedstawimy w dzisiejszym przeglądzie. 

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Pełny spoiler SOI i zagadka Nahiri rozwiązana

Jak już wspominaliśmy na wstępie i jak już pewnie wiecie z innych źródeł magicowych, jest już cały spoiler Shadows over Innistrad. Przy okazji community rozwiązało jedną z zagadek dodatku, jaką przygotowali Wizardzi. Zauważono, że na plakatach prereleasowych są różne ustawienie Kryptolitów w zależności od języka posteru. Wyszło, że wskazują na Nahiri, jako jeden z powodów zamieszania na Innistradzie. No i wyszło, że Nahiri jest obrażona na Sorina, że nie pomógł jej w kolejnej walce z Eldrazi i teraz zachowuje się jak odrzucona nastolatka (wcześniej razem z Uginem uwięzili Eldrazich na Zendikarze).

Structural Distortion

Wcześniej wyszło, że Tamiyo w swoim dzienniczku dała info dla Jacka, że „pamiętaj, przybyli jako Trójca”, co pewnie ma wskazywać, że Emrakul jest na Innistradzie. Miałoby nawet sens, gdyby z zemsty sprowadziła go tutaj Nahiri. Dość obszerne podsumowanie konfliktu dawnych przyjaciół, Sorina i Nahiri, znajdziecie tutaj.

Przy okazji spoilera, Wizardzi nakręcili także jak wygląda przykładowy prerelease, jest to dobry materiał dla wszystkich, którzy jeszcze na takim turnieju nie grali:

Nowe promki sędziowskie na 2016

Tym razem jest to Shardless Agent i Temporal Manipulation. Nie są jednak zaskoczeniem, bo jakiś czas temu był z nimi wyciek i donosił o tych kartach oraz Rishadan Porcie promo magicowy Reddit.

temporal manipulation promo shardless agent promo

Jacetice League Gate

Nie wszystko co ostatnio robią Wizardzi jest takie fajne i z klasą. W ubiegłym tygodniu ktoś zapytał Maro, czy Tamiyo dołączy do „Jacetice League”, nazywając w ten sposób śmiesznego Gatewatcha, bardzo podobnego do komiksowej Ligi Sprawiedliwości albo Fantastycznej Czwórki. Marek odpowiedział mniej więcej z takim luzem, jakby usiadł właśnie na nodze od krzesła:

Please don’t be disrespectful of the story. You might not care but others do.

No i zaczęła się dyskusja, czy trzeba tak się spinać, czy historia rzeczywiście jest taka dobra, jak Markowi się wydaje, powstały też obrazki (jak np. ten), a potem doszło jeszcze spore tłumaczenie, gadka o respektowaniu, szacunku i tym, że oczywiście Wizardzi są otwarci na krytykę. Przyznam, że to burza w szklance wody, temat na ogórkowy sezon świąteczny, ale też potwierdza jak Wizardzi średnio radzą sobie z public relations i napinają się o byle co.

Booster Battle Packi

W skrótowcu z 25 marca, Wizardzi podali info o Booster Battle Packach, czyli takim nowym (nie-nowym, koncept wcale nie jest świeży) produkcie dostępnym w USA, który ma pozwolić na instantową grę. Znaczy, dostajemy dwie talie 30-kartowe, dwa boostery, które możemy otworzyć i od razu możemy się brać za grę. Byłaby to w sumie niegłupia opcja na start z Magiciem, ale niestety jeśli tylko Amerykanie mają do niej dostęp, to jednak trochę szkoda. Ważniejsze jednak, że jest to jeden z elementów oferty dla nowych graczy, który w jakimś sensie zastępuje Core Sety i stanowi uzupełnienie dla Deckbuilde’s Tool Kita. Ponadto, warto zauważyć, że w paczkach są dostępne karty, których nie zobaczymy ani w SOI, ani w Origins, ani w Khansach, ani w bloku Zendikaru, a które będą legalne w standardzie. Będzie to raczej małe znaczenie miało (bo kto chce grać w T2 Serra Angelem), ale wypada fakt ten odnotować.

Legendarna kostka wraca na MTGO!

Jak w temacie – Wizardzi ponownie dają możliwość draftowania legendarnej kostki. Tym razem kostka dość mocno się zmienia. Wypada sporo kart, dochodzą archetypy, przemodelowany będzie manabase. Środowisko ma już nie być tak mocno wielokolorowe, bardziej ma podpadać pod trzy kolory niż 5, ale nadal draftowanie i takich decków ma być możliwe. Znikają także niektóre legendy, pojawiają się nowe, a do tego do kostki trafiają nie-legendarne utiliy kreatury. Jednym słowem – rewolucja. Z jednej strony to dobrze. Nowa kostka, nowe wyzwania, więcej funu i różnorodności. Z drugiej strony niektóre zmiany – jak te w manabase czy usunięcie Mizzix’s Mastery czy Ray of Command – można przyjąć z mieszanymi uczuciami. Co by bowiem nie mówić o tej kostce, to miała ona faktycznie unikatowy charakter. Landy, których w innych formatach byśmy nie uświadczyli, oraz karty, które w innych kostkach pewnie byłyby za słabe, dawały sporo świeżości i radości z gry. Oby zmiany faktycznie wyszły na dobre i oby legendarna kostka nadal miała tę swoją specyfikę, a nie żeby była takim gorszym kuzynem kostki Vintage i Legacy. Pełną listę zmian możecie zobaczyć tutaj.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tG :u:

 

Pyrkon 2016

Organizatorzy Pyrkonu zapraszają na niezłą dawkę turniejów Magic: The Gathering. Cały konwent odbędzie się w Poznaniu,  8-10 kwietnia 2016. Jak co roku, zabawa z Mtg zaczyna się w piątek po południu, a kończy w niedzielę wraz z końcem Festiwalu. Niezależnie od stopnia zaawansowania, na wszystkich czekają turnieje: Sealed Deck, Standard, Modern, Legacy, Draft i 2HG Draft oraz French Commander, a także specjalny turniej dla początkujących.

  • Na miejscu będzie możliwość zdania egzaminu na pierwszy poziom sędziowski. W tym celu organizator prosi o wcześniejszy kontakt z Kacperem Chomiczem (L2) – kacper.chomicz@gmail.com
  • W tym roku Pyrkon odwiedzi także Tomasz Jędruszek tworzący grafiki magicowe.
  • Informacje o Festiwalu Pyrkon, takie jak wysokość akredytacji, opcje noclegowe, dojazd oraz szczegółowy program całej imprezy znajdziecie na stronie www.pyrkon.pl.

Rozpiska turniejowa znajduje się w spoilerze poniżej:

Spoiler

Uwaga: zapisy startują pół godziny przed każdym turniejem!

Piątek:

FNM Standard

Format: Standard
Koniec zapisów: 17:00
Cena: 15zł
Nagrody: Karty FNM, boostery

Przetestuj swój deck na sobotnie MKMQ w formacie Standard, na piątkowym turnieju rozgrzewkowym!

FNM Modern

Format: Modern
Koniec zapisów: 17:00
Cena: 15zł
Nagrody: Karty FNM, boostery

Przetestuj swój deck na niedzielne MKMQ w formacie Modern, na piątkowym turnieju rozgrzewkowym!

FNM Draft #1

Format: Draft 3xShadows over Innistrad
Koniec zapisów: 20:30
Cena: 40zł
Nagrody: Karty FNM, boostery

FNM Draft #2

Format: Draft 3xShadows over Innistrad
Koniec zapisów: 22:30
Cena: 40zł
Nagrody: Karty FNM, boostery

Sobota:

Sealed Deck Preliminary PTQ by Plan-Sza

Format: Sealed Deck 6x Shadows over Innistrad + Draft w top8
Koniec zapisów: 11:00
Cena: 100zł
Nagrody:
Zaproszenie na Regional PTQ oraz pamiątkowy puchar dla zwycięzcy
Boostery Shadows over Innistrad w ilości 3 od gracza

Finałowa ósemka rozegra Draft 3x Shadows over Innistrad.

Draft o 12:00

Format: Draft 3x Shadows over Innistrad
Koniec zapisów: 12:00
Cena: 40zł
Nagrody: Boostery oraz Pyrfunty do wykorzystania w sklepiku Festiwalowym

Za zgodą graczy możliwy redraft kart mythic, rare i foil.

Draft o 14:00

Format: 3x Shadows over Innistrad
Koniec zapisów: 14:00
Cena: 40zł
Nagrody: Boostery oraz Pyrfunty do wykorzystania w sklepiku Festiwalowym

Za zgodą graczy możliwy redraft kart mythic, rare i foil.

Draft o 16:00

Format: Draft 3x Shadows over Innistrad
Koniec zapisów: 16:00
Cena: 40zł
Nagrody: Boostery oraz Pyrfunty do wykorzystania w sklepiku Festiwalowym

Za zgodą graczy możliwy redraft kart mythic, rare i foil.

Standard – MKM Frankfurt Qualifier

Format: Standard
Koniec zapisów: 16:30
Cena: 30zł
Decklisty: Wymagane
Nagrody: Boostery dla Top 8, darmowa wejściówka na MKM Series Frankfurt Standard, 1 bye oraz MagicCardMarket playmat dla zwycięzcy (do odbioru we Frankfurcie)!

Legacy – GPT Praga

Format: Legacy
Koniec zapisów: 17:00
Cena: 30zł
Decklisty: Wymagane
Nagrody: 2 Bye dla zwycięzcy na turniej Grand Prix Praga oraz boostery

Turnieje Legacy to już Pyrkonowa tradycja, także w tym roku nie zabraknie rozgrywek w formacie Eternal!

Draft o 18:00

Format: Draft 3x Shadows over Innistrad
Koniec zapisów: 18:00
Cena: 40zł
Nagrody: Boostery oraz Pyrfunty do wykorzystania w sklepiku Festiwalowym

Za zgodą graczy możliwy redraft kart mythic, rare i foil.

Dwugłowy Draft (2HG)

Format: 2HG Draft 6x Shadows over Innistrad
Koniec zapisów: 20:30
Cena: 90zł od drużyny (45zł/osoba)
Nagrody: Boostery

Dwugłowy Draft to niepowtarzalna okazja by zagrać w drużynowym turnieju, rozgrywanym w przyjaznej atmosferze i to bez konieczności posiadania własnych kart. Każda z dwuosobowych drużyn otrzyma 6 boosterów, z których będzie musiała wydraftować dwie talie, którymi stoczy pojedynki z pozostałymi zawodnikami.

French Commander

Format: French Commander
Koniec zapisów: 21:00
Cena: 10zł
Nagrody: Boostery oraz nagroda niespodzianka!

French Commander to wersja Commandera przystosowana do pojedynków 1vs1, przez co idealnie nadaje się do rozgrywania na turniejach. Wszelkie informacje na temat tego fascynującego formatu można znaleźć na stronie http://duelcommander.com/tag/duelcommander/.

Draft o 22:00

Format: Draft 3x Shadows over Innistrad
Koniec zapisów: 22:00
Cena: 40zł
Nagrody: Boostery oraz Pyrfunty do wykorzystania w sklepiku Festiwalowym

Za zgodą graczy możliwy redraft kart mythic, rare i foil.

Niedziela:

Modern – MKM Frankfurt Qualifier

Format: Modern
Koniec zapisów: 10:00
Cena: 30zł
Decklisty: Wymagane
Nagrody: Boostery dla top8, darmowa wejściówka na MKM Series Frankfurt Modern, 1 bye oraz MagicCardMarket playmat dla zwycięzcy (do odbioru we Frankfurcie)!

Pożegnalny Draft

Format: Draft 3x Shadows over Innistrad
Koniec zapisów: 10:30
Cena: 40zł
Nagrody: Boostery

Będzie to ostatni turniej Magic: The Gathering w formacie Draft rozgrywany na Pyrkonie 2016

Turniej dla początkujących

Format: Niespodzianka
Koniec zapisów: 11:00
Cena: turniej bezpłatny
Nagrody: Boostery, gadżety magicowe, niespodziankii

Specjalny turniej dla osób, które nauczą się grać w Magica podczas Pyrkonu. Aby wziąć udział, należy zdobyć pieczątkę, rozdawaną podczas nauki gry. Gracze nie będą potrzebować swoich talii, a format turnieju i jego przebieg do niedzieli pozostaną tajemnicą.

Gnomicon 2016

Jak co roku tradycyjnie zapraszamy na jedną z naszych ulubionych imprez, nie tylko magicowych, ale też figurkowo-planszówkowych, czyli Gnomicon w Szczyrku. Impreza odbędzie się 13-15 maja 2016. Plan Gnomiconu, wraz z linkiem do prerejestracji i kosztami prezentujemy poniżej:

Piątek 
– FNM std
– FNM booster draft

Sobota
– pewnie od 10:00(?) PPTQ (50 zł wpisowe)
– po kolacji – PPTQ (50 zł wpisowe)

Niedziela
– PPTQ (50 zł wpisowe)

Dodatkowo dla zainteresowanych na życzenie side eventy: drafty, EDH, modern, itp.  Polecamy skorzystać z formularza do zapisów w hotelu wraz z cenami akomodacji. 
gnomicon banner

Pro Tour Madryt – Shadows over Innistrad

pro tourPowoli zbliża się Pro tour Shadows over Innistrad, który zostanie rozegrany w madrycie, w formatach: Standard Constructed i Shadows over Innistrad Booster Draft. W dniach 22-24 kwietnia 2016 prosi powalczą o pulę nagród o łącznej wartości 250 000$.

Z Polaków zaproszenie na ten Pro Tour mają:

  • Mateusz Łukaszek (RPTQ)
  • Bartłomiej Lewandowski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Grzegorz Kowalski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Maciej Janik (2015-2016 Pro Club Gold Level)

Łukasz Przekora, który zakwalifikował się z RPTQ w Warszawie poprosił Wizardów o przeniesienie jego slota na Pt Sydney, stąd jego absencja powyżej. Lista sporządzona została na podstawie invajtów ze strony PT. Jeśli jest ktoś jeszcze zakwalifikowany, a nie ma go powyżej, to proszę o info w ramach aktualizacji. Chcemy kibicowac wszystkim Polakom :)

Rozpiskę zbliżających się premiere eventów WOTC znajdziecie tutaj.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Porotacyjne Mono U Eldrazi

Czym grać po rotacji? SaffronOlive sugeruje Eldrazich. Da się bowiem, ponoć, złożyć całkiem budżetowy deck, który nieźle sobie powinien radzić. Rzecz jasna meta pewnie mocno się zmieni wraz z odejściem Khansów, ale deck wygląda solidnie. Polecamy też zerknąć w Ciekawe Decki poniżej, gdyby Eldrazich było wam nie dość. Tam bowiem udostępniamy linka do czarnych Eldrazich z CFB, który to spis pilotowany jest przez pewnego polskiego gracza. I deck wygląda całkiem sympatycznie.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przegląd SOI pod kątem moderna

Trevor Holmes przegląda spoiler SOI i ocenia co może z niego wskoczyć do moderna, czy jakieś talie da się skręcić z nowymi kartami, jak dobre mogą być SOI landy. Jest to pierwsza część takiego przeglądu na Modern Nexus, kolejna uzupełni temat. Na razie to nic wyjątkowego, nie dostajemy super secret uber techa na miarę Eldrazich w modernie, ale mamy przynajmniej rozeznanie w nowych kartach i mechanikach.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

W tym tygodniu tylko polecamy trzy poniższe decki.

Ciekawe decki z EDH:

 

VINTAGE/LEGACY

Złożoność strategii

Artykuł jest świetnym wprowadzeniem dla początkujących graczy Vintage i uzupełnia wiedzę graczy średnio-zaawansowanych. Dostajemy opis strategii grania kilkoma ważnymi niebieskimi kartami (Gush, Mental Misstep, Brainstorm i Force of Will), co wbrew pozorom jest bardzo istotne. Przyznają tu rację starzy wyjadacze turniejowi i nie tylko z vintage, ale także z legacy czy nawet moderna. Dodatkowo dostajemy opis i skróconą strategię gry dwoma skrajnymi w cenie taliami: niebiesko czerwony infinite turns naszpikowany połer najnami i przyjaciółmi (ponad 17 000$ w papierze) oraz czarno zielony Dark Times pozbawiony drożyzn (około 2500$ w papierze), a skupiony na psuciu gry przeciwnikom i szukaniu comba na Dark Depths. Kawał dobrej lektury.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Mono Blue Delver

Sytuacja Delvera jest obecnie dość ciekawa. Po banach deck stracił trochę na sile, ale nadal to Top Tier Deck, jeden z 3-5 najlepszych. Sporo zależy tu jednak od doboru konkretnych kart, meta, już nie jest tak łatwo jak kiedyś, więc Delver pływa sobie raz oddając palmę pierwszeństwa w formacie, raz ją odzyskując. Jeśli macie ochotę na grę w pauperze, to warto na pewno po niego sięgnąć i ten goldfishowy materiał może być do tego fajnym wprowadzeniem.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Flashbackowa Ravnica

 Jak co tydzień dostajemy solidny pakiet flashback draftowych artykułów. Oto one:

 

INNE

Niech za remis będzie zero punktów

Ten krótki tekst wzbudził spore kontrowersje i sprowokował masę komentarzy. Już z tego względu wart jest uwagi, bo rozgrzewa społeczność. Brian Braun-Duin podaje nam tu sposób na pozbycie się tie breakerów. Polega on na uczynieniu remisów bezwartościowymi, co sprawiłoby, że gracze musieliby i chcieli grać więcej magicowych meczy, zamiast np. brać ID. Co ciekawe, wiele komentarzy odnosi się do tematu pozytywnie, więc gdyby Wizardzi coś takiego wprowadzili, wielu mogłoby być zadowolonych.

Architektura Innistradu

Niebo dla Vorthosów, rozkosz dla miłośników piknych grafik na magicowych obrazkach. Tym razem na tapetę zostaje wzięty temat architektury w Innistradzie, a że inspiracją są realne budynki, to nawet i o świecie się można dowiedzieć czegoś ciekawego.

Stan Programu

Powraca legendarna kostka, o czym już pisaliśmy, a poza tym warto też wspomnieć o zbliżającym się końcu obecnego sezonu lig. Jeszcze mamy trochę czasu, ale już warto o tym pamiętać, aby rozegrać wszystkie gry zawczasu, zwłaszcza jak gramy ligi z doskoku. W sekcji opinii o foliach na MTGO, bo zdaniem Jahna są problemem, a ich obecność nie jest dobrze rozwiązana obecnie. W deckach Grixis Control (T2), BR Zombie Aggro (Modern), Tin Fins (Legacy), Shopsy w Vintage. No i ceny. Jest też pytanie sędziowskie. W tym tygodniu jest ono dość nietypowe.

 

:g: Finanse :g:

Expected Value SOI

Zawsze jak wychodzi nowy dodatek, nasz ulubiony magicowy serwis finansowy, czyli Złota Rybka, robi podsumowanie finansowe. Mamy tu podsumowanie i analizę cen mythiców, rarów, dwustronnych kart, foili, uncommonów, commonów i bulkowych kart, a na podstawie tego mamy oszacowaną spodziewaną wartość jednego boksa. Z wartości boksa mamy też ocenę czy warto je kupować i otwierać by sprzedawać z nich single. Wychodzi mniej więcej na równo, więc za bardzo się nie straci, czasem mogą przysycić mythici, a do tego dochodzą buy a box promo. Nie jest źle.

Mythici SOI: część 2

To kontynuacja tekstu sprzed tygodnia. SaffronOlive omawia tu pozostałe Mythici, których nie zdążył wcześniej opisać. Ponieważ w chwili publikacji tekstu nie były znane jeszcze zielone crapy, to nie są tu one uwzględnione. Ale że to jednak crapy, to mniejsza z nimi.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  3. Thought-Knot Seer (Oath of the Gatewatch)
  4. Chandra, Flamecaller (Oath of the Gatewatch)
  5. Drana, Liberator of Malakir (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy kiedy gotowy jest spoiler SOI

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (