Przegląd Prasy #114 – Grand Prix Barcelona

Grand Prix Barcelona za nami. Wielu naszych bojowników walczyło o chwałę i glorię, wielu zrobiło dzień drugi, kilku zakończyło w kasie. Na tym i pozostałych dwóch GP minionego tygodnia prosi mieli okazję poćwiczyć limited Shadows over Innistrad przed nadchodzącym już za tydzień Pro Tourem. 

Zapraszamy tradycyjnie na nasze podsumowanie tygodnia w sto czternastej już prasówce magicowej od Psychatoga. Życzymy przyjemnej i przydatnej lektury.

 

 B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Barcelona

Pierwsze GP z nowym dodatkiem za nami! Tym razem odbywało się ono w słonecznej Hiszpanii i pewnie ta bliskość (oraz format, czyli limited) sprawiła, że wybrała się na nie spora grupa Polaków – aż 35 osób. Do Day 2 dostało się 14 z nich i całkiem nieźle im poszło. W Top 64 mieliśmy ich trzech: Paweł Pędrakowski skończył 30, Wojciech Jankowski 33, a Rafał Lewandowski 37.

W całym turnieju wzięło udział 2084 graczy, a do Day 2 zakwalifikowało się 633 graczy. W Top 8 zagrało kilka znanych nazwisk, a na szczególne wyróżnienie zasługuje zwycięzca – Fabrizio Anteri. To było trzecie GP, które wygrał w tym sezonie i piąte w karierze, co jest naprawdę dużym wyczynem. Oprócz niego w Top 8 znaleźli się William Jense, Reid Duke, Brian Braun-Duin, Shaun Mclaren i mniej znani Mehdi Saadi (doszedł do finału), Viktors Kazanskis i Ferran Vila (który miał szczęście, że doszło do pomyłki).

Tym razem ostatecznemu wynikowi turnieju towarzyszyła bowiem dość wstydliwa wpadka. Coś się pokrzaczyło z oprogramowaniem i w 15 rundzie zabraklo jednego wyniku z 14 rundy. Dopisanie go ręcznie zajęloby zbyt wiele czasu i uznano, że Top 8 wejdzie z punktów, a tie-breakery wzięto z rundy 14:

Due to an issue with the Grand Prix reporting software, the Grand Prix Barcelona scorekeeper identified that, after pairing Round 15, the match results from Round 14 were missing. As re-entering Round 15 before starting the Top 8 would have delayed the tournament by an estimated one hour minimum, after consulting with Wizards of the Coast, it was decided to start the Top 8 using players’ total points plus the tiebreakers from Round 14.

Jak się jednak okazało, na ósmym miejscu sklasyfikowano nie tę osobę, co trzeba. Powinien tam grać Jonas Friberg, który początkowo miał być dziewiąty. Na szczęście Wizardzi wyszli z całej sytuacji obronną ręką, obiecując Szwedowi wypłatę 2,500$ oraz zaproszenie i bilet do Honolulu, jako że miał on już zapewnione Pro Tour na Eldritch Moon. Na usprawiedliwienie Wizardów można pewnie dodać, że różnica w tiebreakerach wynosiła 0.0026, a awarie czasem się po prostu zdarzają. Na pewno niesmak u niektórych zapewne pozostał. Szczegóły możecie poznać tutaj.

Poniżej wyniki Polaków, którzy zrobili dzień drugi:

Fabrizio Anteri Grand Prix Barcelona 2016 winner30 Pedrakowski Pawel 36
33 Jankowski Wojciech 36
37 Lewandowski Rafal 36
105 Kawonczyk Maciej 33
194 Kowalski Grzegorz 30
233 Wieczorek Bartosz 30
240 Janik Maciej 30
306 Bruski Bartosz 28
375 Lukaszek Mateusz 27
432 Marek Krzysztof 25
434 Paszek Piotr 25
457 Lewandowski Bartlomiej 24
487 Pilichowski Karol 24
492 Regent Bartosz 24
616 Nosowicz Karol 18

Grand Prix Pekin

W związku z nadchodzącym Pro Tourem, zawodnikom turniejów Grand Prix nie było dane w ubiegły weekend grać żadnego constructed. Tak na Grand Prix Barcelona, Albouquerque jak i w Pekinie wszyscy jak jeden mąż sycili Shadows Over Innistrad Limited. Prosi może i nowych techów nie mieli okazji potestować, za to mogli poćwiczyć drafty. W Pekinie w szranki stanęło 1056 zawodników, najlepszym okazał się Hironobu Sugaya, który w finale pokonał Xu Su. Poza nimi w Top 8 znajdował się m.in. Hall of Famer Makihito Mihara.

Grand Prix Albuquerque

W Albuquerque triumfował Allen Wu, który okazał się najlepszym z 1266 zawodników. Poza nim w ostatecznych rozgrywkach znaleźli się: Christian Keeth, Jacob Thiessen, William Craddock, Rick Wong, Michael Simon, Seth Manfield i Jiachen Tao. 

 

PW Wieści z wybrzeża i okolic PW

 

Obietnice stare i nowe

Ten epizod fabuły zabiera nad do siedziby Voldarenów do momentu, w którym Sorin odwiedza Olivię, by zaciągnąć ją na wojnę, a przy okazji wspomina pewne spotkanie sprzed lat.  W całej tej innistradowej intrydze jedną z największych zagadek było to, o co tak właściwie Nahiri strzeliła focha. Niby wiedzieliśmy, że to przez brak odpowiedzi ze strony Sorina i Ugina na wezwanie bladolicej walkerki, ale to niewiele tłumaczyło. Teraz mamy okazję poznać bliżej okoliczności konfliktu i wychodzi na to, że ci walkerzy, to jednak dziecinne istoty. Przy okazji dowiadujemy się, że Sorin był dla Nahiri… to już sami przeczytajcie Smile (nie, nie był jej ojcem; to nie jest niespodzianką na miarę „Imperium kontratakuje”).

 

U Zapowiedzi wydarzeń M:tG U

 

Gnomicon 2016

Jak co roku tradycyjnie zapraszamy na jedną z naszych ulubionych imprez, nie tylko magicowych, ale też figurkowo-planszówkowych, czyli Gnomicon w Szczyrku. Impreza odbędzie się 13-15 maja 2016. Plan Gnomiconu, wraz z linkiem do prerejestracji i kosztami prezentujemy poniżej:

Spoiler
Piątek 
– FNM std
– FNM booster draft

Sobota
– pewnie od 10:00(?) PPTQ (50 zł wpisowe)
– po kolacji – PPTQ (50 zł wpisowe)

Niedziela
– PPTQ (50 zł wpisowe)

Dodatkowo dla zainteresowanych na życzenie side eventy: drafty, EDH, modern, itp.  Polecamy skorzystać z formularza do zapisów w hotelu wraz z cenami akomodacji. 
gnomicon banner

Pro Tour Madryt – Shadows over Innistrad

pro tourJuż za tydzień będziemy śledzić Pro tour Shadows over Innistrad, który zostanie rozegrany w madrycie, w formatach: Standard Constructed i Shadows over Innistrad Booster Draft. W dniach 22-24 kwietnia 2016 prosi powalczą o pulę nagród o łącznej wartości 250 000$.

Z Polaków zaproszenie na ten Pro Tour mają:

  • Mateusz Łukaszek (RPTQ)
  • Bartłomiej Lewandowski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Grzegorz Kowalski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Maciej Janik (2015-2016 Pro Club Gold Level)

Łukasz Przekora, który zakwalifikował się z RPTQ w Warszawie poprosił Wizardów o przeniesienie jego slota na Pt Sydney, stąd jego absencja powyżej. Lista sporządzona została na podstawie invajtów ze strony PT. Jeśli jest ktoś jeszcze zakwalifikowany, a nie ma go powyżej, to proszę o info w ramach aktualizacji. Chcemy kibicowac wszystkim Polakom Smile

Rozpiskę zbliżających się premiere eventów WOTC znajdziecie tutaj.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Przewodnik po GW Tokenach

W turnieju SCG GW tokeny zajęły całkiem wysokie miejsce, a Nissa i Gideon sprawiają, że warto archetypowi się przyglądać. Eric Froechlich omawia tu dostępne opcje, silne i słabe strony poszczególnych kart i pokazuje jak z deckiem można walczyć. Typowy przewodnik od CFB.

Ludzka natura

Josh Silvestri robi przegląd dobrych decków z SCG Open do T2. Tak się oczywiście składa, że to głównie decki oparte na ludzikach, ale myliłby się ten, kto by powiedział, że Humany to tylko aggro weenie z ewentualnym splashem. Mamy tu też Bant Company i parę innych ciekawych konstrukcji. A czy w T2 jest coś jeszcze poza humanami w różnych postaciach? Owszem, trochę o tym krótko pisze Frank Karsten o tutaj.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Bushwacker w Modernie

Mamy tu de facto Buchwacker Zoo, czyli trochę zaktualizowany dobrze już znany archetyp w wersji od Kyle’a Boggemesa. Jest opisany krótko, ale treściwie. Autor skupia się na doborze kart i ich liczbie, ale znajdzie się tu też słowo o sideboardzie.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Siedmiu śmiertelnych generałów – Grand Arbiter Augustin IV

To kolejna część cyklu o generałach inspirowanych siedmio grzechami głównymi. Tym razem deck kręci się wokół lenistwa. W efekcie dostajemy nietypową talię, która… tak naprawdę nie chce wygrywać! Naszym celem jest tu doprowadzenie do remisu. Wygrać tą talię też można, oczywiście, ale lenistwo obliguje. Nie wiem czy na dłuższą metę w remisowaniu można poczuć fun z gry, ale jedno trzeba przyznać – to bardzo fajny przykład na to jak można zaprojektować deck pod kątem czysto flavorowym.

Ciekawe decki:

 

VINTAGE/LEGACY

Nowa nadzieja

Joe Fiorini opisuje sytuacje w vintydżowym meta po banie. Oprócz shopsów mówi też sporo o oathie, ale to akurat nie dziwne, jako że znany jest z gry tym właśnie deckiem. Jest też Belcher, a konkluzja całego tekstu – Mentor na topie, a Shopsy na wylocie.

 

LIMITED

Enemy kolory – archetypy limited SOI

Neal Oliver ma parę słów na temat archetypów w SOI i ważnych kart dla nich w enemy kolorach. Nie jest to jakiś bardzo wnikliwy tekst (z tego powodu raczej dedykujemy go mniej doświadczonym graczom), ale na początek analiz dodatku to taki punkt wyjścia do dalszych, bardziej dogłębnych rozkmin. A jako uzupełnienie może posłużyć materiał sprzed tygodnia na ten same temat, ale o przyjaznych kolorach. Oba teksty powinny pomóc przynajmniej w zrozumieniu co dane połączenie kolorów ma zamiar robić.

 

PAUPER

Pauperowe zombie

Wygląda na to, że pauperowcy też dopasowali się do klimatów Innistradu. Mamy tu ciekawy archetyp, którego raczej często nie uświadczycie w grze. Na pewno można go uznać za rogue deck, ale ma on zbyt dużo wad prawdopodobnie by uznać go za coś innego jako ciekawostka czy urozmaicenie. Na pewno jest to tani spis – około 5 tixów. Panie, panowie – oto apokalipsa zombie, pauperowy aggro tribal pedzący po wasze mózgi.

 

INNE

Zmiany w IPG i MTR

Sędzia Bartlomiej Wieszok (level 2) przedstawia nam po polsku jakie zmiany zaszły w Infraction Procedure Guide oraz Magic Tournament Rules w związku z wejściem Shadows over Innistrad. Zmiany dotyczą korekty w przypadku błędów z ukrytą kartą, rulingów z błędem w spisie talii i pomijaniu triggerów.

Sztuka w Cieniach nad Innistradem

Mike Linnemann jak zwykle przy okazji kolejnego dodatku przygląda się grafikom z SOI. Tym razem nie ocenia jednak poszczególnych ilustracji (na to pewnie przyjdzie czas później), a zamiast tego skupia się na ogólnych wytycznych i zadaniu jakie przed sobą mieli artyści przygotowujący wizualną oprawę setu.

A jak by komuś było mało takich tematów, to zachęcamy także do zajrzenia do tekstu Joe Fioriniego, który omawia grafiki ze starego setu, który pod pewnymi względami wizualnie był podobny do Innistradu, a który przygotowywał Jesper Myrfors. Przy okazji przeprowadza on z nim miniwywiad na temat powstawania dodatku.

Deprawacja w kościele Avacyn

Ant Tessitore bardzo fajny tekst przygotował o sytuacji kościoła Avacyn i konflikcie między Zakonem Świętego Trafta i Kościołem Avacyn. Jest tu trochę o kultystach, jest o demonach i tym podobnych kwestiach. W gruncie rzeczy tekst ciekawszy niż oficjalne Magic Story, choć przecież bazuje na oficjalnej wiedzy od Wizardów.

Warto też zajrzeć do tego tekstu na Złotej Rybce. Autor opisuje tam historię Geralfa i Gisy. Obrodziło nam w tym tygodniu tekstami poświęconymi flavorowi, ale to chyba normalne. Przyszły tydzień zapewne będzie w większej mierze poświęcony decklistom – w końcu Pro Tour się zbliża!

Cienie nad Danger Roomem

Ten link to ukłon w stronę casualowców i taka ciekawostka. Brian DeMars przedstawia tu nietypowy format, z którym pewnie większość z was się jeszcze nie spotkała. Chodzi o coś takiego, co zwą Battle Boxem, a Brian nazywa Danger Roomem (nawiązanie do X-Menów). Zasadniczo mamy idealną manę, dostawiamy co turę landy, a gracze dociągają czary z jednej talii (od 200 do 1000 kart). Format jest losowy, ale liczy się w nim przede wszystkim fun z gry. Jak komuś znudziła się zabawa w EDH, decki z kuchennych stołów czy kostki, to może sobie tu zajrzeć. Może to go zainspiruje – możemy w końcu czerpać radość z Magica na wiele sposobów!

Stan Programu

Newsy takie typowe przy okazji premiery nowego dodatku na MTGO – jakieś bugi, jakieś rotacje, releasy, etc. Warto na pewno jednak wyróżnić dwie wieści, na które Jahn zwraca uwagę. Po pierwsze, po Pro Tourze pojawi się na MTGO Pro Tour Gauntlet, czyli to samo co przy okazji poprzedniego, modernowego turnieju. Tym razem będziemy mogli jednak pograć T2. Ponadto, od czwartego maja nie będzie można grać w MTGO, korzystając z systemów XP i Vista (bez Service Packa 2). Pewnie zmiana nie dotyczy wielu osób i wielu komputerów, ale warto o niej wiedzieć. Sekcja opinii tym razem właściwie nie istnieje. Na pewno ciekawe może być jednak pytanie sędziowskie, w którym tym razem pojawia się kwestia protekcji, zombiak i pochodnia. W deckach Mono W (T2), Scapeshift (Modern), Shardless BUG (Legacy). Na koniec ceny. Warto zauważyć niesamowicie niskie ceny wykupu setów OGW i BFZ, ale to się na pewno zmieni wkrótce w wyniku rotacji.

 

G Finanse G

 

Pro Tour, ceny i ty

SaffronOlive wraca do tematu sprzed roku, analizując skoki cen kart w kontekście Pro Tour. Sprawdza on tu, które karty i o ile szybują w górę oraz dlaczego to robią. Z tekstu można wyciągnąć parę porad na temat tego, na co zwracać uwagę, aby przewidzieć wzrost cen takich kart jak Jace, Vryn’s Prodigy czy Dragonlord Ojutai. Dlaczego Ojutai zaliczył jedynie kilkudziesięcioprocentowy wzrost po PT, podczas gdy cena Silumgara zmieniła się o kilkaset procent, mimo że to ten pierwszy był ważniejszy i na turnieju był grany w większej licznie kopii? SaffronOlive przekonuje, że to przez coverage i przez emocje, które rządzą kupującymi. Więcej dowiecie się z tekstu. Warto – jeśli nie macie kiedy przeczytać go w całości – zajrzeć chociaż do podsumowania i tego jak wnioski autora zastosować w praktyce.

Drobne wieści z Hasbro

Niby interesującej nas treści nie ma w linku dużo, ale dowiadujemy się paru ciekawostek. Po pierwsze, przedstawiciele Hasbro są zadowoleni ze sprzedaży SOI, a na pre pojawiło się ponoć 20% więcej osób niż zwykle. Ponadto, podano liczbę prosów i stremerów – ma to być około 65 tys osób. Potwierdzono też po raz kolejny chęć inwestycji i budowy cyfrowej platformy dla Magica. I w zasadzie to tyle, ale może komuś będzie się chciało poczytać cały raport, więc linkujemy do dyskusji na reddicie, gdzie znajdziecie źródło informacji.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Archangel Avacyn (Shadows over Innistrad)
  2. Declaration in Stone (Shadows over Innistrad)
  3. Tireless Tracker (Shadows over Innistrad)
  4. Imps Mischief (Planar Chaos)
  5. Kytheon Hero of Akros (Magic Origins)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Grand Prix Barcelona, indeksy 18-04-2016

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze