Przegląd Prasy #118 – dużo nowości, w tym bilet na Kaladesh

W sumie troszkę się działo w Magicu przez ostatni tydzień. Mieliśmy Magic Online Championshipsy, duże MKM Series we Frankfurcie, Wizardzi zapraszają nas do rodzinnego planu Chandry, czyli na Kaladesh, zapowiedziano również Planechase Anthology zawierający wszystkie dotychczasowe plany, Commander 2016, które będzie miało czterokolorowych generałów czy też nowy Duel Deck. 

Zapraszamy na tradycyjną prasówkę po więcej informacji i linków do ciekawych materiałów ubiegłego tygodnia!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Mistrzostwa Magica Online

Niels Noorlander wygrał całe 2015 Magic Online Championship ze swoim Infectem w modernie, 4C Company w standardzie i Sneak and Show w legacy. Spisy decków tutaj. Turniej niestety miał swoje małe wady – ludzie narzekali mocno na stream, niektóre feature matche nie miały sensu – Kenji relacjonował mecz Legacy Storma vs Sneak and Show, gdzie bez pokazywania rąk graczy video nie miało racji bytu. Sam relacjonujący śmiał się trochę z absurdu sytuacji. Do tego część graczy nie mogła przybyć, bo miała za mało czasu na wizy, na 16 graczy zabrakło 3. Na szczęście Kanister będzie grał dopiero w następnych Champsach, więc ma czas na załatwienie spraw papierkowych.

Gnomicon

Sami nie mogliśmy się pojawić, więc mamy tylko szczątkowe info jakie znaleźliśmy na forum. Grało dość sporo graczy, na pierwszym PPTQ pojawiło się 83 zawodników, kilku także z Czech. Niestety tyle wiemy z linka powyżej. Jest też kilka zdjęć, o tu i tu. autorstwa sklepu Morigal. Na pewno 3 PPTQ w tak fajnym miejscu zadziałały jak magnes na graczy. Jeśli ktoś był, wie, zna więcej wyników, ma jakieś zdjęcia, to chętnie je tu zamieścimy lub damy aktualizację w przyszłym przeglądzie :)

Aktualizacja:

Niedzielne PPTQ na Gnomiconie wygrał Cyprian Gawron, 16latek z Opola, widoczny na zdjęciu po prawej stronie na stoliku 1.

SCG Indianapolis

Jak pewnie wiecie już z poprzednich przeglądów, że nie zawsze opisujemy turnieje SCG, ale tym razem pojawił się bardzo ładny deck, który zresztą wygrał moderna (SCG Modern Open Indianapolis ) za pomocą Jeskai Harbinger. Nahiri szybko naciągała swoje pointy i odpalała ultimatum po Emrakula, po za tym, to jest solidny UWR control. W standardzie na SCG Standard Classic Indianapolis dominował Andrew Tenjum z Green-White Tokenami, zaś legacy (SCG Legacy Classic Indianapolis) podbił Clay Spickle pilotujący Infecta.

Turniej MKM we Frankfurcie

MKM się rozkręca, ściągając do Frankfurtu 617 modernowych graczy, ponad 200 typiarzy dwójki, 57 vintage’owców oraz około 400 miłośników Legacy. To naprawdę dobre wyniki jak na event nie będący GP.  Zagrano na pewno Moderna, Vintage i Legacy (chyba miał być też Highlander i jakieś GPT w T2, ale strona MKM nie należy do najbardziej czytelnych niestety, a już na pewno nie ma coverage’a z tych turniejów). W Modernie zwyciężył David Biedermann z Jundem. W Vintage najlepszy okazał się Mikael Linden z Oathem.  W Legacy wygrał Niklas Kronberger z 4C Loamem, a o topa prawie zahaczył pros Petr Sochůrek. Na stronie MKM pojawił się też króciutki tekst przedstawiający organizatora, JK Entertainment, napisany przez Tobiego Henke, którego możecie kojarzyć z oficjalnych coverage’ów Wizardów w Europie. A tutaj można zobaczyć sporą galerię z turnieju z Day 2 z części Modernowej.

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Nowe produkty Magicowe – Kaladesh, Commander 2016, Bundle, Planechase i inne

bułgarska śpiewaczka operowa z wędrownej trupy KaladeshWizardzi wyskoczyli od razu z wieloma królikami z kapelusza, więc w jednym miejscu opiszę wszystkie:

  • Nowy dodatek Kaladesh z bloku o tej samej nazwie. Dostajemy bilet na plan, z którego pochodzi Chandra. Trochę już o nim bylo w Originsach, ale teraz dostajemy już pełen świat na talerzu. Możliwe, że to zapoczątkuje dodatki dedykowane originsowym planom naszych UKOCHAAAANYCH planeswalkerów. Więcej info o dodatku tutaj
  • Aether Revolt – a to już drugi dodatek z bloku Kaladesh. Więcej info tu.
  • Planeswalker Deck – Intro Packi zastąpi produkt o nazwie Planeswalker Deck; do każdego setu będą wydawane dwie takie talie, w cenie 15 dolców (ok 55 zł), pojawią się w 11 wersjach językowych, będą zawierać: 1 mythic planeswalkera, 2 rary działające na walkera lub tutorujące po niego, 3 uncommonowe aury współdziałające z walkerami, 4 commonowe czary klimatycznie powiązane z walkerami i 4 common landy + reszta kart dopełniających. Info tutaj.
  • Commander 2016 – które, jak już wspomnieliśmy, będzie miało czterokolorowe decki, więc i czterokolorowych generałów – więcej pod tym hiperlinkiem.
  • Duel Decks: Anthology – wszystkie plany egzystencji w jednym miejscu, będą też normalne karty z poprzednich Planechase. W środku 4 talie 60 kartowe z 8 rarami, 86 oversized planów, a także z ciekawych kart: Baleful Strix, Ghostly Prison, Kor Spiritdancer, Shardless Agent, Maelstrom Wanderer. Więcej info tu.
  • Duel Decks: Nissa vs. Ob Nixilis to produkt dedykowany niedawnym zmaganiom na Zendikarze. Nissa będzie szturchać się z Ob Nixilisem, a więcej o tym na stronie produktu
  • Releasing with Conspiracy-Take the Crown – to akurat znany już produkt, doszło tylko drobne info, że gracze będą mogli w Północnej Ameryce dokupić Draft Pack w dużych marketach „Magic players will be able to pick up a new Draft Pack in North American mass-market stores”. Draft Pack będzie zawierał trzy boostery. Czyli nic ważnego, ale może kiedyś dorzucą więcej info tutaj.
nadchodzące produkty mtg w tym Kaladesh blok

kliknij, aby powiększyć

Opowieści i zakończenia

Kolejny odcinek opowieści o Jacku, który oszalał. Tym razem jednak pojawia się tu Tamiyo, która okazuje się całkiem interesującą postacią. Tekst niestety kończy się fałszywym nieco cliffhangerem, w którym niby to Jacek żegna się z życiem… a przecież wszyscy wiemy, że to nie tak. Dla Tamiyo warto jednak jakoś się pogodzić ze sztampową narracją. Zresztą, posty takie jak ten na reddicie dowodzą, że jest w tej postaci spory potencjał i się ludziom podoba.

Nowe synergie w Standardzie

Już na koniec taki lekki tekścik od LSV o synergiach w T2 między poszczególnymi kartami. Przeczytać mogą fani standardu, może zainspirują się także osoby grające w EDH i szukający małych combosów. Generalnie niby nic wielkiego, ale to tego rodzaju interakcje między kartami są kwintesencją Magica. Może ktoś po przeczytaniu tekstu poczuje odrobinę magii i nabierze ochoty do gry?

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

4C Rites Primer

Pascal Maynard przedstawia Primera 4c Rites. Opisuje pokrótce deck, ale treść decku stanowi przede wszystkim omówienei sideboardowania się i poszczególnych MU. Dla zainteresowanych deckiem może się to przydać, pozostali mogą ten tekst pominąć.

Lwy z Sawanny i Needle Spires w Nowym Jorku

Frank Karsten opisuje w tym tekście swój proces wyboru decku na GP Nowy Jork, wychodząc najpierw od osobistej wstawki, przez testing, po swego rodzaju primer, w którym przeprowadza nas przez przez opis sideboardowania się, matchupy i daje kilka porad. Jest to tekst zdecydowanie bardziej uwagi od tego, który przygotował Maynard.

Przewodnik po WB Kontroli

Eric Froehlich zabrał się za WB kontrolę i przedstawił nam tu przewodnik po tym archetypie. Znajdziemy tu opis decku i poszczególnych kart. Jako uzupełnienie posłużyć nam może tekst Setha Manfielda, w którym pros relacjonuje pokrótce swoje doświadczenia z deckiem na GP Nowy Jork – a że Seth wygrał ten turniej, to pewnie warto nawet tak krótki tekścik przeczytać, bo facet wie co mówi.

Eldrazi w T2

I jeszcze jeden krótki tekst, również będący przewodnikiem po talii. Tym razem autorem jest Raphael Levy, a omówiona zostaje rampa na Eldrazich, którą autor zamienia w bardziej agresywną, choć nadal midrange’ową, wersję decku.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modern po SOI i Modernowe meta po statesach

Dwa teksty z TCG Player o modernie od dwóch różnych autorów. Oba poruszają w zasadzie ten sam temat – modernowe meta – ale oba robią to pod nieco innym kątem. W pierwszym tekście Adam Yurchick przygląda się tematowi pod kątem SOI. W drugim tekście Craig Wescoe analizuje modernowe meta w kontekście State Championships. W obu tekstach sporo decklist, a każda z nich opatrzona krótkim komentarzem.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Po co, kiedy i jak zagrywać Gusha

Nat Moes pisze o sytuacji Gusha w Vintage, umieszczając go zwłaszcza w kontekście Doomsday Oatha. Artykuł traktuje jednak temat nieco szerzej, z pespektywy całego meta. Do tej pory podobne teksty zdarzały się raczej Ullmanowi w pauperze.

 Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Siedem grzechów Commandera – pożądanie

Ten cykl decków inspirowanych siedmioma grzechami głównymi jest dość sympatyczny. Tym razem mamy dość specyficzne podejście i powiedzmy sobie szczerze – ten deck większość z nas będzie mogła pooglądać w tekście, a nie grac na stołach. Zbudowany jest bowiem wokół koncepcji, że inni gracze maja pożądać naszych kart, więc gramy wypimpowanymi, odpicowanymi, najdroższymi możliwymi i unikatowymi kartami. Wszystko przez to, że motywem przewodnim jest pożądliwość. Ale gdyby ktoś jednak chciał to złożyć – generałem tu jest Angus Mackenzie.

Ciekawe decki:

LIMITED

Pick Ordery SOI od PVDR i teamu Face to Face

Tydzień temu dostaliśmy nowego rodzaju analizę picków w SOI od Franka Karstena, a tym razem mamy polemiczny tekst od PVDR. Wraz z teamem Face to Face ułożył on własną hierarchię kart i trochę różni się ona od tej Karstena. Warto porównać oba teksty, warto zobaczyć różnice, o ile oczywiście macie ochotę draftować SOI.

Flashback drafty Planar Chaos

Odrobina draftowania dla miłosników flashback draftów. Tym razem z dodatkiem Planar Chaos – draft od Saffrona Olive’a i informacje o secie:

3 kluczowe lekcje w limited

To jeden z tych tekstów, które linkujemy specjalnie dla początkujących i mniej zaawansowanych drafterów. Jest on króciutki, ale treściwy – zawiera trzy konkretne porady i opis do każdej z nich: od podejścia do pierwszych picków, przez pickowanie kart tanich vs drogich w kontekście CMC, po rolę multikolorów. Trochę to powierzchowne, ale może być niezłym materiałem do przemyśleń.

 

PAUPER

Pauperowa tyrada o card advantage

Alex Ullman kontynuuje temat Thraben Inspectora, ale tym razem tekst jest mniej o konkretnym decku, a bardziej o meta, które pozwala inspektorowi pograć. Ullman wyjaśnia znaczenie card advantage w formacie, aby łatwiej nam było zrozumieć, które karty i dlaczego grają w pauperze. Generalnie bardzo pożyteczny i solidny artykuł dla kogoś kto chce lepiej rozumieć zależności w tym środowisku.

Grając Kuldotha Borosem

I jeszcze krótki materiał filmowy o tym jak grać WR Kuldothą, czyli wersją Kuldotha Jeskai, z której wycięto kolor niebieski. Od Jake’a Stilesa ze złotej rybki.

 

 

INNE

Otwarty list do złodziei kart

Mark Nestico zazwyczaj pisze ironiczne artykuły i ten do pewnego stopnia też zawiera elementy humoru czy satyry, ale tekst jest całkiem poważny. Powodem do jego napisania była ostatnia kradzież kolekcji na GP w Nowym Jorku, a to nie była jedyna tego rodzaju informacja w ostatnim czasie. Autor niby kieruje tekst do złodziei, ale po prawdzie to można wątpić, czy ktoś z tej grupy go posłucha. Dlatego Nestico pisze także do przeciętnego gracza, który chodzi na eventy z kartami lub może być świadkiem kradzieży, dając parę porad jak się zabezpieczyć czy uchwycić złodzieja na gorącym uczynku. W komentarzach też można znaleźć ciekawe sugestie, jak na przykład umieszczenie w kolekcji alterów jakichś kart jako znaków szczególnych, co przy sprzedaży kolekcji w całości może pomóc w złapaniu rabusia. Oczywiście, sytuacja w USA nie przekłada się w 100% na polskie realia, a tipsy Nestico nie dadzą nam stuprocentowej ochrony, ale tekst jako przypomnienie o pilnowaniu kart i jako ostrzeżenie przed złodziejami warto wyróżnić.

11 tanich sposobów na poprawę magicowego coverage’a

Magicowy coverage, za przeproszeniem, ssie. Winić należy za to Wizardów, ale SaffronOlive przychodzi z odsieczą, podsuwając kilka sugestii jak temat poprawić – w większości wypadków rozwiązania te są niedrogie i możliwe do realizacji. Jest też parę droższych i bardziej kłopotliwych kwestii i na nie ma szans. Propozycje Saffrona są jednak sensowne i gdyby tylko znalazła się odpowiednia masa krytyczna, a Wizardzi posłuchali głosu fanów, może w końcu doczekalibyśmy się atrakcyjnego przedstawiania Magica z turniejów.

Niepotrzebne postacie

To całkiem przyjemny tekst o śmierciach planeswalkerów i szansach na to, że blok SOI stanie się miejscem pochówku któregoś z wędrowców. John Dale Beety przygląda się tu temu jak Wizardzi w tym kontekście traktowali do tej pory walkerów (od wprowadzenia ich jako karty w Lorwynie), którzy z nich zginęli i jakie problemy niesie ich zgrupowanie w ramach Gatewatch. Nie wynika z tego tekstu nic wielkiego poza odrobiną spekulacji, ale fajnie się czyta i temat też dość ciekawy.

Jak zostać sędzią

Takich materiałów już trochę było, trochę do nich linkowaliśmy, ale warto je co jakiś czas przypominać, bo co jakiś czas komuś przychodzi do głowy zostanie sędzią magicowym. Jeśli się nad tym zastanawiacie, jeśli kołatało wam to w głowach, to w tym tekście dostaniecie parę bardziej ogólnych informacji, które pozwolą wam się zorientować w temacie. Może pomoże to wam w decyzji i pokaże jakie kroki powinniście podjąć. A gdyby ktoś bardzo chciał pełnić tę funkcję i jest już zdecydowany, niech najlepiej podpyta w temacie jakiegoś znajomego sędziego.

Stan Programu

Jahn zwraca naszą uwagę na zmiany turniejowych kolejek w Modernie. Znikną Daily i 8many, a zamiast nich pojawią się ligi Competitive. Nastąpi to 18 maja. Wkrótce też będziemy mieli więcej Daily w Vintage. Warto też zajrzeć do dwóch materiałów, do których Jahn linkuje – jeden to tekst BDM o limited u początków Magica, a drugi to video rozmowa Mashi Scanlana i LSV z Helene Bergeot na temat platinium i zmian w organized play. W sekcji opinii Jahn przedstawia sytuację bulkowych commonów na MTGO, zapowiadając, że sugestie jak rozwiązać problem zalegających tysiącami kart na kontach zawrze w przeglądzie w najbliższy piątek. W deckach BW Control i Naya Midrange z GP w T2, UB Mill w Modernie, ludziki w Vintage. W cenach raczej spadki, ale zdarzają się też wzrosty (rosną np. najdroższe karty na MTGO).

Kompendium legend magicowych!

Napisałem z wykrzyknikiem, bo bardzo się ucieszyłem na tę stronę. Czasem czytuję falvorowe teksty z magica, czasem czytam historyjki z dawnych edycji i światów. Tu mamy w jednym miejscu ładnie zebrane wszystkie legendy jakie pojawiły się w naszej karciance, dobry przewodnik po bohaterach serialu.

P.S. opisy postaci i ich los są zrobione często z humorem i lekkim dystansem : )

 

:g: Finanse :g:

 

Hipotetyczne karty w EM

Cassidy Silver zazwyczaj pisuje o Commanderze, ale tym razem zebrało się mu na spekulowanie w kontekście Eternal Masters. Dodatek już wkrótce się pojawi, będą spojlery, a tymczasem Silver próbuje przewidzieć, które dwie karty w każdy z kolorów (plus multikolory, artefakty i landy) mają sporą szansę na przedruk. Tekst podaje więc tylko 10 kart, to niewiele, ale brzmią one dość rozsądnie. Na razie to tylko zabawa, ale może akurat spekulacja na tych kartach ma sens?


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nahiri, the Harbinger (Shadows over Innistrad)
  2. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  3. Kalitas Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  4. Archangel Avacyn (Shadows over Innistrad)
  5. Collected Company (Dragons of Tarkir)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

 

Na koniec teledysk na rozluźnienie. Miłego rwania paczek!

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (