Przegląd Prasy #119 – spoilery Eternal Masters

Czarownicy rozpoczęli sezon spoilowania nowych kart z Eternal Masters, co zapewne przykuje trochę uwagi Magicowców. Uznałem, że to najważniejszy temat ubiegłego tygodnia, ale muszę przyznać, że więcej emocji wywołały problemy na Grand Prix Charlotte, gdzie bardzo mocno nawalił program do prowadzenia turnieju. Polaków tam jednak nie było i ważniejsze dla nas sprawy przyjemne, czyli nowe karty : )

Poza Szarlotką, GP zostało rozegrane także w Los Angeles. Oba turnieje były w formacie modern i przyniosły kilka ciekawych konstrukcji, pokazując, że format po ciężkiej chorobie Eldrazi wrócił już do zdrowia. 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Charlotte

To był bardzo dziwny turniej, a wszystko przez wadliwe oprogramowanie Wizardów. Tzw. WLTR do ogarniania dużych turniejów, brat mniejszego WERa, po trzeciej rundzie dał ciała z pairingami. Dzięki niemu już na starcie było trzygodzinne opóźnienie. Potem ludzie byli parowani losowo, więc masa z nich mogła zrobić bardzo dobry wynik i tak też się stało. Do drugiego dnia weszło 600 osób, z czego 12 miało wynik 9-0 a 73 wynik 8-1. Przy takim układzie ciężko wbić się w kasę nawet z wynikiem 12-3. Wizardzi jakoś chcieli to wynagradzać graczom. Po kolejnym opóźnieniu w rundzie 4 organizatorzy dali opcję przygarnięcia darmowego infinite challenge badge’a (do grania side eventów większych niż 8 osobowe za darmo i non stop) wszystkim, którzy zdropują. Kolejka chętnych była spora. Całość organizował StarCityGames, ale winę za padakę ponoszą Wizardzi i ich fatalny system niezatrudniania fachowców. WOTC od zawsze woli przyjąć kogoś tanio do pracy, najlepiej fana, który będzie się cieszył z pracy nad karcianką, zamiast zapłacić ciut więcej specjalistom, którzy rozwijaliby produkty. Dzięki temu mam średniego WERa i WLTRa, słabe MTGO, fatalną stronę internetową, dużo bugów w bazach danych i oszołomów w obsłudze klienta. Weeee! Tu macie ogłoszenia o problemach tego GP.

Wróćmy już do tematu – w turnieju zagrało 2400 zawodników. Całość wygrał Andreas Ganz pilotujący Ad Nauseam, a w finale pokonał Jona Boldinga i jego Naya Company. W Top 8 znalazł się także 2x Jund, Kiki Chord, Bant Knight Company, Scapeshift i Suicide Zoo. Talie z topa polecam oglądać tutaj. A tu macie listy z miejsc 9-32. Z tego co mi wpadlo w oko polecam Bushwhacker ZooMarka Rankina, Bant Eldrazi Matthew Dilksa i zielono-czarne elfy Tylera Bedforda. W najlepszych 2 deckach były także 4 Jeskai Harbingery, czyli UWR controle przyzywające Emrakula za pomocą Nahiri. Deck zadebiutował tydzień temu i ładnie się odnalazł w metagame.

Grand Prix Los Angeles

W Los Angeles zagrało 2239 Magicowców. Całość wygrał Simon Slutsky, który grał Merfolkami. W finale pokonał Ethana Browna i jego Affinity. W topie było także drugie Affinity oraz Bant Eldrazi, Jund, Abzan Company, Grixis Control i RG Tron. Talie z topa polecamy obejrzeć tutaj, tu zaś możecie obejrzeć talie z miejsc 9-32. Z ciekawych decków na 9 miejscu jest Jeskai Harbinger, na 15 miejscu jest ciekawy GWb token deck, na 29 miejscu znalazł się Griselhoalbrand z 3 mainowymi Blood Moonami. Reszta była mi wcześniej już znana ;p

Pod względem organizacyjnym to GP wypadło chyba lepiej – całość ogarniał ChannelFireball i ludziom bardzo podobał się ich coverage stream.

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Sklepy w Europie tracą WPN

Nie wszystkie, na szczęście, ale pewna część europejskich sklepów z różnych względów utraciła status WPN. O co w ogóle chodzi? Najlepiej wyjaśnia to chyba ten cytat z reddita:

WPN status is the ability to run sanctioned tournaments with Wizards of the Coast.

Stores are losing it due to restrictions on alcohol sales (there can be none), permanent playing space requirements (some places hold events in community centers that are not always open during the week) and other constraints.

Mostly it has to do with Wizards being a very American centric company that does international sales/events but there are different models for game stores or playing Magic in different countries and they can’t/won’t adapt to that at this time.

Zmiany spotkały się z reakcją graczy, broniących możliwości grania w tych miejscach (w linku macie ich krótką listę). Wizardzi szybko się do sprawy ustosunkowali, ale jak to zauważył Matej Zatlkaj – to zostało tak załatwione, że w zasadzie nic nie zostało załatwione. Wspominamy o tym problemie, bo dotyczy naszego (europejskiego podwórka) i jest kolejną drobną wtopą wizerunkową Wizardów w ostatnim czasie.

Ja jestem Avacyn

I wreszcie nastąpił ten moment – w tym epizodzie Avacyn wreszcie zostaje unicestwiona przez Sorina. Oczywiście będą konsekwencje, ale tego dowiemy się dopiero przy okazji Eldritch Moon za jakiś czas. Fabuła SOI na razie jednak dobiegła końca i jest to rzecz, którą wypada odnotować.

Eternal Masters

Wizardzi rozpoczęli spoilowanie kart z nadchodzącego Eternal Masters. Tradycyjnie do obserwacji nowych kart polecamy Reddita oraz MythicSpoiler, na którym bardzo szybko pojawiają się świeżynki. W momencie jak to pisałem, poza wcześniej poznanym Force of Will i Wasteland, mieliśmy już Daze, Chrome MoxGoblin Charbelcher, Bloodbraid Elf, Deathrite Shaman, Gamble, Toxic Deluge, Nimble Mongoose, Necropotence, Jace, the Mind Sculptor, Mana Crypt, Maze of Ith i Sneak Attack.

daze chrome mox ema eternal masters

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Zbierz Gatewatcha

To tylko streamy i dwie listy Naya Superfriendsów, czyli coś nie dla każdego. Deck SaffronaOlive’a wywołał jednak spory odzew i pojawił się i na CFB, i na Gathering Magic, i na SCG… słowem, skoro wiele różnych serwisów rzuciło się do prezentacji talii, to i my to robimy. I to tym bardziej, że SaffronOlive zrobił tym deckiem dwukrotnie 5-0. Talia jest więc na pewno solidna (ale koncept nowy nie jest). Materiału możecie nie oglądać. Warto jednak choć rzucić okiem na obie decklisty.

Uaktualniona WB kontrola

Seth Manfield opublikował uaktualniony spis tego topowego decku z T2. W materiale znajdziemy omówienie zmian, filmiki z gier i deck tech, a także opis sideboardowania się na najbardziej popularne matchupy.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modernowe meta i decklisty

Modernowe GP sprawiły, że mieliśmy mały wysyp tekstów o tym formacie. Pojawiło się m.in. kilka pod pewnymi względami podobnych do siebie tekstów. Omawiają one i prezentują wybrane według róznego klucza decklisty z aktualnego meta. Mamy więc szykując się na Moderna od Jimiego Brady’ego, tekst, który zbiera niemal wszystkie topowe konstrukcje i stanowi solidny przegląd meta. Polecamy go szczególnie tym osobom, które chcą się zorientować co w tej chwili gra (może być parę nowości, jeśli dłużej nie gracie, ale jeśli śledzicie stale toga, to raczej te decki będziecie znać).

Craig Wescoe z kolei robi analizę Modernowych stanowych champsów. Ten tekst również zbiera najlepsze decki (10 konkretnie), ale tym razem wyznacznikiem są ich ostatnie wyniki w turniejach TCG. Jest też kilka talii, którymi fajnie się musi grać, ale które nie są aż tak solidne i stabilne. Wśród nich np. Slivery czy Esper kontrola lub Death’s Shadow. Z kolei Michael Majors przygląda się kilku deckom z Nahiri i bez niej. To już jednak tekst bardziej zorientowany na meta. Temu tematowi poświęcony jest zaś materiał: Co powiecie na takiego Moderna? Tu Ross Meriam dyskutuje na temat zaskakującego zwycięstwa Nahiri decku na niedawnym SCG Indianapolis. Pochyla się też nad sytuacją Ancestral Recall i Sword of the Meek.

Przewodnik po Abzan Company

Jest paru Polaków, którzy dobrze sobie radzę z tym deckiem, ale niestety jak na razie żaden z nich na togu (lub mtgnews, etc.) nie opublikował swojego tekstu o tej talii, a szkoda. Musimy się zatem posiłkować takimi tekstami. Tu Logan Mize odkrywa przed nami tajniki Abzan CoCo. Oprócz krótkiego opisu decku jest też solidna porcja informacji o sideboardowaniu się. Taki to primer/deck tech.

Affinity w Nowym Modernie

Jak Affinity to duża szansa, że Frank Karsten. I faktycznie w tym tekście znajdziemy tu właśnie jego jako autora. Jeśli chodzi o treść to krótkie omówienie sytuacji Affinity w obecnym meta – deck ostatnio nie radził sobie zbyt dobrze, ale Frank jest przekonany, że to nadal topowy deck. Jeśli więc jesteście jego fanami, sprawdźcie ten tekst. A przy okazji warto zwrócić uwagę na zwrot „new Modern” w tytule. To poczucie, że mamy do czynienia z czymś nowym, świeżym było wyraźnie podkreślane przez wielu tekściarzy. Wygląda na to, że to dobry czas dla formatu.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Innowacje w Miraclach

Cuda, panie, Nahiri trafiła do Legacy. Tak, modernowy tech przeskoczył do legacy, ale tylko na chwilę. Andrea Mengucci pisze tu bowiem czemu Nahiri nie do końca dobrze odnajduje się w formacie oraz co ciekawego w miraclach można dziś zrobić. Tekst nie jest szczególnie wnikliwy, ale pilotom tej talii powinien dać do myślenia.

 Ciekawe decki:

COMMANDER

Budowanie pod synergię w EDH

Eric Tiernan na przykładzie decku na Jori En, Ruin Diver omawia tu kwestię synergiczności i budowania synergicznych decków. Tiernan pomaga nam tu w jak skonstruować talię, która będzie realnie wykorzystywać potencjał generała i nie będziemy mieć poczucia, że jest on w decku tylko dlatego, abyśmy mogli grać w danych kolorach.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

W SOI Sealedach graj GW

Dla jednych niebo jest niebieskie i hasło z tytułu jest oczywistością – GW jest najlepszym połączeniem na sealedach SOI. Neal Oliver tłumaczy nam jednak dlaczego i choć nie jest to bardzo dogłębna analiza, to wskazuje w czym rzecz.

4 powody, dla których nie zrobisz 3-0 w następnym drafcie

PVDR prezentuje tu cztery popularne błędy w limited, o których łatwo zapomnieć. Jak na CFB to ten tekst jest dość wnikliwy, ale najwięcej wyniosą z niego osoby początkujące lub średnio zaawansowane. Im większa nasza wiedza o limited, tym bardziej oczywiste będą opisane tu kwestie. Trzeba jednak przyznać, że są one całkiem fajnie opisane.

Znowu flashbacki

I kolejny pakiecik flashbackowych tekstów i draftów. Tym razem wskazujemy do przeczytania/obejrzenia:

 

PAUPER

Pauperowe Endgame’y

I kolejna kontynuacja wątków, które Alex Ullman pisał w poprzednich tygodniach. Tym razem autor koncentruje się na kartach, które służą w pauperze za wincony, ale prowadzi to w dużej mierze do wyjaśnienia dlaczego WG midrange z końca nie jest tak dobrym deckiem jak się to może wydawać. Na tę konstrukcję warto jednak rzucić okiem, bo jest to coś dość świeżego.

 

INNE

Magicowy etyk – komunikacja i kwestia czasu

Matt Sperling kontynuuje swój cykl, w którym opisuje etyczne problemy związane w Magicu. W tekście mamy trzy konkretne sytuacje, w których czytelnicy pytają jak się zachować. Sperling zaś podaje swoją ocenę, a że to dość ciekawe przykłady (np. czy gracz ma obowiązek podać jak duży jest Tarmogoyf i kiedy to powinien zrobić), to zachęcamy do zerknięcia. Tekst nie jest długi.

Dobre rady, których nigdy dość

I jeszcze jeden poradnikowo-motywacyjny tekst w tym tygodniu (podobny, ale skupiony na limited jest ten od PVDR). Tu Mark Nestico mówi na przykład aby się nie stresować rzeczami, nad którymi nie mamy kontroli; aby nie myśleć o przeszłości czy przyszłości, ale pamiętać o „teraz”, itp. To w sumie nic wielkiego, ale to są jednak rzeczy, które warto sobie co jakiś czas przypomnieć, aby nie nadziać się nagle na Wielkiego Tilta.

Card Keeper

A to ciekawostka dla użytkowników Magic Online. Jedna z… firm? Chyba tak mogę nazwać CardHoardera, który jest właścicielem sieci botów. No więc firma Card Hoarder zrobiła bardzo ciekawego managera kart online. Dzięki serwisowi Card Keeper i plikowi z MTGO można szybko i sprawnie wrzucić swoją kolekcję kart, a następnie sprawdzić jej ceny, wyszukać jakieś perełki, których wysokich cen mogliśmy się nawet nie spodziewać, sortować, filtrować karty i robić cuda, których nie przewidzieli błyskotliwi programiści Wizardów. Temat Card Keepera na Reddicie macie tutaj. Znajdziecie w nim skrótowy opis managera.

Jak Wizardrzyć

Tydzień temu wizardzi opublikowali siarczyście słaby materiał „How to Standard”, zaczynający się od bardzo lichego combo z Drownyard Temple i discardem czy też Duskwatch Recruiterem i Cryptoloth Rite oraz bardzo płytkimi pomysłami na card advantage. Poszłoby to w niepamięć, większość graczy i tak spuściła na to kurtynę miłosierdzia, ale Good Gamery nie miało litości. Pojawiła sie ich parodia – jak Wizardrzyć, która pomaga zbudować silne combo na śmiercionośnym ataku za 3 (no prawie), Jak wygrać Mistrzostwa Kraju z  sankcjonowaną przycinką, grać w najlepszego klienta karcianego online i zrobić doskonałą fabularnie mechanikę. Szczerze polecam, płakałem ze śmiechu.

Kliknij, aby powiększyć. Source: https://goodgamery.com/2016/05/how-to-wizard-in-graphics/

source: https://goodgamery.com/2016/05/how-to-wizard-in-graphics/

P.S. tu macie wytłumaczenie większości niuansów.

Stan Programu

Oprócz tradycyjnego omówienie njusów i nowości (było ich trochę, Jahn wspomina też parę fajnych drobnostkowych ciekawostek, o których my nie piszemy) dostajemy tu sekcję opinii, która kontynuuje temat podjęty przed tygodniem. Znowu usłyszymy o bulk commonach i kartach, ale tym razem usłyszymy jakie rozwiązania można znaleźć, aby rozwiązać problem. Propozycje na pewno są interesujące, ale czy Wizardzi mogą je w ogóle wprowadzić kiedyś w życie? Polecić możemy też bardzo ciekawe pytanie sędziowskie z Silence i Fiery Temper. Sprawdźcie się! W deckach talia Nielsa Noorlandera z MTGO Champsów w T2, UG Infect w Modernie, Sneak & Show w Legacy oraz White Weenie w Vintage. Na koniec tradycyjnie ceny (i Rishadan Port w kosmosie).

 

:g: Finanse :g:

 

Z ciekawostek finansowych ubiegłego tygodnia: Grafdigger’s Cage poleciał do góry. z jednej strony to odpowiedź na lekko podrasowane Dredge deck w modernie oraz Collected Company, z drugiej strony, to dobry sposób na wyłączenie ultimatum Nahiri przywołujące Emrakula. Bardziej zabawny jest wzrost ceny Steamflogger Boss, karty która była niegdyś bezużytecznym dowcipem, a teraz nagle gracze widzą jej mechanikę (contraction) za możliwą w Kaladeshu. Ja w to nie wierzę, a nawet jak się pojawi, to nadal nie czuję szans by Szef pograł w modernie.

Ponadto, gracze online – ze względu na flashbacki Future Sighta – mogą próbować wyłapać taniej karty z bloku Time Spiral. Chodzi np. o Horizon Canopy, Grove of the Burnwillows, Aven Mindensor, kilka niezłych commonów, a nawet Tarmogoyfa (ten ostatni akurat tak mocno nie staniał).

Zaczęły też pojawiać się karty z Eternal Masters. Niby powodują, że danego kartonu jest więcej na rynku, ale po doświadczeniach z Modern Masters wiemy, że spadki były tylko chwilowe, a potem karty rosły nawet ponad to co było przed ich reprintem. Ludzie się jarają niektórymi czarami i szukaja ich potem do decków, nagle chcą grać te dziwne stare formaty, szukają kompletów itp. Nie spodziewam się, że nagle cena Mana Crypta czy Jace’a wielce spadną. Jednak specem od cen starych kart nie jestem. Tu polecam poczekać na jakąś dobra internetowa analizę handlarzy : )


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nahiri, the Harbinger (Shadows over Innistrad)
  2. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  3. Steamflogger Boss (Future Sight)
  4. Archangel Avacyn (Shadows over Innistrad)
  5. Collected Company (Dragons of Tarkir)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 23-05-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (