Przegląd prasy #12 – BOM i SCG OPEN

W ubiegły weekend nie było żadnych turniejów Grand Prix, za to odbyły się pierwsze StarCityGames Open (SCG) w Legacy i Standardzie a także Bazaar of Moxen (BOM) w Legacy. Polecamy linki do tych relacji oraz kilku wybranych artykułów, które przypadły nam do gustu.

Już niedługo Grand Prix Wawa i w sumie stąd lekko spóźniony przegląd – zagrałem się w draftach na MTGO i nie mogłem przestać. Gdyby nie nagły pad serwera, to przegląd opublikowalibyśmy w południe ;p

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Zmiany w MTR i IPG

W sumie, to nie jest link bezpośrednio ze strony Wizardów, ale tutaj najbardziej pasuje go podać. Właśnie zaczęły obowiązywać nowe wersje dokumentów Magic Tournament Rules i Infraction Procedure Guide. W skrócie: nie korzystamy już z urządzeń elektronicznych podczas gier, spisywania talii i budowania decków na turniejach Competitive/Professional. Nie można podsłuchiwać na słuchawkach co podpowiada kolega, nie będzie można czytać podpowiedzi na tabletach udając, że oznacza się na nich życia. A przynajmniej takie jest chyba założenie.

Co u Czarodziejów Piszczy

Wizardzi kontynuują temat enchatnemtów, Constellation i tworzenia Journey into Nyx. I tak w Inside Ethan’s Head możemy przeczytać o paru konkretnych rozwiązaniach odnośnie niektórych kart z nowego dodatku. Również MaRo omawia wybrane karty, a Sam Stoddard wyjaśnia, jak Wizardzi zadbali o to, by enchantmenty miały znaczenie w najnowszym secie. Z kolei Mark Flores przekonuje nas, że Staff of the Death Magus to karta, która daje Card Advantage. Jak to możliwe? Zajrzyjcie do artykułu Life and Card Advantage, związanego z tekstem z poprzedniego tygodnia o tzw. Philosophy of Fire. Jeśli chodzi o decki proponujemy zerknąć na tę talię, choć raczej wątpliwe, by była jakoś szczególnie efektywna, to na pewno jest to oryginalna konstrukcja, która pokazuje jak można obudowywać talię wokół jednej karty. Tekst pochodzi z działu ReConstructed, a jego autorem jest Gavin Verhey. Na stronach wizardów pojawił się też artykuł poświęcony decklistom wykorzystującym Therosowych bogów – tak jako Commanderów (tu Pharika okazuje się inspirująca), jak i w deckach (na Child of Alara). Tekst (The Great Revelry) jest interesujący choćby ze względu na jego obszerność. Ponadto dla tych co przegapili – spis Event Decku Journey into Nyx.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

Star City Games Standard Open Cincinnati

W powyższym linku znajdują się spisy decków do Legacy i Standardu ze wspomnianego SCG Open, który został rozegrany już z JOU. Jest to jeden z dwóch dużych turniejów constructed, na który używane są nowe karty.

Na razie bez wielkich eksperymentów, w deckach Typu 2, z nowych kart pojawiły się głównie nowe scry landy, Banishing LightMana Confluence, był jakiś Keranos, God of Storms i sideboardowy Magma Spray, Nyx-Fleece Ram, Deicide. W Legacy nie zauważyłem żadnych nowości.

Legacy BOM

Bazaar of Moxen został ładnie opisany przez Carstena Kottera, tam też podany jest link do oficjalnej relacji. Legacy BOM, czyli mainevent, był turniejem bardzo dla nas istotnym głównie dlatego, że Top 8 zrobiło dwóch Polaków. Maciej Berger zakończył na trzecim miejscu (grał Elfami), a ósmą pozycję zajął  Tomasz Jabłoński (grający U/W/R Miracles). O top 8 otarł się także Maciej Pasek niestety przegrywając ostatnią, kluczową grę o wejście.

bom legacy 2014

Niestety również tutaj nie zauważyłem kart z Journeya. Jeśli jednak interesują Was bardziej eksperymentalne decki do constructed zawierające karty z Journey into Nyx, to rzućcie okiem tutaj. Za budowanie ciekawych konstrukcji zabrał się japoński pros Tomoharu Saito. Jego talie zresztą zainspirowały kilku autorów tekstów do napisania krótkich analiz. Sami zresztą oceńcie siłę i innowacyjność tych decków.

Ceny kart z Journey into Nyx

Craig Wescoe stara się przewidzieć jakie będą zmiany cen kart z JOU, omawia obecne ceny i jednocześnie wplata w monolog zastosowania tych kart w constructed.

Valuable Lessons – Firemind, the Counterburn Apologist

Przy wieściach z wybrzeża polecaliśmy zerknąć na podobną talię. Coś bardzo starają się coś z tego Blast of Genius jednak wykręcić. Tu zaś stara się Jacob van Lunen.

The Accidental Player 23: Journey into Nyx: The Tribal Evaluation

Funowy tekst o tribalach w JOU. To napisany z lekko uszczypliwym humorem przegląd Gianluca Aicardi wyliczający właściwie każdy podtyp kreatury w najnowszym dodatku.

State of the Program

W sobotę trzeciego maja były free Sealed Eventy z Shadowmoore i Eventide. Zniknęły na pniu tak, że przygotowujący tekst Pete Jahn od razu zamieścił info, że już nie można się do nich zapisywać. Cóż, widać trzeba bardzo uważać, by tego rodzaju rzeczy nie przegapić. Poza tym 7 maja wracają Tribal Wars Legacy a w weekend będzie można wreszcie pograć JOU. Dostajemy też porcję spekulacji o Vintage Masters i standardową rozpiskę z cenami.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jakich decków nie można przegapić w tym tygodniu? Oczywiście tych, które wiążą się z wejściem nowych kart z JOU. Mamy więc Eidolon Enchantress Tomoharu Saito (spis prezentowany także u nas na Facebooku, wspomniany kilka akapitów temu), GR Aggro z Prophetic Flamespeakerami tego samego gracza – oba w T2, modernowy hejt deck Screw You Blue Travisa Woo, BUG w legacy z Disciple of Deceit oraz deck do Commandera z boską Phariką i Eidolon of Blossoms.

Solidny opis zmian w Becie MTGO

PureMTGO popisało się kolejnym dłuższym i niezłym tekstem, tym razem opisującym zmiany jakich dokonali Wizardzi na nowej Becie. Widać, że chcą ją przepchnąć, widać, że się starają i widać, że słuchają opinii graczy. Ciekawe tylko czy posłuchają dyskusji jakie odbywają się na Salwacji, gdzie niektórzy polecają od razu olać obecną betę i zacząć budować jeszcze nowsze MTGO. Nie sposób im odmówić racji – niestety obie obecne wersje programu mają sporo wzruszających niedociągnięć.

 

U MTG LAB U

 

Tym razem magiczne laboratorium poleca nam walkę pomiędzy  Mono B aggro i Bant Midrange w standardzie.

Mono B Aggro vs Bant Midrange E9P2 (G1&G2)

Mono B Aggro vs Bant Midrange E9P3 (G3&G4&G5)

Mono B Aggro vs Bant Midrange E9P1 (Deck Techs)

-x-

Tyle na dziś, pozdrawiamy!

Ober & Emil

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze