Przegląd prasy #123 – WMCQ 2016 i nowy Emrakul

Mamy już za sobą polskie WMCQ 2016, które szturmem podbili dwaj pro wyjadacze naszej sceny magicowej. W finale spotkali się Maciej „Duo” Janik i Grzegorz „Urlich” Kowalski. Pierwsze miejsce wziął Duo i w ten sposób zagwarantował sobie miejsce w drużynie narodowej. Urlich prawdopodobnie również do niej dołączy jako gracz, który zebrał najwięcej Pro Pointów, w ten sposób obejmie ster jako kapitan Teamu.

Drugi ważny news to początek spoilerowania Eldritch Moon. Dziś Wizardzi złotymi ustami Mareczka R. opowiedzieli trochę o bardzo przewidywalnej fabule jaką dostaniemy w kolejnym dodatku i pokazali Nowego Emrakula. Niespodzianki nie było. Kto wierzył w coś bardziej oryginalnego, musi być bardzo kreatywny i wierzący, z miejsca rekomendujemy go do badań z fizyki jądrowej. Tak czy inaczej – zapraszamy oczywiście po szczegóły do dzisiejszego przeglądu.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

WMCQ 2016 w Krakowie

Jak już wspomnieliśmy, mamy wyniki pierwszego WMCQ 2016. Na turku pojawiło się 166 graczy. W ostatnich potyczkach spotkali się:

Top 8:

Grzegorz Kowalski (2:1) Karol Plucinski
Michael Pilorz (2:0) Tomasz Sodomirski
Maciej Janik (2:0) Krzysztof Bienko
Artur Buras (0:2) Krzysztof Tomeczek

Top 4:

Grzegorz Kowalski (2:0) Krzysztof Tomeczek
Michael Pilorz (0:2) Maciej Janik

Finał:

Grzegorz Kowalski (0:2) Maciej Janik

Naszym pierwszym zakwalifikowanym na World Magic Cup został Maciej „Duo” Janik, a patrząc po Pro Pointach, kapitanem nominowanym z rankingu będzie Grzegorz „Urlich” Kowalski. Niekwestionowany samiec alfa!

Urlich, Samiec Alfa na WMC

Tu możecie znaleźć mini relację organizatora, a tu dyskusję na forum – dowiecie się, że prawie całe Top 8 miało w taliach brokuły i tylko jeden odważny potomek Dżejsa zagrał kropelkami, kręcąc swoje niebieskie sorbety. A tu macie wyniki ze świata zebrane na Reddicie.

Duo i Urlich - WMCQ 2016 winners

Przypominamy, że World Magic Cup odbędzie się 18-20.11.2016 w Rotterdamie.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Wpierw nieoficjalnie, a potem oficjalnie potwierdzony Emrakul w Eldritchu

Tak jak w temacie – wpierw Wizardzi rozesłali Pre Kity, gdzie były promkowe Emrakule, a to już było potwierdzenie fabuły Eldritcha. Potem wydali filmik, w którym już bardzo oficjalnie pochwalili się, tym, czego absolutnie nikt się nie spodziewał – to Emrakulski stoi za całym szaleństwem Innistradu. Oto i wspomniany bohater:

z okazji wmcq 2016 nowy Emrakul!

A jak chcecie zobaczyć trailer EMN, to macie go poniżej i pod tym linkiem. To jest w ogóle materiał źródłowy dla karty, choć najpierw musicie przeskoczyć przez pogadankę z MaRo. Acha, trailer jest całkiem fajny dla miłośników macek i horrorów.

P.S. tu macie też info o zawartości prerelease kit.

P.P.S. Przy okazji mamy komentarz z Cardboard Cracka. Kiedyś było: „nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji”. Dziś mamy: „nikt nie spodziewał się Emrakuli”. Albo jak to wujo444 napisał: „Żodyn się nie spodziewał. Żodyn.”

cardboard-crack eldritch-moon-reveal

so much WOTC

Latający potwór spaghetti przybywa na Innistrad…

…czyli kontynuacja magicowej fabuły. Jak słusznie zauważył przed tygodniem Wojtek Różycki, wróciliśmy na Innistrad. Dziś zaś ujawniono Emrakul, a w linkowanym tekście dostajemy opowieść o tym jak ten przedwieczny makaron przybywa do ojczyzny Sorina. Opowieść rzuca nas wyrywkowo w kilka miejsc, pokazując jak plan się zmienia pod wpływem tej Eldrazi. Dowiadujemy się na przykład co się stało z Giselą i Bruną (oby karta je ukazująca była naprawdę dobra) i oczywiście z Jacem i Tamiyo. A zerknąć warto choćby dla obrazków. Wizualnie EMN zapowiada się doskonale!

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń magicowych :u:

 

Zaproszenie na BOM Strasbourg

Najbliższy Bazaar of Moxen odbędzie się 1-3 lipca 2016 w Sztrasburgu. Piątek zarezerwowani na Last Chance Triale i Side Eventy, sobota jest dla Main Moderna i Sealeda a niedziela poświęcona została na Main Legacy i Standard. Pełne info macie na zalinkowanej stronie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Ciekawy budżetowy żaba-vortex deck

Zabawnie napisany tekst i zabawny deck, chyba już kiedyś gdzieś pojawił się na Złotej Rybce, ale tam była nieco inna decklista. Nie było chyba comba z Groundskeeperem. Nie był to deck all-in jak ten tutaj. W każdym razie pomysł nie jest nowy, ale wykonanie ciekawe. Talia jest budżetowa, jednak oryginalna i zabawna w grze. Ponoć nawet wygrywa.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

W tym tygodniu 5 decków jest nawet interesujące i dotyczy T2. Autor wybrał kilka decków, które bardzo fajnie pokazują ewolucję meta – o ile śledzicie je w miarę na bieżąco i pamiętacie decki z początku, przegląd może zainspirować do refleksji. A nawet jak nie to warto rzucić okiem na RW Controlę, takiego trochę burna, który niby jest obecny od dawna w formie decków na goglach piromanty, ale tu jakby mnie rampowy, a bardziej burnowy jest.

Przewodnik po Bant Company

I jeszcze jeden przewodnik po jednej z topowych talii z T2. Materiał to typowy przegląd z CFB. Nic więcej i nic mniej.

Mono Red Aggro w ligowej praktyce

Kiedy pisałem o red aggro, praktycznie nie było żadnego takiego decku. Meta musiało jednak wyewoluować i coś się zaczęło pojawiać. Oto przykład, choć te talie i tak nie są teraz Tier 1, to jednak do meta wróciły. Link prowadzi nas do video z lig, gdzie Morgan Wentworth próbuje coś tym deckiem zwojować w lidze.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Mono red devo w akcji

SaffronOlive bierze w obroty deck, który ostatnio wypłynął w ligach. Autor sprawdza czy talia jest w stanie sobie radzić w formacie, czy teżjest takim chwilowym rogue deckiem.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Przewodnik po Legacy Landach

I kolejny przewodnik od CFB, ale że to Legacy to jednak troszeczkę inny niż te z T2. Skupia się na trochę innych kwestiach, ale to dalej po prostu przedwodnik CFB.

Show and Tell: wprowadzenie do Legacy

A tu gdyby ktoś potrzebował n-te wprowadzenie do formatu, z którego dowiecie się jakie decki grają i co Jaroslava Stefankova o nich myśli. Powiedzmy sobie szczerze – tego typu tekstów jest na pęczki. Starzy wyjadacze nic stąd nie wyniosą, ale mimo wszystko autorka trochę wysiłku w niego włożyła i w sumie nieźle jej wyszło. No i co jakiś czas ktoś ma ochotę wskoczyć w format, co ma sens w kontekście EMA zresztą, więc jak by kto chciał, to ma tu okazję.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowi Rebelianci

Jake Stiles przedstawia nam dość rzadki archetyp w pauperze. Na obrzeżach meta jednak istnieje i czasem można się z nim spotkać. Poza tym wygląda dość funowo – jak to zwykle w przypadku sporej części pauperowych talii. Deck ma problem z power levelem, ale jest konsystentny.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Rozpoznawanie zagrożeń

Erik Tiernan tym razem porusza temat rozpoznawania zagrożeń i umiejętnej ich oceny w EDH. Dodatkowo dostajemy deck na Damia, Sage of Stone.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Flashbacki Shadowmoora

I jak przed tygodniem dostajemy partię tekstów odnośnie draftowania Shadowmoora, czyli kolejnego dodatku od Wizardów z serii modernowych flashbacków na MTGO:

Eternal Mastersowy Unboxing

Link prowadzi do filmiku na YT z unboxingiem EMA. Pamiętacie, że przed tygodniem pisaliśmy o teaserze VILQ’a. Tu są efekty rozpakowywania boxa. Zgadniecie jaki foliowany mythic się trafił?

A przy okazji oto drafcik na MTGO EMA od SaffronOlive’a.

 

INNE

Jak przekonać oponenta, by oddał ci grę

PVDR napisał bardzo fajny tekst, w którym pokazuje jak możemy zmanipulować przeciwnika do tego, aby oddał nam grę. PVDR pokazuje tu jak dać przeciwnikowi powód do poddania gry lub jak wprowadzić go na ścieżkę, w której przeznaczone mu jest przegrać. Polecamy!

Siedem popularnych błędów i jak im zaradzić

Tu w podobnym poradnikowym stylu Craig Wescoe pisze o schematach, które dostrzegł w nadsyłanych do niego replayach z gier na MTGO. Wescoe wypisuje te co bardziej popularne pomyłki i tłumaczy nam gdzie robimy błąd i jak możemy im zaradzić. O ile tekst PVDR to trochę bardziej zaawansowana teoria, tak materiał Wescoe jest nieco bardziej typowy. Ale i tak jest wartościowy.

Przegląd grafik z EMA

Mike Linnemann robi przegląd grafik EMA. Tych nowych oczywiście. Opisuje w nich to, co mu się w nich podoba i nawet jeśli tylko to banalne komentarze w rodzaju: ten artysta jest świetny, podziwiajcie – to mamy okazję pooglądać obrazki z EMA w jednym miejscu w większej wielkości niż na kartach. Zdecydowanie warto w niektórych przypadkach (Prowling Pangolin Tomasza Jędruszak też jest wzmiankowany, ale krótko). A jako uzupełnienie tematu może posłużyć nam ten tekst z Vintage Magic, z którego możemy się dowiedzieć o paru ciekawostkach i nawiązaniach na nowych artach do starych grafik.

Stan Programu

Newsów w zasadzie nie ma poza tym, że EMA pojawiło się na MTGO. Sekcja opinii została za to poświęcona homofobii. Jahn apeluje, aby nie używać określenia „gejowskie” w sensie pejoratywnym w kontekście kart, zagrań i ogólnie Magica. Całe to kazanie jest zaś spowodowane tragedią w Orlando, gdzie doszło do zamachu w klubie LGBT. Sekcja wywołała w komentarzach trochę kontrowersji – rzecz pozostawiamy wam do oceny. W pytaniu sędziowskim mamy rzecz mniej typową niż zwykle. Naszym zadaniem jest wymienienie abilitek i może to nie dla każdego być takie proste, bo nawet jeśli z takiego Jace, the Mind Sculptor korzystamy, to ile z was powie z jakiego ability w jego przypadku korzystamy? W deckach RG Ramp (T2), Allies (Modern), Storm (Legacy) i Tezzeret Welder (Vintage). Na koniec ceny, które trochę sobie skaczą.

50 prawdziwych zasad Magica

Prosto z reddita zabawne, ale dość prawdziwe 50 zasad Magica z takimi mądrościami jak porada, abyście nie przeciekali aż tak bardzo. Bo przeciekacie. I chociaż może to brzmieć jak żart, to jest całkiem na serio.

Reklama Hearthstone’a

Na koniec na rozluźnienie filmik reklamujący konkurencyjną dla Magica karciankę. Przy okazji mamy fajne wykorzystanie japońskich stereotypów. W ogóle, wyobrażacie sobie podobny filmik promujący Magica? Bo chyba do tej pory czegoś w tym stylu, z takim budżetem i w takiej formie nie było.

 

:g: Finanse :g:

 

Modelowanie EMA na podstawie MMA

Saffron Olive przygląda się EMA w kontekście MMA i sprawdza czy warto kupować, czy warto sprzedawać, czy lepiej trzymać. Ot, takie typowe dla niego wróżenie z fusów, ale oparte o solidną porcję danych (czyli dość wiarygodne). Raczej jest to jednak tekst o całym secie  i ogólnych trendach niż pojedynczych kartach.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Force of Will (Eternal Masters)
  2. Wasteland (Eternal Masters)
  3. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  4. Nahiri, the Harbinger (Shadows over Innistrad)
  5. Mana Crypt (Eternal Masters)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 20-06-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (