Przegląd prasy #125 – Liliana, the Last Hope

Trochę jałowy ten ubiegły tydzień. Wizardzi uznali, że spoilery będą dla graczy największą atrakcją. Przez ostatnich kilka dni jedynym kamieniem milowym nowego dodatku okazała się Liliana, the Last Hope. Ostatnia nadzieja czarnych… tfu – nieumarłych! Plejnsłokełsi zawarli pełny pentagramowy pakt i mogą sobie grać teraz highlandery przy kawie i ciasteczkach, broniąc przy tym świata przed niegodziwcami i bóstwami z zaświatów.

A poza tym w normie, dziś w menu jak zawsze ciekawe propozycje artykułów, relacja z Grand Prix, zapowiedź WMCQ i parę dodatkowych ciekawostek. Zapraszamy!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Sao Paulo

Wizardzi wskoczyli na nowy level olewactwa jeśli chodzi o coverage albo jakiś bug dziwny się zdarzył, bo decklisty i opis finałowego meczu pojawiły się na stronie czwartego lipca, czyli dziś. Dzień po GP. No ale może po prostu tak długo trwał turniej, inna strefa czasowa czy coś… no, jakieś logiczne wytłumaczenie daty być musi. A jak go nie ma, to być może pokazuje to w subtelny sposób znaczenie tego turnieju. na domiar złego w topce coś się pomieszało z pairingami, ale na szczęście to był mało istotny szczegół. Graczy jednak trochę zagrało, bo GP było w Team Limited i przybyło 1092 graczy, czyli 364 drużyny, z których do Day2 dostało się trochę niewiele ponad 70. W sumie to dużo, biorąc pod uwagę, że GP rozgrywano w samym środku dżungli (no ok, nie w dżungli, tylko nad Oceanem Atlantyckim, a do tego Sao Paulo to największe miasto w kraju, ale to i tak Brazylia, więc dla nas na drugim krańcu świata; dla Magicowców też, biorąc pod uwagę liczbę rozgrywanych GP w Ameryce Środkowej i Południowej). Event wygrali Francisco Barciella, Eloi Pattaro i Carlos Romao.

BOM Strasbourg

A tu z kolei przykład na to, że i bez coverage’u da się grać w Magica (a właściwie, że można robić dobry coverage, ale mieć jednocześnie mało atrakcyjną i niezbyt czytelną stronę). Polaków chyba tam nie było, a jeśli nawet, to niestety do topek nie powłazili. Rozegrano Moderna (2x Infect, Jund, 2x Affinity, 2x Jeskai Nahiri, Kiki Chord – w finale dwa infecty) na 178 graczy, Standard (zwycięskie UW Control oraz BUG, 2x BW Human, Grixis, Human Bant CoCo, Mardu Eldrazi, Bant Human) na 104 luda oraz Legacy (2x Eldrazi, 2x UW Miracles, Elves, BUG Opposition, UR Delver, BUG Shardless) ze 167 śmiałkami. W topkach sami Niemcy i Francuzi. Cóż, może gdyby było bliżej Polski pojechaliby tam jacyś nasi gracze.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Liliana, the Last Hope

Trochę to piszę na siłę, ale Liliana jest tak bardzo ważna dla nowego dodatku, że dziś będzie wieścią wybrzeża czarowników. O taka ona, idealna inspiracja dla cosplayerek i niektórych cosplayerów:

 liliana, the last hope - nowość z EMN i oath

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń magicowych :u:

 

WMCQ w Warszawie

Sklep Planeswalker.pl organizuje WMCQ w Warszawie w formacie Modern. Można wygrać kwalifikację i bilet na prestiżowy międzynarodowy turniej 2016 World Magic Cup w Rotterdamie (Holandia). Więcej info poniżej w spojlerze lub pod linkiem. Turniej odbędzie się w niedzielę 10 lipca.

Spoiler

Data: Niedziela, 10.07.2016
Czas: rejestracja: od 9:00-9:50, start turnieju: 10:00
Miejsce: Warszawa, Centrum Konferencyjne Atrium Tower, Aleja Jana Pawła II 25, piętro 9 – blisko Dworca Centralnego.
Format: Modern
Wpisowe: 80zł w Prerejestracji, 90zł w dniu turnieju —>PREREJESTRACJA
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, w formacie A4 (np. używając tego formularza).
Dodatkowo, każdy gracz powinien być zaopatrzony w długopis/kartkę (lub inny sposób do trwałego śledzenia punktów życia) oraz znaczniki (kostki/kamyki itd.) – używanie skrawków kartek jako counterów jest zabronione.
Sędzia główny: Kaja „Axcel” Pękala (lvl 3).

WMCQ jest świetną okazją dla doświadczonych graczy, aby zmierzyć się o coś więcej niż przysłowiowego boosterka czy promkę z FNM-a i powalczyć o zgarnięcie dużej puli nagród wraz z biletem lotniczym w dwie strony i zaproszeniem na tegoroczny Puchar Świata w Magicu (2016 World Magic Cup) w Rotterdamie (Holandia).
W turnieju mogą wziąć udział jedynie gracze, którzy się kwalifikują – lista zakwalifikowanych graczy.

Organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich zakwalifikowanych graczy!

Gracze, którzy się nie kwalifikują, zaproszeni są dzień wcześniej na turniej ostatniej szansy – LCQ odbywający się w sklepie Planeswalker.pl, na którym można wygrać kwalifikację oraz opłaconą wejściówkę na turniej WMCQ.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Selesnyapokalipsa

Zasadniczo jest to po prostu narzekania Briana DeMarsa na dominację zielono-białych archetypów w obecnym T2. Nie można mu odmówić słuszności, bo GW tokeny i CoCo wypełniają topki turniejów i niby każdy o tym wie, ale i tak nie da się ich powstrzymać. Same narzekania to jednak trochę za mało, aby zwrócić naszą uwagę. Na szczęście DeMars opisuje tu meta, konsekwencje płynące ze zmiany rotacji na dwusetową i osiemnastomiesięczną, nadchodzący dodatek, a także parę innych rzeczy, które pozwalają pomyśleć o formacie szeroko. I chociaż w zasadzie po wszystkim tym się prześlizguje, a głównym tematem jest opresyjność WG, to tekst może nam wskazać rzeczy, na które warto mieć oko przy okazji EMN. Wracając jeszcze na chwilę do tych narzekań – w ostatnim czasie mieliśmy raczej pochwały Wizardów za to co robią w T2 (pomijając fecze, ceny i nosorożce), generalnie nastawienie było pozytywne. Głos DeMarsa to powrót głosów negatywnych i to też warte odnotowania.

Krytyka SOIowego Standardu

A tu kolejny przykład podobnego podejścia co u DeMarsa. Tu jednak krytykuje Ross Meriam, ale nie jest to jakaś bardzo hejtująca krytyka. Ot, opis meta, trochę argumentów, dla których to nie był taki dobry standard i tu też trochę o EMN. Ale to dobre uzupełnienie poprzedniego tekstu.

Dopieszczając GB w standardzie

Reid Duke o swoim ulubionym archetypie. To oczywiście GB rock. Jest omówienie różnych wariantów i sytuacji  decków w tych kolorach w meta.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Stan moderna

Mały przegląd tego, co piszczy w modernie. Niewiele innowacji, ale znajdzie się parę ciekawostek. Tekst od Adriana Sullivana.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Eldritch Moon w Vintage

Joe Fiorini robi przymiarki nowe Emrakulę i Thalię do Vintage. Taki to typowy tekst inspirowany nowym dodatkiem w kontekście decków, ale niewiele więcej w tym tygodniu znaleźliśmy.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Eternalowy Drake

Pauper nadal ewoluuje pod wpływem Peregrine Drake’a i przedruków w Eternal Masters. Alex Ullman kolejny więc raz przygląda się i komentuje zmiany w meta. Tym razem na topie tron, kontrole i Murasa Black.

 

COMMANDER

Meldujemy się!

Brisela jest spoko, ale wielu okrzyków „syt w EDH!” nie sprowokowała i raczej nie jest legendą, która commanderowcom pierwsza przyszłaby na myśl przy okazji Eldritch Moon. Tu raczej można by wymienić nowego wilkołaka i pająka, dwie legendy, na które czekano od dawna (i które w tym kontekście zawodzą), a nawet Gisę i Geralfa czy twarz setu – Emrakulę. Tymczasem Bruna i Gisela też mogą posłużyć jako generałowie. Tu mamy tego przykład. I właśnie z tego względu tekst wyróżniamy. Przy okazji mamy przydatne w kontekście Briseli info. Sam deck powstał zaś w oparciu o Mangara of Corondor.

Czy Protean Hulka można odbanować?

Sheldon Menery zauważa, że jest dyskusja na temat unbanu tego combogennego, opresyjnego stwora. Podaje argumenty za i przeciw, nie opowiadając się wszakże za jednym albo drugim rozwiązaniem. Nie jest to też zapowiedź zmian wraz z EMN, ale być może warto temat mieć na oku, aby nie być zaskoczonym choćby finansowo.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Przewodnik po Eternal Masters

Chciałbym napisać, że PVDR napisał kompletny przewodnik po draftowaniu Eternal Masters, ale niestety to nie jest do końca prawda. Oczywiście, tekst jest na pewno przydatny. Są tu wartościowe rady o formacie ogólnie, które na pewno warto wziąć pod uwagę i warto przeczytać. Są też opisy poszczególnych archetypów i kluczowych commonów/uncommonów, ale niewiele ponad to. Na pewno jest to to materiał dobry na start z formatem. Nie wyczerpuje jednak tematu, więc jeśli oczekujecie dogłębnej analizy, to nie tym razem.

Flashbacki Shards of Alara

Tradycyjna porcja artykułów związanych z flashbackami kolejnego dodatku na MTGO:

 

INNE

Nowa Thalia i Nowa Tamiyo

Ot, takie tam pogadanki o nowych kartach. Jedna w wykonaniu Franka Karstena, a druga od Emmy Handy. Nic specjalnego, ale to temat, który podnieca wielu, więc jak kogoś interesują spekulacje na temat losy tych kart, to myślę, że warto rzucić okiem do tych tekstów.

Stan Programu

Spojler dominuje w njusach i na początku, ale poza tym niewiele się dzieje. Sekcji opinii nie ma, bo jest preview karty z EMN. W pytaniu sędziowskim Charmbreaker Devils i Lightning Bolt. W deckach GW Tokens (T2), Grixis Delver (Modern), Elves (Pauper), UR Blitz (Legacy) i Baleful Grixis (Vintage). Na koniec decki i ceny.

:g: Finanse :g:

 

Największym finansowym njusem minionego tygodniu według Goldfisha było to, że nastąpił wykup Lion’s Eye Diamond. Tym razem jednak rzecz w tym, że wykup był rozreklamowany, znaczy, pewna osoba nagrała video, w którym namawiała innych do buyoutu no i ten się urzeczywistnił. Problem tu zaś jest nie tylko w tym, że gość zrobił reklamę, ale też w tym, że LED jest na Reserved List. To zaś oznacza, że w pewnym sensie Wizardzi umożliwiają podobne działania. Innymi słowy oto kolejny przykład na to, że RL musi odejść.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Allosaurus Rider (Coldsnap)
  2. Gisela the Broken Blade (Eldritch Moon)
  3. Nimbus Maze (Future Sight)
  4. Enduring Scalelord (Dragons of Tarkir)
  5. Tamiyo Field Researcher (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (