Przegląd prasy #13 – GP, GP i po GP

Grand Prix za nami! Był to już trzeci turniej tego rodzaju i pierwszy w Polsce, który przebił 1000 graczy. Jesteśmy niezmiernie dumni z frekwencji, acz nieco zawiedzeni rodakami, którzy nie stanowili nawet połowy grających. A szkoda, bo taka okazja bywa raz na rok, a czasem rzadziej. No trudno, może efenemiki, gejmydeje i pykanie każułali do piwka jest dla niektórych fajniejsze. Nie poradzimy, jednak będziemy dalej zachęcać do grania dużych turniejów. Jak pokazał nam Albert Strebejko, nie trzeba być wielkim prosem, starym wyjadaczem, ani rozkminatorem limited. Ten łebski czternastolatek z Torunia pokazał, że wystarczy trochę skupienia i dobrej gry, a może siąść świetny wynik. Ostatecznie zakończyłna 12 miejscu, jako najlepszy z Polaków i otarł się o Top 8, przegrywając niestety ostatnią grę o wejście.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Relacje z turniejów Grand Prix

  • Grand Prix Warszawa – jak już wspomniałem na wejściu, mieliśmy ładny event w kraju, z którego nawet udało nam się napisać na szybko relację -> jest tutaj. A tu znajduje się oficjalna relacja Wizardów: klik. Podsumowanie: na turnieju zagrało bodajże 1004 graczy, ponad 360 Polaków zagrało w turnieju, 130 graczy zrobiło dzień drugi z czego 33 naszych. 13 Polaków zakończyło w kasie. Turniej wygrał Fabrizio Anteri, Wenezuelczyk na codzień mieszkający w Londynie. Aha, sporo naszych graczy błysnęło w side eventach, co zresztą skrupulatnie wymieniliśmy w relacji.
  • W tym samym czasie odbywał się Grand Prix Minneapolis w formacie modern. Fanów formatu odsyłam tutaj. W skrócie: wygrał Jun Young Park grający Scapeshiftem. Zagrało 1689 zawodników.GP winner

 

Co u Czarodziejów Piszczy

Zacznijmy od wspominek MaRo o tym, jak zmienił się Magic (przy okazji dowiadujemy się, jaka czarna karta będzie w Vintage Masters – podpowiedź, to stare Sorcery za :2::B:). Jak jesteście ciekawi to popatrzcie do tekstu. W temacie VM mamy jeszcze ten artykuł. Bardzo ciekawy, choć może dla bardziej doświadczonych graczy niezbyt przydatny, jest też w tym tygodniu tekst Marshalla Sutcliffa o pięciu najpopularniejszych błędach popełnianych przez początkujących graczy limited. Bardzo polecamy tym, co dopiero zaczynają lub chcą zacząć przygodę z tą formą gry w Magica. Grających w Constructed mogą z kolei zainteresować rozważania Luisa Scotta-Vargasa o nowym standardzie. Tymczasem Gavin Verhey omawia deck z Master of Feasts i Notion Thief, a oprócz niego kilka innych, czasem egzotycznych, czasem budżetowych koncepcji różnych talii do Standardu od czytelników. Istotna jest też informacja o MTGO w tym tekście, ale wspominamy o nich niżej przy okazji State of the Program. I jeszcze – już prawie na koniec – mała ciekawostka, bo może nie jest to tekst, dzięki któremu będziecie lepsi w magica albo wasza wiedza o nim się mocno ubogaci, ale bardzo miło się czyta tę relację Bruce’a Richarda z organizowanego przez niego prereleasowego turnieju. O tyle to fajna rzecz, że pokazuje iż Magica mogą ogarniać nawet bardzo młodzi gracze – ilu 9-12 latków spotykamy na eventach w Polsce? A tu proszę – średnia wieku graczy to było 12,8 lat. Ostatnia rzecz od Wizardów, którą wyciągnęliśmy z ich strony jest wiewiórka. Ta wiewiórka. Bo wierzymy, że fanek i fanów wiewiórek wśród naszych czytelników nie brakuje.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

One Deck

Na Gathering Magic Mike Cannon opisuje budżetową wersję WB aggro. Bardzo ciekawy tekst i fajny dla tych, co chcą pograć w standardzie, a nie chcą zbyt dużo inwestować w karty. Jest też opcja niebudżetowa z Athreosami i Mana Confluence. Warto zerknąć.

Gain Life, Draw Cards, Grow Creatures

Łowiecka robi furorę. Jest jednym z lepszych białych uncommonów mocno uderzających w aggro w limited pełnego bloku Theros, ale pobudza także fantazję graczy constructed. Mamy tu więc przykład dwóch zastosowań Nyx-Fleece Ram – jeden w side (UW), a drugi w main (Junk). Już sam Courser of Kruphix był kłopotliwy, a teraz jeszcze to. Aggro pozostało tylko płakać.

Commanding Deception

Deck jak deck, chociaż fajnie opisany, może zainteresować tych, co chcą pobawić się Phenaxem w EDH. Jednakże i inni mogą zobaczyć ten tekst ze względu na komiks będący wstępem do tekstu. Może to nic spektakularnego, ale pomysłowe i oryginalne. Może i na Psychatogu kiedyś po coś takiego sięgniemy?

Journey into Nyx First Impressions – Red, Green, Mutlicolored, and Artifacts

Co prawda już po GP, ale wielu pewnie dopiero teraz będzie się zabierać za drafty nowego formatu na MTGO, bo właśnie był release. Dla takich osób, nie mających orientacji jeszcze co do siły kart, polecamy ten przegląd Jacoba van Lunena. Tu jeszcze link do poprzedniej części o :U:, :W: i :B:.

Breaking Through – Learning to Leap

A tu tekst Conleya Woodsa o przygotowaniach przed Grand Prix, o wątpliwościach, o zgadywaniu, o ryzykowaniu i o wygrywaniu.

Frank Analysis – Tips and Tricks for Modern

Jak to widać po linku – sztuczki i porady Franka Karstena w modernie.

State of the Program

Najważniejsza wieść tego tygodnia jeśli chodzi o MTGO to ogłoszenie daty przesiadki z obecnego klienta (czyli tzw. V3) na nowszą wersję znaną nadal jako Wide Beta. Nastąpi ona w czerwcu wraz z wydaniem M15. Więcej na ten temat można też przeczytać na stronie Wizardów. Poza tym warto odnotować, że magicowe serwery znowu zaliczyły zwiechę i w poniedziałek był niezapowiedziany downtime, a środowy downtime został przedłużony o kilka godzin bez wcześniejszej zapowiedzi. Druga ważna informacja dotyczy po części Wide Beta Showcase, w czasie którego po downtimie MTGO było dostępne tylko w wersji na nowego klienta. Tu warto dodać, że w tym czasie pojawiły się pierwsze prereleasowe eventy Journey into Nyx. Tak, nowy dodatek już pojawił się w grze, a dziś nawet zaczęły się turnieje release. Potrwają one do 28 maja. Poza tym – standardowo deck techy, zmiany w cenach, a w sekcji opinii omówienie nowego klienta.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Tym razem śmieszne combo owcy z Archangel of Thune w biało-niebieskim decku od Tomoharu Saito. To jeden z decków, w których Ephara może wreszcie odnajdzie swoje miejsce. Poza tym modernowe mono G aggro (ale bez Nykthosów i Aspect of Hydra, więc nieco inne niż to ze standardu), combo-aggro deck z Emrakulem na Descendants’ Path oraz dwa decki do Legacy – epicki eksperyment i czterokolorowy aggro-loam.

-x-

Tyle na dziś, pozdrawiamy!

Ober & Emil

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (