Przegląd prasy #130 – Pro Tour Sydney

Miniony tydzień Wizardzi zaczęli od ujawnienia spisów zawartości Duel Decku i kolejnego zestawu From the Vaults: Lore. O tym pisaliśmy jeszcze w poprzednim przeglądzie. Zaraz potem ogłosili zmiany w Organized Play i przedstawili nam nową planeswalkerkę, którą zobaczymy w dodatku Conspiracy. Tydzień zakończyło zaś Pro Tour Sydney, w którym mogliśmy doświadczyć efektów pojawienia się Emrakuli w standardzie. Zresztą cały Eldritch Moon dość mocno zamieszał meta. Dla nas oczywiście najważniejsze były wyniki Polaków na tym turnieju.

Poza tym w przeglądzie, jak zwykle, zobaczycie wyselekcjonowane z całego tygodnia artykuły z magicowych stron, które przykuły naszą uwagę w największym stopniu. Zapraszamy do lektury!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Pro Tour Sydney

Zacznijmy może od tego, że sam turniej wygrał Lukas Blohon. W T2 grał WB kontrolą, a wygrał z Owenem Turtenwaldem (Temur Emerge). Oprócz nich w topie znaleźli się Sam Pardee (BG Delirium), Luis Scott-Vargass (Bant Company), Yuta Takahashi (Bant Company), Ken Yukuhiro (RG Ramp), Reid Duke (RG Delirium Ramp) i Andrew Brown (Temur Emerge). Wszystkie decklisty możecie zobaczyć tutaj. Generalnie, turniej obfitował w wiele emocjonujących i pamiętnych momentów (np. wygrane Yukuhiro w terminacji; pojedynek Liliany z Emrakulą w finale). 

 m_PTEMN-20160807-836

Warto zwrócić też uwagę na to, że Owen Turtenwald i Yuuya Watanabe zostali wybrani do Hall of Fame. Ponadto, Owen Turtenwald drugi raz został graczem roku (Player of the Year), co jest nie lada wyczynem (tu pean na jego cześć), a na dodatek pierwszy dzień zakończył jako niepokonany.  Z kolei Oliver Tiu okazał się być godny tytuły Rookie of the Year.

Nas jednak najbardziej interesują wyniki Polaków. A tu wygląda to tak, że poszło im ciut gorzej niż mogliśmy się spodziewać po minionym tygodniu. W Sydney pojawili się Grzegorz „Urlich” Kowalski, Maciej „DuoFanel” Janik, Bartłomiej „Bartys” Lewandowski, Adam Bajerowicz, Maciej Ostałowski i Piotr „Kanister” Głogowski. Najwyżej zaszedł Ulrich (72 miejsce, 28 punktów) i Duo (93 miejsce, 27 punktów). Niedaleko za nimi uplasował się na 109 miejscu z 25 punktami Bartys. Liczyliśmy na więcej, ale czasem tak bywa, że trochę brakuje do szczęścia. Do topa brakło tak ze 3-4 wygranych meczów. To i tak przyzwoity wynik, którego można gratulować, bo w końcu na PT grają najlepsi!

Meta turnieju okazało się ciekawe i dość różnorodne. Największe triumfy święciły decki na delirium i emerge, widać to, kiedy zobaczymy topa. Widać to też i w pozostałych deckach graczy z niższych miejsc. Do tego jeszcze Bant Company i rampy, ale myliłby się ten, kto sądziłby, że to wszystko co nowy standard ma do zaoferowania. Poniżej macie listy z:

Jest tam UR Counterburn (czy jak to zwą, deck Pedro Carvalho), Wr Human Weenie, Red Eldrazi, Esper Control, UB Zombies, Spirits. Coś sobie każdy powinien znaleźć interesującego. Nie ma jeszcze zresztą jednej, słusznej listy w każdym archetypie, więc warto poprzeglądać (o ile się wam wyświetlają, bo Wizardzi coś chyba zepsuli – oczywiście zawsze jest niezawodny Goldfish). O jednym z decków, czyli połączeniu zombiaków z Temur Emerge, takim swego rodzaju dregem w T2, możecie poczytać tutaj. Jest nawet polski akcent! Na Goldfisha warto jeszcze zerknąć dla podsumowań każdego dnia Pro Tour Sydney: Day 1, Day 2 i Pro Tour w liczbach. Szczególnie ten ostatni link warto zobaczyć, bo jest w nim o tym jak poszczególne decki sobie naprawdę poradziły.

Pro Tour Sydney - Polacy

Ciekawostki na koniec:

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Zmiany w Organized Play przed Pro Tour Eldritch Moon

Tym razem Wizardzi byli sprytni i ogłosili zmiany przed Pro Tourem, a nie w jego trakcie. Trochę szkoda, bo przez ogłoszenia na PT turniej zawsze był czymś bardziej wyjątkowym, ale cóż – w razie wtopy ze zmianami turniej nie zostanie przyćmiony reakcją graczy. Ciekawe czy w przyszłości też tak będzie. Wizardzi byli tym razem sprytni także dlatego, że zmiany zostały zrealizowane w porozumieniu z prosami (a przynajmniej mieli). Nie było więc zaskoczenia.

Ogłoszenie dotyczy trzech sfer. Zacznijmy od tej najprostszej, czyli poinformowania o datach turniejów Grand Prix na rok 2017. Nowością jest coś takiego pod nazwą Team Unified Modern, format, który zobaczyć możemy na Word Magic Cup. Poza tym jest trochę więcej eventów Limited, a i sama liczba GP ponoć większa, a w Las Vegas mają być nawet trzy GP w trzech różnych formatach. Dla nas najważniejsze info jest jednak jedno: 10-12 listopada 2017 roku odbędzie się w hali Expo XXI turniej GP w Warszawie. Niestety, formatem ma być Standard, co samo w sobie nie jest złe, ale przydałoby się trochę urozmaicenia.

Więcej emocji mogłyby wzbudzić zmiany związane z Organized Play, a konkretnie z modyfikacją statusu Platinum w Pro Tour Players Club. Tym razem nie ma jednak o co kruszyć kopii. Zmiany wejdą w życie wraz z kolejnymi sezonami. Po pierwsze, gracze dostaną 500$ appearance fee za pierwsze 6 GP, w których wezmą udział w danym sezonie. Obecnie dostają 250$ za pojawienie się na GP. Zasadniczo Helene Bergeot tłumaczy to tym, że nie chcą, aby gracze Platinum wypalili się jeżdżeniem na jak największą liczbę turniejów, a i żeby samo pojawienie się na pojedynczym GP bardziej im się opłacało (przy 250$ miały być problemy z kosztami). Nowy system ma być lepszą zachętą do pojawiania się graczy Platinum na tego rodzaju turniejach, bardziej przy tym spójną z systemem punktowania Pro Pointami za topy na GP. Zmiana dotknęła także zakwaterowania w hotelach na czas PT. Od sezonu 2017-2018 prosi sami będą musieli sobie załatwić miejscówkę, co i tak ma sens, biorąc pod uwagę to, że gracze zbierają się w teamy czy wynajmują lokum dłużej niż zapewniali to Wizardzi. Co jest jednak naprawdę ciekawe, to wprowadzenie drużyn do Magica. Zawsze jakieś teamy były, ale teraz będą bardziej oficjalne. Program jest opcjonalny, ale dla najlepszych czterech drużyn do podziału jest 200 000$ (z czego na pierwszą przypada połowa!). Szczegóły (choćby dotyczące rejestracji i punktacji) w linku, a tu wypada tylko napisać, że drużyny będą liczyć dziewięć osób, a zbieranie punktów będzie powiązane z Pro Pointami i Pro Tourami (np. Top 8 drużyn dostanie po trzecim Pro Tourze zaproszenia na czwarty Pro Tour sezonu), zaś na koniec będziemy mieli play offy i w czasie World Championship dwa topowe teamy powalczą ze sobą o główną nagrodę. Drużyny mają mieć „miękki start” wraz z Pro Tour Aether Revolt. Kaladesh jeszcze bez zmian, ale potem możemy się spodziewać chyba trochę emocji, a teamy wreszcie nabiorą znaczenia i realnego charakteru (bo kogo one tak naprawdę do tej pory kogokolwiek obchodziły).

Trzecia sfera to tegoroczne Worldsy i zmiany na Pro Tour. Helene potwierdziła formaty (Day 1: 3 rundy drafta, 4 w standardzie; Day 2: 3 rundy drafta; Day 3: 3 rundy Moderna; Day 4: Standard w Top 4), a także pulę nagród (250 000$) oraz opisała jak to będzie wyglądało w przyszłym roku (większa pula, dokładna rozpiska co zrobić, aby zagrać – mniejszy nacisk na geograficzny region, a większy na zdobycie jak największej liczby punktów w rankingu ma być). Najbardziej interesująca zmiana będzie jednak dotyczyć Pro Tour Kaladesh. To już nie będzie single elimination! Za osiągnięcie pierwszego i drugiego miejsca w swissie będzie się od razu wskakiwać do półfinału. Czwarte i trzecie to gwarantowany ćwierćfinał (tzw. stage 2), a gracze z miejsca 5 i 8 oraz 6 i 7 zmierzą się w pierwszej części ćwierćfinału (czyli stage 1). Zmianę wprowadzono, aby nagrodzić zdobywców największej liczby punktów oraz aby był większy nacisk na granie. Widocznie Wizardzi mieli dość tych osób, które uznawały, że wystarczy im Intentional Draw, aby znaleźć się w Top 8.

Seth Manfield z TCGPlayer wypowiedział się na temat tych zmian. Jego reakcja jest raczej pozytywna. 

Powołanie Rady 'Naukowej’ MTGO

No trochę poszalałem z tytułem, bo nauki pewnie w tym w ogóle nie będzie, ale lubię takie szumne nazwy. Do rzeczy – Wizardzi powołali Radę Graczy MTGO, która będzie pomagała im poprawiać dobór wydarzeń online. Do rady trafili: Gaby Spartz, Magnus Lantto, Mishra’s Workshop, Patrick Sullivan i Sam Black. Ich opis i dokładną ideę Rady znajdziecie w linku.

Spoczywaj w pokoju*

Historia Innistradu za nami, przyszedł czas na Fiorę, bo za chwilę konspiracja! I z tej okazji mamy możliwość poznać pewną planeswalkerkę, która jak się okazuje na zlecenie Marchesy zabiła Brago. Przed wami Kaya, Ghost Assassin. Możecie zacząć zabawę w zgadywanie jej kolorów. Możecie też przeczytać całą opowieść, w której Kaya dostaje zlecenie od pewnego arystokraty o imieniu Emilio Revari. Facet odziedziczył rezydencję po matce i teraz pałęta się tam jakiś duch. Kaya, jako pogromca duchów, ma zrobić z nim porządek. Warto (albo i nie, zależy jakie macie podejście do sprawy) zauważyć, że Kaya jest ciemnoskórą kobietą, więc Wizardzi zaliczyli u części fanów i graczy punkty za większą różnorodność jeśli chodzi o postacie reprezentowane w grze.

*jak ktoś ma lepszy pomysł na tytuł, niech poda sugestię w komentarzach.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

WMCQ Wrocław – 17 września 2016 

Wstępne info o nadchodzącym WMCQ we Wrocławiu zostało podane przez organizatora na wydarzeniu facebookowym, to jest skrócona treść:

wmcq01Mamy przyjemność po raz drugi z rzędu zaprosić was wszystkich na World Magic Cup Qualifications! Turniej odbędzie się 17 września br. we Wrocławiu, (lokalizacja TBA). Granym formatem będzie Modern. Dodatkowo, w niedzielę 18 września rozegrane zostanie PPTQ do Dublina w tym samym formacie. Obszerniejsze informacje umieścimy bliżej daty rozpoczęcia turnieju.

Przypominamy, że by uczestniczyć w WMCQ należy mieć zebrane minimum 300 Planeswalker Points w sezonie 2015/16 (Yearly Jun 01, 2015 – May 29, 2016). Osoby które zebrały w tym sezonie 3000 punktów otrzymają BYE w pierwszej rundzie! Ile posiadacie punktów możecie sprawdzić na stronie http://www.wizards.com/Magic/PlaneswalkerPoints/

  

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Dredge w T2

Daniel Unwin robi przewodnik po Dredge’u w Standardzie. Deck powinien was szczególnie zainteresować, ze względu na to, co działo się na Pro Tourze. W tekście jest opis sideboardowania się, spis, etc. W tych klimatach jest też Przewodnik po BG Delirium. To jeszcze inny archetyp, który też na turnieju sporo hypu załapał i warto mu się przyjrzeć.

Nowe decki w T2

To jeszcze sprzed Pro Toura, ale Ali Antrazi odnotowuje parę ciekawych decków, w tym Sultai kontrolę, czyli w sumie taki deck, który coś tam na Pro Tourze migał w tej czy innej formie (jako delirka, etc). Poza tym jest tu Mardu Pact, Esper Control i Grixis Control z SCG.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Evolution (Darwin) Chord w Baltimore

Jeff Hoogland opisuje Kiki-Chorda, talię, którą zrobił 3 miejsce na turnieju w Baltimore. Deck ma bogaty toolbox i może stanowić ciekawą pozycję dla tych, którzy pragnęliby powrotu Birthing Poda i lubią grać Nayą, a do tego podobał im się wincon Twina. To także deck, któremu pilnie przygląda się Petros. Przy okazji więc przypominamy o zadawaniu mu pytań w jego serii AMA Modern. Sprawcie, aby miał materiał do kolejnych edycji serii!

Rzut okiem na Moderna bez banów

Mamy tu raport z turnieju, w którym grano w dzikiego Moderna, takiego, który ma wszystkie karty odbanowane. Było nieco casualowo, na pewno nie hiperkompetytywnie, decki nie były rozpracowane pod każdym kątem, ale ponoć był fun. To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o tym zabawnym wariancie jednego z najpopularniejszych formatów Magica. A przy okazji mamy tu też omówienie zbanowanych kart i tego jak bardzo są bezpieczne/niebezpieczne.

Przewodnik po Jeskai Nahiri

To co zwykle – opis decku, decklista, trochę o sideboardzie i wykorzystaniu konkretnych kart. Tekst od Erica Froechlicha. Dobry na zaznajomienie się z tym spisem.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Tydzień w Legacy: czerwca podsumowanie i Festiwal Legacy

Sean Brown raczy nas paroma statystykami odnośnie czerwcowego meta, podsumowaniem Legacy Festivalu i tak dużą liczbę decków, że jak byście wszystkie te decki kupić, to by wam nerek zabrakło. No ale jak kto czuje głód formatu…

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Bloodbriar w Pauperze

Porzucamy Drake’i na rzecz Eldritch Moon. Alex Ullman przygląda się Bloodbriarowi, czyli świeżynce, która jest na tyle ciekawa, że można pospekulować nad jej wykorzystaniem w Pauperze. Ullman składa dwie agresywne wersje decku korzystającego z Bloodbriarów, a także jedną BG Bloodbriar delirkę. Przy okazji mamy też ciekawy deck Aokisa, czyli Goblin Poxa – konstrukcję opartą na wczesnym wstawianiu Gurmag Anglerów i hejceniu landów. Deck jest wart uwagi, choć nie jest ikoną stabilności. Sprawdźcie, aby nie być zaskoczonymi, kiedy go spotkacie (choć z sukcesami gra nim praktycznie jeden gracz).

 

COMMANDER

Problemy z Commanderowymi produktami

Erik Tiernan wylicza wszystkie grzechy Commanderowych produktów, które w ostatnich latach mieliśmy – od wręczania nam do rąk gotowych decków przez karty, które naginały zasady Commandera, aż po design legend.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Strategie draftowe wokół pojedynczych kart

Caleb Durward opisuje karty, wokół których możemy obudowywać całego drafta. Nie ma ich wiele, ale może komuś te porady dadzą parę % przewagi nad pozostałymi graczami. Z kolei Pascal Maynard wskazuje nam karty, które jego zdaniem są zbyt wysoko cenione przez graczy. Tu jednak chyba raczej bez zaskoczeń. No, może poza Alchemist’s Greeting, ale i to w dość specyficznym kontekście. Ciekawy może być też tekst Neal Olivera o skutecznym wykorzystaniu niektórych kart z EMN oraz przewodnik po draftowaniu EMN od Bena Starka. Zasadniczo jednak w limited bez szału w tym tygodniu (chyba że ktoś lubi oglądać drafty, bo tych trochę było, ale mieliśmy ich też sporo na Pro Tourze).

 

INNE

Frekwencja na turniejach Grand Prix

Nudzi ci się? Bądź jak ten redditowiec. Zrób coś dla ludzi. Na przykład taki wykres jak poniżej, który pokazuje jak rośnie nam liczba graczy na turniejach GP. Ładna krzywa, nie ma to tamto. Ucieszyć to powinno także modernowców, bo wynika z tego, że obok Legacy jest to format odnotowujący najbardziej dynamiczny rozwój.

Przegląd grafik EMN

Mike Linnemann nie jest zadowolony. Uważa, że Eldritch Moon to nie jest udany wizualnie set, bo nie oddaje ducha Innistradu, zniknęły cechy charakterystyczne dla tego planu (pytanie o to gdzie są kapelusze pojawiło się nie tylko w tym tekście). Czuć tu także zmęczenie Eldrazimi. Zgadzacie się z argumentacją autora? A jak z flavorem? Na to pytanie z kolei odpowiada ten sympatyczny tekst z MTGO Academy.

Stan Programu

W tym tygodniu… nie ma.

 

:g: Finanse :g:

Jakie jest EV Pro Touru?

OK, jakimś cudem udało ci się wygrać RPTQ. Albo jesteś wśród tych, którzy marzą o zagraniu na Pro Tourze. Zastanawiałeś się ile możesz na tym zyskać? Jeśli tak, Frank Karsten ma dla ciebie odpowiedź. W tym tekście wylicza on szanse na to, ile możemy zyskać przy określonym win %. Rozwiewa też nadzieje tych, którzy chcieliby się z tych Pro Tourów utrzymywać. Nie tędy droga. A przynajmniej nie tylko tędy.

Finansowy Coverage Pro Tour EMN

Dwa teksty z mtgprice warto przynajmniej przejrzeć jeśli chcecie zobaczyć Pro Tour w kontekście finansowym. James Chillcott wskazuje tu karty, na które warto zwrócić uwagę pod kątem zakupów/sprzedaży/zwyżek cenowych. Pierwszy tekst skupia się na Day 2. Drugi to omówienie Top 8.

Skoki cen

Wzrastało, oczywiście, wszystko to, co pojawiło się na Pro Tourze. Jace z Originsów chociażby wskoczył z powrotem w wysokie rejony. Chcieliśmy jednak też zwrócić waszą uwagę na dwa szczególne skoki kart poza T2. Pierwszy to mocny wzrost Mishra’s Bauble. Druga rzecz to High Market wywindowany na MTGO niebotycznie. Rzadko się trafia na skok aż o 5000%. Podobno jednak jest to efekt wykupu i słabej dostępności tej karty online. Możliwe jednak, że w najbliższym czasie pociągnie to w górę ceny papierowych marketów. Mało to prawdopodobne, ale warto mieć oko na tę pozycję.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Liliana the Last Hope (Eldritch Moon)
  2. Emrakul the Promised End (Eldritch Moon)
  3. Elder Deep-Fiend (Eldritch Moon)
  4. Spell Queller (Eldritch Moon)
  5. Ishkanah Grafwidow (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 09-08-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (