Przegląd prasy #136 – WMCQ Wrocław 2016

Ostatnie w tym roku polskie kwalifikacje na Puchar Świata, czyli WMCQ Wrocław 2016, już za nami. Był to całkiem spory i przyjemny turniej, który wyłonił ostatniego zawodnika do supersilnego Teamu narodowego jaki nam się tym razem zebrał. Turniej rozgrywany był w formacie modern, a całości wygrał Eldrazi & Taxes.

Poza tym mamy już cały spoiler Kaladeshu i możemy powoli przygotowywać się do prereleasów. Dziś trochę o nowych kartach, mała relacja ze wspomnianego WMCQ Wrocław 2016 oraz wiele interesujących tekstów zebranych z prasy magicowej. Zapraszamy! 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

WMCQ Wrocław 2016

alduin-winner-wmcq-wroclaw-2016W pięknej sali wrocławskiego budynku NOT zebrało się 116 zawodników. Do najlepszej ósemki rozgrywanego w modernie turnieju weszli (kolejność wg punktów po swissie):

1 Oberbek Przemek 19
2 Szyinski Piotr 18
3 Kapera Krzysztof 18
4 Janeczek Jakub 18
5 Jedlinski Mateusz 18
6 Wilan Radoslaw 18
7 Krzysztalowicz Dawid 17
8 Szczech Michal 17

Finał wygrał Mateusz „Alduin” Jedliński (BW Eldrazi & Taxes), który ograł w finale Radosława Wilana (Storm). W ten sposób Alduin dołączył do silnego grona na WMC, gdzie pogra w drużynie wraz z Duo, Kanistrem i Urlichem. WMCQ Wrocław 2016 było bardzo przyjemnym turniejem z różnorodnym metagame i kilkoma fajnymi nowościami. Polacy pod tym względem nie zawiedli.

Co do innych WMCQ na świecie, tu macie część wyników.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Pełen spoiler

Na pewno nikt nie przegapił, ale gdyby ktoś taki jednak był, to uświadamiamy, że jest już dostępny spojler Kaladeshu. Reakcje graczy są pozytywne. Zobaczymy jak to będzie później, gdy bliżej się poznamy z setem.

P.S. Rashmi zwiastuje Mishrę!!!

Kaladesh bez energii!

A właściwie bez energy counterów, czyli takich tokenów, które nam miały pomagać w zliczaniu counterków energii otrzymywanych w czasie rozgrywki. Będą dostępne dopiero od kolejnej partii boosterów, które trafią do drukarni. Cóż, jakoś będziemy sobie musieli poradzić. Wizardzi (w linku) proponują wydrukowanie podkładki i wycięcie jej. Nie obrażą się jednak pewnie, gdy na pre użyjemy do tego po prostu osobnej kostki.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 28-30 października

Ruszyły zapisy na nasze coroczne, krajowe Grand Prix Warszawa. W turnieju głównym pogracie standard, ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się szybko rejestrować, bo limit miejsc wynosi 1500 osób.

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Energetyzując Aetherworks Marvel

Ulamog w czwartej w T2? A czemu by nie! Ok, dobra, nie rozpędzajmy się, ale w gruncie rzeczy nie jest to niemożliwe, biorąc pod uwagę karty, jakie wydrukowane w Kaladeshu. Frank Karsten sprawdza, czy Aetherworks Marvel i energia mogą nam pomóc w cheatowaniu wielkich eldrazich na battlefield. Wychodzi mu na to, że jest na to szansa. Nie ma gwarancji, że deck oparty na tym artefakcie okaże się rzeczywiście grywalny, ale i tak jest to ciekawostka warta odnotowania.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przyglądając się sideboardowi Bant Eldrazich

Dla zainteresowanych deckiem może się to przydać. Brian Braun-Duin analizuje aktualny sideboard Bant Eldrazich i podpowiada nam, co jest dobre, a co niekoniecznie i jak jego zdaniem powinien wyglądać poprawny sideboard (a przynajmniej taki na ten moment). Nieznajomionym z deckiem tekst wyjaśnia też czym się talia charakteryzuje.

Rat Lock

To jest casualowy fun deck od SaffronOlive’a. Nie wymagajcie więc nie wiadomo czego. Ale czasem warto się odprężyć przy czymś takim. Zresztą, kto nie chciałby wygrywać Chittering Ratsami w formacie, w którym grają decki za gruby tysiące (nie to żeby sam Rat Lock był szczególnie tani). I w tym wypadku widzimy, jak adekwatna jest nazwa serii – Against the Odds.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Kaladesh, Bazaar of Moxen i inne

Sean Brown zaczyna w tym tygodniu od spoilerów Kaladeshu. Potem zabiera się za omówienie Legacy Challenge i decków z niego, a następnie do Bazaar of Moxen, gdzie jest ponoć fajny BUG Opposition. Finiszuje zaś opisem białych Stompy. Dużo tu tych decków!

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Czekając na Saheeli

Czekamy na Kaladesh – mówi Alex Ullman. Albo raczej – czekamy na bana Peregrine Drake’a, co zresztą autor potwierdza, prezentując wymowne tabelki. W tym oczekiwaniu poleca dwa decki – Grixis Delvera i RB Reanimatora. Nie są to może najłatwiejsze w graniu decki, a do tego są dość opresyjne, ale pilotowi mogą sporo przyjemności przynieść.

Mono G Infect

Zielony infect w pauperze też istnieje. Powyżej dowód, chociaż nie zgadzam się z autorem, że to taki dobry deck (bo czasem można mieć wrażenie, że to takie gorsze bogles). Nie można jednak talii odmówić eksplozywności i agresywności. Potrafi naprawdę szybko wygrywać, a meta trochę takim taliom sprzyja. Jeśli nią grać, to teraz. Po ewentualnym banie Drake’a może być za późno (bo wrócą czarne midrange’owe i kontrolne decki).

 

COMMANDER

Mana w EDH

Taki mały esej o podejściu do manabase w Commanderze od Erica Tiernana. Tekst porusza najpierw kwestię bliską początkującym (liczbę landów w decku), a potem zabiera się za mana fixing i niedoceniane landy, w szczególności wymieniając tu flirtla… znaczy filtrlandy.

Top 25 walkerów w EDH

Przekonanie, że planeswalkerzy w  Commanderze nie są najlepsi, bo gorzej się im bronić jest na pewno słuszne, ale to nie znaczy, że są w ogóle nieprzydatni. Sheldon Menery nam tu przedstawia swoje uwagi odnośnie walkerów i przedstawia ich ranking wg. może nawet nie tyle skuteczności, ile funu z gry.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Klinika draftowych lig

Craig Wescoe mierzy się z ligami draftowymi. Mamy więc okazję zobaczyć „z czym to się je” i obejrzeć drafta. Nie dlatego warto tu jednak kliknąć. Wescoe zamieszcza pod linkiem także parę swoich uwag, wrażeń i porad jak grać w tych ligach i jakie mieć podejście w czasie draftowania, aby dobrze nam szło.

Eldritch Moon: co zadziałało, a co nie?

Neal Oliver podsumowuje ostatni dodatek Wizardów, z którym powoli będziemy się żegnać. Zdaniem tego gracza Wizardzi całkiem nieźle uporali się z designem setu (np. jeśli chodzi o mechaniki, balans kolorów), choć parę błędów też było (brak Investigate, zbyt silny rozdźwięk między limited z OGW, a tym 3x SOI). Po szczegóły odsyłamy do linka.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Scars of Mirrodin. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Raport z World Championship: od chłopca do bicia do chłopca, który bije

BBD wygrał Worldsy, BBD napisał tekst o tym jak Worldsy wygrał, a wy macie okazję go przeczytać. Oczywiście, jeśli was ciekawi jak to jest wygrać turniej tej rangi. Brian Braun-Duin opowiada o swojej drodze do Worldsów, o przygotowaniach, dorzuca parę anegdotek (ale to nie to samo co w wypadku LSV), a także relacjonuje event ze swojej perspektywy. Tekst warty wyróżnienia nie tylko dlatego, że jest to opowieść o ważnym, elitarnym turnieju (a przez to wyjątkowym), w którym – tak to barwnie ujmijmy – „kopciuszek robi furorę na balu i wygrywa miłość księcia”, ale też ze względu na to, aby zachęcić naszych polskich graczy do dzielenia się historiami własnych sukcesów (wiadomo – Worldsów prędko nie wygra od nas nikt, ale opowieść o dobrym wyniku na GP, RPTQ i tym podobnych, na pewno miło byłoby przeczytać).

Fun Fact: wygrana w turnieju nie gwarantuje BBD uczestnictwa w kolejnych Worldsach. To tak bardzo elitarny turniej, że mistrz z poprzedniego roku nie może mieć pewności, że będzie bronił tytuły w roku kolejnym.

5 prostych metod, które uczynią cię pewnym siebie graczem

Nie znoszę taniego coachingu. Ten tekst trochę tym właśnie zalatuje, ale z drugiej strony czasem takie coś się przydaje, choćby po to, aby wydobyć się z dołka lub zmienić swoje nastawienie. Jeśli więc macie dość tego ponurego marazmu, ciągłych wątpliwości co do własnych umiejętności i nie widzicie światełka w tunelu, rzućcie tu okiem. Nie, wasze życie i wasza gra od przeczytania tego tekstu się nie zmienią. Może jednak pozytywny, motywujący przekaz wam się przyda i będzie impulsem, który pomoże wam odnaleźć pewność siebie i za jakiś czas zaczniecie zdobywać góry. Jak tego coachingu nie znoszę, tak nie mogę mu odmówić tego, że czasem jest skuteczny i czasem się trzeba nim pokarmić.

Przykro mi… nie dokończyliśmy waszego cyklu landów 2

Druga część tekstu o landach, które Wizardzi zrobili tylko w połowie (tzn. albo w enemy, albo w przyjaznych kolorach). Poprzednio (dwa tygodnie temu) mówiono w tym materiale było o raczej crapiastych landach. Tym razem wchodzimy w nowsze sety i tu już jest parę ciekawych sugestii, z których jedna – fastlandy z Mirrodinu – doczekała się kontynuacji w Kaladeshu.

Stan Programu

Tym razem przegląd dostajemy od Shane’a Garveya (w stale zmieniającym się zastępstwie dla Pete’a Jahna). Wyszło krótko i lakonicznie, więc w komentarzach pojawiła się krytyka (niekonstruktywna, ale ostra). Trudno się jednak nie zgodzić, że poprzednie przeglądy były bogatsze – tu tylko parę njusów, komentarz krótki w sekcji opinii, a także decki (głównie z lig wisienki – Mono Red w T2, UR Prowess w Modernie i Grixis Delver w Pauperze), a na koniec zamiast cen po trzy najdroższe karty z aktualnych setów w T2, zaczynając od BoZ.

Jak macie ochotę poczytać trochę flashbacków do artykułów Jahna, to z kolei tu jest tekst sprzed 17 lat, którym Jahn zaczynał przygodę z regularnym pisaniem tekstów o Magicu. Materiał mocno trąci wyleniałą myszką, ale pozwala się przenieść do roku 1999 i do zupełnie innych realiów. Ot, przed wami Magic wyciągnięty ze strychu.

 

:g: Finanse :g:

 

Masterpieces i redystrybucja Magicowego bogactwa

Jak to jest z tymi Masterpieces? Jak wpłyną one na ceny kart? Czy będziemy otwierać więcej boxów? Czy zabawa w T2 będzie tańsza? SaffronOlive sprawdza temat i przedstawia nam wnioski w tym ciekawym artykule. A trochę na ten temat i o finansowym aspekcie Kaladeshu pisał także Jim Casales. Ale to tekst z Goldfisha jest tu głównym daniem.

Recenzja koszulek do MTG

SaffronOlive robi przegląd koszulek na karty dostępnych na amerykańskim rynku. Produktów jest sporo, część z nich jest bezproblemowo dostępna także i w Polsce. Część można też kupić pewnie na eventach takich jak Grand Prix, albo po prostu sprowadzić z internetów. Dlatego warto rzucić okiem, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem (a dla autora np. double-sleeving nie jest obcy i chyba można mu zaufać, że wie o czym mówi).


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)
  3. Mana Crypt (Masterpiece Series)
  4. Grim Flayer (Eldritch Moon)
  5. Dovin Baan (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-19-09-2016, po WMCQ Wrocław 2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (