Przegląd prasy #138 – nowe constructed z Kaladeshem

Za nami premiera, a przed nami nowe constructed z Kaladeshem. Pierwsze poważne turnieje od StarCityGames pokazują jakie karty mogą na dłużej zabawić w standardzie, modernie, legacy a może nawet vintage. Sporo dostaliśmy ciekawych pomysłów na standard, również w artykułach pokazały się ciekawe idee modernowe. Mimo wszystko, czuć napięcie w powietrzu w związku z nadchodzącym Pro Tourem, a ten zawsze wyjaśnbia sprawę i stabilizuje metagame.

Zapraszamy na tradycyjny przegląd prasy, w którym wszystko omówimy i zaprowadzimy linkami do odpowiednich źródeł Aetheru wiedzy : )

:b: Relacje z turniejów :b:

 

SCG Open Indianapolis

Za nami weekend kolejnego poznawania i zabawy z Kaladeshem na turniejach premierowych. Ale czy jest lepszy sposób na poznanie kart niż w dużym formacie constructed? StarCityGames dało nam kolejną porcję turniejów, które pokazały czy ludziom nowe karty przypadły do gustu. W dużym skrócie:

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Zmiany w tasowaniu

Jeśli jeszcze nie słyszeliście, to doszło do drobnej zmiany w przebiegu turniejowych gier. Mówiąc w skrócie – ograniczono możliwość tasowania za pomocą tzw. „pile shuffle”. Chodzi o to rozkładanie na kupki, które wielu graczy tak bardzo lubiło. Problemy z tym były jednak dwa – ten rodzaj tasowania zajmuje dużo czasu oraz nie jest to skuteczna metoda randomizacji decku. Ponadto, potencjalnie pozwalało to karcianym magikom na oszukiwanie (choć to raczej margines graczy). Jest też parę zmian porządkowych w zasadach turniejowych, ale już nie są one aż tak bardzo warte wzmianki. Lepiej się skupić na poniższej wieści, która wywołała mnóstwo niezbyt pozytywnych komentarzy w sieci.

Zmiany na MTGO wraz z Kaladeshem

szkatulka-mtgo, bawcie się KaladeshemWizardzi idąc trochę za przykładem z Heartstone’a, chcą wprowadzić na MTGO skrzynki ze skarbami. Będą to losowe zestawy, które zastąpią boostery z nagród. Teraz zamiast dostać kilka paczek np. za drafta, dostaniecie Treasure Chesta. Problem tylko z nimi taki, że będą wprowadzać część starych kart, a te zaczną zalewać rynek osłabiając ich wartość. Sam chest będzie niewymienialny, także gracze będą zmuszeni do otwierania ich. Poza tym obliczono EV szkatułek i wychodzi, że są one nieopłacalne. Warto przy okazji odnotować, że filmik Lee Sharpe’a na YT, w którym prezentuje on Treasure Chesty, ma wyłączone komentarze (i to chyba reakcja na niepochlebne opinie, a nie defaultowe ustawienie). Nie dało się tego jednak zrobić z polubieniami. Głosów tego rodzaju jest zaś – na ten moment – 115 na plus i 1003 na minus. Już to pokazuje podejście graczy.

A żeby było zabawniej, tytułowy link prowadzi do tumblr’owego wyjaśnienia i podsumowania od Wizardów, które może i było zaplanowane, ale wygląda trochę jak emergency post, aby wyjaśnić oryginalne ogłoszenia. Znajdziecie je tutaj i nie są napisane w 100% klarownie. Zresztą zobaczcie sami – to ten pierwotny post Lee Sharpe’a o Treasure Chestach. Z kolei w tym linku: Treasure Chest Curated Card List, jest podana lista kart, które możemy dostać z listy tzw. Curated Cards – od totalnego crapu po chase erki i mythici.

Poniżej garść linków opisujących i komentujących te sprawy (w większości dość krytycznie):

Dodatkowo, mogliście już w linkach powyżej zauważyć, że Czarodzieje z Wybrzeża uznali, iż trzeba trochę przyciąć czas reedemowania kart, czyli możliwości zamiany kartoników online na papierowe. Tu macie oficjalny tekst na ten temat. Tu mniej oficjalny. W praktyce ucięto okres reedemu dodatku z 2,5 roku do 6 miesięcy. Nie siedziałem nigdy w takiej formie wymiany kart z wirtualnych na papierowe, ani w trejdingu opartym na upychaniu potem takich setów, więc posiłkuję się tylko odczuciami z internetów – są one również negatywne.

I na koniec – rozpiska Kaladeshowych eventów na MTGO. Prerelease’ami dodatku będziemy tym razem raczyć się już od środy po downtime’ie, a nie w piątki jak dotychczas, i to w zasadzie (obok minimalnie tańszych eventów) jedyny pozytywny njus, który dostaliśmy od Wizardów w tym tygodniu w kontekście MTGO.

Nowe Judge Promki

A to już na koniec pozytywna ciekawostka (dla większości, dla sędziów to coś więcej niż ciekawostka, ale oni pewnie już o tym wiedzą), o której donosi Goldfish – do sędziowskich promek dołączą Zur the Enchanter i Defense of the Heart. Tu macie duży obrazek Żurka:

zur-promo

Kliknij, aby powiększyć. Źródło: http://imgur.com/gallery/a02jH

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 28-30 października

Już w tym miesiącu nasze coroczne, krajowe Grand Prix Warszawa. W turnieju głównym pogracie standard, ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się szybko rejestrować, bo limit miejsc wynosi 1500 osób (może jednak nie tak szybko, bo jeszcze ~920 miejsc wolnych, ale limit jest).

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Kontrolne decki w nowym Standardzie

To agresje zdominowały meta na ten moment, więc dla odmiany wyróżniamy coś z drugiego pola spektrum meta. Ten tekst nie pokazuje nam nowych decków, ale to takie wybiórcze przedstawienie opcji, które mamy w nowym secie, gdybyśmy chcieli przejąć nad nowym środowiskiem kontrolę. Może komuś posłuży to do zbudowania talii, która będzie rządzić i dzielić w formacie.

Czy wyniki z pierwszego tygodnia T2 mają znaczenie?

Wyniki Pro Tourów kształtują całkowicie meta w T2, przynajmniej w ciągu pierwszych tygodni. Ale czy równie ważne jak wyniki z najważniejszego turnieju w sezonie mają wyniki z SCG? W jakim stopniu przekładają się one na to, co dzieje się na pro Tourze? SaffronOlive analizuje temat i sprawdza jak to wygląda w praktyce.

Talie od Kenjiego Tsumury do standardu

Tradycyjnie już co dodatek, któryś z japońskich prosów prezentuje pomysły na nowe talie wykorzystujące nowe karty. Listy takich decków macie w linku powyżej, powinny być dobrą inspiracją do budowy talii, mogą też lekko nakreślić nadchodzące metagame. W przeszłości zdarzało się też, że któryś z nich trafiał do regularnego grania.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Karty z Kaladeshu dla Moderna

Jeszcze przed SCG Indy Adrian Sullivan analizuje nowy dodatek pod kątem przydatności kart z niego do Moderna. Przy każdej sugeruje, gdzie mogłaby się ona znaleźć. Podobny materiał pojawił się też na Modern Nexusie (Identyfikując kart do Moderna).

Kompletny przewodnik po Bant Eldrazi

Ben Friedman przedstawia nam Bant Eldrazi. Deck na pewno znacie, a opis na pewno nie jest kompletny (czy jak to jest w oryginale „ultimate), jednak i tak zainteresowani tym archetypem pewnie z przyjemnością rzucą tu okiem.

Biegłość w Modernie

Brian DeMars radzi jak radzić sobie w Modernie. To tekst skierowany do tych, którzy trochę format grają, ale im nie idzie. To także tekst polemiczny wobec krytyków formatu i rozprawiający się z paroma jego mitami (że Modern to więcej luck i variance niż skil; że Modern to format, w którym liczą się wyłącznie matchupy). Bardziej doświadczeni gracze mogą ewentualnie rzucić tu okiem dla spisu Abzan CoCo w wersji DeMarsa, ale tylko celem porównania z własnym deckiem lub dla orientacji co do techów.

Modernowe budżetowe UW Spirity

I jeszcze opcja budżetowa, która daje możliwość pogrania i w Modernie, i w T2. Oczywiście możemy ją też rozbudować do wersji non-budget. Deck nie jest głupi. Może coś tam wygrywać, ale to jest talia rogue, a wiecie jak z takimi jest.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: tydzień ciekawych decków

Sean Brown w tym tygodniu wyciągnął kilka co ciekawszych decków z minionego tygodnia. Jest tu więc: 4c Control, BUG Control, Colorless Eldrazi, Colorless 12Post, Maverick, Esper Stoneblade, a także – nadal – White Stompy w polecanych. Zwrócił też uwagę na deck Petera Hollmana, który macie poniżej – w ciekawych deckach.

Vintage 101: Wyjątkowo Vintage’owe

Joe Fiorini w tym tygodniu przygląda się deckom z P9 Challenge. W sumie mamy 3 talie, z ciekawym Oath Nahiri na samym końcu.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Drake’i i deadline’y

Alex Ullman kreśli pięć scenariuszy, w jakich może się znaleźć meta paupera po ogłoszeniach o banach. Tekst powstał jeszcze przed tym, jak info na ten temat podali Wizardzi. Ullman musiał go jednak przygotować wcześniej. Nie wiedział zatem, jaka będzie decyzja, ale i tak to i nteresująca lektura.

 

COMMANDER

Kaladesh w EDH – recenzja

Nadal jesteśmy na etapie recenzowania nowego dodatku pod kątem ich przydatności w EDH. Tym razem autorem tekstów (bo materiał podzielono na dwie części) jest Tomer Abramovici z Goldfisha.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftowe archetypy Kaladeshu w Ally kolorach

Niby dodatek już podano i możemy draftować na potęgę, a za momencik już będzie on także na MTGO, ale jeszcze nie mieliśmy okazji dobrze się z nim zaznajomić. Niektórych dopiero czekają pierwsze drafty. Dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o kierunkach draftowania w ally kolorach w Kaladeshu, to możecie rzucić tu okiem. To podstawy, jeśli mieliście czas przestudiować analizę przed pre, to może nawet tego nie potrzebujecie. A jak nie, to zawsze to jakiś początek.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Nową Phyrexię. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Conspiracy: Take the Crown – recenzja artworków, cz. 2

Kontynuacja tekstu sprzed tygodnia. To druga część artykułu Mike’a Linnemanna, który GatheringMagic musiało podzielić, bo był tak obszerny. Tym razem Mike przygląda się elementom humoru w Conspiracy i paru innym rzeczom. Bardziej to jednak szczegółowe komentarze do grafik niż jakieś ogólne omówienie tym razem.

Recenzja kaladeshiańskiego flavoru

A to z kolei Kaladesh. I chociaż nie arty, to też coś dla Vorthosów, bo o fabule i flavorze w tym najnowszym dodatku. Autor skupia się najpierw na samym settingu, potem na słowach i nazwach kart, potem na ludziach i wreszcie na samej fabule. Tekst pełen jest ciekawych i krytycznych komentarzy.

Plusy i minusy MTGO

Biorąc pod uwagę kontrowersyj zmiany na MTGO, warto się przyjrzeć klientowi i zastanowić nad tym, jakie gra w Magica dzięki niemu ma plusy i minusy. Z pomocą przychodzi Jennifer Long, która sporą ich część wypisuje (ale nie wszystkie). To jeszcze tekst sprzed ogłoszenia o Treasure Chestach, więc tego tematu nie uwzględnia, ale jest to na pewno rzecz, którą warto przeczytać, jeśli dopiero mieliście zamiar otworzyć konto na MTGO.

Nie wszyscy kochają Kaladesh

Matt Sperling wylał swoją żółć dotyczącą nowe edycji. Nie przypadło mu do gustu, że stare mechaniki zostały ukryte pod ścianami tekstu, wprowadzono energię, która miała być hajpem, a jest po prostu kolejnym mieszającym symbolem, do tego wiele kart jest trudnych do ogarnięcia pod kątem zasad (np. Oviya Pashiri, Sage Lifecrafter), sporo narzekania jest też na pojedyncze karty. Tekst w sam raz dla narzekaczy i malkontentów : )

Stan Programu

Bardzo solidny Stan Programu w tym tygodniu, nadal w zastępstwie Pete’a Jahna. W zasadzie jest tu wszystko to, co tamten autor umieszczał, ale wygląda nieco inaczej (czyt: ładniej). Są zatem njusy, z czytelnie opisanymi Treasure Chestami, Kaladeshem opisanym w szczegółach, shortcutach na MTGO, nowej ikonce MOCSowych QPków, dyskryminacji graczy, którzy korzystają z Windowsów Vista z SP2 (yup, ugrejdujcie system, albo zapomnijcie o MTGO, bo nie będziecie już mogli grać), a także japońskiej inicjatywie noworamkowego formatu – Frontier – gdzie legalne są karty od M15 wzwyż, a nagrody na inicjacyjnym turnieju są absurdalnie duże (10 boxów z każdego legalnego tam setu!). Ponadto jest timeline, sekcja opinii o redemption i treasure chestach, pytanie sędziowskie (proste, ale to nie szkodzi), decks to beat (Bant CoCo w Modernie, Aluren Combo w Legacy, UW Soratami Mentor, Doomsday Tendrlis i Grixis Therapy w Vintage), a także ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

EV Boxa Kaladesh

W zasadzie to samo co zawsze. SaffronOlive sprawdza spodziewaną wartość boxów w Kaladeshu. Można wyciągnąć z tego info na temat tego, czy warto otwierać boostery, czy raczej w nie nie inwestować. Temat o tyle ciekawy, że w Kaladeshu mamy inwencje i jak się okazuje to wiele zmienia, zwłaszcza w porównaniu z takimi rzeczami jak EMN.

Zrozumieć Spready

O spreadach w kontekście magicowych cen  słyszymy często. Jak to tak właściwie z nimi jest i o co chodzi, to już nie każdy jednak wie. Tymczasem to istotny temat zarówno dla okazjonalnych zakupowiczów, jak i dla poważnych handlarzy. Dlatego jeśli należycie do grupy nieuświadomionych, poczytajcie ten tekst. Warto!


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  3. Verdurous Gearhulk (Kaladesh)
  4. Intervention Pact (Future Sight)
  5. Aetherworks Marvel (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-03-10-2016 związane z wydanym Kaladeshem

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (