Przegląd Prasy #144 – dobre GP Rotterdam

Za nami dość dobre dla Polaków GP Rotterdam, na którym jeden z naszych zespołów zaszedł nawet do miejsc płatnych. Poza tym tydzień był dość spokojny; Wizardzi trochę rozwijają temat szkatułek ze skarbami na żywo i online, zakończyła się przedsprzedaż decków do EDH, ogłoszono dodruk Eternal Masters, zbliża się World Magic Cup 2016 i coraz więcej informacji pojawia się na temat casualowego formatu Frontier, który ma szansę przebić się do mainstreamu.

O tym wszystkim oraz o formatach, finansach i turniejach jak zawsze w naszej tradycyjnej, cotygodniowej prasówce magicowej – zapraszamy!

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Rotterdam

Za jedyne 225 euro można było w ten weekend zagrać Team Limited w Rotterdamie. Miejsca było na 2100 graczy, czyli 700 teamów. To oznaczało, że w kasie skończą tylko 24 drużyny. Koniec końców na turnieju pojawiły się 703 teamy i jednej polskiej trójce całkiem dobrze poszło. Gójdź, Hadrys i Wójcik skończyli event na 18 miejscu. Gratulujemy! Wysoko uplasowali się także Wudarski, Lipiński i Łoziński, zajmując 56 miejsce z 27 punktami na koncie (do Top 24 zabrakło 3 punktów i dobrych tie’ów), też ładnie. Oprócz tych dwóch zespołów w drużynach grali także (pisownia wg standingów):

  • Kowalski, Janik i Głogowski;
  • Szczotka, Malinowski i Malinowski;
  • Zhang, Pękala i Chong;
  • Łukasz, Karol i Kot;
  • Pawelec, Lewiński i Dowolski.

W top 4 spotkali się za to Raphaël Lévy, Tomoharu Saito i Jérémy Dezani; Ondřej Stráský,  Paulo Vitor Damo da Rosa i Shahar Shenhar (oba teamy odpadły w półfinale), Frank Karsten, Brent Vos i Bas Melis oraz Javier Dominguez, Márcio Carvalho i Luis Salvatto. Finał wygrała ta ostatnia drużyna.

gp-rotterdam-2016-winners

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Zmiany na MTGO

Wizardzi znowu zatrzęśli MTGO. Na szczęście tym razem nie jest to rewolucja, ale ewolucja tego co jest i próby dostosowania się do oczekiwań graczy tudzież kosmetyka. O wszystkim dokładnie pisze Lee Sharpe w materiale, a tu tylko podsumujemy, że będą nowe kolejki draftowe (droższe Competetive League, zniknąć mają drafty 8-4), pojawią się prestiżowe Avatary, a także zostanie zaktualizowana zawartość Treasure Chestów – pojawią się w nich karty z C16 i Conspiracy, zniknie część kart, zamiast PPków będzie można dostać boostery, a Chesty będzie można sprzedać.

Dodruk EMA

Wizardzi poinformowali, że do sklepów trafi kolejna porcja Eternal Masters. Jeśli więc ktoś nie kupił jeszcze, ma na święta świetną ku temu okazję. Z jednej strony jest to na pewno dobre info, ale z drugiej Czarodzieje w tym roku tak bardzo wydrenowali już nam kieszenie, że pewnie niektórzy odczują przesyt liczbą produktów. Tak czy siak, warto dla smaczku dodać, że ponoć zwyczajowy drugi rzut setu dla sklepów został wstrzymany i tak naprawdę ten aktualny dodruk był normalnie w planach. Jak by nie było, finansowi spekulanci, fani EMA, draftów i boxowej loterii znowu mają się czym cieszyć.

Papierowe Treasure Chesty

To w gruncie rzeczy nie jest nowy njus, ale wcześniej niewiele na ten temat wiedzieliśmy. Chodzi o Standard Showdown Boosters. To takie coś, co jest związane z turniejami Standard Showdown, które mają być organizowane przez sklepy. Tam je mamy dostawać. Otrzymamy je także za zakup boxów Kaladeshu w najbliższym miesiącu, choć sposób rozdawania tych paczek ma być uzależniony od tego, jak sklep sobie to umyśli. I to mniej więcej było wiadome już jakiś czas temu. Teraz poznaliśmy jednak także zawartość SSB. W każdej paczce będą trzy karty. Dwie z nich to erki lub mythici legalne w aktualnym T2. Trzecia będzie foilem ze standardu. Jest tu nawet szansa na zdobycie Ekspedycji lub Kaladeshiańskiego Wynalazku. Mają się pojawiać ponoć w jednym na 33 boostery. Oficjalne info tutaj.

Jak powstawał Kaladesh

Dział kreatywny podzielił się z nami sporą dozą informacji na temat tego jak tworzono nowy set. Jest o tym po co były konsultacje, jakie były koncepty graficzne, założenia, jak to się miało do color pie – wszystko z punktu widzenia ludzi odpowiedzialnych za fabułę dodatku.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Madryt

Najbliższy duży turniej, który będzie interesował Polaków, to najpewniej Grand Prix Madryt, który odbędzie się 2-4 grudnia. Planowany format turnieju głównego to standard, więc zagramy podobnymi kartami jak na GP Warszawa. Zmieni się tylko promka (dość jałowy Progenitus) i organizator (Mind Sports International). Tu jest strona oficjalnego organizatora dla tego turnieju. Limit miejsc to 1248, koszt main eventu regular wynosi 55 euro, ze sleep-in 60 euro.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

 

Przewodnik po GB Delirium

Jeszcze jeden przewodnik po jednym z dwóch topowych decków w T2. W sumie w standardzie jakoś szczególnie wiele się nie dzieje, więc dobre i to. Eric Froechlich opisuje deck na podstawie spisu Bena Starka z GP Warsaw. Wychodzi z tego coś pomiędzy decktechem a primerem.

Znaczenie hejtu i hoserów w T2

Świetny tekst o roli hejtu i hoserów w Magicu i ich znaczeniu dla Standardu. Choć może się wydawać, że trudno mówić o aktualnym T2 w kontekście Stasis, Winter Orb, Boil czy Trinisphere, SaffronOlive zaczyna właśnie od tych kart, aby pokazać jak bardzo zmieniło się podejście Wizardów do tematu. Choć materiał może nie ma bardzo praktycznego wymiaru (wiecie: graj tym, nie graj tamtym, to jest dobre, tamto nie), to pozwala lepiej zrozumieć strategię Czarodziei i to, co się w ostatnich miesiącach działo w meta.

Ciekawe decki:

MODERN

Analiza ostatnich modernowych wyników

Seth Manfield przygląda się tu GP Dallas i Openowi w Baltimore. Skupia się w gruncie rzeczy na Grixis kontroli i Skred Redzie, bardzo fajnie je opisując i umiejscawiając w kontekście całego meta. Dodatkowo mamy tu też parę ciepłych słów o UR Prowess, wraz ze spisem i krótkim komentarzem. Innymi słowy – na ten deck nadal warto mieć oko!

Rozważania o kontroli

Tu z kolei są przemyślenia Davida Ernenwine’a o miejscu kontroli w Modernie i sytuacji tej talii. Autor opisuje, jaka musi być kontrola, aby była skuteczna w tak trudnym formacie jakim jakim jest Modern. Podrzuca nam także spis UW kontroli, ale bardziej istotne są tu uwagi ogólne o samym archetypie. Dobrze to uzupełnia opis Mafielnda o Grixis kontroli z wcześniejszego linku.

Podręcznik zasymilowanego: Modernowy Infect

I jeszcze taki króciutki tekścik, w którym Brian DeMars tłumaczy, czemu Infect jest fajniejszy niż inne decki oraz w którym radzi, jak się sideboardować i grać. Trochę to za krótkie na primera czy opis decku, ale może być cenne dla zainteresowanych tą talią.

Affinity w Dallas i z Kaladeshiańskimi dodatkami

Siłą rzeczy ten tekst też jest pod wpływem wygranej Skred Reda, ale przygląda się tematowi z perspektywy wielkiego nieobecnego na tym turnieju. Jak zauważa Frank Karsten, w top64 nie ma ani jednego Affinity. Dlaczego? Na to odpowiedź znajdziecie w materiale.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Ranking kreatur

No i na naszych oczach rodzi się nowy format. A przynajmniej trzymamy kciuki, aby z larwy powstał piękny motyl, do tego sankcjonowany przez Wizardów. Skoro jednak powstają teksty na jego temat, to już znak, że sprawa stała się poważna. W powyższym materiale mamy uszeregowane kreatury według ich siły w Frontierze. Warto zwrócić uwagę, które to są karty, nawet jeśli tylko z finansowego punktu widzenia. Zainteresowani dowiedzą się zaś w co inwestować i jakie kreatury są w tym środowisku dobre.

P.S. przy tej okazji przypominamy o świeżym tekście MGGG na łamach Psychatoga o tym właśnie formacie.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: statsy za październik i Open SCG w Baltimore

Tym razem analizujemy wyniki z całego miesiąca oraz wyniki z SCG w Baltimore. Jest tu trochę delverów, landsów i miracli, a także Shardless BUG i parę innych soczystych spisów.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Upadek drejka i skrzynka na listy

Ban drejka zaskoczył wszystkich, a tu mamy tego jeden z dowodów. Alex Ullman planował bowiem spokojnie poodpowiadać na pytania na twitterze, a zamiast tego po raz kolejny musiał się wziąć za smoka. Część listowa oczywiście jest, ale najważniejszy i tak jest tu opis tego, co drejk pauperowi zrobił i co ten ban tak właściwie oznacza. Głębsza analiza spodziewanego pauperowego meta ma być w kolejnym tekście Ullmana. Na razie mamy taką wstępną reakcję.

 

COMMANDER

Łamiąc generałów z C16

Na TCG pojawił się cykl artykułów, w którym różni autorzy próbują znaleźć coś z czym nowi czterokolorowi generałowie z C16 będą robić brokenowe rzeczy. Teksty te znajdziecie poniżej i możecie je uznać za ciekawą inspirację do deckbuildingu;

A przy okazji, zastanawiacie się jakie karty i decki najlepiej się z tego zestawu sprzedają, przynajmniej na TCG? Sprawdźcie ten link. Spróbujcie też przed zerknięciem tam wytypować jakie to 10 pozycji jest. Ciekawe, ile zgadniecie i czy będą zaskoczenia.

Budżetowe ulepszenia C16: Stalwart Unity

Tomer Abramovici radzi jak zamienić precona w coś bardziej drapieżnego (ok, w kontekście decku przytulaskowego to trochę dziwnie brzmi, ale wiecie o co chodzi). Jest też wersja, która się budżetem nie przejmuje, ale podstawą materiału jest próba uczynienia z talii czegoś ciekawszego za 20 dolców.

Splashowanie w EDH

Na Tolarii miałem taką sytuację, że jeden z graczy grał Oloro. Grał tym generałem jednak trochę dla zmyłki, bo miał bodaj jedną wyspę w decku (jeśli w ogóle miał), a generalnie był w kolorach WB. Od razu mi się to przypomniało, gdy zobaczyłem ten tekst Erika Tiernana, w którym porusza on temat balansu kolorów w taliach trzy i więcej- kolorowych. Mówi między innymi o tym jak, co i dlaczego splashujemy, koncentrując się np. na dwóch zamiast na trzech kolorach. Przy okazji mamy zaś deck na Oros, the Avenger.

Przegląd C16

Ostatni już chyba z tekstów, które recenzują karty z najnowszego dodatku poświęconego EDH. Tym razem mamy tu spojrzenie Sheldona Menery’ego.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Przewodniki po limited Kaladeshu

Na CFB pojawiły się w minionym tygodniu dwa teksty, które dość obszernie i solidnie opisywały różne aspekty limited Kaladeshu. Pierwszy z nich napisał to materiał od PVDR. Drugi jest autorstwa Bena Starka. Polecamy chętnym do draftowania w tym środowisku.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy M12. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

 

INNE

Jak sobie poradzić z wypaleniem?

Chyba każdy gracz, który już sobie trochę pograł, miał w pewnym momencie moment zwątpienia i jedyne czego pragnął, to zerwać z Magiciem totalnie, bo nie sprawia mu już przyjemności. Niektórzy w tej decyzji wytrwali. Inni wrócili, ale co jest ważne, to że uczucie magicowego wypalenia może się zdarzyć każdemu z nas. I chociaż Mark Nestico daje w tym tekście rozwiązania tego problemu, niekoniecznie każdemu podpasują. Sama kwestia wypalenia została tu jednak dość trafnie przedstawiona.

Magicowa historia: Homelands

Ile kart miał boostery za czasów Homelands? Czy były coś warte? Dlaczego set okazał się tak słaby i czemu jest uznawany za jeden z najgorszych, jeśli nie najgorszy, w historii karcianki? Te i inne ciekawostki znajdziecie w tym wspominkowym artykule.

Stan Programu

W njusach mamy trochę uzupełnienia o zmianach na MTGO. Jest tego parę kwestii, więc warto zerknąć. W sekcji opinii mamy westchnienie w związku z anulowaniem przez Wizardów Community Cup w tym roku, a także obliczenia o opłacalności Treasure Chestów w związku ze zmianami, możliwością ich sprzedaży, itd. W deckach RW Vehicles, Skred Red i Grixis Control w Modernie oraz Shardless BUG w Legacy. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

To zdrożeje – słynne ostatnie słowa

To trochę taki tekst z podstawami i bardziej zaawansowanym trejderom co najwyżej przypomni parę reguł i zależności. Jim Casale pisze tu o tym, jakie kwestie brać pod uwagę przy okazji spekulacji na kartach – o spekulacji krótkoterminowej i długoterminowej, o ocenie kart i ryzyku związanym z zakupami, o różnicy między zyskiem i kosztami, a zatem opłacalności zakupów. To nie jest materiał, który pozwoli wam szaleć na rynku, ale na pewno spełnia swą funkcję edukacyjną i jest ostrzeżeniem dla tych, co mają mnóstwo kasy i nie mają co z nią zrobić. Jeśli jesteście kimś takim i inwestujecie w karty, to róbcie to z głową. Casale trochę wam w tym pomoże.

Plany na grudniową wyprzedaż

A to też Casale, ale już w bardziej niszowym artykule, dotyczącym Moderna i nadchodzącej, spodziewanej wyprzedaży kart, tudzież po prostu okresu, w którym ceny modernowych stapli powinny być na tyle atrakcyjne, że jak się wkupować, to właśnie w tym momencie.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  3. Scrying Sheets (Coldsnap)
  4. Koth of the Hammer (Scars of Mirrodin)
  5. Torrential Gearhulk (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-mtg-14-11-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (