Przegląd Prasy #146 – dziękczynimy za GP Chiba

U Amerykanów Święto Dziękczynienia, więc trochę posucha jeśli chodzi o duże tematy. Wizardzi nie lubią w takim okresie robić dużych ogłoszeń. Ciekawy za to był GP Chiba organizowany przez tokijski sklep Hareruya. Zebrał masę ludzi, był świetnie zorganizowany, a przy okazji właściciel sklepu (a już nawet i małej filii) – Tomoharu Saito – dostał od Wizardów małą reklamę formatu Frontier, którego u siebie mocno promuje. Gracze legacy na pewno byliby zadowoleni jakby odbywało się więcej takich turniejów na świecie.

Dość bełkotu, dziś nie będziemy kombinować i oddajemy przegląd o ludzkiej porze. Może się wyśpimy, może poczytacie jeszcze prasówkę do kolacji : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Chiba

To było szczególne GP, bo przecież tak ich mało w formacie Legacy. Co więcej, na turnieju pojawiło się 2 503 graczy – kolejny dowód na to, że pogłoski o śmierci formatu są niczym innym jak właśnie pogłoskami (przynajmniej w Japonii). Do Day 2 dostało się w sumie 749 graczy. Do Top 8 dostali się Yuuya Watanabe (Miracles), Kentaro Yamamoto (Sneak & Show), Keisuke Sato (Sneak & Show), Kouichi Miyabe (Miracles), Atsuki Kihara (Miracles), Ryo Takahashi (Storm), Akira Honma (elfy), Liu Jin (Death & Taxes) – decki z topki zobaczyć można tutaj. Po prostu cuda, proszę państwa, ale to skradający się ekshibicjoniści byli górą tym razem. W finale spotkali się bowiem Yamamoto i Watanabe. Ten pierwszy najpierw wygrał dzięki Show and Tell w turze numer 1, a potem też długo nie kombinował i zgarnął 10k zielonych. Decki z niższych miejsc (od 9 do 32 i od 33 do 64) znajdziecie pod odpowiednimi linkami. Warto może wspomnieć, że sama topka wielu nowych kart nie zawierała (Leovold, Emissary of Trest w elfach i sajdowy Chain of Vapor w Stormie). Niżej też nie najlepiej pod tym kątem, ale też warto dodać, że wiele z kart wydrukowanych w Eternal Masters przewija się przez całe Top64. Najciekawszym nieklasycznym deckiem wydaje się talia pilotowana przez Taishi Aokiego, Dragon Stompy z 39 miejsca. Dominują Miracle i D&T, ale jest też trochę innych archetypów (np. landy, elfy).

gp-chiba-z-tomoharu-saito-2016

Osobno wypada wspomnieć kwestię organizacji. Za event odpowiedzialny był sklep Hareruya, który prowadzi Tomoharu Saito. Jak relacjonuje jeden z redditowców był to jeden z najlepiej zorganizowanych turniejów. Wśród plusów oprócz dobrej logistyki także i takie rzeczy jak darmowe przekąski i napoj non stop, rejestrowanie decków online, darmowa przechowalnia bagażu, tatami dla relaxu i opcja darmowego uczestnictwa w turnieju dla uczących się poniżej 18 (z limitem miejsc 500 na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”). Organizatora chwalą nawet sami Wizardzi (i co ciekawe, wspominają tam o nieoficjalnym formacie frontier!). Z drugiej strony to wszystko związane było z podniesieniem ceny za wejściówkę do około 100$ (w USA standard to ponoć 75 zielonych) i jak powiedział pharmacistjudge w komentarzach pod wątkiem:”Most of those other amenities are available at US GPs… if you buy a VIP package. What this GP did is make everyone a VIP and had the cost increase with it.”. Tak czy inaczej, wszyscy byli zadowoleni : )

snacki-z-gp-chiba

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Wiadomości z Konsulatu

Tu nie ma nic nowego, ale to zebrane wiadomości, które Konsulat Kaladeshu zamieszczał w mediach społecznościowych. Jak więc ktoś przegapił, to ma okazję trochę nadrobić fabularnie. Przy okazji, aktualna posucha ze świeżymi opowiadaniami wiąże się z tym, że w czasie sezonu spojlerowego mieliśmy więcej tego rodzaju tekstów niż zwykle. Po prostu „przydział” tekstów, które normalnie by się ukazywały rozwleczone na cały okres sprzedaży nowego dodatku skondensowano w krótszy blok z naciskiem na okres spojlerowy. Dzięki temu Wizardzi mogli uniknąć spojlowania fabuły kartami.

Przy okazji, MaRo wspomniał na Blogatogu o tym, że w zasadzie na pewno nie będzie powrotu na plan o nazwie Rabiah (ten z Arabian Nights), a to ze względu na kwestie związane z IP (intellectual property). Ot, taka ciekawostka. Przy okazji „powstała” Rabiah Scale, czyli taka sama skala od 1 do 10 jak Storm Scale. W tej ostatniej chodzi o mechaniki, a pierwsza dotyczy planów. Rabiah ma tam 10. Kamigawa 8 albo 9 (przy okazji, temat powrotu tam się przewijał dość wyraźnie w dyskusjach z minionego tygodnia). Inne plany? To tylko parę blogatogowych postów na razie na ten temat. O innych planach nic nie ma, ale chętnie byśmy o tym poczytali. Może kiedyś MaRo napisze jakiś artykuł. Zobaczymy.

Sztormowa skala Zendikaru i BFZ

A propos Storm Scale i MaRo, na stronie Wizardów pojawił się tekst na temat starego i nowego Zendikaru, gdzie mamy opisane szanse na powroty mechanik z obu bloków. Jeśli więc np. chcecie dowiedzieć się, jakie są szanse na powrót Awaken, Surge, Ally i tym podobnych, to macie ku temu okazję. Jak by wam było mało, to jest jeszcze stronka zbierająca wszystkie opinie MaRo i numerki jakie przypisał on do tej pory mechanikom (i nie tylko) na Storm Scale.

Holiday Promo

Wizardzi pochwalili się kolejną świąteczną promką. Oto ona:

ihtqgqs

Thopter Pie Network

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Madryt

Najbliższy duży turniej, który będzie interesował Polaków, to najpewniej Grand Prix Madryt, który odbędzie się już 2-4 grudnia. Planowany format turnieju głównego to standard, więc zagramy podobnymi kartami jak na GP Warszawa. Zmieni się tylko promka (dość jałowy Progenitus) i organizator (Mind Sports International). Tu jest strona oficjalnego organizatora dla tego turnieju. Limit miejsc to 1248, koszt main eventu regular wynosi 55 euro, ze sleep-in 60 euro.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Co jest nie tak ze Standardem?

Czy faktycznie coś jest nie tak? Sami sobie odpowiedzcie, ale zdaniem Briana DeMarsa coś nie do końca trybi tak jak powinno, bo – jak przekonuje – Modern zbiera więcej graczy niż T2, co jest zaskakujące, bo obecne T2 nie jest takie złe. Ponadto, ma to być utrzymujący się trend. DeMars nie ma tu oczywiście jakichś twardych statystyk, więc teza o spadku liczby graczy może być kontrowersyjna ze względu na „badaną próbę”. Może to też być problem lokalny. Z drugiej strony, jakiś powód do zmiany rotacji Wizardzi jednak mieli i może tu właśnie mamy dowód na to, że to próba ratowania sytuacji. Jakby nie było DeMars podaje szereg argumentów, które mogą być powodem kłopotów T2. Mówi o wpływie Moderna, pojawieniu się Frontiera, zbyt szybkim rozwiązywaniu formatu (czyżby zbyt duża liczba turniejów dużego kalibru w tym formacie?), większa rola kart w deckach niż po prostu decków, kwestii dostępu do many. Najciekawsza jest jednak uwaga odnośnie tego, że może jest po prostu mniej nowych graczy. Czy tak jest faktycznie? Czy fakt, że rzekomy spadek pokrywa się w jakimś stopniu z rezygnacją z Core Setów jest tu czynnikiem? Może to jednak chodziło tylko o rotację? Pytań sporo, a choć DeMars krótką wzmiankę na ten temat daje, to chyba jest to najciekawsza sprawa. Co wy o tym wszystkim sądzicie i jak to wygląda w waszych sajtach? Jest napływ świeżej krwi, czy grają już tylko same stare dziadki? I czy u was też jest spadek liczby grających w T2 na FNMach?

Najszybszy deck w T2 – Mono W Humans

Zmęczeni GB Delirium i UW Flashem? Craig Wescoe ma dla was receptę – powrót white weenie! To niemalże ten sam deck co za czasów Innistradu. Czy jest w stanie złamać aktualne meta? To już musicie sami sprawdzić. Można w to trochę wątpić (jak by białe ludziki miały podbić standard niczym zielone ludziki wschód Ukrainy, to już by na to jakiś magicowy Putin wpadł dawno temu… chociaż Top32 Standard Open w wersji z redem też coś), ale zawsze to jakaś próba walki z aktualnym meta. Skoro się nie da kontrolnie, to może warto spróbować agresywnie? Jak jednak nie odpowiada wam powyższa propozycja, to Seth Manfield ma trzy inne: Jeskai Control, BG Aetherworks (tu przewodnik od Ericha Froehlicha), BR Zombies. Nic z tego was nie rusza? To może WR Vehicles od Reida Duke’a?

Ciekawe decki:

 

MODERN

Nie igraj z ogniem, ugaś go: o spekulacjach wokół banów

Ten tekst oferuje ciekawe spojrzenie, bo choć zaczyna od kwestii banów, to szybko zamyka temat konkluzją, że spekulacje i przewidywania są jałowe. Mało tego, robią więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza jeśli chodzi o odczucia graczy, zbiorową „mądrość” społeczności oraz jej oczekiwania. Zamiast więc brać się za bezsensowną dyskusję, autor proponuje poszukać rozwiązania dla istniejących problemów i dzięki temu dostajemy krótką analizę aktualnej sytuacji w meta i roli agresywnych decków w rodzaju Infecta wraz z Death’s Shadow oraz o pozycji kontroli. No ok, ale jak bardzo fajny by ten artykuł nie był, to od dyskusji od banów nie uciekniemy, prawda? Cóż, jest to temat, który aż do 20 stycznia będzie powoli rozgrzewał środowisko modernowców. Jeśli więc chcecie być na czasie i poznać przynajmniej jedną opinię odnośnie potencjalnych celów, to analizę obecnej banlisty znajdziecie pod tym linkiem. To także tekst z Modern Nexusa.

World Magic Cup 2016 pod lupą

Ciekawa analiza wyników z ostatniego WMC rozgrywanego w drużynowym zunifikowanym Modernie. Autor przygląda się m.in. wyborom decków i jaki to może mieć wpływ na zwykłego Moderna. Wśród wniosków m.in. spostrzeżenie, że pojawiło się więcej midrange’ów niż można było oczekiwać. Interesująco wygląda też zestawienie najpopularniejszych decków w Top8. A jak taka analiza wydaje się wam trochę „sucha” i chcielibyście nieco bardziej osobistego spojrzenia, to tutaj macie relację Andrei Mengucciego z tego turnieju (Włochy doszły do Top 4).

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: BoM, KMC i SCG Knoxville

Jak zwykle omówienie wyników, ale materiał jest ciekawy także ze względu na zwrócenie uwagi na karty z C16, które pojawiły się w formacie. Chodzi o Breyę i Atraxę, choć trzeba przyznać, że to trochę marginalna obecność. Warto też zwrócić uwagę na mini-przegląd artykułów poświęconych Legacy. Skoro Sean Brown robi to za nas, to tam fanów Legacy odsyłamy.

Vintage 101: Sun Titan do boju

Typowo trochę o wszystkim i o niczym, czyli decki, refleksje na temat meta, innowacje, itp. A propos tych ostatnich, to do tekstu warto rzucić okiem na deck z Sun Titanami i Saheeli Rai oraz Oath of Druids. Wygląda to na naprawdę słodkie combo! To zresztą nie jedyna nowość, bo Fiorini przygląda się także kartom, które wypadają z Treasure Chestów, a są związane z Conspiracy i C16.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Delirium, tron i pociągi

O czym tu pisać, kiedy nie ma już drejka? O nowym meta oczywiście i deckach, które wreszcie mogą powrócić, a także tych, które mogą się pojawić. Ullman zaczyna tekst od deliberacji o Gurmag Anglerze w kontekście UB Delverze, a potem przechodzi do Ash Barrens i Murasa Black przez Tron, aby dojść do Renegade Freightera i Stompy oraz Vehicle White.

Domain Zoo

Nie jest to popularny archetyp w pauperze, ale co jakiś czas można trafić na kogoś nim grającego. Jego główny problem to decki kontrolne, a w meta mamy w końcu chociażby Delvera. Pod linkiemy mamy omówienie w ujęciu Jake’a Stilesa z Goldfisha.

 

COMMANDER

Budżetowe ulepszenia C16: Entropic Uprising

I kolejny materiał Tomera Abramoviciego jak tanio ulepszyć precona z C16. Tym razem na tapetę wzięty Yidris, Maelstrom Wielder. Autor sugeruje, że Yidris to idealny generał do Wheel decków, ale sam kieruje się w stronę… Storma (np. Grapeshot).

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Sam Pardee draftuje Twisted Pie Cube

Jeśli macie ochotę pograć w kostkę zrobioną przez jednego z graczy, to warto zerknąć do powyższego filmiku. W nim Sam Pardee draftuje deck, który wygląda niezbyt mocarnie, ale sprawdza się nieźle. Nietypowa jest ta kostka i trochę czasu zejdzie nim się w niej odnajdziemy. Tym bardziej szkoda, że dość szybko zniknie.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy M13. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Oszukuj, aby przed oszustwem się bronić

To bardzo kontrowersyjny, ale i ciekawy tekst. Generalnie sprawa sprowadza się do tego, że jak chcesz się bronić przed oszustami, to sam naucz się oszukiwać. Choć intencje niby dobre, to jednak bardziej uczy on czitowania niż wyłapywania oszustów. Gorący temat.

Dowiedz się więcej o missprintach

Powstała strona poświęcona temu zagadnieniu, z nastawieniem na nowych miłośników missprintów. Polecamy zainteresowanym. Link do dyskusji na reddicie.

Jak grać Planechase i czy warto kupować antologię (video)?

Oto dwa filmiki z Tolarian Community College. Pierwszy to filmik informacyjny, który wyjaśnia czym jest Planechase i jak się w to gra. Jak nie mieliście okazji nigdy poznać tej wersji Magica, obejrzyjcie. Drugi filmik jest dużo ciekawszy dla graczy, którzy już wiedzą co to Planechase, ale nie są pewni, czy chcą kupować najnowszy dodruk tego setu. Chodzi o nadchodzące (właściwie – nadeszłe, w sklepach od 25 listopada, czyli od „czarnego piątku”) Planechase Anthology. W filmiku mamy recenzję produktu i ocenę jego opłacalności oraz sensowności zakupu.

Czarny piątek

Tytuł tekstu nawiązuje do amerykańskiej „tradycji” wyprzedażowej, ale w zasadzie tylko przez zbieżność tematu z kolorem czarnym. Mike Linnemann opisuje tu mono blacka, który jest przeznaczony do takiego śmiesznego formatu, w którym można w decku grać dowolnymi kartami (jak w Vintage) pod warunkiem, że ich ilustratorem jest jeden artysta. I teraz, wspominać o czymś takim, czy nie? Wszak to nisza w niszy. W sumie jednak od czasu do czasu można, więc zainteresowanym polecamy ten link. Reszta niech potraktuje temat jak ciekawostkę.

10 walkerów, których wypadałoby wydrukować

Walkerzy z początku gry nie załapali się na te mythicowe karciochy, które mamy od Lorwynu. Paru się co prawda udało (np. Freyalise, Teferi) przy okazji C14. Abe Sargent podsuwa nam typy następnych w kolejce. W praktyce to taka lista pobożnych życzeń z nutą nostalgii i trochę magicowej historii, której nowi gracze nie znają.

Stan Programu

Bez zaskoczenia i u Jahna niewiele njusów, chociaż warto przy okazji wspomnieć, że konkursowa kostka wystartowała na MTGO i jakoś trochę bez wielkich fanfar. W sekcji opinii mamy świąteczne życzenia Jahna – od osobistych (odwagi w ligach) po takie o kondycji i możliwościach onlinowego klienta (nowe formaty, lepsze opcje deckbuildingu i kolekcji). W deckach Jeskai Control w T2, Sun and Moon w Modernie, Tron w Pauperze (przy okazji – to archetyp, który najczęściej chyba jest wymieniany w tym tygodniu w tym formacie), Reanimator w Legacy i Workshopy z pojazdami w Vintage.

 

:g: Finanse :g:

 

Generalnie, to niewiele się działo na scenie turniejowej. GP Chiba za bardzo nie mogło zatrząść sceną legacy ani jej cenami. W modernie dość wysoko utrzymują się karty ze Skred Reda, ale jakiś innych dużych ruchów nie widać. Z wyjątkiem… Prophetic Flamespeakera! Online traderzy chyba robią jakiś mały wykup tego niepowtarzalnego (w innych edycjach) mythica. Może to być interesująca bulkowa inwestycja. W standardzie też jakiś wielkich jazd nie ma w cenach, no może poza małym skokiem Metallurgic Summonings i regularnym wzrostem ceny Emrakul, the Promised End.

Co do moderna, warto mieć na uwadze, że w marcu 2017 planowane jest wyjście kolejnego Modern Masters. Warto więc pomyśleć o małej wyprzedaży takich stapli jak Snapcaster Mage i Liliana, których ceny początkowo mogą spać.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. Panharmonicon (Kaladesh)
  3. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  4. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)
  5. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-28-11-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (