Przegląd Prasy #148 – spoilerowanie Aether Revolt i nowe inwajty na PT

Powoli coraz więcej wiemy o Aether Revolt. Wizardzi ujawniają kolejne karty i spoilują nam nam najnowszy dodatek. Zaczęli z przytupem, ale liczymy na więcej. Na ten temat poczytacie w Wieściach z Wybrzeża. A co poza tym?

Przede wszystkim trzy turnieje. Pierwszy z nich to GP w limited i ten jest dla nas mniej istotny. Dużo bardziej warte wspominki są modernowy RPTQ Praga do Dublina, w którym dwóch Polaków – Tomek Sodomirski i Paweł Pendrakowski – zapewniło sobie wejście na Pro Toura oraz online PTQ, z którego zaproszenie urwał Wadro! Gratulujemy! Tą dobrą nowiną zapraszamy wszystkich do kolejnego przeglądu : )

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Milwaukee

Po standardzie przyszedł czas na rozgrywki w limited i w Milwaukee zebrało się prawie 1400 graczy, aby zanurzyć się w świecie Kaladeshu. Oczywiście dolary i Pro Pointy były dodatkową motywacją. Całe zawody wygrał Steve Carter, pokonując w półfinale Toshiya Kanegawę, a w finale radząc sobie z Evanem Petre. 

Steve Carter – zwycięzca GP Milwaukee 2016

 

RPTQ Dublin w czeskiej Pradze

Bardzo pozytywne informacje usłyszeliśmy z czeskiej Pragi. Tam na regionalnym PTQ dwóch naszych graczy zgarnęło invitki na Pro Toura, a w topie znalazło się aż czterech Polaków: Tomek Sodomirski, Paweł Pendrakowski, Radek Wilan i Piotr Szyiński. Trochę więcej o okolicznościach pod linkiem na forum (m.in. o pomyłce sędziów z parowaniem graczy), a poniżej spisy naszych graczy, którym się udało zdobyć zaproszenia. Całej czwórce zaś gorąco gratulujemy gier i rezultatu!

A tak wyglądały pary i meta w Top 8:

  • Ad Nauseam vs RG Valakut
  • Affinity vs Abzan
  • BW Eldrazi Taxes vs Sun & Moon
  • UR Prowess vs Grixis Control

… i PTQ na MTGO

Jak wieść gminna niesie, nie jest to jedyny sukces na z ubiegłego weekendu. Szymon „Wadro” Wiaderny ukręcił ładny wynik na onlajnowym Pro Tour Qualifier (do którego, tak jak irl, trzeba się zakwalifikować z mniejszego pptq) i tym samym zagwarantował sobie wejście na Protour. Formatem był modern.

Gratulujemy!  

P.S. koledzy i tak wróżą, że Wadro pojedzie tam handlować i lepiej na tym wyjdzie niż gracze :D

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoilery Aether Revolt

Jeszcze na dobre się spoilery nie rozkręciły, ale już pokazano parę rzeczy. Parę innych przeciekło. Trochę wiemy więc o nowym dodatku i jesteśmy w stanie powoli zacząć łapać o to, o co w nim chodzi. Warto na pewno zwrócić uwagę na Heart of Kiran, czyli nowy wehikuł, który na pewno może się równać Skysovereign, Consulate Flagshipowi (przynajmniej pod kątem hajpu). Poza tym jest nowa mechanika, jest nowy fajny mass removal z potencjałem na grę w Modernie (więcej o tym piszą na Goldfishu w tekście o Yahenni’s Expertise, polecamy). Fabularnie wielu ucieszy na pewno fakt, że wreszcie można powiedzieć, że za wszystkim stoi Nicol Bolas. Wszystko za sprawą karty Dark Intimations, będącej w secie prawdopodobnie na tej samej zasadzie co Ugin’s Insight w bloku BFZ. Nawet jeśli to było pewne już wcześniej, to teraz mamy tego oficjalne potwierdzenie. Poza tym wiemy już, że Pia zrobi małą rewolucję, a na scenę wejdą Ajani i Tezzeret. Kartę kota już znamy, na tego drugiego nadal czekamy. A jak chcecie poczytać więcej o nowych kartach, to polecamy jeszcze jeden tekst z Goldfisha: wczesne spojrzenie na Aether Revolt. Jest tam trochę o nowych kartach w T2.

A propos fabuły, pojawiło się kolejne opowiadanie z Kaladeshu.

Tajemnicza ankieta WOTC na temat opakowań

Wizardzi przesłali niektórym klientom tajemniczą ankietę dotyczącą nowych opakowań, ale podając na obrazkach przykładowe nazwy dodatków wprowadzili trochę zamieszania. Obrazki szybko przeciekły do internetów, a w tych zawrzało od spekulacji, bo na obrazkach znalazł się grafiki przypisywane (raczej słusznie) Ajaniemu i (tu trudniej być czegoś pewnym) Vrasce. Podniecenie wzbudza też teoretyczny setting, w którym spotkamy te postacie. Wygląda bowiem trochę na to, że po egipskim Amonkhecie trafimy w klimaty jeśli nie azteckie, to przynajmniej powiązane z Mezoameryką i/lub Atralntydą. Tylko czy na pewno tak będzie? Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami MaRo bardziej prawdopodobny powinien być teraz powrót na jakiś plan, a dopiero potem wizyta na nowym planie. Ponadto, Wizardzi szybko potwierdzili, że obrazki są autentyczne, ale przedstawiają tylko koncepty na opakowania, a nie rzeczywiste opakowania. I zresztą faktycznie, identyczne opakowania istnieją i są sprzedawane w marketach takich jak Walmart. Co w takim razie Wizardzi chcieli tą ankietą sprawdzić? Czy tylko i wyłącznie to jak obrazki prezentują się na boosterach, czy też reakcję graczy?

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Budżetowe spojrzenie na kaladeshiański standard

Joshua Claytor napisał deck z nieco innej perspektywy niż zwykle to się pisze o standardzie. Spojrzał on tu przekrojowo na format i wyodrębnił trzy grupy archetypów, a następnie sprawdził jakie są pomiędzy poszczególnymi deckami w nich punktu wspólne i ile kosztują. Wszystko to w budżetowym ujęciu, abyśmy mieli jak najszersze możliwości konstruktorskie i opcje do zmiany decku, jeśli jedna z wersji nam nie podpasuje. Jest to też ujęcie przyszłościowe, bo skoro już teraz część z tych kart stanowi podstawę decków, to wraz z Aether Revolt też pewnie tak będzie.

Przewodniki po UB Metallurgic Summonings i UW Panharmoniconie

Dwa teksty, dwa przewodniki dwóch różnych autorów o dwóch różnych deckach. W obu wypadkach to jednak bardziej kontrolno/midrange’owe konstrukcje, więc zwolennicy aggro nie mają tu czego szukać. A poza tym standard – opis decków, decklista, opisy sideboardowania się, itp. O tej drugiej talii w podobny sposób pisał w minionym tygodniu także Pascal Maynard.

Powrót Mardu

Adrian Sullivan komentuje ostatnie wyniki talii i buildy, które mogliśmy ostatnio podziwiać. Jest też parę porad sideboardowych. Nic szczególnie zaawansowanego, ale dla fanów decku, dla grających nim i dla zainteresowanych może się znaleźć tu parę ciekawych uwag. Dla uzupełnienia dodatkowo także krótki komentarz Franka Karstena na ten sam temat.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po modernowych elfach

Elfy nie są topowym deckiem w Modernie (w sumie chyba tylko w Legacy są i okazjonalnie w różnych T2), ale coś tam grywają i czasem wygrywają. Czasem też dobrze poznać jakiś rogue deck, więc tekst Ryana Saxe’a warto wyróżnić, zwłaszcza że to tak rzadko poruszany temat. Nie jest to bardzo głęboka analiza, ale są tu dwa spisy, ich omówienie i porady sideboardowe. Taki to standardowy tekst.

Analiza wyników z Atlanty

Trevor Holmes przypatruje się rezultatom z SCG Invitational Atlanta. To krótki tekst z trzema deckami, ale jednym z nich (obok Junda i Jeskai Aggro, już ciekawych spisów) jest RW Prison pilotowany przez swojsko brzmiącego z imienia i nazwiska Dariusza Szylmana. Wygląda na to, że daleko nam rodaka wywiało (jeśli to faktycznie Polak), a na dodatek przegapiliśmy jakoś jego wynik. Kto by się jednak spodziewał dla naszego krajana Top8 na modernowym SCG za wielką wodą. Uzupełnieniem dla tekstu powinien być także artykuł o modernowych innowacjach na tym turnieju.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

MtgGoldfish lansuje Frontiera

Na goldfishu pojawił się filmik w którym mamy okazję usłyszeć trochę o Frontierze. Pod nim dodatkowo wywiązała się dyskusja o nowym formacie. Widać, że na goldfishu zapalili się do promowania nowego formatu. Póki co jednak artykułów musimy szukać na stronach takich jak MTG Dream Team. Tamże pojawiły się dwa teksty, które warto przeczytać. Pierwszy z nich, Twarz Frontiera, zawiera omówienie meta i paru dostępnych opcji, np. jeśli chodzi o grave hate i library hate. Drugi z nich, Frontierowe interakcje, dotyczy synergii w formacie. Nie wyliczono ich wiele, a większość z nich kojarzyć możemy z minionych standardów, ale jest tu parę ciekawych sugestii. Jeśli kiedyś żałowaliście, że tu idzie rotacja, a Wizardzi właśnie wydrukowali jakąś fajną kartę, z którą wasz deck zacząłby się pięknie kręcić, to Frontier jest właśnie dla was!

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: MKM Praga i listopadowe statsy

Sean Brown tym razem analizuje wyniki z MKM Praga, ostatniego ważnego turnieju w formacie w 2016 roku. Przegląd zaczyna się od Esper Delvera, przez Food Chain po Dredge, a potem przechodzi w analizę listopadowych statystyk. Tu zaś jest mowa o Soldier Stompy i deckach na Punishing Fire. Jest tu też krótka rozmowa z Brandonem Owenem, twórcą UB DepthStill. Na koniec jeszcze Imperial Painter, Dragon Stompy i UW.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Mono W Aggro

Alex Ullman rezygnuje w powyższym tekście z analiz meta i skupia się na jednym decku. Jest to ciekawa wersja białego aggro, do której mamy opis sideboardowania się i krótkie omówienie. Tekst tak różny od tych, które Ullman pisał ostatnio, że aż można poczuć powiew świeżości, który przyniósł ban drejka.

Mono G Infect

Jake Stiles zdradza sekrety pauperowego Infecta, który przez ban Invigorate nie jest na pewno tak dobry, aby meta zdominować lub zdobyć w nim taką pozycję jak w Modernie, ale powalczyć może – tylko trzeba dobrze znać MU i format. Infect to deck wrażliwy, ale szybki. I to jest jego największym atutem.

 

COMMANDER

Budżetowe ulepszanie Commandera: Invent Superiority

Tym razem Breya, Etherium Shaper została wzięta w obroty. Tomer Abramovici sprawdza jak poprawić deck, aby jeszcze bardziej skupiał się na artefaktycznym, combogennym silniku. Pokazuje nam jak za dwadzieścia dolców stworzyć maszynkę, z którą będziemy mieli jeszcze większą frajdę.

Czym dla ciebie jest Commander?

Jak już poprawiliście wasze decki na Breyi, to rzućcie okiem do powyższego linka. W nim Abe Sargent zastanawia się nad rodzajami graczy w EDH i wskazuje parę powodów, dla których ludziom chce się grać ten format. A jak to jest w waszym przypadku? Czy ważniejszy jest dla was flavor, czy może preferujecie odkrywanie synergii między kartami?

Lista Tierów generałów w EDH

Ten link to chyba już dwa tygodnie temu mieliśmy dać (jakoś wtedy pojawił się na fanpage’u facebookowym Manavaulta), ale jakoś tak wypadło. Trzeba nadrobić. Oto lista pięciu tierów generałów w EDH. Jest ich tu całe mnóstwo i na pewno to jest dyskusyjna lista, ale w sumie może właśnie o to chodzi. Jak się jednak zastanawiacie, które legendy są najsilniejsze w formacie (albo raczej – uznawane za najsilniejsze), to zerknijcie tu.

Staple EDH

Bruce Richard wymienia 10 kart, których możemy być pewni, że zobaczymy w Commanderze w decku po drugiej stronie. Te karty to po prostu podstawa formatu i pewnie warto się w nie w zaopatrzyć, jeśli zamierzacie grać EDH.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

 

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy RtR. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Stan Programu

Newsów wiele nie było w minionym tygodniu, ale grudzień taki właśnie jest w magicowym kalendarzu. Małym njusem jest zatem to, że w flashbackowych draftach RtR wywalono parę zabugowanych kart (i to wcale nie aż tak skomplikowanych jak by się mogło wydawać, sic!), a do tego Lee Sharpe zapytał na TT, czy ktokolwiek chciałby draftów w innej kolejności dodatków (znaczy np. nie A/B/C, tylko od końca: C/B/A) lub czy pasowałoby graczom celowe wyjmowanie z poszczególnych setów danej karty, aby poprawić zabawę w danym formacie. Powiedzmy, że mogłoby np. chodzić o wywalenie Pack Ratów lub Sprout Swarm. W sekcji opinii Jahn pisze o tym, czego MTGO może nauczyć się od gier takich jak Guild Wars 2. W deckach UW Panharmonicon i RG Aetherworks (T2), Grixis Death’s Shadow (Modern), Boros Tokens (Pauper), BUG Delver (Legacy), Shops (Vintage). Na koniec ceny, a w nich spory ruch, zwłaszcza w T2 w kontekście GB Delirium.

 

:g: Finanse :g:

 

W T2 odnotowaliśmy wzrosty Panharmoniconu i Aetherworks Marvel. Wszystko pod wpływem ostatnich wyników na GP. Online wzrosły z kolei nagrody za wygrane turnieje Constructed, a to za sprawą naprawienia Treasure Chestów (m.in. poprzez zrobienie ich trade’owalnymi). Wygląda na to, że ekonomia na MTGO wreszcie osiągnęła stan równowagi i można grać bez obaw o value. Przynajmniej przez jakiś czas.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Aetherworks Marvel (Kaladesh)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  4. Panharmonicon (Kaladesh)
  5. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy grudniowe i spoilery aether revolt

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (