Przegląd Prasy #152 – SSSC, pełen AER i kosmiczne bany

Wyglądało na to, że 2017 rok zacznie się ciekawie, ale spokojnie. Tematem przeglądu miał być dobry wynik Polaka na Sunday Super Series Championship oraz pełen spoiler Aether Revolt. Wizardzi postanowili jednak pójść za radą Hitchcocka i na tydzień przed prereleasami nowego dodatku dostarczyli nam prawdziwego trzęsienia ziemi. Ban hammer wywalił w kosmos dwie ikony standardu, czyli Emrakula i Coptera, dostało się też paziowemu Reflector Mage’owi zaś w modernie poleciał Githaxian Probe i Troll napędzający dredge’a. Albo to rozrusza dwojkę (bo akurat modernowi bardzo źle nie bylo), albo bany dadzą wreszcie argument frontierowcom do wciągnięcia niewinnych dusz do swojego formatu.

Ale o innych tematach zapomnieć nie możemy. Oprócz wspomnianego SSSC i pełnego spoilera AER, warto też wspomnieć o zbliżającym się GP Praga, na które już rozeszły się wejściówki na main event (ale organizatorzy obiecali jeszcze 300 dodatkowych!). Poza tym miniony tydzień przyniósł też szereg artykułów, na które chcemy zwrócić waszą uwagę. Zapraszamy do przeglądu!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Super Sunday Series Championship

SSSC to finałowy turniej, do którego kwalifikować się można, grając i wygrywając na Grand Prix w towarzyszących im Super Sunday Series. Jednemu z Polaków, Adam Strzelecki z Brwinowa, udało się to w Warszawie i dzięki temu mógł wziąć udział w całej zabawie. Sprawa niebagatelna o tyle, że wiązało to się z wyjazdem do Seattle do siedziby Wizardów, a także całkiem rozsądną pulą nagród. Było w niej aż 20k $. Zwycięzca zgarniał z tego 6k. Uczestnicy mogli też pograć drafty i zjeść obiad z ludźmi z R&D. Przygoda życia! W sumie zebrało się 45 graczy. Turniej zorganizowany był tak, że pierwszego dnia grano drafta Kaladeshu, a potem 4 rundy Moderna. Niestety, Adamowi nie udało się wbić do Top 8, ale i tak zajął on dobre, trzynaste miejsce, zgarniając 500$. W Day 2 grano w topie drafta Eternal Masters. Wygrał Shin’ya Saito, pilotujący UB Reanimatora. W finale pokonał mirrora Jasona Chunga.

Na marginesie można dodać, że event ten mogliśmy oglądać zamiast GP Louisville. Taki dobór turniejów w transmisji wywołał zresztą pewien dyskomfort u graczy, którzy zamiast prosów musieli oglądać – niczego im nie ujmując mało znanych zwycięzców w grand prixowych turniejach pocieszenia. Było na to trochę narzekań w społecznościówkach.

Grand Prix Louisville

Choć Reid Duke całkiem nieźle radzi sobie na dużych turniejach, to od dłuższego czasu nie zawitał w żadnej topce. Tym razem udało mu się to na Grand Prix Louisville, gdzie grał True-Name Nemesis Sultaiem. To zaś oznacza, że w pierwszym GP 2017 roku grano legacy. Do topki dostali się także inni znani gracze: Craig Wescoe, Brian Braun-Duin, Chris Pikula, Michael Majors, Charles Hinkle, Nate Barton, Cody Napier i Andrew Sullano. Furorę zrobiły ponoć karty z nowego Conspiracy, w tym Leovold, Palace Jailer, Sanctum Preleate i Recruiter of the Guard. Tu możecie zobaczyć decki z top 8.

W kontekście tego turnieju warto też wspomnieć o dyskwalifikacji jednego z graczy w 14 rundzie. Sprawa z jego perspektywy opisana jest tu na reddicie. Jest też odpowiedź jednej z osób, które grały z tym graczem. Możemy więc sami ocenić, co o tym myśleć, choć trzeba się przebić przez parę komentarzy. Graczowi z DQ zarzuca się ustawianie przeciwnikom biblioteki. Przeczytajcie, może płynąć i dla was z tego jakaś nauka (np. taka, aby oponentowi tasować bibliotekę tak, jak tasujemy własną).

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Bany w Standardzie i Modernie

Doczekaliśmy się – są bany w Standardzie! Jeszcze parę miesięcy temu perspektywa takiego ruchu byłaby nie do pomyślenia, a tu proszę. Oto karty, które w ogłoszeniu zbanowano:

Announcement Date: January 9, 2017

Effective Date: January 20, 2017

Magic Online Effective Date: January 11, 2017

Standard:

Emrakul, the Promised End is banned.

Smuggler’s Copter is banned.

Reflector Mage is banned.

Modern:

Gitaxian Probe is banned.

Golgari Grave-Troll is banned.

Mało że przewróci to standard do góry nogami, to jeszcze bana dostał uncommon, co nie zdarzało się od 12 lat (dołączył tym samym do Skullclampa, Windfalla i Zuran Orba). Na moje oberowe oko, te bany w standardzie są zdrowe, ale pokazują ogromną słabość Wizardów – tych kart po prostu nie powinni drukować. 

Co do moderna, to bany są dziwne. Probe aż tak formatu nie krzywił i dawał życie kilku deckom, za to Dredge nie był jakimś wielkim dominatorem meta i ban Trolla był zbędny. 

Podsumujmy jednak, co tak właściwie się stało. Najpierw Wizardzi opublikowali na Twitterze informację, w której zapowiedzieli ogłoszenie listy z banami. To rzecz szczególna, bo ogłoszenie pojawiło się na tydzień przed normalnym czasem, w którym się pojawiało – czyli w poniedziałek po pre. Zaczęły się spekulacje. Część z nich związana była z combem Saheeli Rai i Felidar Guardianem, część przewidywała ban Aether Marvela, ale w Emrakula niewielu wierzyło: tu mały przykład. Moment ogłoszenia wskazywał przy tym, że coś się stanie właśnie w kontekście T2. Spodziewano się też bana Become Immense i jakichś modernowych unbanów. A propos SaffronOlive’a (to jego tweet jest w powyższym przykładzie), warto wspomnieć dwie ciekawostki. Pierwsza to, że przewidział on możliwość pojawienia się banów w tekście o historii banów (tu macie cytat, który dokładnie to pokazuje, ale możecie też przeczytać cały art). Druga, bardziej żartobliwa, wiąże się z tym, że przewidział samo ogłoszenie, wstawiając mylnie jego datę w goldfishowym kalendarzu.

Jak się okazało, po pięciu godzinach dostaliśmy wiadomość, która zszokowała magicowe community. I to dosłownie. Zaskoczenie było dominującą emocją. Mieszało się ono z innymi wrażeniami. Generalnie konsensus na razie jest taki, że to niespodziewana decyzja, niezwykła, ale raczej uzdrowi Standard. Jak będzie, zobaczymy. Oficjalne tłumaczenie Wizardów dlaczego poszły bany, macie na stronie. Warto jednak podkreślić jedną rzecz: Wizardzi wprowadzają nowy termin ogłoszeń o banach pomiędzy releasami dodatków. Odbywać się on będzie 5 tygodni po Pro Tourze w poniedziałek.

Jedną z pierwszych reakcji  na bany możecie zobaczyć w tym tekście Matta Sperlinga. Jak na niego to bardzo spokojny i wyważony artykuł, rzeczowo i na gorąco komentujący bany. Całkiem interesująco, choć dość długo, rozmawiają także o tym w podcaście Goldfisha. Dodatkowo można wspomnieć też o tym, że już teraz, ledwie parę godzin po ogłoszeniu, post na reddicie prawie osiągnął trzy tysiące komentarzy. To ciekawostka, ale pokazuje jak gorący to temat. My zaś polecamy wam zerknąć na forum mtgnews.pl, gdzie też toczy się ożywiona dyskusja o banach. A poza tym, Polaki nie gęsi… Wy też tam możecie się wypowiedzieć. Aby wam dać jeszcze odrobinę kontekstu, podlinkować można tekst Andrew Jessupa sprzed tygodnia, w którym mówi on o banach w t2. Trafia przy tym Emrakul. To po prostu wisiało w powietrzu i Wizardzi zgodzili się spełnić żądania graczy, przyznając się przy tym do porażki.

Pełen spoiler Aether Revolt

Już jest i możecie przeglądać na stronach Wizardów. Oto galeria z kartami z AER.

Dalsze sędziowskie wybory

Warto poznać swojego Head Judge’a. Ta informacja trochę przyćmiona została przez wszystko inne, ale poznaliśmy osoby, które będą na Grand Prix pełnić rolę HJ. Życzmy im owocnej i bezstresowej pracy.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Praga 27-29.01.2017

W Pradze rozgrywane będą sealed i draft bloku Kaladeshu (już z Aether Revolt). Rejestracja online była dostępna tutaj i właśnie dziś organizatorzy poinformowali, że wysupłali jeszcze 300 miejsc (limit 1500 wyczerpał się kilka dni temu, dodatkowe 200 wyżebrali ludzie drogą mailową). Chętni, którzy się zagapili mają więc szansę jeszcze się załapać :) Dodatkową pulę 300 ticketów otworzą w środę. 

Organizatorem jest TournamentCenter.eu, promką za udział w main eventcie jest Progenitus.

 

PPTQ do Kyoto w Szczecinie

Generalnie takich turniejów nie reklamujemy jakoś mocno, ale tym razem zapowiada się fajna impreza z relacją live z komentarzami i wydarzenie objęliśmy swoim patronatem. Organizatorem wydarzenia jest szczeciński Geek Zone.

Data: 21.01.2017 – SOBOTA
Godzina: zapisy 10:30; -> START 11:00
Format: Sealed Deck Aether Revolt (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł lub 30 euro
Limit osób: brak
Miejsce: Stadion Pogoni Szczecin – STREFA VIP
Organizator: Its Geek Zone
Sędzia: Jerzy Sikorski – 2 lvl; Myszkowiak Maciej – 1 lvl
REL: Competitive

NAGRODY:
– ZAPROSZENIE na RPTQ KYOTO
– 4 boostery od osoby do puli nagród (lub gadżety zamiast boo)
– dodatkowe 2 boostery Aether Revolt od osoby od MTG Spot!! :D
– DRAFT Aether Revolt w top 8
– kupony na pizze :)

Dzień później, 22.01.17 rozgrywane będzie GPT Barcelona w Sealed Deck Aether Revolt

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Co z AER może pograć w T2

Ok, świat się zmienił, a tekst pisany jeszcze przed ogłoszeniami o banach. Nie zmienia to jednak tego, że dostajemy tu omówienie kart z Aether Revolt pod kątem T2 i wiele z tych uwag pozostaje aktualnych. Od Setha Manfielda.

Ciekawe decki:

MODERN

Aether Revolt przez modernowe szkiełko

Tak jak powyżej Seth Manfield przygląda się kartom z potencjałem dla T2, tak tutaj Jennifer Long opisuje karty z AER, którym jej zdaniem warto dać szansę w Modernie. Osobną kwestią jest Fatal Push. Ta karta doczekała się więcej niż jednego artykułu, a na pewno warto zerknąć okiem do tekstu Craiga Wescoe na ten temat. Push jest chyba najbardziej wyczekiwaną kartą dodatku dla formatu.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Bóg Frontiera

W dalekiej Japonii po raz drugi spotkali się miłośnicy Froniera. Turniej zgromadził 236 osób. Wygrał go Yuki Matsumoto swoim Jeskaiem, który przeleciał w finale nad 4c Human CoCo. W top8 turnieju znalazły się aż trzy Atarka Red i jedno UR Ensoul, co pokazuje, że aggro zaczęło sobie dobrze radzić we Frontierze. Topkę uzupełnił ciekawy Sultai Delirium oraz elfickie combo-bombo przy użyciu Panharmonicon. Spisy z top 8 można znaleźć tutaj (po japońsku).

Frontier bez feczy?

Rzecz w gruncie rzeczy drobna, ale znamienna. MaRo na Blogatogu wyraża opinię, że Frontier w sumie fajny, ale nie podoba mu się „starting point” i ma to związek z obecnością feczy. Możliwe więc, że jak Wizardzi oficjalnie utworzą jakieś środowisko między T2 a Modernem, to nie zaczniemy w nim od Khans of Tarkir. Jest w tym też sugestia, że szansa na powrót feczy w T2 nie jest specjalnie wysoka.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Przygotowania do GP Luisville, cz. 2

Sean Brown kontynuuje temat z poprzedniego tygodnia i przygląda się Shardless BUGom, Landsom, Infectowi, Sneak & Show, Elfom, BR Reanimatorom i Alurenowi. Dobra okazja, aby zrobić sobie przegląd tego, co gra w formacie.

A przy okazji, tu możecie poczytać o combo deckach w artykule zwycięzcy GP Lousiville, Reida Duke’a. Jak macie ochotę wprowadzić się w świat Legacy, to najlepiej uczyć się od najlepszych.

Ciekawe decki:

 PAUPER

Jak wszystko oczyścić

Sporo tu rozważań o removalu, ale przede wszystkim to tekst o tym, jaki zdrowy mamy format w tej chwili. Jest tu też sporo uwag o aktualnym meta. Żadnych decków (nie licząc Stompy i Dimir Flickera), ale za trochę teorii.

Wyciekający eter

Tekst spoilerowy, w którym mamy okazję po raz pierwszy zobaczyć Metallic Rebuke. Ciekawy głównie ze względu na parę uwag o Affinity i Kuldotha tokens, a także dwa nowe decki, czyli UW Metalcraft oraz Mono U Artifact Control.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Decki C16 z budżetowymi ulepszeniami z Goldfisha

Jeżeli któryś z artykułów o budżetowych ulepszeniach C16 z Goldfisha się wam spodobał (linkowaliśmy do wszystkich pięciu), to zerknijcie do tego linka. Tom, Seth, Richard i Tomer sprawdzają tu jak te decki działają w praktyce. Macie okazję zobaczyć nagranie z gier, w której generałowie z C16 pokazują się w pełnej krasie.

Stan formatu

Krótki tekst Sheldona Menery’ego, ale jeśli chcecie dowiedzieć się, co było, co jest i co będzie w kontekście zdrowia formatu, to tu zerknijcie.

Ciekawe decki:

 

INNE

MTGO Academy przestaje produkować magicowy content

Smutna to wiadomość, choć ostatnio rzadko wspominaliśmy tę stronę na łamach przeglądu. Zarządzający stroną zdecydowali się wstrzymać produkcję treści na stronę. Szkoda, bo to strona z tradycjami. Na niej mogliście oglądać gry Mateusza „MiMa” Myślickiego (na MTGO Academy pod nickiem xMiMx), kiedy jeszcze aktywnie grał. Był to miły polski akcent w tym serwisie, a na pewno nie jedyny, który warto będzie wspominać. MTGO Academy jednak nie znika całkiem i sklep oraz boty będą dostępne. Nie znikną także już opublikowane materiały, które będzie można w każdej chwili oglądać.

Combosy z Aether Revolt

SaffronOlive przygląda się kartom z AER i pokazuje nam kilka combo/synergii, które mają szansę pograć nie tylko w standardzie, ale i w modernie. Tekst pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w tym dodatku. Oczywiście te comba niekoniecznie muszą być top tierowe, ale jeśli nawet czegoś im brak jeśli chodzi o power level, to przynajmniej budzą konstruktorską wyobraźnię!

8 magicowych przesądów, które czynią cię gorszym graczem

PVDR przedstawia 8 magicowych przesądów, które przeszkadzają nam w graniu i osiąganiu lepszych wyników. Wśród nich: Peak-End Rule, Gambler’s Fallacy, Illusion of Control, Outcome Bias, Insensitivity to Sample Size, Selective Perception, Availability Cascade i Pro-Innovation Bias. Zaintrygowani? Kliknijcie w link!

Przegląd promo artów

Mike Linnemann recenzuje tu wszystkie promocyjne grafiki, które ukazały się w 2016 roku. Sporo ich było i choćby po to, aby sobie je przypomnieć warto tu zerknąć. Części pewni nawet już nie pamiętacie, części może nie widzieliście w większej rozdzielczości. Są tu promki z FNMów, Buy-a-Boxów, Gift Boxów, Intro Packów, Judge Promo i wiele innych.

Ostatni tekst Marka Nestico

To szczególny tekst, nie tylko dlatego, że jest ostatnim artykułem tego autora na SCG. Jest on szczególny także ze względu na styl pisania, nostalgiczny, refleksyjny i osobisty, ale zarazem zabawny – zupełnie nie jak pożegnanie. To po prostu dobrze napisany tekst, który świetnie się czyta. Ale to także tekst szczególny ze względu na powód, dla którego Nestico rezygnuje. Wszystkim szczęśliwym małżonkom można takiego życzyć.

Stan Programu

Jahn pisze, że tydzień praktycznie żadnych njusów nie przyniósł. Ha! Żeby mógł przewidzieć poniedziałek. W sekcji opinii autor pisze trochę o combo deckach. W deckach wskazuje Eldrazi Tron w Modernie, Tilling Treefolki w Pauperze i Food Chain w Legacy. Na koniec ceny i czarny Lotus Evora z oryginalną tablicą rejestracyjną.

 

:g: Finanse :g:

Finansowo tydzień minął pod znakiem skoków cen. I to w obie strony, i w dół, i w górę. Zyskać można było na Saheeli Rai, która zaliczy wzrost o 336%, a wszystko przez wizję comba na Felidar Guardianie. Pewne nadzieje sprawia też Wandering Fumarole, a Animation Module wydaje się fajnie działać z Metallic Mimic. Dorzućmy do tego trzęsienie ziemi w postaci banów i szybującego w dół Coptera, wyprzedawaną Emrakul i… trochę wstydliwie na to wszystko patrzącego Mage’a, a okaże się, że dotychczasowe zawirowania to było nic. Czeka nas prawdziwa huśtawka cen, przynajmniej do pierwszego większego turnieju.

Spadek online już teraz zaliczył Golgari-Grave Troll, tracąc 2/3 swej wartości. Na żywo jeszcze to nie miało przełożenia. Gitaxian Probe też powinno zejść w cenie, choć gra w eternalach. A propos kart z phyrexiańską maną, cena Surgical Extraction podwoiła się. Gracze zakładają, że w nowym Modern Masters – mimo sporego prawdopodobieństwa – karta ta się jednak nie pojawi. A propos, Jim Casales spróbował zabawić się w wróża i przewidzieć Mythici. Nie daje jednak jasnych odpowiedzi, a pokazuje nam grono kandydatów, których uważa za najbardziej prawdopodobnych.

Na ceny kart wpływ może mieć także decyzja CFB o tym, że na organizowanych przez nich eventach będą grane turnieje Frontiera. Ich podłączenie się pod format wydaje się być istotne, bo to duży gracz na rynku. Więcej o decyzji i komentarzach możecie przeczytać w tym wątku na reddicie. I na koniec info z eternali – pod wpływem wyników na GP Louisville wzrósł hype na Leovolda.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Saheeli Rai (Kaladesh)
  2. Surgical Extraction (Modern Masters 2015 Edition)
  3. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  4. Fatal Push (Aether Revolt)
  5. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy po SSSC, AER i GP

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (