Przegląd prasy #16 – GP Manchester i PTQ Portland

W ubiegłym tygodnia Polacy walczyli głównie na dwóch turniejach: GP Manchester i PTQ Portland, które bardzo sumiennie relacjonowaliśmy na naszych łamach. W pierwszym świetnie pokazało się dwóch Polaków, praktycznie do samego końca mających szanse na Top 8, w drugim poznaliśmy reprezentanta kraju na Pro Tour Magic 2015 w Portland.

Ponadto będziemy mieli zmianę w systemie bye’ów na Grand Prix, wejście Vintage Masters na MTGO, turnieje na osłodę dla graczy, którzy zakwalifikowali się na MOCSy i powrót Cube Draftów. Zachęcamy też do przeczytania kilku świetnych artykułów, jakie wpadły na nasze monitory : )

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Relacja z Premiere Eventów WOTC:

  • Grand Prix Manchester – Na turnieju zagrało 1403 zawodników, wygrał Fabrizio Anteri grający BUGiem. Gość, który dopiero co rozpracował całe GP Warszawa! Na turnieju pojawiło się 12 Polaków i aż 5 z nich weszło do drugiego dnia. Ostatecznie GP Manchester zakończyli tak:
    • 10 Bajerowicz Adam 36 pkt, 600$, 3 Pro Points
    • 11 Kowalski Grzegorz 36 pkt, 600$, 3 Pro Points
    • 37 Ściesinski Marcin 33 pkt, 300$, 1 Pro Points
    • 92 Tomiczek Bartłomiej 30 pkt, $250
    • 93 Pieprzyk Marek 30 pkt, $250

    Niestety Adamowi i Urlichowi niewiele zabrakło do Top 8, ale zyskali sporo kasy i załapali się na 3 soczyste Pro Pointy.GP Manchester winner

  • Grand Prix São Paulo – w tym Teamowym GP zagrało 315 drużyn (945 osób). Cały event wygrała drużyna, w której skład weszli: Tulio Jaudy, Guilherme Merjan i Carlos dos Santos Esteves. W ich deckach zagościło aż dwóch bogów – Iroas i Keranos. Grand Prix było rozgrywane w formacie Team Limited bloku Theros, na którym nie było żadnych bajów, a rozegranych zostało 13 rund swissa z rozgrywkami dla najlepszej czwórki w Team Drafcie. Więcej szczegółów w linku powyżej.
  • PTQ Portland w Poznaniu – co prawda nie jest to wydarzenie organizowane bezpośrednio przez Wizardów, ale był to jeden z ważniejszych turniejów w kraju. Na PTQ kwalifikującym do Pro Touru w Portland zjawiło się 87 śmiałków, którzy podjęli walkę w limited Therosa. Po wielu godzinach batalii, zakończonych dopiero w niedzielę, na finałowym stoliku zmierzyli się Marcin Staciwa (Top 8 GP Wiedeń) i Albert Strebejko (Top 14 GP Warszawa). Ostatecznie lepszym okazał się Marcin zgarniając zaproszenie i bilet, przy okazji, może jeszcze powalczy o wyścig Rookie of the Year? Zaś młody zawodnik z Torunia znowu pokazał klasę i udowodnił, że jego niedawny wynik z warszawskiego Grand Prix  nie był przypadkiem. Niewątpliwie rośnie nam nowa gwiazda. Polecamy całą relację zalinkowaną w tytule, która jest pełna materiałów z turnieju, zdjęć, feature matchy i ciekawostek.

 

Co u Czarodziejów Piszczy

Zmiana w kryteriach przyznawania bye’ów na Grand Prix za Planeswalker Pointsy

Niebawem bye’e na turnieje Grand Prix będą przyznawane na podstawie Yearly Pointsów, przy czym poprzeczka będzie wyższa:

1 Bye: 1,300 Planeswalker Points 2 Byes: 2,250 Planeswalker Points

Nie będzie już 3 bajów z PP, nie ma też bonusowych 1000 punktów za wygranie Pro Tour Qualifiera. Zmiany wchodzą od września. Przy okazji, możemy też sobie poczytać o benefitach posiadania wielu Pro Pointsów, dla wielu z nas jest to idealna lektura w stylu „lizanie lodów przez szybę”. Śmiertelnikom nie dany pociąg do sławy :poop:

Przegląd decków ze standardu na bazie wyników z MTGO daily

Autor zebrał najciekawsze i najbardziej sztandarowe talie ze standardu bazując na decklistach, które zrobiły 4-0 w turniejach Daily na MTGO. Mamy tu pełen przekrój formatu, warto sobie rzucić okiem jeśli chcecie być na bieżąco z trendami, poznać dobrze metagame albo zainspirować się ciekawym deckbuildem.

-x-

I jeszcze dobre podsumowanie ostatnich, masowych wydań Wizardów. Dostajemy na raz tak wiele różnych edycji i zmian, że…

pop wotc

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

Perspective and Gender in Magic the Gathering – Wisdom Fae Under the Bridge by Graeme McIntyre

Troszkę o płciach w Magicu, ale głównie o jednej płci, a dokładnie o tym, że fajnie byłoby mieć więcej kobiet na turniejach i czemu ich nie ma.

UB Inspired: From Block to Standard

Wracamy do tematu UB Inspired, wciąż rogue decka, który potrafi robić niezłe zamieszanie na stole z pomocą małych ludzików. Jak macie dość Mono Blekuf, Mono Shreków, Śmieszperów i pochodnych, to polecam tą machinę.

From PTQ Grinder to Platinum Level Pro

To jest już bardzo poważny tekst. Nie za długi, ale niosący ciekawe porady i dający ogromną motywację. Od zera do bohatera, od tokena 0/1 do króla Brimaza. Historia, która na nowo rozpala we mnie chęć rzucenia roboty i wskoczenia do pociągu Pro Tourowego.

Draft Mike’a Jonesa

Gracze z zagranicy też potrafią wrzucić całkiem fajne teksty dotyczące limited, czego przykładem tekst Mike’a Jonesa. Wart uwagi ze względu na to, że oprócz opisu samego draftowania, mamy tu trochę przemyśleń o sygnałach w JBT.

Keeping Cubing

I jeszcze jeden tekst o drafceniu. Tym razem znowu kostka i opis pickowania. Kostka cieszy się sporą popularnością wśród niektórych graczy w naszym kraju, ale na Psychatogu nie pojawia się jakoś szczególnie często. To linkiem do tego tekstu to nadrabiamy.

Cube is Back

Trzeci draft, który polecamy, bo zawiera pewne uwagi odnośnie właśnie dodanej na MTGO kostki z małymi zmianami.

Around the Block 50: Pro Tour Journey into Nyx

Chyba najciekawszy tekst o bloku, jaki się ostatnio ukazał. Są statystyki, jest całkiem solidne omówienie tematu, meta, poszczególnych kart. Warto przeczytać, zwłaszcza że to w bloku są zalążki formatu po rotacji.

Preparing for Vintage Masters

W zależności od tego, jak fajnie się będzie grało w VM, zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju analizy będzie rosnąć. Tu mały przegląd potencjalnie dobrych archetypów spod pióra Jacoba van Lunena.

7 Questions: Terese Nielsen

Rzadko kiedy linkujemy do tego typu rzeczy, ale miłośników Terese Nielsen, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i bardzo lubianych u nas w kraju artystek, jest sporo. Oto więc krótka prezentacja jej prac wraz z krótkim, ale fajnym wywiadem z nią.

State of the Program

Po pierwsze, MOCSy nie wracają co najmniej do jesieni i pojawienia się Khans of Tarkir. Po drugie, już od czerwca pojawią się zastępcze turnieje, MOCS Appreciation Events, dostępne za zaproszeniem dla każdego, kto zdobędzie 35 QP. Nagrody zaś… cóż, event będzie darmowy, a za zajęcie wyższych miejsc będą boostery. Oj, zaczną niektórzy grindować. Poza tym mamy warte przeczytania przewidywania wraz z analizą tego, co niesie ze sobą i co wynika z Vintage Masters. Do tego standardowo – talie, cenniki i garść mniej ważnych wieści.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Najważniejsze to te ze standardu. Pierwsza talia to Naya Planeswalkers Brada Nelsona z nowym Ajanim, Elspeth, Xenagosem, Chandrą, a do tego Assemble the Legion i Voice of Resurgence. Druga to deck na Notion Thief Sama Blacka z Master of the Feast i Whispering Madness. Oba decki już się chyba gdzieś przewijały w poprzednich linkach, jakie tu zamieszczaliśmy, choć były to mniej dopracowane wersje. W modernie też brak rewolucyjnych propozycji, ot, inne spojrzenie na Prison deck, bo zamiast Blue mamy Red. Ciekawy, choć pewnie nie nazbyt silny, jest deck do Legacy, wypełniony Leyline’ami, korzystający z tutorów  i Opalescence wraz z Serra’s Sanctum by wygrywać. Najciekawszy jest zaś deck do Commandera – to czarne aggro z King Macar, the Gold-Cursed w roli generała.

 

:u: MTG LAB :u:

 

Dziś prezentujemy filmy MtgLABu z analizą matchupu (oraz decków): Rw Burn z Mono G Rampa w standardzie:

Mono G Ramp vs RW Burn E11P1 (G1&G2)

Mono G Ramp vs RW Burn E11P2 (G3&G4)

Mono G Ramp vs RW Burn E11P3 (Deck Techs)

-x-

Tyle na dziś, pozdrawiamy!

Ober & Emil

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (