Przegląd Prasy #162 – release Modern Masters 2017

Największym wydarzeniem mijającego tygodnia był chyba release Modern Masters 2017. Przy okazji pojawił się potencjalny, niezaplanowany spoiler Amonkhetu. O ile oczywiście wierzyć, że jest prawdziwy. Ponadto mieliśmy dwa GP i na jednym z nich powiało odrobiną świeżości – wygrał Temur Tower. Zapowiedziano też pewne zmian na MTGO w nagrodach.

Ponadto mamy dla was cały szereg ciekawych artykułów, które community wyprodukowało w ciągu minionego tygodnia. Zapraszamy, szczególnie do działu „inne”, w którym jest kilka szczególnie interesujących tekstów.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Porto Alegre

Oba GP były dla nas dość egzotyczne. Victor Fernando Silva wygrał w Porto Alegre (Brazylia) z Temur Tower. To GP było małe. Grało tylko 570 graczy, a do Day 2 dostało się ledwie 175. Jakichś bardzo znanych nazwisk nie było. Do topa dostały się także 2 BG decki, 3 CopyCaty i 2 Mardu. gdyby tak było częściej, nie narzekalibyśmy aż tak bardzo na T2. Tu decki z Top 8. Decki z miejsc 8-32 można zobaczyć tutaj.

Grand Prix Shizuoka

Tu już było hardkorowo dużo graczy, ale to Japnia. Pojawiło się ponad 2700 zawodników. Ryohei Kirino wygrał za pomocą Mardu Ballisty. Oprócz niego było jeszcze pięć tych decków w Top8. Samą topkę możecie zobaczyć tutaj. Najciekawsze, że stawkę uzupełnia Jund Smasher (czyli BG z dezintegracjami i wehikułami oraz Temur Tower. Decki z dalszych miejsc (top 32) zobaczycie tutaj. Jest parę ciekawostek – mardu Tokens, mono W Eldrazi, Temur Marvel, GR Energy, Marvel Cat, Jeskai Tower. Szkoda, że te decki nie są częściej grane, bo może przebijałyby się do topki bardziej.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Release Modern Masters 2017

Wreszcie nadszedł dzień, w którym możemy kupować do woli boostery tego setu! Kilka openingów znajdziecie dalej w dziale limited. Tu odnotujemy tylko, że przynajmniej jeśli chodzi o limited set ponoć jest fajny. Ale to pierwsze wrażenie. Ceny zaś lecą w dół. Ponoć da się wyrwać Goyfy za 300 zł, a nawet i mniej. Jak potrzebujecie kart do Moderna, pewnie opłaca się załapać na wyprzedażowe szaleństwo. Release Modern Masters 2017 chyba wydatnie pomógł z wejściem w format. 

Zawartość Duel Decks: Mind vs. Might

Poznaliśmy pełne spisy obu decków. Tak jak informowaliśmy poprzednio, dostajemy talie w kolorach UR i RG. Jest parę kart, których wcześniej nie było w nowych ramkach lub nie miało przedruków albo dostały nowe arty. Dotyczy to takiego Snapa na przykład. Co ważne, finansowo i grywalnościowo to na ten moment wygląda niegłupio – jest Rift Bolt, Empty the Warrens, Grapeshot, Young Pyromancer, Coat of Arms, Beacon of Tomorrows – ale bez szału. Większy ukłon został zrobiony w stronę EDHowców. Set zawiera takich generałów jak Jhoira of the Ghitu, Jori En, Ruin Diver, Talrand, Sky Summoner, The Unspeakable, Lovisa Coldeyes, Radha, Heir to Kheld, Zo-Zu the Punisher, Kamahl, Pit Fighter.

Zmiany w nagrodach i zawartości Treasure Chestów na MTGO

Spore zmiany w eventach constructed na MTGO. Mało jednak komentowane na razie, ale może to dlatego, że Treasure Chesty nie zniszczyły MTGO. Teraz chestów będzie jednak więcej, bo będziemy je dostawać zamiast boosterów jak do tej pory. Chodzi oczywiście o takie rzecz jak Vintage Daily Events czy Competetive Constructed League – gdzie indziej chesty już są. Ponadto wreszcie na MTGO pojawi się mechanika Monarch z Conspiracy 2. Będą też nowe karty w Chestach, jako że ich zawartość została po raz kolejny zaktualizowana. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, ile będą kosztować eventy Modern Masters 2017 online.

Dziękuję ci za przyjaźń

Ciekawy tekst dla zainteresowanych tym, czym jest color pie i jak Wizardzi go widzą. Dowiecie się stąd czego chcą poszczególne kolory i co się rodzi z połączenia przyjaznych kolorów oraz jakie są ich cele. Od MaRo.

Decki z RPTQ

Wizardzi opublikowali decklisty z top 8 RPTQ na całym świecie. Dane obejmują także liczbę graczy, którzy wzięli udział w tych turniejach. Niestety, brak tych z Pruszkowa.

Amonkhetowy przeciek (link do FB)

Z facebooka naszego chociażby na pewno już wiecie, że w paczkach Modern Masters 2017 pojawiła się karta z Amonkhetu. I to nie byle jaka! Chodzi o białe sorcery z ni to flashbackiem, ni to splitem. Kartę bowiem w jej drugim działaniu zagrywamy z grobu. Wiele wskazuje na to, że to nie jest fejk i karta jednak się pojawi w secie, ale póki co są to spekulacje. Jeśli to fejk, to bardzo wiarygodny. Sprawę wydaje się potwierdzać ten wątek na reddicie.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pure Value Open w Toruniu 8-9 kwietnia 2017

Sklep PureValue z Torunia organizuje dwudniowy turniej w T2 oraz Modernie. Wpisowe na oba to 40 zł, a do podziału dla Top8 są są po 3 (w sumie 6) boxów Aether Revolt, przy czym jest to pula gwarantowana, która może się jeszcze zwiększyć. Event to pierwszy z cyklu, o ile gracze będą tego rodzaju imprezą zainteresowani. Oby dopisała frekwencja, bo na nadmiar eventów competetive narzekać nie będziemy. Szczegóły dokładnej pod linkiem. Informacje o turnieju znajdziecie także pod wydarzeniem na Facebooku.

Gnomicon 2017

Póki co jeszcze niewiele wiadomo poza datą, ale już warto zaklepać sobie miejsce w kalendarzu na wizytę w Szczyrku. Event odbędzie się w dniach 19-21 maja 2017. Jak tylko pojawią się szczegóły, będziemy informować – pewnie też znajdziecie je pod linkiem.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Budując perfekcyjne wehikuły: Archangel Mardu

Mike Sigrist o jego zdaniem najlepszej wersji wehikułów. Rzecz jasna jak tytuł wskazuje, autor sugeruje bardziej midrange’owe podejście i skorzystanie z Archangel Avacyn. Terry Soh z kolei tłumaczy, czemu deck tak długo utrzymuje się na tak wysokiej pozycji w meta.

Jak naprawić Standard

Brian DeMars tłumaczy, czemu jest zawiedziony decyzją o braku bana dla znienawidzonego combo kota. Wskazuje też problemy z T2 i podaje propozycje rozwiązania problemu z formatem. Temat poruszył też Craig Wescoe, więc generalnie wygląda to na leitmotiv w standardzie. Co ciekawe, są też głosy, że aktualne „wąskie” meta wcale nie jest tak wielkim przekleństwem. Ba, że to w sumie fajna rzecz! Tak czy siak, quo vadis, T2?

Raport z GP Barcelony

A to z kolei raport Petra Sochurka z udanego dla niego GP w Barcelonie. Grał on tam 4C Saheeli, więc mała odmiana od Mardu.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modernowe Metagame

Kolejny miesiąc mija i dostajemy kolejną analizę z Modern Nexusa na temat tego, co jest deckiem Tier 1, Tier 2, a co Tier 3. Przy okazji mamy też opisane efekty banów. Wyniki analizy są całkiem ciekawe. Warto całość dla pełniejszego obrazu skonfrontować z analizą Avi Mikhliego.

Saheeli Sisters w Modernie

Pierre Dagen przedstawia nam tu deck, który rozpali wasze modernowe serca! Zacznijmy od tego, że talia może combić się w trzecie turze. Potem przejdźmy do tego, że Dagen bierze na tapetę stary deck i przerabia go nie do poznania. Wychodzi zaś od decku, który nam dominuje w T2. Dodaje do tego combo z eternali (bodaj z Vintage) oraz Kiki-Jiki i parę innych zabawek, które mogą nam przypominać Poda. W efekcie mamy przedziwną, arcyciekawą hybrydę i świetny tekst, którym warto się zainteresować. Spis zapowiada się obiecująco, a co więcej – specjalnie został zaprojektowany, aby radzić sobie z agresją Death’s Shadow.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Zdrowie formatu

Dillon Matthew Baca pisze krótko o kondycji formatu, któremu sprzyja kryzys Standardu. Okazuje się, że Frontier na GP jednak cieszy się zainteresowaniem. Oddanie tych turniejów w ręce CFB może być zaś dla niego szansą, nawet jeśli oficjalnie pozostaje na ten moment na uboczu.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Legacy challenge i inne turnieje

Sean Brown jak zwykle dostarcza nam kawał solidnego opisu tego, co w minionym tygodniu w Legacy piszczało. A piszczało między innymi na Legacy Challenge (głównie Miracle) i w Austrii na Legacy Open (m.in. NicFit). Jest też przegląd najciekawszych tekstów z Legacy w poprzednim tygodniu.

Top 5 decków w Legacy

Jeśli jest jakiś tekst dla początkujących w eternalach, to lubimy go na togu przedstawić. Ten jest tyleż do wglądu dla bardziej zaawansowanych, co i do przeczytania dla zainteresowanych tą tematyką. Bob Huang trochę przybliża to, co dobre w tym formacie.

Vintage 101: Dredge zdemaskowany

Joe Fiorini opisuje Dredge’a. Jeśli szukacie przewodnika po tej talii do tego formatu, możecie zacząć w tym miejscu.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Blue Stompy

Delver z wróżkami nie jest jedynym agresywnym tempo deckiem w formacie. Jest też wersja talii, która stosuje ewazję i agresję w niebieskim, a także cantripy i dopałki, aby zabić przeciwnika równie prędko. Po talii oprowadza nas Jake Stiles.

Wiedza

Alex Ullman przewiduje przyszłe meta. Na razie to niewiadoma. A co wiadomo? I czego wiemy, że nie wiemy oraz czego nie wiemy, że nie wiemy? Ja wiem, pogubić się można. Ale jak zerkniecie do tego tekstu, to będziecie wiedzieć o co chodzi. No i dowiecie się też trochę o potencjalnych zmianach w formacie.

 

LIMITED

Modern Cube – drafty

Nie mieliście okazji grać Modern Cube? Jest jeszcze czas do środy, aby się załapać. Potem już tylko będzie draftowanie Modern Masters 2017. Nie chcecie grać/nie macie możliwości, ale kostka was ciekawi? W takim razie zachęcamy do obejrzenia draftów formatu w wykonaniu:

Draft Invasion-Planeshift-Apocalypse

A to drafcik od LSV. Tu jednak mamy okazję zatopić się w przeszłości i zobaczyć flashback drafta wymienionych w tytule dodatków.

Openingi Modern Masters 2017

Chcecie zobaczyć jak dobre/niedobre są paczki Modern Masters 2017? Sprawdźcie filmiki z poniższych openingów. Pierwszy od VILQa z ManaVaulta:

I jeszcze na deser opening trzech boosterów trzech Modern Masters z cyklu Pack Wars od VILQa:

Top 10 rozczarowań karcianych AER w draftach

Taki lekki materiał, z którego poznamy zdanie Pascala Maynarda na temat 10 kart, które go w jakiś sposób zawiodły i rozczarowały. Nic specjalnego, ale trochę informacji o draftach AER da się z tego wyciągnąć.

 

COMMANDER

 

Paradoksalnie gorący

Taki ciekawostkowy tekst o zagraniach, które irytują w Commanderze. Trochę to bardziej o stylu gry i reakcjach graczy niż o jakichś poważnych techach, ale też mamy tu parę propozycji z czym (nie) łączyć Paradox Engine’a. O tę kartę chodzi i ona może wywoływać hejt przy stole. Jest to też okazja wspomnieć, że aetherowy mythic jest potencjalnym celem do bana (zdaniem autora przynajmniej). Tekst kontynuuje ideę Commander Heat Indexu Jasona Alta.

Co gdyby powróciła kategoria „zbanowany jako commander”?

Sheldon Menery daje nam propozycję powrotu do konceptu podziału na karty zbanowany w EDH i zbanowane w EDH jako commanderzy. Temat nie nowy, ale skomplikowany i drażliwy. Są argumenty za i przeciw, ale najciekawsze chyba to, którzy generałowie mogliby na tym oberwać – są tu na liście m.in. Leovold, Zur, Proshh, Oloro, Narset.

Ciekawe decki:

 

INNE

Historia Vorthosowej sztuki: związki z Egiptem

Z okazji Amonkhetu Mike Linnemann przygotował tekst, który śledzi motywy egipskie na dotychczasowych kartach z MtG. Mamy dzięki temu możliwość przygotowania się na nadchodzący set i będziemy wiedzieć, jakich inspiracji się spodziewać.

Problem z obliczem walkerów

SaffronOlive przekonuje nas, że jest problem z wędrowcami i wiąże się on w dużej mierze z tym, że są wykorzystywani jako narzędzie marketingowe. Przekłada się to na ich siłę. Zdaniem Setha są oni zbyt przez Wizardów pushowani. SaffronOlive nie tylko krytykuje, ale także proponuje rozwiązania i to całkiem ciekawe.

Pięć przewidywań co do walkerów i historii z Amonkhetu

Interesuje was fabuła Amonkhetu? Pobawcie się w zgadywanki z autorem tekstu. Przedstawia on tu parę przewidywań co do tego jak potoczy się dalej historia Gatewatcha i całej reszty. Ponoć dość prawdopodobne jest to, co on tu pisze.

Magic Digital Next

Neal Talbot zebrał sporo informacji o projekcie Magic Digital Next i opisuje jak on to widzi i co wydaje mu się, że Wizardzi planują zrobić i robią (jak migracja kont i stopniowe wygaszanie DCI). Jest dużo kwestii, które mogliście przegapić, więc wato zerknąć  jak temat was interesuje.

Czy Wizardzi są gotowi wrócić na Dominarię?

Jeden z ciekawszych tekstów w tym tygodniu. Może nie jest jakoś bardzo długi, ale treściwy. Sam Keeper zastanawia się tu, czy powrót na Dominarię jest możliwy w najbliższym czasie i czy Wizardzi dali by sobie z nim radę. Tekst skupia się trochę raczej na world buildingu i fabularnym aspekcie Magica. Jest też trochę marketingowej perspektywy i historii karcianki. Dodatkowe punkty za wspominkę o China Miéville’u.

Porady jak być zdrowym graczem

Brian DeMars podaje kilka banalnych rad, których warto jednak posłuchać, aby faktycznie lepiej nam się grało. Wśród tipów takie między innymi mądrości jak „ćwicz” czy „zdrowo się odżywiaj (jedz wolniej i nakładaj mniejsze porcje)”, co brzmi jak koncepty z taniego poradnika „jak być szczęśliwym”. Żarty jednak na bok, bo taki motywacyjno-lajfstajlowy temat jednak jest dla gracza ważny. Jeśli nawet ten tekst nie przypadnie wam do gustu, to przynajmniej zwróci waszą uwagę na problem.

Czyszcząc skrzynkę pocztową – sekrety ujawnione

W sumie trochę ciekawostka, którą można pominąć, ale trafia się tu parę interesujących pytań i odpowiedzi – jakoś najbardziej rzuciła mi się w oczy kwestia łączenia Magica z ojcostwem. Może nie są to jakieś dogłębne odpowiedzi, a sam artykuł jest dość leniwy (w formie), ale coś tam można z niego wyciągnąć i odprężyć się przy lekturze. Aha, na pytania odpowiada Seth Manfield.

Stan Programu

Kilka njusów, a po nich w sekcji opinii Jahn krótko apeluje o niepalenie. Wiąże się to z jego osobistymi doświadczeniami z minionego tygodnia. W deckach RB Eldrazi (T2), Grixis Death’s Shadow (Modern), RUG Delver (Legacy), Lands (Vintage). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Finanse Modern Masters 2017

Niedawno przygotowaliśmy dla Was materiał na temat opłacalności Modern Masters 2017 i jeśli go przegapiliście, to rzućcie okiem tutaj. A poza tym, tydzień przyniósł spory skok Street Wraitha, powrót Mishra’s Bauble’a na wyżyny (widać dominację Death’s Shadow Aggro) oraz zabawny wzrost ceny Thragtuska, prawdopodobnie przez ten film : )

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Tarmogoyf (Modern Masters 2017 Edition)
  2. Saheeli Rai (Kaladesh)
  3. Scalding Tarn (Modern Masters 2017 Edition)
  4. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  5. Street Wraith (Future Sight)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (