Przegląd Prasy #163 – amonkhetowe nowości

Wizardzi zaczynają spoilować amonkhetowe karty, zaczęli od demona z cyclingiem i prereleasowej wersji artefaktu wróżącego czary z góry biblioteki. Są też smoczek i stworek z nowymi mechanikami, a to nie jedyne amonkhetowe wieści. O wszystkim dowiecie się z tekstu.

A poza tym jak zwykle serwujemy wam linki do najciekawszych naszym zdanie miejsce w sieci. Jak co tydzień – trochę tego jest, więc ruszajcie do lektury!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Orlando

W ten weekend rozgrywano tylko jedno GP, które na dodatek było w limited i ponoć miało kiepski coverage. Ponoć, bo nie oglądaliśmy, w końcu to limited. Słysząc jednak, że Wizardzi przerywali stream z draftowania po to, aby puszczać ekran z logo albo reklamy, jakoś wcale nie dziwimy się negatywnym opiniom. Komentarz ponoć jednak na poziomie. Tak czy siak, zagrało 1300 graczy niemal, a do topki w Day 2 dostali się m.in. Patrick Tierney, Chris Pikula, Noah Walker, Alexander Hayne, ale całość wygrał Joel Larsson z deckiem w kolorach UB.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Wsparcie dla EDH 1 vs 1

I to przez pomyłkę! No, nie do końca, bo zmiana i tak miała być wprowadzona, ale miało to wyglądać inaczej. Coś jednak Wizardom nie wyszło, w efekcie coś Wizardom wyszło i tak przypadkiem trochę już teraz dostaliśmy wsparcie dla bardziej kompetetywnego EDH w wersji online. Tak. W wersji online, nie liczcie na oficjalne wsparcie turniejowe na żywo w postaci GP i tym podobnych. Online będzie jednak mogli pograć 1 na 1 z 30 punktami życia, a nie jak do tej pory z 40. Multi ta zmiana oczywiście nie dotyczy.

Amonkhetowe nowości

Być może przez opóźnienie w Announcement Day (o tym poniżej) dostaliśmy amonkhetowe njusy na osłodę. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy. Po pierwsze w środę będzie historyjka Magicowa, do której dołączony będzie spis wszystkich Mastepieces z dodatku. Co więcej, jutro – info z twittera – mają być pierwsze karty tego typu zaprezentowane przez prosów. Po drugie, dowiedzieliśmy się jak będą wyglądać promkowe karty z tego dodatku. Poznaliśmy także mechaniki – powracający Cycling oraz nowe Exert i Embalm. Exert będzie polegał na aktywacji umiejętności stwora (w przypadku prezentowanego smoka w czasie ataku) i nie odtapowywaniu go w kolejnej turze. Embalm to z kolei trochę taki flashback na stworach – na sorcery speed, jeśli karta z Embalm jest w grobie, możemy aktywować abilitkę i wstawić tokena będącego kopią kreatury. Ponadto, dostaniemy w AKH punch cardy – albo inaczej, dostaniemy karty, z których będziemy mogli sobie wyciskać counterki i inne znaczniki – cegły, znaczniki, że coś jest Exerted, Embalmed albo że ma nałożony counterek -1/-1. Tak się bowiem składa, że w AKH zobaczymy nowe counterki cegieł (już czekam na teksty na pre w stylu: podaj cegłę) oraz counterki -1/-1. Poza tym matę z Gamdayów oraz Welcome Decks, czyli talie wprowadzające do gry. Są ich spisy i kilka kart, które będą legalne także w T2 (np. Fling – ostatnia nadzieja RG Pummlerów). Jest też zapowiedź dnia „dla początkujących”. Po szczegóły zajrzyjcie do tekstu!

PS. Amonkhetowe njusy z ostatniej chwili: Masterpiecees z AKH będziemy nazywać: „inwokacjami”. We wtorek poznamy ich piętnaście, a resztę w środę!

Storm Scale: Innistrad i Shadows over Innistrad

MaRo opowiada o mechanikach z bloków INN i SOI. W sumie mamy tu to co zwykle – ocenę złożoności mechanik, szansy ich powrotu, popularności, etc.

Announcement Day przesunięty

…bo Wizardzi tyle wiele bardzo chcą nam pokazać, że nie mogą pokazać teraz, ale później to na pewno. Aż mi się zaczęło bełkotać, ale sprawa jest prosta – zapowiadany na 31 marca „dzień ogłoszeń” został przesunięty na nieustaloną porę w czerwcu… jak dobrze pójdzie. Latem w każdym razie możemy się go spodziewać. W jego trakcie wysyp nowości związanych z 25 rocznicą Magica, 15 rocznicą MTGO. Pikanterii sprawie dodaje fakt zbieżności daty z wizytą Wizardów na targach Expo oraz zapowiedzi o Magic Digital Next. Dla niektórych decyzja o przesunięcia jest to dowód podkręcania hype’u przez Czarodziei. Inni doszukują się w tym grubego ogłoszenia – od rezygnacji z Reserved List (najwięksi marzyciele) przez powrót na Dominarię (ci bardziej racjonalni) po kolejne Mastersy (nudziarze, ale pewnie mający rację). Cóż, zostaje poczekać trzy miesiące i się przekonać jak jest naprawdę.

Zmarł Mike Davis

Kim jest Mike Davis? – pisze MaRo na blogatogu. I słusznie, bo wiele osób pewnie nie wie, że to on namówił Richarda Garfielda do wizyty u Wizardów, co zaowocowało Magiciem i że pewnie bez tego polecenia los karcianki byłby zupełnie inny (o ile w ogóle by był). Dlatego warto go wspomnieć w tej smutnej chwili.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pure Value Open w Toruniu 8-9 kwietnia 2017

Sklep PureValue z Torunia organizuje dwudniowy turniej w T2 oraz Modernie. Wpisowe na oba to 40 zł, a do podziału dla Top8 są są po 3 (w sumie 6) boxów Aether Revolt, przy czym jest to pula gwarantowana, która może się jeszcze zwiększyć. Event to pierwszy z cyklu, o ile gracze będą tego rodzaju imprezą zainteresowani. Oby dopisała frekwencja, bo na nadmiar eventów competetive narzekać nie będziemy. Szczegóły dokładnej pod linkiem. Informacje o turnieju znajdziecie także pod wydarzeniem na Facebooku.

Gnomicon 2017

Póki co jeszcze niewiele wiadomo poza datą, ale już warto zaklepać sobie miejsce w kalendarzu na wizytę w Szczyrku. Event odbędzie się w dniach 19-21 maja 2017. Jak tylko pojawią się szczegóły, będziemy informować – pewnie też znajdziecie je pod linkiem.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Oh, well, nothing to do here. Move on, move on.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modernowe nowości i decki

A to się na TCG Playerze zebrali na omawianie Moderna. I Craig Wescoe, i Adam Yurchick, i Brian Braun Duin zajęli się tym formatem, omawiając decki, zjawiska, techy, które pachną świeżością, rzucają cień śmierci i pchają się do spisów oraz łokciami wyrębują sobie miejsce w ligach i na innych tuniejach.

Czegoś brak: Modernowe D&T

Brakuje dobrych tekstów w Modernie w tym tygodniu, ale ten ujdzie. Jego autor opisuje swoją wersję D&T, decku, który potrafi regularnie zrobić dobry wynik. To taki deck tech z opisem problemów i przeszkód dla tego spisu w meta.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

4 jeźdźców Frontiera

Primer/deck tech z opisem sideboardowania się na CFB! Co prawda już o nim wspominaliśmy, ale i tak warto temat przypomnieć. No a że przy okazji Joel Larsson wygrał GP w ten weekend, to dodatkowy powód, aby miał swoje pięć minut. :)

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Eternal Extravaganza i MKM Milan

Dwa ważne turnieje dla eternali, toteż i można się było spodziewać, że Sean Brown się nimi zajmie. Tona decklist jak co tydzień. A oprócz tego można jeszcze wspomnieć o vintage’owej stronie extravaganzy.

Dynamika Legacy

Ben Friedman wykorzystuje okazję jaką jest Eternal Extravaganza, taki turniej w Baltimore, aby wskazać trendy w formacie – od efektów wydrukowania Fatal Pusha po najlepsze decki, nowe techy i zmiany w mainach oraz sideboardach. Może nie jest to dokładne i szczegółowe omówienie, ale najważniejsze rzeczy zawiera.

Vintage – wprowadzenie do Shopsów

Jaroslava Stefankova zaprasza nas do zapoznania się z jednym z silniejszych decków w formacie. Chodzi o trudne w graniu i drogie do kupienia Shopsy.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Pauperowe zamieszanie z Modern Masters 2017

Wizardzi nabroili. W zasadzie miniony tydzień mógłby się trochę nazywać „tygodniem niedotrzymanych obietnic”. W kontekście paupera chodzi tu o to, że z jakichś powodów jednak Modern Masters 2017 jednak miał NIE WPROWADZIĆ WYCZEKIWANYCH zmian w downgrade’ach do commona. Znaczy, owszem, commony by były, ale nie byłyby jeszcze legalne w formacie i dopiero amonkhetowe releasy by umożliwiły tym kartom wejście także do paupera. Jak się możecie domyślać, pauperowcy nie byli zadowoleni, a dowodem reakcja Alexa Ullmana. Żeby był jednak zabawniej, nie minęły może 24h od ogłoszenia, a Wizardzi znowu zmienili zdanie i tym razem powiedzieli, że jednak będzie można grać tymi kartami w pauperze wraz z premierą MM17! Z tej okazji pojawiła się druga reakcja Alexa Ullmana. Pauperowcy tym razem byli zniesmaczeni całym tym zamieszaniem, ale przyjęli wiadomość z radością i satysfakcją. Tak czy siak, pauper się zmieni dzięki nowym Mastersom. Z tej okazji polecamy podsumowanie małe dotychczasowego sezonu i meta od Alexa Ullmana na facebooku – Pauperowy Power Ranking.

Elementy składowe

I jeszcze jeden tekst od Alexa Ullmana, ale ten ciekawy nie tylko dla pauperowca. Autor pisze tu trochę o decbulidingu, trochę o modyfikacji i doborze decku do odpowiedniego meta. To oczywiście w kontekście paupera, ale przydać się może także w innych formatach; raczej tych eternalowych

 

LIMITED

Iloma landami grać w AER

Aether Revolt zmusza do porzucenia standardowego myślenia o manie. Tu można sobie pofolgować z ilością landów w decku. Yup, 13 landów, w ekstremalnych przypadkach nawet tyle wystarczy! – mówi wam Pascal Maynard. Z kolei Mike Sigrist oferuje 8 tipsów, którymi warto się kierować podczas Sealedów dodatku.

Kosteczki modernowe…

Dwa drafciki z Modern Cube w oczekiwaniu na zapisy gier z Modern Masters 2017 macie okazję zobaczyć w poniższych dwóch linkach:

…i Mastersowy draft

Ale jeszcze się rzutem na taśmę trafił draft Kenijego Egahiry już z Modern Masters 2017!

Masterowanie Modern Masters

A tu jakbyście sami chcieli pograć – mamy tu trochę ogólnych uwag o secie i porad, które możecie przeczytać i wykorzystać – ale raczej w draftowaniu online. Bo przecież kogo stać na żywo?

 

COMMANDER

Ocena legend z Modern Masters 2017

Bennie Smith wystawia ocenę i komentuje przydatność/grywalność legendarnych stworów z Modern Masters 2017. Jest trochę komentarza, jest też parę decków – taki to luźny tekst dla relaksu. Przydać się może tym graczom, którzy zaczynają przygodę z EDH i akurat mają okazję parę kart z setu wyrwać dla siebie. Stąd dowiecie się, w które legendy jest sens się zaopatrzyć.

Partnerzy – część 1

Sheldon Menery omawia generałów z ostatniego setu przeznaczonego dla EDHowców. Chodzi jednak nie o czterokolorowe legendy, a o partnerów – kreatury, o których on sam mówi, że trochę pozostały w cieniu. Wywleka je więc na światło dzienne i ocenia, trochę jak Bennie Smith powyżej.

Kopanie w czasie – flashback do Odysei

Autor tego tekstu cofa się w czasie do bloku Odysei i wyciąga stamtąd kilka kart, które są stosunkowo rzadko grane w EDH, a powinny być zdecydowanie częściej. Takie Hunting Grounds na przykład, „młodszy brat Lurking Predators”. A to nie jedyna ciekawostka.

Ciekawe decki:

 

INNE

Stolik sędziowski – jak zagrywać czary?

VILQ wystartował z nową serią, w której tłumaczy zasady Magica. Wyszło mu całkiem fajnie, ale to najlepiej wy sami oceńcie. Zatem oddajmy mu głos:

Przewodnik grindera

Pascal Maynard przygotował bardzo dobry tekst o grindowaniu i o tym jak osiągnąć poziom pro playera. Nie jest to wcale łatwa rzecz, a wiele kwestii nie wiąże się z samym zagrywaniem kart. Ważna jest także choćby logistyka. Wartościowe tu jest również to, że Maynard wypisuje szereg linków reklamujących team autora, które można traktować jako dalszą lekturę (niektóre nie do końca na ten sam temat, ale częściowo się pokrywające, a na pewno będące dobre do przeczytania). A jako uzupełnienie powyższego polecić można także artykuł Emmy Handy o faktach na temat grindowania.

Powrót Nicol Bolasa

Wszyscy go lubicie, no nie? To pewnie przez te łuski. A ty co, nie znasz Bolasa? Natychmiast klikaj powyższego linka! Nadrób zaległości i dowiedz się kim on jest. A ty co go znasz, też od razu klikaj. Tobie też przyda się odrobina przypomnienia kto zacz. Nie, Nicol Bolas nie zmusił mnie do tej polecanki. Ale w sumie mógłby.

5 kroków jak rozwinąć swoją mentalną siłę

Will Jonathan radzi jak rozwinąć w sobie charakter i potęgę umysłu, aby lepiej radzić sobie z grą (i nie tylko). Dodatkowo warto też rzucić okiem do jego tekstu sprzed tygodnia, w którym mówi o tym czym jest sukces i jak go traktować. Dwa bardzo fajne, motywacyjne artykuły, które warto przeczytać, nawet jak nie gracie w karty.

Grand Prix Porto Alegre od kuchni

PVDR nie grał w medżiki w Porto Alegre, ale komentował ten turniej. Tu możecie przeczytać jego relację z eventu z jego perspektywy. Pisana jest trochę w stylu LSV, a trochę w jego własnym (czyli tematycznie i hasłowo, nie chronologicznie).

Powrót do Momir Basica

Kiedyś ten format, który gra się tylko na MTGO, był odrobinę bardziej popularny. Nawet miał własne Daily, jeśli mnie pamięć nie myli, ale dziś jest raczej przykurzony. No ale to tym bardziej dobry powód, aby go przypomnieć.

Jak grać w Magici?

Dobry tekst dla początkujących. W prostych słowach tłumaczy jak się gra w tę karciankę. Podrzućcie znajomym znającym angielski, a chcącym się dowiedzieć, jak się w to gra.

Stan Programu

Njusów niewiele, ale za to jest ciekawa sekcja opinii, odnosząca się do artykułu i propozycji Craiga Wescoe. Pros zaproponował „antybany”, czyli zestaw kart, które byłyby legalne T2 (czy innym formacie), mimo że nie zostały wydrukowane w żadnym z aktualnych bloków. Wyobraźcie to sobie tak, że Wizardzi właśnie nam powiedzieli, że od jutra w Standardzie legalne będzie Pithing Needle. To właśnie coś w tym stylu i Jahn wyraża tu swoje zdanie na ten temat. W deckach Temur Tower (T2), Krark-Clan Trawler (Modern), Moon Painter’s Servant (Legacy), Green Sun Zenith Control (Vintage). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Czym jest ryzyko?

Jim Casales pisze tu o tym, czym jest ryzyko, jak termin ten ma się do magicowego rynku oraz jak powinien wpływać na decyzje zakupowe. Tekst jest w kontekście Moderna. Zahacza też o Modern Masters 2017 i cenowe wyprzedaże tego dodatku.

Swoją drogą, jak donosi Goldfish, ciekawostką tygodnia jest lekki wzrost Liliany, Snapcastera i feczy, co może wskazywać na to, że karty te osiągnęły cenowe dno i być może nie będą już tracić na wartości. Poza tym, okazuje się, że SaffronOlive (oraz Corbin Hosler) jednym ze swoich tekstów wywindował nie tylko ceny na MTGO, ale także na żywo – do góry poszedł Seismic Assault i Swans of Brynn Argoll. Saffron radzi, aby podczepić się pod hype i je sprzedać, bo raczej ceny obu spadną, ale wiecie jak to jest ze spekulacjami i dobrymi radami. Nigdy nie wiadomo, ile tak naprawdę nas one kosztują.

Przygotowując się na rotację

A propos Saffrona, w tym tekście doradza on nam w kwestii rotacji kart z BFZ. Do tego czasu jeszcze trochę, ale mimo wszystko warto zawczasu się przygotować.

Uaktualnienie Treasure Chestów o Modern Masters 2017

Krótki komentarz odnośnie zmian w Treasure Chestach i pojawieniu się kart z monarch. Krótki, ale dający choć trochę orientacji w temacie i lekką matematyczną podbudowę.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Grasp of Fate (Commander 2015)
  2. Tarmogoyf (Modern Masters 2017 Edition)
  3. Liliana of the Veil (Modern Masters 2017 Edition)
  4. Scalding Tarn (Modern Masters 2017 Edition)
  5. Snapcaster Mage (Modern Masters 2017 Edition)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (