Przegląd Prasy #164 – spoilery Amonkhet

Spoilery Amonkhet to najbardziej gorący temat tygodnia. Zaczęło się od oczekiwania na inwokacje, czyli amonkhetowe Masterpieces. Kiedy już karty ujawniono, zapanowała konsternacja, bo… ramka się nie spodobała sporej części graczy, a karty nie wyglądają jak klasyczne karty MtG. Pewnej części graczy inwokacje się za to spodobały. Słowem, dostaliśmy silnie polaryzujący produkt, który jedni będą kochać, inni nienawidzić.

Potem zaś zaczęły się regularne spoilery Amonkhet, trochę przed normalnym okresem, w którym poznajemy nowe karty, bo ujawniono Aven Mindcensora, kilka drobnych kart i tapowane, fetchowalne duale z Cyclingiem. Dopiero dziś cała zabawa ruszyła jednak z kopyta, a Wizardzi zaprezentowali m.in. pierwszą kartę monokolorowego boga planu Nicol Bolasa. Oczywiście w przeglądzie są też zebrane najciekawsze materiały z magicowego internetu, do przejrzenia których zachęcamy.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix San Antonio

Turniej rozgrywano w Team Modernie. Zwyciężyli Gregory Orange, Adam Janse i Andrej Prost, grając UW kontrolą, Jundem i Affinity. Drugim finalistą był bardzo mocny team, w którego skład wchodzili: Reid Duke, William Jensen i Owen Turtenwald (Abzan Shadow, Eldrazi Tron, Grixis Control). Zagrało w sumie ponad 500 drużyn. Sporo!

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Magicowa historia i inwokacje

Wraz z Magicową kontynuacją fabuły dostaliśmy „Inwokacje” jako pierwsze spoilery Amonkhet. Delikatnie mówiąc, wywołały one skrajne reakcje z przewagą tych negatywnych. Z czasem pewnie będzie więcej pozytywów, ale już na starcie było tyle hejtu, że na reddicie pojawił się nawet apel o konstruktywne opinie. Szybko też dowiedzieliśmy się, że nieczytelność nazw była celowa. Jak by nie było, internet zaroił się od komentarzy, a i szybko zaczęły pojawiać się teksty takie jak ten: Co sądzić o inwokacjach?

Każdy na pewno zdążył już sobie wyrobić zdanie na temat inwokacji, więc nie będziemy wam narzucać jedynie słusznej opinii. Chyba takiej zresztą nie ma, a wnioski i tak warto będzie wyciągać dopiero za jakiś czas – gdy zobaczymy karty na żywo i gdy trafią one na rynek i poznamy ich realną cenę (chociaż mówcie co chcecie – FOV warty 300$ w paczce uszczęśliwi każdego, a nawet niechby jego cena spadła do 100$, to i tak będziecie weseli). Szkoda tylko, że w tym wszystkim zniknęła Magicowa historia. Gatewatch wdepnął w niej w… Amonkhet. Prywatnie mamy nadzieję, że Amonkhet wdepnie Gatewatch.

Spoilery Amonkhet

Zaczęły się spoilery Amonkhet. Na starcie dostaliśmy Aven Mindcensora, promkowe karty, feczowalne tap-duale z cyclingiem, serpoparda (insirowanego mitologią egipską kotowęża/wężokota), monokolorowego boga, kilka kart przedstawiających mechaniki (między innymi Aftermath z podzielonymi ramkami). A to dopiero początek!

Opisy artów – edycja Modern Masters 2017

Tekst dla miłośników ilustracji magicowych. Jeśli chcieliście dowiedzieć się, co artyści mieli napisane na zleceniach do niektórych kart (np. Terminate), to w tym arcie macie to przedstawione.

Zmiany w koszcie split kart, itp.

Ważna funkcjonalna zmiana:

Previously, we played a delicate dance when asking about converted mana cost. Sometimes Destined//Lead’s CMC is most like 2: Goblin Dark-Dwellers can target it. Sometimes it’s more like 4: Transgress the Mind can blorp it. Sometimes it’s more like 6: Dark Confidant dings you for 6 if you reveal it.

This rewards players who dig into the rules and figure that out, but it baffles a lot of people, too. So now, it’s simple: If Destined//Lead isn’t on the stack, it has a converted mana cost of 6. Destined on the stack has a CMC of 2, and Lead on the stack has a CMC of 4, but Destined//Lead, any time it’s not one or the other, has CMC 6.

EliShffrn

Wizardzi zmodyfikowali zasadę działania split kart. Zmiana uderza w decki na Brain in a Jar (Modern), Miracle (Legacy) oraz liczne synergie w EDH. Trochę szkoda, a trochę to takie dmuchanie na zimne, bo słoik-dek i talie na expertyzach mogły się kiedyś wymknąć spod kontroli i dopiero by był problem (wiecie – bany i narzekania, czyli standard).

Jak poprawić wasze wrażenia z GP?

CFB zapytał w jaki sposób zrobić nam, graczom, dobrze. Generalnie chodzi o poprawę wrażeń z GP i aby było nam coraz lepiej na nich. Miło, że po przejęciu wyłącznej organizacji tych turniejów nie spoczywają na laurach. To jak, macie jakieś pomysły, które warto im podrzucić?

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pure Value Open w Toruniu 8-9 kwietnia 2017

To już najbliższy weekend! Sklep PureValue z Torunia organizuje dwudniowy turniej w T2 oraz Modernie. Wpisowe na oba to 40 zł, a do podziału dla Top 8 są co najmniej po 3 (w sumie 6) boxów Aether Revolt,. Jest to pula gwarantowana, która może się jeszcze zwiększyć. Event to pierwszy z cyklu, o ile gracze będą tego rodzaju imprezą zainteresowani. Oby dopisała frekwencja, bo na nadmiar eventów competetive narzekać nie będziemy. Szczegóły dokładnej pod linkiem. Informacje o turnieju znajdziecie także pod wydarzeniem na Facebooku.

Gnomicon 2017

Póki co jeszcze niewiele wiadomo poza datą, ale już warto zaklepać sobie miejsce w kalendarzu na wizytę w Szczyrku. Event odbędzie się w dniach 19-21 maja 2017. Jak tylko pojawią się szczegóły, będziemy informować – pewnie też znajdziecie je pod linkiem.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Standard? Seems that once again nobody cares.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Top 10 decków w modernie

Seth Manfield przybliża 10 decków w Modernie, które są teraz najlepsze. To tekst, z którego najbardziej skorzystają gracze, które nie siedzą w Modernowym meta, ale chciałyby do niego wrócić lub wskoczyć. Jeśli zaś szukacie czegoś głębszego statystycznie i pozwalającego bardziej wiarygodnie (niż po prostu na bazie opinii) oddać charakter modernowego meta, to tutaj macie materiał Avi Mikhliego. Nieco bardziej praktyczny wymiar ma podsumowanie wyników Annapolis Modern 2k Tournament od Rolanda F. Rivery Santago.

W Modernie gros tekstów dotyczył jednak Team Unified Moderna, decków do niego, stanu tego formatu, etc. Wszystko związane z GP, ale powiedzmy sobie szczerze – to niszowy format w odległym kraju grany, więc nas tak średnio interesuje.

Death, Metal i podatki

Mamy tu fajnie napisany, ciekawy tekst o decku w kolorach WB, który jest świeżą konstrukcją. Może nie w sensie samej idei, bo deck opiera się na szkielecie od typowego D&T, ale ma parę ciekawych techów.

Testując Jacka

Co by było, gdyby Jace, the Mind Sculptor grał w Modernie? Trochę odpowiada na to pytanie ten tekst. To taki eksperyment myślowy z zastąpienie walkerki Jace’em w Jeskai Nahiri i zrobieniu z tego kontroli, testowany przeciw topowym deckom w meta.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: mniejsze turnieje ze świata

Tym razem Sean Brown omawia wyniki turniejów z całego świata, ale o mniejszej skali. Wciąż jednak można tu znaleźć sporo ciekawostek. Poza tym to co zwykle. Dla fanów Vintage z kolei można polecić tekst od Jo Fiorinego: Vintage 101: Gniew Marit Lage.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Z Paupera w zasadzie w tym tygodniu warto chyba tylko zerknąć na to: Power ranking i opis meta na facebooku. Alex Ullman opisuje tu aktualną sytuację w meta po wejściu MM17. Poza tym możecie też rzucić okiem na opis i omówienie Stompy, skoro już jest to najlepszy deck aktualnego formatu.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Przewodnik po draftowaniu Modern Masters 2017

Nie wiecie jak draftować MM17? Po przeczytaniu tego tekstu wszystkiego się dowiecie. Mike Sigrist oprowadza was po formacie i robi to naprawdę sensownie, więc jak macie z formatem problem, warto ten tekst przeczytać. Kilka ciekawych uwag znajdziemy też w polecanym przez CFB tekście Stjepana Sucicia.

Modern Masters 2017 – draft

Neal Oliver draftuje najnowsze mastersy. Po prawdzie to nie draftuje „optymalnie” i nie ze wszystkim się można zgodzić, ale i tak robi to na poziomie, nie mówiąc już o samych grach, które są w miarę w porządku i ciekawe. A to też nie tak, że Oliver „nie kuma” MM17 – wręcz przeciwnie, czego dowodzi ten tekst i który jest dobrym uzupełnieniem materiału Sigrista. Jeśli więc nie wystarczą wam dwa togowe teksty (przypominamy: Boros Aggro i Esper Control), to możecie sięgnąć do tego drafta.

Modern Masters 2017 – draft 2

Jeżeli zastanawiacie się, czemu w tym tygodniu znowu przegląd poszedł w nocy, to część odpowiedzi jest tutaj, pod tym linkiem. To draft SaffronOlive’a i gwarantuję wam, że to najbardziej zabawny draft w tym formacie, który widzieliście. Bez spojlerów żadnych – WARTO! Ze spojlerami – Seth draftuje tu deck na Giantsbaiting i Pyromancer Ascension. Takie UR Spells. I choć wydaje się na starcie, że to fun deck, którym zrobi 0-3… sami zobaczcie. Ten draft to najzabawniejsza rzecz związana z Modern Masters 2017, którą zobaczycie w tym tygodniu.

 

COMMANDER

W liczbach – City of Brass i Mana Confluence

Myśleliście, że Frank Karsten to jedyny maniak liczb w mtg? Warren Daniels może aż tak bardzo matematyczny tu nie jest, bardziej statystyczny, ale cyferek i tabelek tu trochę jest – czujcie się ostrzeżeni. Rzecz dotyczy częstotliwości wykorzystania wspomnianych w tytule landów i próba odpowiedzi, czemu ludzie nimi nie grają aż tak często. Daniels stawia trzy hipotezy, które mogą być tego powodem (te landy są zapomniane; nie stać ludzi na te landy; HPki mają zbyt duże znaczenie w lokalnych meta na te landy), a potem je sprawdza przy wykorzystaniu danych z EDHRECa oraz MTGPrice. W praktyce nie wiem, na ile ten tekst jest potrzebny i przydatny oraz na ile wywoła on refleksję u graczy, ale warto docenić nakład pracy na jego stworzenie.

Dlaczego źle oceniasz karty do multi

W sumie to taki niegłupi tekst o ocenianiu kart do multi – w to wchodzi nie tylko EDH, ale i casual, jednakże multi gra się głównie w tym formacie. Abe Sargent rozpisuje się tu dość konkretnie na ten temat, więc jak kto zainteresowany tematem, to warto rzucić okiem. Reszta może pominąć.

Partnerzy – część 2

Sheldon Menery kontynuuje omówienie generałów do pary z Commander 2016. Na koniec dostajemy deck na Tana, the Bloodsower i Kydele, Chosen of Kruphix.

Ciekawe decki:

 

INNE

Stolik sędziowski (Video)

Drugi odcinek Stolika sędziowskiego, przy którym VILQ tłumaczy tym razem kwestię priorytetu w Magicu.

A przy okazji, jak macie ochotę pouczyć kogoś Magica, ale nie wiecie jak się do tego zabrać, to Morgan Wentworth ma na ten temat parę uwag, które mogą wam pomóc.

Co bym zmienił w Magicu?

BBD opisuje rzeczy, które warto by w karciance poprawić – strukturę nagród za wygrane GP, kwestię wyboru pierwszego gracza poprzez rzut kostką przed grą, problem z byciem na play/draw. W tej ostatniej kwestii wzoruje się na Hearthstone’ie. Być może nie jest to jakiś tekst „must see”, ale wywołał on dość dużą liczbę komentarzy, więc warto odnotować.

Tipsy, tricki i sekwencjonowanie landów

Emma Handy omawia zagrywanie landów w odpowiedniej kolejności. Rzeczy dotyczy podstaw Magica i jest skierowana do początkujących/średnio-zaawansowanych graczy. Omówienie kończy parę porad szczegółowych i tipsów, które mogą się przydać nie tylko w Modernie.

Playtesty – Might vs Mind

SaffronOlive z kolegą testują najnowszy Duel Deck, sprawdzając dla kogo są to talie, jak się nimi gra i czy są warte zakupu. Jak szukaliście recenzji produktu, to tu mniej więcej coś takiego macie.

Praca Designera Magica jest cholernie ciężka

Możecie go kochać, możecie go nienawidzić, ale zawsze to miło, kiedy opowiada on o sobie i swojej pracy, bo akurat w tym kontekście Mark Rosewater to profesjonalista, który ciągnie karciankę przez tyle lat już. A jeśli jeszcze temat Magica pojawia się w mediach nie związanych stricte z naszą grą, to tylko się można cieszyć. Tu na Kotaku.

Symbol koalicji – jego objaśnienie i easter eggi

To króciutki tekst o starym motywie, który przez długi czas był obecny w Magicu. To stara historia, ale przewija się na wielu starych kartach. Tu mamy opis tego czym on jest i trochę info o ilustracyjnych easter eggach i ciekawostkach – dla nich warto też zajrzeć w komentarze.

Stan Programu

Trochę njusów, a poza tym spora, naprawdę spora sekcja opinii poświęcona Amonkhetowym inwokacją. TL/DR: dajcie se spokój z dramatycznymi reakcjami na nie. Przeżyjecie te inwokacje. Dlaczego Jahn jest takiego zdania, to już musicie doczytać. W sumie to jego argumentacja jest dość rozsądna.Poza tym mamy decki RB Prowess (modern), Hate Bears (Legacy), Rietzl’s skullclamp (Vintage). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Jak naprawić payouty na GP?

Frank Karsten przedstawia nam tu problem, na który narzekało trochę graczy po ostatnich GP i który bym jednym z motywów tygodnia. Chodzi o payouty za turnieje rangi GP, które przy aktualnym systemie nie są do końca sprawiedliwe. Karsten przedstawia neutralną finansowo korektę wypłat za wyniki.

Modern Masters i co dalej?

Corbin Hosler wskazuje karty, które jego zdaniem pójdą w górę w cenie lub już poszły, a które ominęło przedrukowanie w Modern Masters 2017. Z punktu widzenia spekulantów magicowych może to być ciekawy tekst.

Oceniając inwokacje

Krótki tekst, ale potencjalnie istotny dla zainteresowanych Inwokacjami z Amonkhetu. Jim Casale daje tu parę wstępnych uwag na temat potencjalnego rozwoju cen tych kart.

Ciekawe wzrosty cen związane z Commanderem

Jason Alt przedstawia nam tu kilka ciekawych trendów w EDH. Dotyczą one m.in. dwóch starych kolesi (jeden trafił nawet w tym tygodniu do ciekawych decków w EDH). Chodzi o Chandlera i Jovena, wrogów artefaktów. A oprócz nich parę innych kart, które warto mieć na oku.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Life from the Loam (Modern Masters)
  2. Liliana of the Veil (Modern Masters 2017 Edition)
  3. Scalding Tarn (Modern Masters 2017 Edition)
  4. Tarmogoyf (Modern Masters 2017 Edition)
  5. Snapcaster Mage (Modern Masters 2017 Edition)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 
indeksy mtg - pojawiają się spoilery amonkhet

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (