Przegląd Prasy #165 – zmiana stylu spoilowania setów

W zasadzie niewiele się działo w minionym tygodniu, a spoilery jak na razie przynoszą rozczarowanie. Nie ma tego efektu silnego hype’u na nowy set, a po inwokacjach każda kolejna karta jest przyjmowana z większą rezerwą niż zazwyczaj. Może to zmęczenie Magiciem, liczbą kolejnych dodatków, stagnacją w T2, ryzykiem banów, wyczekiwaniem na nowy dodatek i upragnione odpowiedzi, organizacją GP w Team-formatach, a nie jakichś „poważnych” środowisk, eksperymentowaniem Czarodziei (zmiana stylu spoilowanie setów, o czym piszemy niżej)… a może jeszcze coś innego. Grunt, że nawet w artykułach w całym magicowym community panuje klimat wyczekiwania, znużenia i jest lekka posucha. Większa niż zazwyczaj w takim okresie przedsetowym.

Na naszym polskim poletku też jakoś bez spektakularnych wydarzeń, choć warto wspomnieć, że w Toruniu odbyło się PureValue Open i choć frekwencja nie jest imponująca, to jest całkiem solidna jak na debiut, a sama impreza zebrała pozytywne opinie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Mexico City

Kolejny teamowy event, który jest już chyba ostatnim GP przed Amonkhetem. Tym razem w stolicy Meksyku zebrało się 148 drużyn, z których do Day 2 zakwalifikowało się 40. Wygrali Andrew Cuneo, Eric Froechlich i Ben Stark. I to w zasadzie tyle da się powiedzieć o tym bieda-evencie. Serio. Zobaczcie sobie jak mało info w socialach było, jak mizerna jest relacja na stronie GP, jak bardzo nikt się nie przejął GP Team Limited. Aż szkoda Meksykanów, że ich scena nie dostała trochę więcej uwagi, a samo GP nie zostało poważniej potraktowane – bo to trochę wygląda tak, jakby nawet samym Wizardom na nim niescpecjalnie zależało.

StarCity Games Worcester

W skrócie:

Warto zauważyć zróżnicowane meta, bo choć w Legacy Miracli trochę jest, to jednak nie są one tam jedynie słuszną talią, a w Classicu do topa dostał się tylko jeden. Modern też jest ciekawy, a zwrócić uwagę szczególnie wypada chyba na agresywne mono-B zombiaki oraz obecność UB Faeries w topie.

Pure Value Open w Toruniu

Wadro z turnieju jest zadowolony i zapowiada kolejne edycje! I super. Trzymamy kciuki i kibicujemy. Fakt, że w sumie zagrały 54 osoby też miły, choć to rozkłada się na oba turnieje – w T2 (21 osób) i Modernie (33). Trochę za mało, aby z ogólnopolskiego punktu widzenia wpadać w euforię, ale solidnie jak na debiut i aktualny standard. Zostawiajcie organizatorowi feedback i niech impreza kręci się dalej :)

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Zmiana stylu spoilowania setów

Wizardzi eksperymentują na każdym kroku ostatnio. Niektóre ze zmian są hitem. Na przykład ligi. Inne są niewypałem. Tu można wymienić inwokacje, które zebrały sporo nieprzychylnych opinii na starcie. Zmiana dotyczy też kwestii spoilowania, co przyznał sam MaRo. Z jednej strony fajnie zobaczyć tu odmianę i dobrze zobaczyć także co ciekawsze commony i uncommony z trochę lepszą ekspozycją. Z drugiej strony, Wizardzi rozmyli napięcie i to już nie jest tak, że rzucają wszystko, co najlepsze na starcie, aby rozpalić emocje graczy. Być może gdyby inwokacje były dobrze przyjęte, wyglądałoby to inaczej. Na razie panuje rozczarowanie nowym setem i już zdarzają się porównania do BFZ, choć jeszcze nie widzieliśmy całości spoilera. Na razie dodatek aż tak nie zachwyca. A może to zmęczenie materiału, kiedy Wizardzi wypluwają jeden set za drugim co dwa miesiące? Miesiąc spoilerów, miesiąc grania i znowu kolejny dodatek…

Cóż, na pocieszenie zawsze zostaje nam popatrzeć na foliowane fullart landy z Amonkhetu. No ale jeśli to faktycznie najbardziej ekscytująca rzecz z minionego tygodnia, to raczej nie jest dobrze.

Zaufanie

„Heja, Gids” to najgłupsza linijka w tym tekście… Huh, niezbyt fajny sposób na zaprezentowanie kolejnego magicowego opowiadania. To może zacznijmy jeszcze raz:

„Zaufanie” to kolejny element historii Gatewatch, skupiający się głównie na postaciach Gideona, Chandry i Oketry. To wprowadzenie i ekspozycja, prezentacja Amonkhetu i budowanie świata. To świat dla nas obcy i poznajemy go wraz z walkerami, którzy starają się rozwikłać zagadki planu będącego leżem Nicol Bolasa. Tekst przynosi nam też kilka refleksji na temat natury bogów w magicowym multiwersum. Oraz głupi tekst Chandry: „Heja, Gids”.

No dobra. Wcale nie wyszło to lepiej, ale to wina Wizardów i tej drętwej linijki!

Zmiany w Gauntletach?

Wielu graczy narzekało, że nie da się wybrać decku w Gauntlecie tylko od razu dostajemy przypisaną pozycję. Ale Wizardzi nas słyszą – tak mówią przynajmniej. Lee Sharpe tłumaczy, czemu standardowe Gauntlety wyglądają tak, a nie inaczej. Zapewnia też, że Czarodzieje pracują nad rozwiązaniem problemu i być może w przyszłości pojawi się opcja wybierania talii.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Gnomicon 2017, 19-21 maja

Organizatorzy – 3 zaprzyjaźnione sklepy: Flamberg, Morigal i Gnom – zapraszają na cykl turniejów MTG. Szczegóły w spoilerze poniżej:

Spoiler

Termin: 19 – 21 maja 2017 r.
Miejsce: Hotel „Orle Gniazdo” w Szczyrku, ul. Wrzosowa 28a (hotel z 500 miejscami noclegowymi). http:/www.orle-gniazdo.pl

Sędziowie:
sędzia główny – Tytus Rduch lvl 2
sędzia – Łukasz Klimek lvl 1
sędzia – TBD

Piątek

– FNM Standard

Start: 17:00
Wpisowe: 10 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

– FNM Draft

Start: 20:00
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

Sobota:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 1 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:00 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Przerwa Obiadowa: 14:00-15:00

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 2 – SEALED DECK

Rozpoczęcie zapisów: 16:00
Start turnieju: 17:00 (lub po zakończeniu rund Swissa z turnieju nr 1)
Wpisowe: 100 zł
Nagrody: 2 boostery Amonkhet do puli od każdego gracza.
W Top 8 rozgrywany będzie draft.

Niedziela:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 3 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:30 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Oczywiście istnieje możliwość organizacji dowolnych Side Eventów, w momencie w którym co najmniej 8 graczy wyrazi chęć udziału w takim turnieju.
Na wszystkich turniejach, oprócz nagród w boosterach Amonkhet, będą rozdawane nagrody rzeczowe w formie plecaków, smyczy, playmat, kart promo z kolekcji sklepu i wiele innych gadżetów!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

W standardzie nadal taka cisza, że nie sposób jej nie odnotować.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Wschodzące strategie

Trevor Holmes pisze o rogue deckach, taliach, które nie są tier 1, ale mają szanse się tam dostać (albo po prostu „ugryźć” meta nieco konkretniej niż teraz). Jest tu Gifts Storm, RW Prison, elfy i UW Control. W sumie to tylko krótka prezentacja, ale jeśli interesuje was któryś z tych archetypów, to tu zerknijcie.

Modernowe Tiery – meta na 10 kwietnia

Nieco bardziej rozbudowany tekst Avi Mikhliego, w którym mamy tym razem oprócz tabelek także krótkie omówienie wyników.

Testując Mind Sculptora: Dane

Jak to z tym Jackiem, odbanować, czy nie odbanować? To druga część tekstu Davida Ernenvine’a, w której stara się on znaleźć obiektywną odpowiedź na to pytanie. Tym razem przedstawia dane z rozegranych przez niego testowych gier (dokładniej – z 500 meczów), które autor rozegrał. I jak się wam nie chce czytać, mówiąc krótko: odbanowanie byłoby możliwe, ale ryzykowne, bo Jacek wydatnie poprawia MU% i zdarza mu się być kluczową kartą, ale też nie jest cudownym lekiem na wszystko. Od Nahiri w Jeskai jest jednak na pewno lepszy.

Czy wygrasz w tej turze? 3 modernowe zagadki

Frank Karsten daje nam do rozwiązania trzy sytuacje, które teoretycznie mogą się zdarzyć w modernie. Skomplikowane board state’y, nietypowe zagrania, tęgie rozkminy i beznadziejne sytuacje, z których jednak jest droga wyjścia, a wy musicie ją odnaleźć – zerknijcie do tego materiału, wytężcie szare komórki i spróbujcie zmierzyć się z tymi wyzwaniami – zagadki dotyczą Junda, Bant Eldrazi i Affinity.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: statsy za marzec i europejski Eternal Weekend

Miracle nadal dominują w formacie, co pokazują marcowe statystyki. I to zarówno online, jak i w papierze, ale są różnice między oboma środowiskami. jest też kilka ciekawych decklist z europejskiego turnieju – w gruncie rzeczy to co zwykle.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Świat w płomieniach

ALex Ullman o pierwszych zmianach w meta po Modern Masters 2017. Co się zmieniło? No, trochę, choć na razie Ullman tylko najbardziej oczywiste rzeczy wymienia. Jak myślicie o wskoczeniu w format (np. po przerwie), to dobry punkt zaczepiania na start, aby zrozumieć, co się tu w tej chwili dzieje.

Burning Bush

Jake Stiles pokazuje nam jak grać RDW w nowym środowisku paupera z BTE. Deck tylko zyskał, stając się jeszcze bardziej agresywny. Wynik 4-1 w lidze też powinien mówić za siebie.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

 

Drafty Modern Masters 2017

Nadal żyjemy głównie draftami Modern Masters 2017. Z tej okazji mamy dla was kilka draftów prosów i content-kreatorów, chyba nawet ciekawszych niż przed tygodniem, bo bardziej zróżnicowanych – jest i aggro, i kontrola. Szczególnie ten draft Sutcliffe’a jest ciekawy.

 

COMMANDER

Miejsce Bicycling Landów w EDH

Czy nowe landy to syt w EDH? Czy są w stanie zastąpić inne opcje? Niekoniecznie. Ale złe też nie są, a Bruce Richard tu porównuje je z innymi landami w formacie dostępnymi.

To był dobry 1 kwietnia!

Daliście się nabić w butelkę z tymi Chandlerami? Ha, trzeba przyznać, że EDHREC i screen z Goldfisha mogły zrobić wrażenie, że Chandler to dobra karta do EDH. Ale może jednak? Może faktycznie da się go wykorzystać i dobrze się nim bawić… Jason Alt przekonuje nas tu, że jak najbardziej. Przybliżą też primaaprilisowy dowcip.

Ciekawe decki:

 

INNE

Stolik sędziowski (Video)

Trzeci odcinek serii. Tym razem coś dla początkujących. Dlatego też umieszczamy – jeśli macie kogoś, kto dopiero zaczyna, możecie mu pokazać ten filmik, w którym wyjaśnione są wszystkie fazy tury.

Historia modernowego Storma

SaffronOlive przedstawia nam tu stormowe perypetie – od początku tego decku w modernie aż po dzisiejsze czasy. Z tej okazji trochę wspominek i trochę decklist. Taki to wspominkowy tekst z zarysem perspektyw na przyszłość.

Stan Programu

Jahn wspomina o powracających kostkach Legacy i potencjalnie możliwej Vintage Super League w wersji drużynowej. W sekcji opinii mamy bardzo ciekawą rozprawkę o sędziowaniu i grze fair play, błędach i cofaniu gry do stanu sprzed pomyłki – na przykładzie Legacy i nie tylko. Warto to przeczytać, aby lepiej rozumieć co sędzia może, a czego nie może w wypadku np. nieświadomego zagrania dwóch landów w turze. Polecamy gorąco. W deckach UR Zombies (T2), GW Hatebears (Modern), BR (Pauper), Reanimator (Legacy) i Mentor (Vintage). Na koniec ceny – chyba tylko Food Chain się wybija z tych spadków i wzrostów.

 

:g: Finanse :g:

 

Opening 100 Treasure Chestów

Czy opłaca się otwierać TC? Tu możecie sprawdzić. Wychodzi na to, że łatwo na tym można wtopić – mówiąc krótko. Szkoda, że filmik w materiale bez głosu, ale z drugiej strony opatrzony statystykami, więc w tym kontekście warto zerknąć i przelecieć nagranie i poczytać tekst. To już nie te Chesty co SaffroneOlive otwierał na początku ich kariery.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Gideon of the Trials (Amonkhet)
  2. Food Chain (Mercadian Masques)
  3. Scalding Tarn (Modern Masters 2017 Edition)
  4. As Foretold (Amonkhet)
  5. Liliana of the Veil (Modern Masters 2017 Edition)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (