Przegląd Prasy #166 – pełen spoiler Amonkhet

Jeżeli nie zauważyliście tego przypadkiem, opublikowano spoiler Amonkhet. W ogóle w minionym tygodniu było sporo emocjonujących spoilerów i chyba spełniły się zapowiedzi MaRo, że zobaczymy interesujące karty. Spore wrażenie zrobiła choćby Nissa z X w koszcie i takie karty jak Glorious End czy Samut – nowy generał w kolorach Naya. Ciekawe też, że Wizardzi promowali swoje karty także w Entertainment Weekly – to nietypowe miejsce dla Magica i warto to chyba odnotować.

Ale tak poza tym, to miniony tydzień jeszcze upłynął w sennej, leniwej, przedświątecznej i przedamonkhetowej atmosferze. Coś tam ciekawego jednak było, a efekty naszego przeglądania możecie zobaczyć w tej prasówce.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Świąteczny weekend toteż nie było żadnych turniejów i wielkanocny przegląd nie ma czego tu uwzględnić.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Amonkhet wcześniej niż zwykle

Już o tym słyszeliście – na MTGO Amonkhet pojawi się od razu po pre! To spora zmiana z punktu widzenia ekonomii gry (możliwa dzięki ex-pracownikowi Wizardów Worthowi Wollpertowi), ale ważniejsze jest tu coś innego. Lee Sharpe w tekście wspomina bowiem o tym, że bany mogą mieć teraz większy wpływ na MTGO przez ten sam dzień wejścia setu do gry i termin ogłoszenia banów – dla grających na MTGO może mieć to znaczenie (dodatkowy downtime, kwestia otwartych lig, itp), więc zainteresowani niech poczytają. Przy okazji można zobaczyć zmiany w dropach z Treasure Chestów oraz ceny eventów z AKH.

Napisy na ścianie

Kolejna część Magicowej fabuły. Tym razem opowiadanie skupia się na Nissie, ale jest również Chandra i reszta Gatewatcha. Odkrywamy też pewne tajemnice i pojawiają się nowe zagadki. Zasadniczo tekst został dobrze przyjęty. Oczywiście, ci którzy jak zwykle narzekają na magicową fabułę (a w szczególności Gatewatcha) i tak nie będą zadowoleni, bo tu nie ma rewolucji – jest po protu kontynuacja tego, co do tej pory. Ale zaczyna wciągać.

Bany w… Duel EDH

W skrócie: Breya, Etherium Shaper zbanowana jako Commander, Vial Smaher the Fierce zbanowany jako Commander, Yisan, the Wanderer Bard odbanowany, Chrome Mox zbanowany, Mox Diamond zbanowany. Ładnie, no nie? Wszystko wyjaśnione dokładnie w ogłoszeniu na facebooku.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pyrkon 2017, Poznań 28-30 kwietnia

Organizatorzy zapraszają na 3 dni intensywnego grania w Mtg na festiwalu Pyrkon 2017! W tym roku blok Mtg organizowany jest przez sklep Plan-sza.pl w kooperacji z firmą Blue Mana oraz ludźmi-instytucjami w poznańskim Mtg: Kacprem Chomiczem i Janem Grottelem. Pyrkon rozpoczyna się w dniu premiery najnowszego dodatku Amonkhet co jest idealną okazją do sprawdzenia nowych kart w formatach constructed (standard, modern, legacy) oraz limited (drafty, sealed deck). Strona konwentu Pyrkon znajduje się tutaj. Szczegóły na temat wydarzeń magicowych w spoilerze poniżej:

Spoiler

Rozpiska turniejów:

PIĄTEK 28.04

  • DRAFTY CO GODZINĘ 15:00-22:00 wpisowe: 40zł
    Pierwszy draft rozpoczyna się o 15:00, ostatni o 22:00, co godzinę odpalamy draft czyli o 15,16,17:00 itd…
  • FNM Standard 17:30 wpisowe: 15zł
  • FNM Modern 18:00 wpisowe: 15zł

SOBOTA 29.04

  • DRAFTY CO GODZINĘ 12:00-23:00 wpisowe: 40zł
    Pierwszy draft rozpoczyna się o 12:00, ostatni o 23:00, co godzinę odpalamy draft.
  • SEALED DECK PPTQ Albuquerque by mtg_szn 11:00 wpisowe 100zł
  • STANDARD 16:30 wpisowe: 15zł
  • LEGACY GPT LAS VEGAS 17:30 wpisowe: 35zł
  • 2 HEADED GIANT DRAFT 20:00 wpisowe: 90zł/drużyna
  • FRENCH 21:00 wpisowe: 15zł

NIEDZIELA 30.04

  • DRAFTY CO GODZINĘ 11:00-14:00 wpisowe: 40zł
    Pierwszy draft rozpoczyna się o 11:00, ostatni o 14:00, co godzinę odpalamy draft.
  • STANDARD PPTQ Albuquerque 10:00 wpisowe: 35zł
  • MODERN GPT LAS VEGAS 10:30 wpisowe: 35zł
  • TURNIEJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH 11:00 wpisowe: 0zł
  • ON DEMAND przez cały weekend:
    Draft MM2017 wpisowe 125zł (8 osób)
    Pack Warsy, wpisowe 20zł (2 osoby)

NAGRODY

W tym roku odchodzimy od wydawania „po prostu” boosterków w zależności od zajętego miejsca – na site pojawi się Prize Wall znany m.in. z turniejów Grand Prix. Nagrody będą wydawane w formie punktów, które następnie można wymienić w kasie prize walla na wybrane przez nas nagrody. Daje to możliwość „uzbierania” drobnych nagród na lepszą, „wymarzoną” nagrodę. Więcej w ogłoszeniu na forum.

Artyści magicowi na Pyrkonie:

Gnomicon 2017, Szczyrk 19-21 maja

Organizatorzy – 3 zaprzyjaźnione sklepy: Flamberg, Morigal i Gnom – zapraszają na zestaw turniejów Mtg (2x FNM, 3x PPTQ). Szczegóły w spoilerze poniżej:

Spoiler

Termin: 19 – 21 maja 2017 r.
Miejsce: Hotel „Orle Gniazdo” w Szczyrku, ul. Wrzosowa 28a (hotel z 500 miejscami noclegowymi). http:/www.orle-gniazdo.pl

Sędziowie:
sędzia główny – Tytus Rduch lvl 2
sędzia – Łukasz Klimek lvl 1
sędzia – TBD

Piątek

– FNM Standard

Start: 17:00
Wpisowe: 10 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

– FNM Draft

Start: 20:00
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

Sobota:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 1 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:00 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Przerwa Obiadowa: 14:00-15:00

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 2 – SEALED DECK

Rozpoczęcie zapisów: 16:00
Start turnieju: 17:00 (lub po zakończeniu rund Swissa z turnieju nr 1)
Wpisowe: 100 zł
Nagrody: 2 boostery Amonkhet do puli od każdego gracza.
W Top 8 rozgrywany będzie draft.

Niedziela:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 3 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:30 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Oczywiście istnieje możliwość organizacji dowolnych Side Eventów, w momencie w którym co najmniej 8 graczy wyrazi chęć udziału w takim turnieju.
Na wszystkich turniejach, oprócz nagród w boosterach Amonkhet, będą rozdawane nagrody rzeczowe w formie plecaków, smyczy, playmat, kart promo z kolekcji sklepu i wiele innych gadżetów!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

10 Top kart do kontroli z Amonkhetu

W Standardzie nadal trochę posucha i wszyscy żyją AKH, więc nie powinno dziwić, że jedyny tekst do formatu w przeglądzie wybiega w przyszłość. Mamy tu omówienie topowych dziesięciu kart, które najlepiej nadają się do kontrolnych decków. I wychodzi na to, że kontrola może wrócić do łask, bo jest parę ciekawych kart.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Co myśleć o kartach z Amonkhetu pod kątem Moderna?

Na Modern Nexusie pojawiły się trzy teksty, z których każdy porusza temat przydatności kart z AKH w formacie. Każdy z tam działających autorów ten temat podejmował:

To na razie takie przewidywania na gorąco. Ale też ciekawe jest to, że w ostatnim tekście Harsh Mentor jest wskazywany jako przereklamowany. I nie jest to jedyna wypowiedź, która się pojawiła na temat tej karty w tym tonie. Craig Wescoe wydaje się jednak widzieć dla tej karty potencjał.

Którym deckiem kontrolnym grać w Modernie?

PVDR nam tu obszernie omawia trzy główne archetypy kontrolne w Modernie, pomagając nam dobrać odpowiedni deck na odpowiednie meta. Bo to niekoniecznie musi być tak, że każda modernowa kontrola jest dobra na wszystko – są lepsze i gorsze MU i jeśli spodziewamy się dominacji pewnego rodzaju decków, lepiej wybrać na przykład UW kontrolę, a nie Grixisa. Jest też słowo o Fact or Fiction oraz JTMS. A jak chcecie konkretnie poczytać o którymś z decków, to mamy tekst Grega Orange’a, który podpowiada nam jak grać UW kontrolą. Nawet jeśli to jest deck z teamowego eventu, to równie dobrze mógłby być w singlowym turnieju używany.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG Open Worcester i spoilery Amonkhetu

Tym razem Sean Brown zaczyna od ostatniego turnieju Legacy od SCG. Jest sporo decków, ale zaczynamy od najmniej ciekawego – Miracli. Potem już jest bardziej interesująco. Najciekawsze są jednak spekulacje na temat kart z Amonkhetu, a w szczególności Combat Celebrant jako… element comba ze Splinter Twinem! Warto też rzucić okiem na animowaną ilustrację Daze’a w inwokacyjnej wersji. Ciekawostka, ale ładna ciekawostka. W kontekście Vintage i Amonkhetu pisze z kolei Joe Fiorini.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Kolec w mym boku

Monarch okazuje się na tyle dobrą mechaniką, że jest prawdopodobne wysoce, iż w Pauperze zyska mocno MBC. To dlatego Alex Ullman przygląda się deckowi z Thorn of the Black Rose. Wzrost popularności MBC ogranicza chyba tylko fakt, że nie ma jeszcze w systemie wielu Thornów. A dlaczego MBC na tej karcie zyskuje, to już w tekście.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Drafty Modern Masters 2017

Nie macie dość Modern Masters 2017? Bardzo krótko było, ale dało dużo funu. Jeśli wam tęskno za tym formatem (choć jest już Legacy Cube!), to macie poniżej kilka draftów od prosów z CFB. Nawet trzymają niezły poziom (chociaż jak bym miał wskazywać najsłabszy, to ten Lepore’a, ale może to efekt jego stylu draftowania i ekspresji).

 

COMMANDER

Pyramid Theory – pod księżycem

W tym materiale dostajemy nie tylko parę podpowiedzi jak składać decki, ale i cała instrukcję jaką warto podążać i to na przykładzie inspiracji Blood Moonem. Autor robi tu czerwony deck na Diaochan, Artful Beauty, a my mamy okazję prześledzić cały proces decyzyjny za tym stojący.

Commander Showdown – Zur vs Bruna

Tekst jest ciekawy tyleż ze względu na treść co i formę. Autor opisuje dwóch generałów i porównuje najczęściej (i najrzadziej) używane w nich karty. Chodzi o Zur the Enchanter i Bruna, Light of Alabaster. Dostajemy zatem opis strategii w tych taliach pojawiających się oraz tego, czego jedna strona może uczyć się od drugiej i podpowiedzi jakie karty możemy wrzucić, aby nasz deck był ciekawszy.

DTT – Champions of Kamigawa

Autor tego tekstu grzebie w przeszłości po to, aby wyciągnąć ze starych setów karty, które w EDH powinniśmy częściej widywać… a nie widujemy. To zapomniane perełki i ciekawostki, którymi warto się pobawić. Może nie w tym najbardziej competetive commanderze, ale i tak fajne rzeczy. Tym razem autor przygląda się pierwszemu setowi z bloku Kamigawy. Na końcu dostajemy też talię na Kresh the Bloodbraided.

Ciekawe decki:

 

INNE

Preview Glorious Enda

Dokładnie tak powinno się pisać teksty z preview kart i takie karty powinno się spoilować! Glorious End wzbudził sporo emocji graczy, a tu jasno jest wyjaśnione jaki ta karta ma potencjał w różnych formatach i co może.

Aftermathy z Amonkhetu

Kolejny tekst z Goldfisha. Tym razem SaffronOlive przygląda się kartom z Aftermath, które wyszły do poprzedniego poniedziałku. Z tego powodu tekst trochę zdezaktualizowany, bo potem wyszło parę niezłych splitów. Mimo to tekst nadal ciekawy i pokazuje pewien problem pokazanych na starcie kart. Po drugim tygodniu spoilerów okazało się jednak, że największą krytyką graczy jest nieinstantowość drugiej połówki aftermathów. Cóż, może w Hour of Devastation dostaniemy instanty na tych kartach.

4 kroki budowania comba

Jak składać combo decki? SaffronOlive daje nam tu cztery kroki, którymi powinniśmy się kierować, decydując się na taki deck. Talie tego typu powinny mieć możliwość: znajdowania comba i drawu; ochrony comba; posiadać back up plan; mieć opcje sideboardowe na opcje sideboardowe innych graczy. Jeśli tylko będziemy pamiętać o tych 4 kwestiach, będziemy mogli złożyć sensowną talię na combasach. Proste? Pewnie, ale niekoniecznie dla nowych graczy, więc to głównie dla nich materiał.

10 sposobów wykorzystania boskich monumentów z AKH

To casualowy tekst, na dodatek chyba z błędem dotyczącym nakładania kreatur z Bestow… a przynajmniej z wątpliwością. Ale to i tak tekst, z którego możemy parę ciekawych synergii monumentów z innymi kartami – od T2 po Commandera – zobaczyć.

Salty Losers i End Boss vs Ondrej Strasky

Na stronkę trafiłem przez ćwierka Strasky’ego, w którym gracz ten zapostował obrazek gościa, który ztiltował i rzucał mu niewybredne komentarze. Co ciekawe, Wizardzi w tym wypadku zareagowali. A jak traficie na jakiegoś „słonego” kolesia, co to wam będzie od szczęściarzy wygarniał i wyzwiskami rzucał, to macie miejsce, gdzie możecie podsyłać screeny. Sporo takich rozemocjonowanych tam na Salty Losers.

Stan Programu

Parę njusów, a potem Jahn pisze o trollach, którzy uprzykrzają nam życie na forach. Jest to gorzki komentarz do tego jak ludzie zachowują się w internecie i co przyczyniło się pewnie w jakiejś mierze do zamknięcia oficjalnych for przez Wizardów. W deckach mamy RG Ponza (Modern), Miracles (Legacy), Shops (Vintage). Na koniec zaś ceny, a w nich spadki w T2, generalnie wzrosty w Modernie, a także spadki Power 9 w Vintage i Legacy. Ale za to Leovold mocno w górę.

 

:g: Finanse :g:

 

O uaktualnieniu Treasure Chestów

Vincent Borchardt po raz kolejny omawia Treasure Chesty, a wszystko przez to, że znowu zmienią się one wraz z Amonkhetem. Z wyliczeń autora wynika, że zasadniczo wartość TC się trochę podnosi. Może nie jest to jakiś duży zysk w praktyce, ale relatywnie średnia wydaje się rosnąć. Szczegóły w tekście.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nissa, Steward of Elements (Amonkhet)
  2. Devoted Druid (Shadowmoor)
  3. Harsh Mentor (Amonkhet)
  4. Relentless Dead (Shadows over Innistrad)
  5. Gideon of the Trials (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

indeksy mtg 18.04.2017 - ,mamy pełen spoiler Amonkhet

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (