Przegląd Prasy #167 – Wracają Mistrzostwa Kraju!

Nie dość, że w minionym tygodniu mieliśmy prereleasy Amonkhet, to jeszcze Wizardzi sypnęli garścią newsów i zaspoilowali Iconic Masters oraz Commandera 2017, wspominając przy okazji o szykowaniu się na Hascon – taki event Hasbro, na którym zacznie się celebrowanie 25 rocznicy Magica! Ale to nie wszystko. Dostaliśmy także info o dodatku Ixalan, zmianach w RPTQ, Worldsach i co chyba najciekawsze – wracają Mistrzostwa Kraju, czyli Nationalsy, i to jeszcze w starej formule! Emeryci zacierają łapki, nowicjusze biegną grindować planeswalker pointy.

A do tego doszło ogłoszenie o banach. Okazuje się, że oberwały Vintage i Legacy. W pozostałych formatach na razie spokój, ale w Standardziej taki trochę pełen napięcia. Po więcej szczegółów zapraszamy do dalszej części naszej cotygodniowej prasówki magicowej!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Za nami weekend prereleasów, więc grania było sporo, ale na niskim poziomie współzawodnictwa, zaś na wysokim poziomie gry towarzyskiej! Jak macie fajne relacje czy raporty z takich turniejów, to podeślijcie – chętnie opublikujemy : ) Możecie też zajrzeć na forum mtgnews.pl, gdzie trwa całkiem ciekawa dyskusja na temat limited Amonkhetu.

I jeszcze prereleasowa ciekawostka na dowód, iż warto czytać analizy i słuchać rad innych, a także bawić się w to MTG. Bo widzicie, byli sobie pewien mąż i żona, i na reddicie zapytali o rady odnośnie Amonkhetu, i tak się im to przysłużyło, że wygrali pre, kończąc je na pierwszym i drugim miejscu. Na dodatek wygrali Lilkę i Gideona – tak symbolicznie, bo to zgodne małżeństwo było. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Od zera do bohatera, od Reddita do Top 8. Koniec bajki.

Na marginesie jeszcze warto wspomnieć o Inwokacjach, które na żywo okazały się wcale nie aż tak bardzo brzydkie, jak się ludzie spodziewali. Albo inaczej – okazały się ładniejsze na żywo niż na ekranie, ale i tak wiele osób uważa je za brzydkie. Przynajmniej tak mówiono u mnie w LGSie, a i społecznościówki też w takim tonie się wypowiadały. Nie dziwi więc, że nadal powstają próby udowodnienia, że można było lepiej. Poniżej jeden taki prox, który jest całkiem solidnym argumentem dla krytyków Inwokacji. Źródło tutaj. A obok sama grafika.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Ixalan, Mistrzostwa Świata, RPTQ oraz Mistrzostwa Kraju aka Nationals

Gruchnęli Wizardzi z wiadomościami, zmianami i zapowedziami w minionym tygodniu. Zaczęło się od ogłoszenia, że wracają Mistrzostwa Kraju, czyli dawne Nationalsy. I to już od najbliższego sezonu! Ale po kolei i w skrócie – na jesieni, 30 września, trafimy na Ixalan. Set będzie grany na Worldsach, które rozegrają się w limited i Standardzie. Nationalsy będą rozgrywane w trzech terminach – 9-10 września, 16-17 września, 14-15 października. Zależeć to będzie od TO w kraju. Zwiększy się liczba turniejów RPTQ (z 32 do 37 lokacji). Tak Nationalsy jak i RPTQ będą miały wpisowe. Ponadto zmienia się system grania w Top 8 na Pro Tourach. Poprzednia drabinka zostaje zlikwidowana i dostajemy normalne play offy z single elimination. Po szczegóły zapraszamy do linka.

A promką na RPTQ będzie poniższy Inkmoth Nexus:

rptq, mistrzostwa kraju, ixalan, inkmoth promo - dzieje się!

Iconic Masters

Czarownicy zapowiedzieli nowy set mający wyciągnąć kaskę od zagorzałych fanów – tym razem będą to Ikoniczni Mistrzowie (Iconic Masters, IMA), czy jak to tam się tłumaczy. Będzie to nostalgiczna podróż przez historię Magica, zawierająca popularne i pożądane anioły, sfinksy, demony, smoki, hydry i pochodne. Produkt będzie zawierał 249 kart, z których część dostanie nowe ilustracje. Pakowanie IMA będzie podobne do Modern Masters: boxy będą zawierać 24 boostery, każda paczka będzie miała 15 kart z jednym foilem. Planowana cena to 9,99$. Premiera planowana na 17 listopada 2017.

Commander 2017

Wizardzi zapowiedzieli nowego Commandera! Szczegółów nie znamy, ale wiemy dwie ważne rzeczy. W tym roku C17 pojawi się wcześniej niż w poprzednich latach, bo już 25 sierpnia. Ponadto, dostaniemy do zabawy tylko cztery decki. Nie będą one jednak oparte na kolorach. Zamiast tego Wizardzi skupią się na tribalach! Tym samym zaczynamy czas spekulacji co dostaniemy – gobosy, humanów, elfy, smoki, zombie, merfolki, slivery, a może nawet homaridy i camele? Typów jest sporo, nawet jeśli niektóre są mało prawdopodobne (wybaczcie miłośnicy borsuków, już wielbłądy mają większe szanse).

Bany kwietniowe

Jeśli ktoś myślał, że Wizardzi zrobią coś z kotem, Gideonem i Mardu Vehicles w T2, to się przeliczył. Standard i Modern bez zmian. Zmiany objęły za to Legacy i Vintage. Od teraz w Legacy nie można grać Sensei’s Divining Top, a w Vintage zrestrytkowano Gush i Gitaxian Probe.

Ban w Legacy to skutek popularności i siły Miracle’ów. Jego dominacja w meta martwiła Wizardów, ale same Miracle nie były aż tak wielkim problemem – to nie był wystarczający powód w tym przypadku dla bana. Wizardzi tłumaczą się tym, że Top strasznie opóźniał gry w czasie turniejów. I to był jego gwóźdź do trumny. Mówiąc krótko – Legacy chyba wymagało pomocy i w końcu Wizardzi zareagowali. Co zabawne, ktoś ostatnio wywiesił znak z napisem „Ban Sensei’s Top” przed siedzibą Wizardów i jak widać poskutkowało ;)

Bany w Vintage mają na celu osłabienie roli Mentor decków, które stały się dominującą strategią w formacie. Tani draw jak widać był problemem, a Mentory zamykały meta i nie pozwalały niektórym konstrukcjom na zaistnienie. Zobaczymy, czy teraz meta się otworzy.  Warto przy tym dodać, że Gush od jakiegoś czasu już był na celowniku i przebąkiwano o możliwości restrykcji. Probe może jednak być zaskoczeniem. W tej chwili można nim grać tylko w Legacy (ale Wizardzi piszą, że się będą przyglądali) i w Pauperze. Jak jeszcze pójdzie ban w Legacy, to Pauper będzie się mógł pochwalić grą kartą, które nawet dla Vintage jest za mocna – brzmi to prześmiesznie. Przy okazji warto zauważyć zachowanie SCG, które na inwokacje Counterbalance proponuje kupującym refundy lub punkty w sklepie – ładne zachowanie, warto docenić (chociaż taki moloch prędzej sobie może pozwolić niż „osiedlowy” sklepik MTG. W Standardzie banów nie ma, bo Wizardzi liczą na to, że wydrukowali wystarczającą liczbę kart w Amonkhecie, aby ukrócić żywotność kociego komba i starego Mardu. Modern z kolei jest raczej zdrowy.

Ale wiecie co w tym ogłoszeniu jest najlepsze i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Wizardzi tam piszą o potencjalnych problemach. Informują nas tam o tym, czemu się przyglądają, co mają na oku i dzięki temu można się przygotować na ewentualne bany w przyszłości. Niezależnie od tego, jak oceniacie ich aktualną decyzję (generalnie reakcje są raczej pozytywne), warto pochwalić za sposób przekazywania informacji i otwartość, której do tej pory Czarodziejom trochę brakowało. Lepsza komunikacja z graczami w kwestii banów jest na pewno dobrą sprawą.

Bany w EDH

Mało tego. Pewnie u nas trochę przegapione, ale poszły też bany w EDH. Yup. Leovold, Emmissary of Trest odszedł w niebyt, a za to powrócił Protean Hulk. Sounds like fun, no nie?

Solucje socialowych prób

Przy poprzednich setach Wizardzi robili escape roomy, stronkę gazety Hanweir, propagandę Konsulatu – a przy Amonkhecie nic? Nie do końca. Były próby, będące zagadkami dla Community. Niby nic specjalnego i łatwo przeoczyć, bo to bodaj na Twitterze, ale trochę osób zaangażowało. I było. W sumie chyba warto docenić. Tak czy siak, efekt tego niemrawego budowania hype’u i rozwiązania zagadek w powyższym wątku redditowym.

Zmiany sędziowskich polityk

Spore zmiany w kwestii postępowania sędziów w niektórych sprawach. Najważniejsze będzie kwestia odnosząca się do skrótów. To z pewnością warto przeczytać. Jest też o komunikacji i paru innych kwestiach. Niby to artykuł tylko dla sędziów, ale warto, aby w praktyce znał go każdy. Żeby potem nie było, że „nie wiedziałem”. Czytać to. Na ten temat warto też zajrzeć do materiału Riccardo Tessitori’ego.

 

:w: Wieści z Psychatoga :w:

 

Wątpię, aby ktoś z Was jeszcze nie zauważył, ale przed prereleasami opublikowaliśmy nasze dwa materiały z analizami Amonkhetu: dokładną analizę tekstową oraz materiał filmowy Sołtysa. Wróciliśmy także na Psychatogu do tekstów sędziowskich – pierwszy z nich, który rozpoczyna cykl, dotyczy mechanik Amonkhet i jest dzieła Anny Zielińskiej – level 2 judge. Mieliśmy trochę problemów technicznych i opóźnień, ale ostatecznie możemy być zadowoleni : )

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pyrkon 2017, Poznań 28-30 kwietnia

Organizatorzy zapraszają na 3 dni intensywnego grania w Mtg na festiwalu Pyrkon 2017! W tym roku blok Mtg organizowany jest przez sklep Plan-sza.pl w kooperacji z firmą Blue Mana oraz ludźmi-instytucjami w poznańskim Mtg: Kacprem Chomiczem i Janem Grottelem. Pyrkon rozpoczyna się w dniu premiery najnowszego dodatku Amonkhet co jest idealną okazją do sprawdzenia nowych kart w formatach constructed (standard, modern, legacy) oraz limited (drafty, sealed deck). Strona konwentu Pyrkon znajduje się tutaj. Szczegóły na temat wydarzeń magicowych w spoilerze poniżej:

Spoiler

Rozpiska turniejów:

PIĄTEK 28.04

  • DRAFTY CO GODZINĘ 15:00-22:00 wpisowe: 40zł
    Pierwszy draft rozpoczyna się o 15:00, ostatni o 22:00, co godzinę odpalamy draft czyli o 15,16,17:00 itd…
  • FNM Standard 17:30 wpisowe: 15zł
  • FNM Modern 18:00 wpisowe: 15zł

SOBOTA 29.04

  • DRAFTY CO GODZINĘ 12:00-23:00 wpisowe: 40zł
    Pierwszy draft rozpoczyna się o 12:00, ostatni o 23:00, co godzinę odpalamy draft.
  • SEALED DECK PPTQ Albuquerque by mtg_szn 11:00 wpisowe 100zł
  • STANDARD 16:30 wpisowe: 15zł
  • LEGACY GPT LAS VEGAS 17:30 wpisowe: 35zł
  • 2 HEADED GIANT DRAFT 20:00 wpisowe: 90zł/drużyna
  • FRENCH 21:00 wpisowe: 15zł

NIEDZIELA 30.04

  • DRAFTY CO GODZINĘ 11:00-14:00 wpisowe: 40zł
    Pierwszy draft rozpoczyna się o 11:00, ostatni o 14:00, co godzinę odpalamy draft.
  • STANDARD PPTQ Albuquerque 10:00 wpisowe: 35zł
  • MODERN GPT LAS VEGAS 10:30 wpisowe: 35zł
  • TURNIEJ DLA POCZĄTKUJĄCYCH 11:00 wpisowe: 0zł
  • ON DEMAND przez cały weekend:
    Draft MM2017 wpisowe 125zł (8 osób)
    Pack Warsy, wpisowe 20zł (2 osoby)

NAGRODY

W tym roku odchodzimy od wydawania „po prostu” boosterków w zależności od zajętego miejsca – na site pojawi się Prize Wall znany m.in. z turniejów Grand Prix. Nagrody będą wydawane w formie punktów, które następnie można wymienić w kasie prize walla na wybrane przez nas nagrody. Daje to możliwość „uzbierania” drobnych nagród na lepszą, „wymarzoną” nagrodę. Więcej w ogłoszeniu na forum.

Artyści magicowi na Pyrkonie:

Gnomicon 2017, Szczyrk 19-21 maja

Organizatorzy – 3 zaprzyjaźnione sklepy: Flamberg, Morigal i Gnom – zapraszają na zestaw turniejów Mtg (2x FNM, 3x PPTQ). Szczegóły w spoilerze poniżej:

Spoiler

Termin: 19 – 21 maja 2017 r.
Miejsce: Hotel „Orle Gniazdo” w Szczyrku, ul. Wrzosowa 28a (hotel z 500 miejscami noclegowymi). http:/www.orle-gniazdo.pl

Sędziowie:
sędzia główny – Tytus Rduch lvl 2
sędzia – Łukasz Klimek lvl 1
sędzia – TBD

Piątek

– FNM Standard

Start: 17:00
Wpisowe: 10 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

– FNM Draft

Start: 20:00
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

Sobota:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 1 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:00 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Przerwa Obiadowa: 14:00-15:00

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 2 – SEALED DECK

Rozpoczęcie zapisów: 16:00
Start turnieju: 17:00 (lub po zakończeniu rund Swissa z turnieju nr 1)
Wpisowe: 100 zł
Nagrody: 2 boostery Amonkhet do puli od każdego gracza.
W Top 8 rozgrywany będzie draft.

Niedziela:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 3 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:30 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Oczywiście istnieje możliwość organizacji dowolnych Side Eventów, w momencie w którym co najmniej 8 graczy wyrazi chęć udziału w takim turnieju.
Na wszystkich turniejach, oprócz nagród w boosterach Amonkhet, będą rozdawane nagrody rzeczowe w formie plecaków, smyczy, playmat, kart promo z kolekcji sklepu i wiele innych gadżetów!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD & MODERN

Kenji Tsumura prezentuje decklisty z Amonkhetem do moderna i standardu

Jeśli kombinujecie już coś z kartami Amonkhet do constructed to na przeciw Wam przychodzi Kenji Tsumura, który tradycyjnie z tokijskim sklepem Hareruya przygotował szereg spisów talii. Tym razem dostaliśmy paczkę decków z moderna i standardu – warto popatrzeć, bo część z nich może nawet po drobnym tuningowaniu pokonać decki z Tier 1 i 2, albo nawet wskoczyć do takiej grupy. Jeśli nawet nie sprostają wymaganiom najwyższej półki turniejowej, to są na pewno doskonałe na turnieje lokalne oraz stanowią świetne źródło inspiracji do Waszych własnych kombinacji. Można też rzucić okiem na tekst SaffronOlive’a, w którym zaprezentowane są decki do T2. Na tej samej zasadzie.

 

STANDARD

Top 10 Amonkhetowych kart do T2

Mike Sigrist prezentuje subiektywny przegląd najlepszych 10 kart Amonkhetu oraz swoje przemyślenia co do banów, które jak widać po dzisiejszym (ok, wczorajszym – wybaczcie opóźnienia :P ) dniu, nie mają przełożenia na rzeczywistość. Wersja TL/DR: nowy Gideon wygrywa w cuglach.

Jak złamać Drake Haven

Raphael Levy kombinuje tu z Drake Haven. W meta jest za dużo removalu na enchanty, aby to miało ręce i nogi, ale jeśli deck tego typu pojawi się na Pro Tour… oj będzie co oglądać ;) W linku pięć wariacji decków.

3 combo decki z Amonkhetu

Kilka ciekawych propozycji combo decków do standardu z wykorzystaniem kart z Amonkhetu. Niezawodna dawka inspiracji od Franka Karstena.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Much Abrew: Grixis Ninjas

Modernowy deck tech dla Grixis Ninjas, czyli nacisk na tempo i efekty ETB. W artykule znajdziecie zarówno filmik z techniką, jak i przykładowe mecze z innymi taliami pokazujące jak Ninja sobie radzi. O dziwo, robi to całkiem nieźle i może być sensownym rogue deckiem.

Jak być dobrym w Moderna – wstrząs dla decku

Chcesz być dobra/y w Moderna? Chcesz wejść w ten format? Zajrzyj tu. To tekst, w którym autorka trochę ogólnie pokazuje jak to zrobić, ale przede wszystkim skupia się na kwestii decku, jego testowania, robienia z nim eksperymentów, itp.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Legacy Classic, Challenge, 76KMC i Amonkhet

Sean Brown przybliża nam decki, które po SCG Worcester wydały mu się godne zainteresowania, a także jak karty z ostatnich setów dodały niektórym z nich wartości. Ponadto analizuje karty z Amonkhetu, które mogą wesprzeć decki w Legacy.

Much Abrew: Legacy Leylines

Ciekawostka od SaffronOlive’a. W materiale zobaczymy funowy deck, który nie działa. Ale jest funowy, a czasem i pros musi się pośmiać. Talia ma działać na randomowym dobieraniu Leylinów, mulliganowaniu się, a potem combo killu przy pomocy Opalescence. Ponieważ jest to tak bardzo losowe, to nie ma racji bytu, ale oglądając wysiłki autora, aby coś z tego wycisnąć, można się trochę rozerwać.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Amonkhet w pauperze

Alex Ullman przygląda się Amonkhetowi w pauperze i delikatnie mówiąc – nie jest podekscytowany. No ale coś tam jest, coś tam można znaleźć, więc jak was temat interesuje – czytajcie.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

W dziką krainę: analiza spoileru Amonkhetu

Oprócz materiałów zebranych w naszej dokładnej analizie na Psychatogu, warto zobaczyć jeszcze ten tekst, do którego link mamy powyżej. To solidna porcja statystycznych danych, które warto zobaczyć. Można też zerknąć – i ma to sporo sensu – na ten artykuł Adama Styborskiego, w którym zapisuje on wnioski po pre. Pewnym uzupełnieniem w kontekście draftowania może być także ten przewodnik po draftowaniu Amonkhetu znaleziony w odmętach Redditu. Z kronikarskiego obowiązku – tak jakby, bo już po pre – odnotowujemy też Primera Pre Amonkhetu od Steve’a Rubina.

Drafty Modern Masters 2017

Modern Masters 2017 ustąpiło innym formatom, ale CFB i tak parę drafcików nam jeszcze zaserwował. Jak macie czas, to tak na deser i dla rozrywki możecie obejrzeć poniższe drafty:

Drafty Legacy Cube

Oprócz Modern Masters 2017 prosi CFB nagrywali także drafty Legacy Cube. Oto dwa z nich, prawdopodobnie z większej puli, którą zobaczymy w kolejnych parę tygodniach – jeszcze przed tym jak prosi rzucą się na Amonkhet:

 

 

COMMANDER

Przegląd Amonkhetu pod kątem EDH: część 1 i część 2

Tomer Abramovici robi analizę kart z najnowszego dodatku pod kątem EDH. Karta po karcie sprawdza, co ciekawego set ma do zaoferowania Commanderowi. Przeglądem pod kątem najciekawszych legend jest za to ten tekst. Jest też dwuczęściowa recenzja (część 1 i część 2) od Sheldona Menery’ego.

Ciekawe decki:

 

INNE

Vorthosowa historia sztuki: czym jest dyptyk?

Mike Linnemann opisuje czym jest dyptyk i czym jest dyptyk w Magicu. Wszystko przez to, że Amonkhet ma parę kart, które pasuję do tego tematu (chodzi głównie o splity). Sam tekst jest bogaty w informacje i obrazy zarówno ilustrujące Magica, jak i sam problem w sztuce. Warto to przeczytać. Dodatkowo fani magicowych grafik powinni zobaczyć jak powstawała amonkhetowa Cradle of the Accursed robiona przez Noaha Bradleya. Atrakcyjny może być również tekst Victora Adame’a Mingueza na Muddy Colors, w którym mamy okazję dowiedzieć się czegoś więcej m.in. o tworzeniu Anointed Procession.

Polecamy też poniższy filmik, na którym Howard Lyon nagrał siebie malującego Nissa, Steward of Elements:

Chris Moeller idzie na emeryturę

To krótki wywiad z artystą, który zdecydował się na przejście na magicową emeryturę. Moeller robił grafiki na karty Magica od dawna i ma spory staż, a jakie powody tej decyzji? I czy będzie się pojawiać na eventach Magicowych? Odpowiedź na te pytania w tym krótkim, ale przyjemnym w lekturze, tekście.

Dziwne sędziowskie rozsądy

Zacznijmy może od cytatu:

I caused one playing EDH (of course). T1, opponent plays [[Deathrite Shaman]] out, my T2 I drop a [[Leonin Arbiter]]. Opponent goes to his turn, plays a fetchland. Goes to crack it, pauses.

„Judge! Can I exile the fetchland I’m cracking with Deathrite Shaman to pay for the Arbiter tax so I can actually resolve my fetch?”

Answer: he could.

Albo jeszcze jeden:

I walked by two players who had just finished their cut/shuffle with decks that had the exact same sleeves.

And when they drew the opening 7, they realized that they had each other’s deck.

„JUDGE!”

Link prowadzi do wątku na reddicie i jest pełen tego rodzaju anegdot. Jeszcze inna zabawna to ta, w której gracze mieli masę zagranych kontr i zawołali sędziego bo… nie, nie dlatego, że mieli problem ze zresolvowaniem. Zapomnieli po prostu czyja jest teraz tura. Albo dwóch innych delikwentów, którzy na competitve evencie nie wiedzieli… jak zrestartować grę z Karnem, więc zawołali sędziego. Ten wątek to zjadacz czasu, ale dostarcza trochę rozrywki.

Będąc trans-kobietą w Magicu (facebook)

Zazwyczaj unikamy tematów światopoglądowych na Psychatogu, bo nie od tego jest ta gra, aby gadać tu o polityce, moralności, genderach innych sprawach. Zostawiamy to innym serwisom. Nas interesuje karcianka. Czasem jednak nie da się od tych tematów uciec. Czasem też warto o nich poczytać, aby zobaczyć jak to wygląda z drugiej strony. I dlatego ten komentarz Emmy Handy jest ciekawy i wart polecenia – bo przedstawia kwestię gry i postrzegania kobiet w Magicu. O tyle wartościowa to wypowiedź, że mamy okazję zobaczyć dwie perspektywy i zobaczyć co się zmieniło przy okazji zmiany płci (przy okazji możecie się dowiedzieć, że Emma Handy jest osobą transpłciową). Wychodzi na to, że zmienia się sporo. Ale z tym rzucaniem kamieniami to ktoś konkretnie przesadził -.- Zainteresowanych reakcjami zachęcamy nie tylko do czytania komentarzy pod (długawą) notką i samej notki, ale także do zajrzenia do wątku na reddicie.

Tłumaczeniowe wtopy

Przeglądając reddita trafiliśmy na wątek, w którym jeden z graczy zauważył wpadkę w tłumaczeniu francuskiego Disallow i Failure // Comply. Sami zobaczcie:

Urocze, prawda? Ale jak się okazje wcale nie takie rzadkie. Dowód? Oto i on:

To z kolei włoski. Takie problemy zdarzały się już w przeszłości. Przykładem może być niemiecki Timesifter i Time Sieve – oba przetłumaczono jako Zeitsieb, co możecie zobaczyć tutaj (lub tu) i tutaj. Co więcej, podobnie zabawna rzecz jest z niemieckim Sturmgeistem. Choć to niemieckie słowo, przetłumaczono go na… Unwettergeist. Dlaczego? Bo Sturmgeist jest już zajęte przez niemiecką wersję Storm Spirit. Z kolei portugalski Duress miał aż trzy różne nazwy (sic!): Coação (w Urza’s Saga) Coergir (w 7th Edition, M10 i M11), Coagir (M13, M14 i Dragons of Tarkir). Absurd? Trochę. Ale należy tu wziąć pod uwagę sposób tłumaczenia kart. Nie jest on bowiem dokonywany przez samych Wizardów a zlecany firmom zewnętrznym (nie w każdym przypadku, ale jednak jak widać to się zdarza). One zaś nie tłumaczą materiału spójnie, w odniesieniu do starych kart, przez co kończy się tak jak w powyższych przykładach. Warto w tym kontekście przypomnieć jedną rzecz, którą zresztą też wzięliśmy z redditowego komentarza w wątku:

201.2 A card’s name is always considered to be the English version of its name, regardless of printed language.

Mówiąc po ludzku, nazwa karty, niezależnie od tłumaczenia, zawsze jest uznawana za taką, jaka jest w języku angielskim. Sprytnie, Wizardzi. Teraz już wiecie, skąd taka zasada z tą nadrzędnością (a nie równorzędnością) języka angielskiego nad tłumaczeniami. Cała sprawa rodzi ciekawe implikacje w przypadku ewentualnego – acz mało prawdopodobnego – tłumaczenia na język polski w jakiejś odległej przyszłości (lub alternatywnej rzeczywistości).

I jeszcze jedna ciekawostka – zobaczcie nazwy TEJ KARTY. Tu akurat może być problem innego rodzaju, bo to ponoć karta online i wtedy może być naprawiona (a może to jaki missprint lub fake? źródłem reddit bez podania źródła, więc…). Tak czy siak nazwy drugiej połówki w tej wersji Spring // Mind nie ma.

Opening Walmart Bundle

Ciekawostka. W USA w Walmartach pojawił się taki zabawny produkt, w którym można znaleźć decki randomowo poupychane wraz z paczkami i można dorwać w ten sposób decki do EDH, Intro Packi i inne cuda. Rzecz jasna nie wiadomo, co w środku – to jest loteria, ale da się ją obejść, ważąc paczkę. No i tu coś takiego mamy – ale z dodatkowym twistem, wynikającym z błędu po stronie Wizardów. Czego dotyczy błąd, co otworzył Saffron, o co w ogóle chodzi – jak was to ciekawi, to kliknijcie linka.

Ocena flavoru Amonkhetu

Sporo ciekawych spostrzeżeń na temat fabuły AKH od Johna Dale’a Beety’ego. Jest element oceny, ale jest też wiele rzeczy, które można dostrzec dzięki wczytaniu się w nowe karty i ich flavor.

Stan Programu

Standardowa porcja njusów, a potem w sekcji opinii o prereleasach – że warto spróbować. Potem decki: Omen Scapeshift w Modernie, Eureka w Legacy i Paradoxical Storm – Vintage, oczywiście. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

Expected Value Amonkhetu

Jak zwykle świetny tekst od SaffronOlive’a, w którym tenże sprawdza dla nas opłacalność zakupu Amonkhetu. Wychodzi mu na to, że cena jaka jest na starcie formatu zwraca się, ale nie we wszystkich aspektach jest kolorowo (Inwokacje). Dodatkowo można też zerknąć na tekst Jima Casale’a, w którym radzi on nam co trzymać, co sprzedawać, a co kupować z AKH. Jak zwykle – warto do tego podchodzić z ostrożnością, ale dodatkowe informacje i opinie na pewno nie zaszkodzą. Podobnie zresztą do – zdecydowanie bardziej rozbudowanego – tekstu Craige’a Wescoe. W nim jak zwykle stara się on przewidzieć finansowy los amonkhetowych kart.

Z kart, na które Goldfish radzi mieć oko z nowego setu, można wymienić Hazoret the Fervent, Drake Haven, Glorybringer, a ze starszych formatów Quillspike’a.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nissa, Steward of Elements (Amonkhet)
  2. Gideon of the Trials (Amonkhet)
  3. Rhonas the Indomitable (Amonkhet)
  4. Harsh Mentor (Amonkhet)
  5. Liliana, Death’s Majesty (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

nadchodzą iconic masters i mistrzostwa kraju, aka Nationalsy!

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil, Nailini i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (