Przegląd Prasy #168 – Felidar Guardian dostał ban hammerem

Wizardzi lekko zszokowali pozaterminowym banem kota o wdzięcznej nazwie Felidar Guardian. Nawet nie chodzi o samą kartę, ale bardziej o bany po banach. Wizardzi tłumaczą się, że chcieli podpatrzeć jeszcze wyniki turniejów standardu na MTGO z Amonkhetem, by mieć pewność, że ban jest potrzebny. Trochę to jednak wygląda na mały bałagan organizacyjny.

Poza tym mieliśmy dość spokojny tydzień związany z prereleasami AKH i powolnym wnikaniem kart z tego dodatku do formatów constructed. Pierwsze efekty Amonkhetu w constructed pokazały turnieje MKM i SCG, o których wspomnimy w dalszej części przeglądu. 

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Pyrkon 2017

Pyrkon nie był jedynym miejscem turniejowych zmagań Magicowców na mapie Polski w minionym weekendzie (inne miejsce to np. GPT Warszawa), ale był miejscem zdecydowanie najważniejszym i największym. Liczba graczy we wszystkich turniejach to 342 – część osób na pewno się powtarzała, ale to i tak sporo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę liczbę turniejów. Tu zaś mieliśmy 34 osoby na PPTQ Sealed, 23 na PPTQ w T2, 15 na GPT Legacy i 16 na GPT Modern. Do tego odbyło się także 6 draftów w piątek, 13 draftów w sobotę i 4 drafty w niedzielę, a także 2HG na 4 teamy i 8 osób… na Tiny Leaders! W sumie było to ok. 35 h turniejów, obsługiwanych przez 8 sędziów i z solidnym price wallem. Warto też było by dla Ralpha Horsleya i Wayne’a Reynoldsa, którzy podpisywali i alterowali karty – dzięki uprzejmości Kacpra Chomicza, odpowiedzialnego za blok gier karcianych na Pyrze, możecie poniżej zobaczyć przykładowe karty:

Z psychatogowego grona na konie pojawił się Emil i potwierdza, że wszystko było porządnie i komfortowo zorganizowane. Może tylko odrobinę za mocno wiało i było trochę głośno, ale nie na tyle, by nie można było się skupić na grze. Warto było być na magicowej Pyrze!

StarcityGames Atlanta

SCG przyniosło ciekawe rezultaty. W Standardzie Mardu Vehicles okazało się topowym deckiem, ale było też parę ciekawych świeżynek. Wrócił do łask Aetherworks Marvel na przykład (tylko czekać na krzyki o ban Ulamoga), a także pojawiło się trochę aggro decków. W Modernie wygrało Ad Nauseam, ale też wysoko zaszedł Skred Red, a świetnie poradził sobie też burn, wciskając do topa aż 3 decki.

MagicCardMarket Frankfurt

We Frankfurcie grano event MKM (zwróćcie uwagę, że chodzi o Frankfurt – miasto w Niemczech, kraju – jeśli dobrze kojarzymy –  omijanym przez Wizardów z GP przez obowiązujące tam prawo), na którym zebrało się w 4 formatach wielu graczy. Grano Legacy, Modern, Standard i Vintage. W T2 wygrało Mardu, ale graczy było tylko 142. W Vintage całkiem spora liczba 32 graczy, a wygrały Shopsy. W Legacy bawiło się 437 osób i finał podbił Sneak & Show. Ale to Modern był najbardziej popularny – tu zagrało aż 674 graczy, rekordowa liczba. Wygrał Simon Bülhoff z Affinity, po 10 rundach swissa i finałowym Top 8, pokonując Death’s Shadowa.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Trzeci Emergency Ban w historii Magica – Felidar Guardian

Dyskusja na reddicie osiągnęła ogromne rozmiary. Aż tak często się nie zdarza, aby wątki w ciągu paru godzin miał 1000 lub więcej komentarzy, a kiedy tak się dzieje, wiadomo, że temat jest gorący. Trudno się zresztą temu dziwić, bo w końcu ban był niecodzienny i w pewnym sensie polaryzujący.

Falidar Guardian, ban hammer

Felidar Guardian niestety nie powinien w ogóle pojawić się w standardzie wraz z drugą częścią comba (Saheeli Rai), albo przynajmniej nie w tej formie w jakiej ją wydrukowali. Wystarczyło dać powrót blinkowanej karty z końcem tury i wszyscy byliby szczęśliwi – karta pasowałaby do mechanik limited, nie robiłaby za to żadnego większego szumu w constructed i na pewno nie tworzyłaby comba. Dziwi też, że Felidar Guardian nie dostał bana wcześniej, jak ogłaszana była ogólna paczka banów. 

O cieniach i blaskach banów możecie poczytać więcej tutaj, a także w krótkim komentarzu Matta Sperlinga.

MKM nie będzie WPN Premium Tournament Organizer

MKM robi ogromne turnieje, a mimo to… nadal je można traktować jak zwykłe, casualowe eventy. To nie ta ranga co PPTQ, mimo że eventy MKM gromadzą setki osób, a PPTQ i GPT tylko dziesiątki. Smutne to, ale takie zasady wprowadzili Wizardzi i na razie nie zanosi się, aby się to miało zmienić. Szczegóły w linku.

Robienie splashu

Gavin Verhey tłumaczy jak i kiedy się splashować. To bardzo dobry tekst dla początkujących i mających problemy z dokładaniem dodatkowej many. Jeśli zaliczacie się do jednej z tych dwóch grup, koniecznie poczytajcie ten artykuł. A jak nie, to też możecie tu rzucić okiem i przelecieć – choćby tylko dla uporządkowania wiedzy.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Gnomicon 2017, Szczyrk 19-21 maja

Organizatorzy – 3 zaprzyjaźnione sklepy: Flamberg, Morigal i Gnom – zapraszają na zestaw turniejów Mtg (2x FNM, 3x PPTQ). Szczegóły w spoilerze poniżej:

Spoiler

Termin: 19 – 21 maja 2017 r.
Miejsce: Hotel „Orle Gniazdo” w Szczyrku, ul. Wrzosowa 28a (hotel z 500 miejscami noclegowymi). http:/www.orle-gniazdo.pl

Sędziowie:
sędzia główny – Tytus Rduch lvl 2
sędzia – Łukasz Klimek lvl 1
sędzia – TBD

Piątek

– FNM Standard

Start: 17:00
Wpisowe: 10 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

– FNM Draft

Start: 20:00
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

Sobota:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 1 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:00 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Przerwa Obiadowa: 14:00-15:00

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 2 – SEALED DECK

Rozpoczęcie zapisów: 16:00
Start turnieju: 17:00 (lub po zakończeniu rund Swissa z turnieju nr 1)
Wpisowe: 100 zł
Nagrody: 2 boostery Amonkhet do puli od każdego gracza.
W Top 8 rozgrywany będzie draft.

Niedziela:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 3 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:30 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Oczywiście istnieje możliwość organizacji dowolnych Side Eventów, w momencie w którym co najmniej 8 graczy wyrazi chęć udziału w takim turnieju.
Na wszystkich turniejach, oprócz nagród w boosterach Amonkhet, będą rozdawane nagrody rzeczowe w formie plecaków, smyczy, playmat, kart promo z kolekcji sklepu i wiele innych gadżetów!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r

 

STANDARD

 

Propozycie decków, na które faktycznie nas stać

Coś dla szukających budżetowych inspiracji w najnowszym meta. Trzeba się tylko przekopać przez parę wpisów, ale może się komuś przyda, gdy szuka fajnego, w miarę sprawnego decku na jakieś FNMy.

Po banie – wczesne adaptacje

A jak już przeglądniecie powyższe, to tu macie materiał od Adama Yurchicka, w którym trochę pisze on o banach, a trochę przygląda się nowym możliwościom w formacie – opisując karty, na które warto zwrócić uwagę i wrzucając parę decków, którym mogą stanowić bazę do dalszego brewingu.

Kolejne Infinite Combo na horyzoncie

Ciekawostka – w formacie jest nieskończone combo, a o co chodzi i jak działa – to już w tekście. Jest dość wrażliwe i na kartach, których się nie spodziewacie, ale jednak istnieje. Poza tym macie podcast – jeśli akurat nie macie co robić i wam się chce słuchać. My mamy co robić, więc nie słuchaliśmy.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Analiza ogłoszenia o banach

Nie było banów? Nie szkodzi! Wciąż można pogadać o ogłoszeniu o banach i je zanalizować. Jak widać z tekstu Jordan Boisverta jednak jest o czym mówić. Zachęcamy więc do zerknięcia.

Topowe karty Amonkhet do wykorzystania w Modernie

Czy nowy set wniesie w „skostniałe” modernowe metagame trochę polotu? Może odpowiedź znajdziecie w tym video z Goldfisha.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Sensei’s Divining Top

Sean Brown poświęca znaczną część na analizę tego, co oznacza ban Topa. Jest więc krótko na starcie o opinii autora o zmianie, a potem cała długa rozprawka na temat tego, co to wszystko oznacza dla poszczególnych decków – dla kogo to jest dobry ban, dla kogo słaby, co zyska, co straci.

Żegnaj Topie, ledwo się znaliśmy

Brian DeMars opisuje nam tu na gorąco ban w Legacy i co o nim sądzi. Dodaje też trochę przewidywań na temat meta. Mimo że sam sporo grał Miraclami, co ciekawe, uznaje decyzję o banie Topa pozytywnie. Możliwe też, że warto zajrzeć do tekstu Bena Friedmana. Porusza on ten sam temat.

Żegnaj Gushu

Pozostajemy w klimacie pożegnań, ale tym razem zmieniamy format. Oto konsekwencje dal Vintage w kontekście restrykcji Gusha w ujęciu Islandswampa.

 

 PAUPER

Modern Masters 2017 i Mardu

Alex Ullman podsumowuje efekty MM17 na paupera, opisując zmiany w meta i procentowy rozkład decków. Na koniec zaś podrzuca nam deck, którym aktualnie gra i który się sprawdza całkiem dobrze. Jak się można spodziewać – opiera się on na mechanice monarch.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Pick ordery w AKH

Jakie karty są najlepsze? Co brać na pierwszym picku? Jakie karty to crap? Frank Karsten odpowiada na te pytania w zwyczajowym tekście, który dostajemy tym razem wyjątkowo wcześnie. Może za jakiś czas dostaniemy jego aktualizację, ale już od innego autora – tak czy siak, taka wstępna kolejka pickowania i siły kart już teraz jest dla nas dostępna.

Atak kluczem do sukcesu w drafcie AKH

Brian DeMars prezentuje swój punkt widzenia na draftowanie AKH po tygodniu pickowania kart online. Sugeruje on, że najlepszym rozwiązaniem w secie jest prosty, tępy atak, a najlepiej to robić kolorem czerwonym. Robi też przegląd kolorów, twierdząc, że niebieski jest najsłabszym kolorem. Warto z pewnością zobaczyć także tekst Pascala Maynarda o Amonkhetowych połączeniach w sojuszniczych kolorach.

Drafty AKH

Oj, zabrali się za Amonkhet prosi jak by się im paliło. Może i faktycznie się pali przez Pro Toura. Dla graczy to dobra okazja, aby podpatrzeć jak AKH drafcić i jakich błędów unikać, więc miłego – przynajmniej – przeglądania:

Draft Modern Masters 2017

I jeszcze dla tych co miło wspominają ostatnie Mastersy mamy poniższe dwa drafty:

 

COMMANDER

75% przegląd Amonkhetu

Jason Alt robi analizę najnowszego dodatku pod kątem idei 75%. Jest to przegląd na zasadzie karta po karcie, ale z wyróżnieniem kilku szczególnych pozycji. Trochę podobny artykuł napisał także Adam Styborski. A jak wam mało to autor tego tekstu robi przegląd landów z AKH pod kątem EDH.

Pyramid Theory – Hazard z potężną siłą

Tekst jest o kreowaniu decku w EDH z generałem, który preferuje strategię all-in. Tu mamy to na przykładzie Grenzo, Dungeon Wardena i sympatycznego artefaktycznego spisu.

Leovold kontra cały świat

Joseph Shultz pisze tu o banie Leovolda w EDH. Ta problematyczna karta odeszła, ale podobnych generałów jest kilka. Nie musicie rzucać w kąt wszystkich swoich kart. O jakich generałów chodzi? Sprawdźcie w decku!

Dig Through Time – Coldsnap

Jakie karty mogą być niezłe do EDH z Cold Snapa, a nimi nie gramy? Dowiecie się tego z tego tekstu. Na uwagę zasługuje chociażby proto-edlrazi, czyli Void Maw.

Ciekawe decki:

 

INNE

Kai Budde o zmianach w zasadach ze skrótem do Combatu

Tak, Kai Budde chyba był dość mało aktywny jako content-creator i gracz, a pojawia się z tekstem, w którym opowiada nam o tym, że nowa zmiana zasad jest bardzo dobra. Mówi kiedy jest dobra, a także wspomina w jakim przypadku nowe zasady są gorsze.

Więcej lądów. Serio

Emma Handy w przystępny sposób pokazuje, dlaczego naprawdę warto grać większą ilością lądów w talii.

Fajna alternatywa dla playmat, czyli spersonalizowany battlefield 

Pewna para postanowiła umilić sobie doznania estetyczne podczas wspólnych rozgrywek Magicowych. Ładnie wygląda i w sumie to jest dość inspirujące – bo może jak ktoś ma kłopot z ułożeniem kart na stole, może warto zrobić coś podobnego – choćby na zwykłej macie?

Recenzja książki – Generation Decks by Titus Chalk

Z pewnym obsuwem czasowym, ale w końcu ukazała się książka Titusa Chalka. Trochę Magicowej historii, trochę subiektywnych przemyśleń, trochę magicofanatyzmu w stosunku do niektórych osób ze świecznika niestety również. Dla zainteresowanych – twitterowe konto autora.

Pożyteczny lifehack – Goldfishowe rozszerzenie do Chrome

Zamiast X razy wchodzić na stronę wystarczy jeden sprytny przycisk w zakładce z rozszerzeniami przeglądarki Chrome. Przeglądając jakiekolwiek decklisty w sieci, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać rozszerzenie, aby pokazały nam się aktualne ceny danej karty. Goldfish się rozwija :)

Triale i Kartusze

Ciekawa vorthosowa rozprawka na temat kartuszy i prób. Bardzo fajnie opisane wyjaśnione działanie tych kart pod kątem mechanika/flavor.

Stan Programu

Jak zwykle trochę njusów, w tym chyba najważniejsza dla MTGO kwestia to działanie exertów. Zaraz potem mamy sekcję opinii, a w niej – o czymże by innym – o banach. W deckach U Control w T2, As Foretold UW Control w Modernie, Burning Tendrils w Legacy i Paradoxical Storm w Vintage. Na koniec ceny, a w nich chaos.

 

:g: Finanse :g:

 

Projektując Iconic Masters

Vincent Borchardt spekuluje sobie w kontekście zapowiedzianego na jesień setu. Niewiele na razie wiadomo, ale domysły autora czasem się sprawdzały, więc może warto się im przyjrzeć.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Glorybringer (Amonkhet)
  2. Gideon of the Trials (Amonkhet)
  3. Protean Hulk (Dissension)
  4. Nissa, Steward of Elements (Amonkhet)
  5. Saheeli Rai (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

indeksy mtg po banie w Felidar Guardian i wejściu AKH

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil, Nailini i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (