Przegląd Prasy #170 – Tomasz Pędrakowski w Top 32 PT Amonkhet!

Za nami intensywne trzy dni grania pro tourowego, na którym Tomasz Pędrakowski zaliczył doskonały wynik, kończąc na 32 miejscu! I to zresztą Pro Tour i rezultatom tego turnieju był podporządkowany cały tydzień. To widać także w tekstach, bo wszyscy patrzyli w zasadzie na standard, licząc na to, że Mardu Vehicles nie zdominuje turnieju. Okazało się, że dominacja należała się jednak Marvelowi, ale deck musiał ustąpić pola świeżemu tribalowi.

O wszystkim zaś dowiecie się z kolejnego przeglądu, który oddajemy w wasze ręce. Miłej lektury!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Pro Tour Amonkhet

Brrraaainssss! Tak moglibyśmy zawodzić wraz z tymi zombiakami Gerry’ego Thompsona, które wygrały Pro Tour Amonkhet. Ale po kolei, bo cuda się działy i w efekcie dowiedzieliśmy się, że Ulamog Ulamogowi Ulamogiem, a Tomasz Pędrakowski najlepszym polskim graczem na tym turnieju jest. 32 miejsce i 33 punkty to teoretycznie jedna wygrana gra i dobre tie do Top 8. Jest czego gratulować! I jest zaproszenie na PT Kyoto : )

Imprezę rozgrywano w Nashville, stolicy stanu Tennessee. A że to zarazem stolica muzyki country, to siłą rzeczy na PT pojawiło się też trochę kiczowatych nawiązań – jak np. drętwo-śmieszne pytania graczy czy chodzą w kowbojskich butach. Bo Nashville – wiadomo, trzeba se kupić kowbojki jak ciupagę na Krupówkach. No ale zostawmy to, bo w sumie trudno jakoś szczególnie przyczepić się do coverage’u. Pod tym względem było nieźle i jedynie trochę irytować mogły powtarzane na Twitchu po kilka razy te same reklamy w jednym paśmie.

Na Pro Tourze zagrało 378 graczy (uprawnionych było więcej, ale widać się nie stawili – nie było np. Briana Kiblera, który na Twitterze tak zapowiadał, że może po banie kota wybierze się na turniej: jak widać nie wyszło). Rozgrywano jak zwykle drafty najnowszego dodatku oraz Standard. Po 16 rundach wyklarowało się Top 8, w którym znalazły się 4 Marvele oraz 3 decki na zombiakach i BG Energy Aggro. W gronie tym było naprawdę wiele dobrze znanych twarzy – Eric Froehlich, Martin Muller, Marc Tobiasch, Christian Calcano, Chris Fennel, Ken Yukuhiro, Yuuya Watanabe i Gerry Thompson. W finale spotkali się ci ostatni, a całość wygrał Thompson, dla którego było to drugie Top8 w życiu na Pro Tourze.

Z Polskich na Pro Tour z zaproszeniami wybrali się Konrad Wieczorek (RPTQ Pruszkow – Top Finisher), Mateusz Milewicz (RPTQ Pruszkow – Top Finisher), Grzegorz Kowalski (2016-2017 – Pro Club Gold Level), Tomasz Pędrakowski (MTGO PTQ Final). O postępach naszej ekipy regularnie informował na twitterze Omni, czyli Konrad Wieczorek, czego zapis możecie zobaczyć też na mtgnews.pl.

 Polacy po D1:
Miejsce / Gracz / Punkty
  • 95 Tomasz Pędrakowski 15
  • 142 Mateusz Milewicz 13
  • 272 Konrad Wieczorek 9
  • 347 Grzegorz Kowalski (Opportunity) 6

Polacy – ostateczne wyniki:

  • 32 Tomasz Pędrakowski 33 
  • 137 Mateusz Milewicz 25 
  • 297 Konrad Wieczorek 9 
  • 347 Grzegorz Kowalski (Opportunity) 6 

Gerry Thompson, zwycięzca PT Amonkhet

Jeśli nie oglądaliście, a nie chce wam się oglądać też powtórek, SaffronOlive prowadził relację na żywo, z której możecie sobie wyczytać jak było w Day 1 i w Day 2. Tu zaś są decklisty z Top 8. Warto wyróżnić też świetny materiał Franka Karstena na stronie Wizardów, z którego możemy się dowiedzieć, jakie win% miały poszczególne decki. Dobrze, że coś takiego się pojawiło. Omówienie tych liczb znajdziemy ponownie u SaffronOlive’a i jest to rzecz, którą zdecydowanie warto przeczytać. Warto też dodać, że w zasadzie wszystkie topowe decki przed PT były dobrze znane. Dowodzi tego chociażby ten artykuł: Rzut oka na testing przed PT AKH. Widać rację ma Mike Sigrist, mówiąc, że Pro Tour się zmienia. Jak i dlaczego? W jakim kierunku? To już przeczytajcie sami w linku. Tu wystarczy powiedzieć, że sporo dało to, że Amonkhet pojawił się online wcześniej, wraz z pre.

A, i ciekawostka. Magic trafił na amerykańską stronę Forbes’a (Poznaj graczy na PT), nawet został wyróżniony jako „Editor’s Pick”, co pokazuje specyfikę angielskojęzycznej wersji strony i w jakimś sensie jest kolejnym dowodem na ekspansję Magica poza to nerdowo-fandomowe środowisko. Magic wychodzi do ludzi? To może być ryzykowna teza, ale patrząc na publikacje w EW i innych miejscach – coś w tym jest.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Intruz

Kolejna część Magicowej historii. Djeru i Samut byli kiedyś przyjaciółmi. Niestety, pewne wydarzenie ich poróżniło. Co się stało? Jak to możliwe, że Djeru w wyniku tej historii zyskał wiarę, a Samut ją straciła? O tym dowiecie się z tego opowiadania.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Gnomicon 2017, Szczyrk 19-21 maja

Organizatorzy – 3 zaprzyjaźnione sklepy: Flamberg, Morigal i Gnom – zapraszają na zestaw turniejów Mtg (2x FNM, 3x PPTQ). Szczegóły w spoilerze poniżej:

Spoiler

Termin: 19 – 21 maja 2017 r.
Miejsce: Hotel „Orle Gniazdo” w Szczyrku, ul. Wrzosowa 28a (hotel z 500 miejscami noclegowymi). http:/www.orle-gniazdo.pl

Sędziowie:
sędzia główny – Tytus Rduch lvl 2
sędzia – Łukasz Klimek lvl 1
sędzia – TBD

Piątek

– FNM Standard

Start: 17:00
Wpisowe: 10 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

– FNM Draft

Start: 20:00
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: Booster Amonkhet do puli od każdego gracza

Sobota:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 1 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:00 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Przerwa Obiadowa: 14:00-15:00

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 2 – SEALED DECK

Rozpoczęcie zapisów: 16:00
Start turnieju: 17:00 (lub po zakończeniu rund Swissa z turnieju nr 1)
Wpisowe: 100 zł
Nagrody: 2 boostery Amonkhet do puli od każdego gracza.
W Top 8 rozgrywany będzie draft.

Niedziela:

– Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 3 – STANDARD

Rozpoczęcie zapisów: 8:30 (!)
Start turnieju: 9:00
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: 4 boostery Amonkhet od gracza do puli.
Oczywiście istnieje możliwość organizacji dowolnych Side Eventów, w momencie w którym co najmniej 8 graczy wyrazi chęć udziału w takim turnieju.
Na wszystkich turniejach, oprócz nagród w boosterach Amonkhet, będą rozdawane nagrody rzeczowe w formie plecaków, smyczy, playmat, kart promo z kolekcji sklepu i wiele innych gadżetów!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Wszystko co powinieneś wiedzieć o zombie

Seth Manfield daje nam krótki deck tech wraz z opcją sideboardowania się i poradami w konkretnych MU. Tekst o tyle wart uwagi, że w końcu zombiaki wygrały Pro Tour. No i warto podkreślić, że pojawił się już w środę. PT AKH nie wygrał jakiś nieznany deck. Tu mamy kolejny dowód, że „wszystkie” techy były dobrze znane jeszcze przed turniejem i nie było jakichś wielkich innowacji (ok, pewnie coś by się znalazło, ale topowe decki były znane).

Nowe perspektywy LSV (Video)

W minionym tygodniu na togu opublikowaliśmy materiał Emila o New Perspectives Combo. Tam wspomniany był SaffronOlive, który też zabrał się za ten deck, a tu mamy popisy LSV. Gra tu on m.in. z Mardu (którego go miażdży), więc jest okazja żeby zobaczyć jak deck radzi sobie z aggro deckami (nie radzi). Materiał warto zobaczyć także dlatego, że LSV dużo chętniej zagrywa w tym decku stwory i jednak mniej polega na combie – zwłaszcza we wspomnianym Mardu. Wychodzi więc na to, że może i New Perspectives Combo nie podbiło Pro Toura, ale za to zdobyło serca graczy. Aż się chce grać!

Wypada przy okazji też wspomnieć o budżetowym decku Esper Haven, który co prawda nie korzysta z comba, ale jest dość bliskie klimatem i tematem. Warto też dodać inną, bo pięciokolorową, wersję New Perspectives Combo, którą Łukasz Zephyr podrzucił nam pod tekstem Emila.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Jakoś nic szczególnego nie wpadło w oko. No ale w końcu PT to raczej T2.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: nowe meta, które warto mieć na oku

Sean Brown kontynuuje opis meta z poprzedniego tygodnia. Sięga więc po kolejne decki i przybliża je nam, dzieląc je na kategorie – combo, aggro, kontrole. Jest zatem Storm, UW Stoneblade, Standstill, Dragon Stompy i masa innych decków.

Vintage 101: stan przejściowy

Joe Fiorini opowiada o zmieniającym się meta w formacie, co oczywiście jest spowodowane banami. Okazuje się, że bany sprawiły, że do łask powróciły decki na Oathach. Po inne fakty, fikcje i ciekawostki sięgnijcie do tekstu.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Zmiażdżone nadzieje

Alex Ullman opisuje swoje doświadczenia z wersją pauperowego RB reanimatora, którym całkiem nieźle mu się grało na początku tygodnia, ale potem… przestało. Nie jest to więc czas na zabijanie reanimowanymi Ulamog’s Crusherami, a wyjaśnienie dlaczego znajdziecie w tekście. Ważniejsze jednak, że przy okazji mamy pogadankę o mass removalach w pauperze i potencjale tkwiącym w Swirling Sandstorm, które wszakże ma problem jak na razie ze znalezieniem sobie domu, a mogłoby się w formacie sprawdzić..

 

LIMITED

Przeceniane i niedoceniane karty z AKH

LSV wraca do kart z Amonkhetu i zmienia im oceny – nie dosłownie (bo to nie ponowna analiza), ale przedstawia te karty, które są według niego przeceniane i niedoceniane wraz z krótkim komentarzem.

Drafty AKH

Kolejna porcja draftów z Amonkhetu. Tym razem mamy:

Sealed AKH

A tu coś bardziej nietypowego. Brian DeMars pokazuje nam tu sealeda AKH. I całkiem ciekawe, silne BR udało mu się złożyć, m.in. z Glorybringerem.

Draft Legacy Cube

I jeszcze coś dla tych co lubią kostkę. Tu draftuje Marshall Sutcliffe. Całkiem przyjemna UB kontrola mu wyszła i nawet ciekawe gry.

 

COMMANDER

1 vs 1 Doran

Jakoś twórcy contentu EDH nie rozpieszczają duelujących miłośników formatu i m.in. właśnie dlatego warto docenić powyższy materiał. w nim to xger opisuje format, przedstawia swoją decklistę i na koniec dorzuca linki do filmiku z grami. Temat 1vs1 EDH pociągnęła także Jaroslava Stefankova. Jeśli macie więc ochotę poczytać trochę o formacie, to polecamy oba teksty.

Top 10 kart z RL, które są warte mniej niż się spodziewacie

Mniejsza zresztą o cenę, bo to i tak wychodzi sporo jak za kartę Magica, ale biorąc pod uwagę, że mamy tu karty z Reserved List nie ma się co dziwić, że swoje kosztują. Ważniejsze jednak, że to karty, które potencjalnie mogą zainspirować jakiegoś edhowca i może zapragnie on je mieć, bo akurat pasują do decku. A to w sumie zestaw kart o dość nietypowych efektach (pomijając oczywistości jak Treachery).

Dig Through Time – Shadowmoor/Eventide

A propos ciekawostek i niszowych kart to tu znajdziecie kopalnię inspiracji do różnego rodzaju decków. Autor nawet podaje generałów, do których pasuje to wszystko co wymienia. Karty pochodzą z tytułowych dodatków – a że tam było trochę counterków -1/-1, to temat jak najbardziej na czasie. Na dokładkę deck na Atraxie.

Ciekawe decki:

 

INNE

Stolik Sędziowski 4: State-based Actions

Wiecie co to są State-based Actions? Coś wam się obiło o uszy, ale nie do końca wiecie o co chodzi? Jeśli tak, to sprawdźcie filmik VILQa, w którym tłumaczy on to zagadnienie. PS. oglądajcie do samego końca ;)

Prawie!

Wiedzieliście, że w całej historii Magica nie było nikogo, kto zrobiłby 18-0 na GP? W sumie to chyba nie jest zaskoczenie, bo to jednak 18 męczących, stresujących gier, a variance swoje robi. A mimo to Brian Braun-Duin był blisko tego wyniku. Prawie mu się udało, ale przegrał w ćwierćfinałach. Jakie z tym się wiążą emocje? Jak w ogóle do tego doszło? Dowiecie się z tego tekstu, w którym BBD opisuje historię swego 17-1 na GP w Richmond.

Gideon Jura: zobaczyć i uwierzyć

W tym ciekawym tekście Sam Keeper przedstawia nam postać Gideona w taki sposób, abyśmy mogli ją lepiej zrozumieć. Autor pisze o konflikcie rozdzierającym jego postać i o podobieństwach między linią fabularną Amonkhetu a książką, w której Gideon pojawił się po raz pierwszy (jak by ktoś nie wiedział – „Puryfing Fire”). Wychodzi z tego interesująca analiza, może nawet ciekawsza niż sama historia tego bohatera na planie opanowanym przez Bolasa.

Czym zajmuje się Art Director

Cynthia Sheppard pełniąca funkcję Art Directora została nominowana do zaszczytnej nagrody Best Art Director. Z tej okazji opowiada o swojej pracy i tłumaczy na czym ona polega i jak ona wygląda.

Porozmawiajmy o trenowaniu

Trenowanie, ćwiczenie, testing, przygotowywanie się do turniejów – jak zwał, tak zwał. Ważne, że to tekst o tym jakie znaczenie ma dobre przygotowanie do turnieju, jaki mindset przyjąć w jego trakcie i po co nam to wszystko. Tekst motywacyjny, może niekoniecznie dla tych, którzy już znaleźli swoją magicową drogę i powołanie, ale jeśli marzy ci się kariera prosa, to Andrew Jessup wskaże ci ścieżkę, którą powinieneś podążać.

Stan Programu

Tradycyjnie przegląd zaczyna się od njusów, a potem mamy fascynująca opowieść o Combo Winter, które… wróciło! Tak, jeśli chcecie zobaczyć, czemu to był taki szczególny czas w historii Magica, to przeczytajcie jak Jahn zabijał w pierwszej turze po mulliganie do 6. Ba, możecie sami tego spróbować w Standard Gauntlet Throwbacku. Potem mamy decki – w T2 Jahn ładnie utrafił Mono Black Zombies, w Modernie 5C Bring to Light Scapeshift, Legacy (BUG Control), Vintage (UR Mentor). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

W finansach z pewnością warto wskazać, że Ulamog i Marvele poszły w górę. Zombiaki też ładnie zyskały, a karty do kontroli takie jak Pull from Tomorrow niestety w dół. Podobnie z Amonkhetowym Gideonem, Glorybringerem i Rhonasem, ale to pewnie kwestia czasu, kiedy te karty zyskają na wartości. Niech no tylko nadejdzie rotacja.

Finansowy przegląd Modern Masters 2017 (mythici pod kątem moderna)

Zostawmy T2, w którym największe zmiany finansowo zaszły i przeskoczmy do modernowego mastersa i jego wpływu na ceny mythiców z tego zestawu pod kątem Moderna. Jak się okazuje, spora część kart utrzymała swoje ceny, część spadła – np. Tarmogoyf, który mimo wszystko JEST tańszy niż był kiedyś po tych trzech reprintach.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Torrential Gearhulk (Kaladesh)
  2. Relentless Dead (Shadows over Innistrad)
  3. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)
  4. Fatal Push (Aether Revolt)
  5. Sphinx of the Final Word (Oath of the Gatewatch)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

indeksy mtg po PT AKH, a Tomasz Pędrakowski zrobił Top 32!

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil, Nailini i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (