Przegląd Prasy #171 – Urlich w finale Grand Prix Santiago

Grzegorz „Urlich” Kowalski w pięknym stylu ograł swissa i zaszedł aż do finału Grand Prix Santiago 2017 pilotując Temur Aetherworks Marvel. To wzmacnia nie tylko jego kasę, prestiż, ale także pulę Pro Pointów!

Poza tym fantastycznym dla Grześka turniejem mieliśmy także w weekend GP Montreal, a na naszym podwórku bardzo sympatyczny Gnomicon, który ściągnął nawet kilku zagranicznych gości. O tym, o formatach, finansach i zapowiedziach turniejowych w dalszej części naszej prasówki. Zapraszamy do lektury!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Santiago

Ach, było blisko! Urlich prawie podbił Santiago swoim Marvelem. Niestety, wygrał inny Marvel pilotowany przez Mauro Sasso. Finałowy pojedynek skończył się na na 0-2, ale wcześniej Grzesiek miał bardzo dobry turniej, wbijając się z pierwszego miejsca do topa i pokonując Daniela Vegę i Nielsa Noorlandera (odpowiednio: Marvel i UR kontrola). Szkoda, że nie było streamu i jedynie dostaliśmy fotkę z topa do oglądania.

Sam turniej nie był duży. Zagrało niecałe 750 graczy, a site ponoć jak WMCQ w Warszawie, z tym że miał być tylko jeden sklep z cenami mocno zawyżonymi (ale to ponoć problem tamtych rejonów + tak, Urlich, śledzimy twittera ;) ). Sama topka była dość zróżnicowana: 3 Temur Aetherworks Marvel, 2 Mardu Vehicles, RG Energy, Mono Black Zombies, UR Control. Ale już Top 32 to coś koszmarnego – pomińmy incydentalne pojedyncze spisy (choć ciekawe, zerknijcie). Tam są praktycznie dwa decki – UR kontrola i Temur Marvel.

Grand Prix Montreal

„Marvelous weekend”, hłe, hłe, hłe. Ciekawe czy będą tak mówić za miesiąc i za dwa miesiące. Tu też wygrał Marvel, tym razem pilotowany przez Kevina Jones’a, który pokonał w finale Paula Deana (zgadnijcie no – też Marvel). Sama topka była niezwykle podobna do tej z Santiago. Jedyna różnica to BG Constrictor zamiast RG Energy. W Top32 było już więcej ciekawych decków, ale z Marvelową dominantą. Ponad połowa spisów to właśnie ten archetyp! Jeszcze z jeden-dwa takie weekendy i znowu wróci banhisteria.

Gnomicon 2017

W ten przepiękny, słoneczny, majowy weekend, Hotel Orle Gniazdo w miał przyjemność gościć Magicowców na corocznym, tradycyjnym już Gnomiconie w Szczyrku. Organizatorami były trzy zaprzyjaźnione sklepy: Flamberg, Morigal i Gnom. W czasie eventu rozegrano co najmniej 2x FNM i 3x PPTQ w różnych formatach. Informacje i foty zawdzięczamy zaś Bylkowi, któremu chylimy czoła i dziękujemy za nie gorąco.

W piątek rozegrano draftowy FNM oraz turniej T2. Sobota to już:

Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 1 – STANDARD

Dzięki pomocy sędziów, którzy ogarnęli meta wiemy, że wyglądało ono tak:

*Mardu – 9
*BG – 5
*Marvel – 5
*UR Control – 4
*Zombie – 3
*UW – 2
*Mono Red – 1
*Colossus – 1
*RG – 1
*Sultai – 1
*Jund – 1
*Abazan – 1

Widocznie gracze nie przestawili się jeszcze ze starego formatu na nowy i tym można tłumaczyć liczbę Mardu. Jak by nie było, do top 8 dostali się:

Durzyński Michał – Dombek Tobias – 2:1
Zidek Arnost – Sarna Kacper – 2:0
Frait Frantisek – Bazgier Grzegorz – 1:2

Nowak Kamil – Kot Bartosz – 1:2

W Top 4 z kolei:

Durzyński Michał – Zidek Arnost – 0:2
Bazgier Grzegorz – Kot Bartosz – 2:0

Ci dwaj ostatni w finale wzięli zaś splita, a zwycięzcą został Arnost Zidek. W sobotę rozegrano też:

Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 2 – SEALED DECK

Z kolei w niedzielę rozegrano:

Preeliminary Pro Tour Qualifier Albuquerque nr 3 – STANDARD

Do Top 8 dostali się:

Miarecki Patryk (Temur Aetherworks) – Sarna Kacper (BG Energy) – 1:2
Matych Adrian (Mardu Vehicles) – Grabowski Andrzej (Temur Aetherworks) – 2:1
Szymański Jakub (Abzan Tokens) – Bazgier Grzegorz (Mardu Vehicles) – Bazgier poddał grę
Szyiński Piotr (Mardu Vehicles) – Bokota Sebastian (Esper Midrange) – 2:0

W Top 4 mieliśmy więc:

Sarna Kacper (BG Energy) – Matych Adrian (Mardu Vehicles) – 2:0
Szyiński Piotr (Mardu Vehicles – Szymański Jakub (Abzan Tokens) – 2:0

A w finale spotkali się:

Sarna Kacper (BG Energy) – Szyiński Piotr (Mardu Vehicles) – 0:2

Zdecydowali się oni na równy podział nagród i uczciwą grę o slota.

Poniżej możecie zobaczyć fotki Bylka z tego eventu. Warto w ogóle dodać, że ten Gnomicon był (ponoć) jeszcze większy od poprzedniego. Tylko się cieszyć możemy, że event stale się rozwija. Oby tak dalej!

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Play Design Team

Najpierw MaRo gruchnął wieścią, że powstaje osobna ekipa odpowiedzialna za jakość doświadczeń z gry i formatów (pewnie głównie T2). Zatrudniono nawet już pierwsze osoby. A potem to już poszło w świat i zaczęły się komentarze internautów. Tu możecie przeczytać co o sprawie myśli Matt Sperling. Jest tam też link do filmiku od PVDR. Obaj gracze mają raczej pozytywne podejście do pomysłu.

Promki na lipiec, sierpień i wrzesień

Siedzicie? To wstańcie. łatwiej będzie was popchnąć do grania FNMów we wrześniu. Promkami w kolejnych miesiącach będą:

Reverse Engineer

Renegade Rallier

Fatal Push

Przy okazji warto zauważyć, że promki sierpniowe i wrześniowe w ostatniej chwili zamieniono miejscami, więc nie zgadzają się numerki. Oh well. Żeby tylko takie problemy purystów w kontekście promek się pojawiały.

Osąd

Kolejna historia z Amonkhetu. Nawet niezła, ale warto na nią zwrócić uwagę nawet z innego względu:

Zastanawiacie się pewnie o co tu chodzi. Sprawa jest prosta – w tekście Nissa rzuca Jace’m w przeciwników. Jace wreszcie przydał się w walce! Internet tak się tym podniecił, że scena stała się memem, a niektórzy zaczęli przebąkiwać o tym, że fajnie by zobaczyć Flinga na promce FNM – tak jak powyżej. Zresztą, zobaczcie też tego gifa. 10/10

Jak budować Mana Curve

Gavin Verhey dostarcza całkiem dobry materiał dla nowszych graczy. Jeśli sprawia wam problem kwestia dobrego mana curve, albo nie wiecie w ogóle o co tu chodzi i po co gracze układają te karty podczas składania decku w ten sposób jaki przedstawiono w linku na obrazkach, to od Verheya się tego wszystkiego dowiecie. To naprawdę dobra seria porad.

Podziękujcie Helene Bergeot

Podziękujcie, bo Helene po 21 latach żegna się ze stanowiskiem. Jaka będzie jej dalsza kariera, jakie są powody, tego się stąd nie dowiecie. Ale fakt faktem, Helene była jedną z najdłużej pracujących przy Magicu osób i miała spory wpływ na turnieje.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

PureValue Open #2

Organizator, sklep PureValue, ma przyjemność zaprosić na drugą edycję PureValue Open :) Tym razem całkowicie w formacie modern. Jest to idealna okazja, żeby przetestować swoje umiejętności oraz decki przez wakacyjnym sezonem PPTQ w Modernie. W pierwszy lipcowy weekend rozegramy 2 turnieje: Modern oraz Team Modern. Klasycznego Moderna raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast jeśli chodzi o Team Modern, jest to format tzw. Unified Constructed, czyli:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane:
  • mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • duża wygrana: wtedy kiedy dwóch graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie.
  • Główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lighning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.
Klasycznie jak zawsze oferujemy gwarantowane nagrody niezależne od frekwencji ^^. Tym razem jednak nie będą to boxy, a kredyt na platformie MagicCardMarket.eu w wysokości 250 euro na każdy turniej! Czyli ponad tysiąc złotych dla najlepszych zawodników ;) Pula jeszcze może się zwiększyć, aktualnie nad tym pracujemy ^^.
Liczymy, że znowu zaskoczycie nas dużą frekwencją ;)
 
INFO TURNIEJOWE:

Sobota 01.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 40 zł
Format: Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 
Niedziela 02.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 120 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 

PureValue Open #2

Mistrzostwa Polski 2017

Wspomnieliśmy już na fanstronie FB Psychatoga, ale jest to dość ważna informacja i warto ją powtórzyć. W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Najciekawsze decki po Pro Tour

Zanim przejdziemy do talii w T2 i poszczególnych primerów, opisów i deck techów, warto przelecieć wybór najciekawszych talii z Pro Tour od Adama Yurchicka. Jest tam parę bardzo interesujących ciekawostek, np. RW Humans Wescoe czy UW Flash. Nawet jak większość widzieliście, to i tak jest sens zerknąć. Przy okazji warto odnotować zmianę w sposobie wyświetlania decków na stronie TCG.

Temur Marvel po PT Amonkhet

PVDR pisze o tym, co nie poszło na ostatnim Pro Tourze w jego teamie. Ale nie tylko. Choć tekst nie zaczyna się od Temura, to jest mu w dużej mierze poświęcony – wraz z opisem sideboardowania się i tym podobnymi uwagami typowymi dla deck techów i primerów. Jest też uaktualniona lista. A przy okazji możemy też przeczytać uwagi Erica Froehlicha, który na PT AKH zrobił – też z Marvelem właśnie – Top8. Jest sens zajrzeć też do artykułu BBD – oczywiście też o Marvelu.

Sultai Marvel

A tu alternatywa, która pozwala sobie na wygrywanie reanimując Ulamogi z grobu. Autorowi tekstu i pilotowi decku szło całkiem nieźle na PT, a tu możecie zobaczyć jego opis decku i parę opcji o sideboardzie. Może to i nie top deck i zwykłemu Marvelowi w kolorach Temura trochę umyka jakością, to jednak jest to rzecz na tyle ciekawa, że warto ją wyróżnić.

Przewodnik po zombie apokalipsie

Nie chodzi tu mimo wszystko o kartę, ale o mono black zombie. Zwi Mowshowitz opisuje nam tu tę czarną talię, którą Gerry Thompson zdobywał PT. Z tej okazji opis decku, sideboardu i MU.

Przemyślenia po pro Tourze i co dalej?

To z kolei mamy zestaw przemyśleń o meta i formacie jako takim oraz wnioskach z turnieju. Nie jest to poziom SaffronOlive’a, ale nie od razu Rzym zbudowano. Poza tym tekst daje w miarę rozsądny opis Standardu. A na dokładkę można łyknąć Craiga Wescoe z jego materiałem o tym jak pokonać trzy topowe decki formatu.

Siedem decków, które okazały się za słabe na PT

Pascal Maynard opisuje tu siedem talii, które w czasie testingu jednak okazały się za słabe na PT. OK, piszę tu niby to samo co w tytule, ale trudno tu wiele więcej dopisać. Jest parę ciekawych konstrukcji. Jest też parę bardziej oryginalnych i to właśnie dla nich linkujemy, bo choćby zerknięcie okiem na Marvel Approach of the Second Sun bez Ulamogów na to zasługuje.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Mana leczy wszystkie rany – eksplorując Viziera

Jordan Boisvert opisuje pojawienie się w meta Abzan Company, decku, który cokolwiek został zapomniany po pojawieniu się talii na Death’s Shadow i Fatal Pushów. Amonkhet wprowadził go jednak z powrotem na salony, a wszystko dzięki Vizier of Remedies. Karta dała archetypowi drugie życie. Boisvert wymienia zaś kilka różnych wariantów spisów, w których Vizier funkcjonuje.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Japonia i Legacy Challenge

Tym razem pod lupę brane są wyniki z turniejów w Japonii i to takich troszkę większych (ale nie jakoś bardzo). Poza tym trochę o Legacy Challenge i w tym kontekście pojawia się masa decklist – tak wiele, że sami sprawdźcie co i jak.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Wyzwanie podjęte!

Alex Ullman po raz kolejny o meta, ale tym razem w kontekście Pauper Challenge. Autor nakręca się na dane, które z turnieju dostaniemy i radzi, które decki warto rozważyć i czym grać.

Budżetowe alternatywy dla pauperowych stapli

David Wright przygotował całkiem ciekawy artykuł o drogich kartach, które mają tanie zamienniki. Pauper i drogie? Yup, nie znający paupera możecie się dziwić, ile chcecie, ale Pauper ma sporo kart, które mogą uderzyć po kieszeni.

UR Puzzle Control

To z kolei deck, który nie gra na żadnych stworach. No, prawie, bo pseudostworem jest tu spell wstawiający minotaury. Zresztą, znacie tę talię na pewno, bo pojawiła się jakiś czas temu o nieźle sobie radzi. Wszystko dzięki pojawieniu się Pieces of the Puzzle. Tu mamy okazję po raz kolejny jej się przyjrzeć.

 

LIMITED

Jak draftować hiperaggro w AKH

Andrea Mengucci daje nam tu krótki, ale ciekawy i treściwy przewodnik po draftowaniu agresywnych decków na draftach AKH. Wartościowy poradnik, do którego mniej zaznajomieni z formatem powinni zerknąć.

Amonkhetowe drafty

I jeszcze raz kolejna porcja draftów:

 

COMMANDER

Ligi 1 vs 1 EDH – pierwszy tydzień

Jaroslava Stefankova opisuje pierwszy tydzień ligi EDH i to jak wygląda meta. To dobry tekst wprowadzający do formatu, bo możemy się dowiedzieć jakie decki i jacy generałowie oraz archetypy tam mają miejsce. W skrócie? Albo rampa, albo niebieska kontrola, a wszystko i tak kończy Emrakul. Uzupełnieniem dla nowych i nie znających formatu graczy może być też ten tekst wprowadzający od Rachel Agnes.

1vs1 EDH – Baral, Chief of Compliance

LSV gra EDH! Idzie mu ze zmiennym szczęściem, ale mniejsza – ważne, że macie okazję zobaczyć od prosa jak się gra deckiem na dociągu i kontrach. Ot, typowa niebieska kontrola, których w EDH pełno. Zgodnie z tym co Stefankova pisała. Przy okazji – spore prawdopodobieństwo, że Baral w środę zniknie wraz z banami, bo deck naprawdę dominuje meta.

Co gdyby banlista była dłuższa?

Sheldon Menery przedstawia nam EDH po banach… hipotetycznych. Załóżmy, że komitet EDH uznałby za warte uwagi ucięcie sporej liczby kart w formacie. Jakie karty by poszły pod topór? Dlaczego akurat te? Odpowiedzi na te pytania w tekście. A że w kontekście 1vs1 EDH bany stały się obiektem dyskusji i atencji graczy, to temat dobry do przemyślenia.

EDHREC rujnuje EDH/EDHREC nie rujnuje EDH

Dwa polemiczne artykuły, w których postawiona teza trochę nie ma sensu, a trochę zawiera w sobie ziarna prawdy – i to po obu stronach. Dobry przyczynek do dyskusji w każdym razie i to tu najważniejsze. A że dyskusja jednak trochę się rozpaliła, to zobaczyć możemy tutaj. 178 komentarzy w takiej niszy to jednak sporo. W sumie oba teksty krótkie i nieprzesadnie wnikliwe, ale sam temat chyba gorący.

Ciekawe decki:

 

INNE

Pamiętnik grającego Marvelem

Sam Stoddard przychodzi do baru, a tam… sami przeczytajcie. DOSKONAŁY TEKST. Tak, dużymi literami to, bo naprawdę warto przeczytać ten żartobliwy materiał, a dzięki temu może go nie przeoczycie. To sprawnie napisania historyjka z humorem odnosząca się do ostatniego Pro tour oraz decyzji o stworzeniu Play Designu.

Wywiad z Gerrym Thompsonem

Krótka rozmowa ze zwycięzcą Pro Toura. Gerry opisuje tu swą drogą do wygranej, wrażenia po, itp. Może i to dość osobisty tekst, mniej merytoryczny czy analityczny, ale… (randomowa Elesh Norn dla wytrwałych żeby sprawdzić czy czytacie uważnie – no i poza tym dobry cosplay – dop. psychatogochochlik) każdy powinien dostać swoje pięć minut. Tym razem trafiło na Gerry’ego, więc stawiamy go w świetle reflektorów.

Stan Programu

Trochę njusów, w tym o nadchodzącym końcu wykupu kart z KTK i KLD online. Gonią te terminy strasznie. Skecji opinii w tym tygodniu brak, ale są decki – w T2 Temyr Marvel, w Modernie Death’s Delver, w Legacy ANT, a w Vintage UR Delver z Mentorem (czerwonym). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowy przegląd Modern Masters 2017 – część 2

Jim Casale kontynuuje temat sprzed tygodnia i omawia karty z niższych rarity niż mythic z Modern Masters 2017 pod kątem cenowym. Mamy trochę przewidywań cen i polecania – kupować, czy nie kupować?

Standard coraz tańszy!

Pamiętacie ten moment, gdy można było grać wszystkimi kolorami i T2 było drogie kosmicznie wręcz? Tak, wtedy co fecze dali w formacie. Teraz jest lepiej. OK, ceny nadal są spore, ale w porównaniu z innymi karciankami i jak wziąć pod uwagę generalnie średnią cenę decków – nie jest tak źle (a tu więcej Elesh Norn – od psychatogochochlika).


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Relentless Dead (Shadows over Innistrad)
  2. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)
  3. Aetherworks Marvel (Kaladesh)
  4. Cryptbreaker (Eldritch Moon)
  5. Fatal Push (Aether Revolt)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

indeksy po Grand Prix Santiago, Montreal oraz PT AKH

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil, Nailini i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (