crossorigin="anonymous">

Przegląd Prasy #174 – Mtg MMORPG i zmiany w Magicu

Wchodzimy w Announcement Week, a to oznacza dużo dobrego. I zmiany. W MTG się sporo zadzieje w najbliższym czasie. Jeszcze w tygodniu doszły nas słuchy o Mtg MMORPG, a do tego doszła Metamorfoza. MaRo przyzwał zielonego smokozorda… ops, nie ta bajka. Ale MaRo akurat się zgadza. Zgadza się też to, że Magic znowu czekają zmiany i to dość poważne.

Wszystko to bardziej szczegółowo rozpisane jest w przeglądzie. Zapraszamy więc, czekając na ogłoszenia Wizardów w ciągu tygodnia – warto dodać np. że normalnie rozdawane w poniedziałek decyzje o banach zostały przeniesione na środę. Zobaczymy też trailer Hour of Devastation, a w czwartek Steve Argyle będzie miał specjalne preview. W ten dość chłodny czerwiec nam będzie gorąco!

 

B Relacje z turniejów B

 

Krótko tym razem, bo to był weekend z RPTQ. Chyba najbliższe nam było to we Frankfurcie, w którym Paweł Bujanowicz skończył dziewiąty – o tyle szkoda, że przeciwnik w ostatniej rundzie wolał grać niż wziąć ID. Szkoda, miejsce tuż za topem zawsze boli. Poza nim w Top16 było też dwóch innych Polaków. Grano też SCG Charlotte. Na dwóch turniejach w Modernie wygrało Eldrazi tron oraz Grixis Death’s Shadow. Z kolei w T2 na topie znalazło się Mardu Vehicles.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Zmiany w Magicu

Model 3 i 1 – tak nazywa się nowy plan Wizardów na Magica. Czarodzieje postanowili znowu przekształcić karciankę w taki sposób, aby lepiej odpowiadała na oczekiwania graczy i możliwości twórców. Chcą dostarczać nam dobry wyrób – doceńmy! Ale też zgryźliwie zauważmy, że część kwestii gracze już dawno wypunktowali, a część… jest dość rewolucyjna.

Zacznijmy od zniknięcia małych setów – tak, już nie zagramy w dodatki typu OGW czy EMN. Od teraz będziemy mieli trzy duże dodatki w roku – jesienią, zimą i wiosną. Latem będziemy zaś mieli – to druga zmiana – powrót do Core Setów. Co ważne, Wizardzi rezygnują z bloków (mimo że MaRo nadal trzyma się tego nazewnictwa w tekście, mówiąc o przyszłych setach). Każdy dodatek będzie się dział w różnych lokacjach, choć nie jest to regułą – może być tak, że z flavorowych powodów dłużej zasiedzimy się na przykład na Ravnice. Sety będą wszakże miały swą własną tożsamość – jak dziś bloki. Z tym wiąże się też zmiana ważna dla Vorthosów przede wszystkim – już od Hour of Devastation zmniejsza się rola Gatewatcha. Mniej będzie starych walkerów. Nie wszyscy będą w secie, czasem wcale ich może nie być (choć sama historia może być ważna dla głównego wątku magicowej fabuły), a same karty nie będą pushowane w takim stopniu jak do tej pory.

Ważne info dotyczy Core Setów – Wizardzi zamierzają je ulepszyć i będą przypominać trochę te, które znamy. Będą reprinty, będą nowe karty (pół na pół, mniej więcej), ale przede wszystkim zmienia się filozofia ich tworzenia. Będą one skierowane głównie do nowych graczy. Core Sety będą także bliżej powiązane z Planeswalker Deckami, Deck Builder’s Toolkitami, itd. – tu pewnie chodzi głównie o zawartość tych produktów. Fabularnie będą to raczej fillery, choć może się zdarzyć, że będą to istotne dla aktualnej opowieści tematy.

Kolejna ważna zmiana to… zawieszenie Masterpieces. Nie likwidacja, a zawieszenie właśnie, bo one nadal będą się pojawiać, ale nie w każdym secie. Dostawać je będziemy wtedy, gdy mają one z jakiegoś powodu sens – jak w Battle for Zendikar, a nie jak w Amonkhet, gdzie Wizardzi przyznają się, że trochę na siłę je tam wcisnęli. W Ixalanie ich nie będzie. Ostatnia kwestia to Play Design i zakulisowe działania Czarodziei – MaRo o tym tylko wspomina i każe czekać na artykuł w tym tygodniu od Dana Burdicka. MaRo przedstawia nam także podsumowanie sukcesów i porażek (on eufemistycznie nazywa to wyzwaniami) z wprowadzenia zmian przy okazji Khans of Tarkir i metamorfozy w tamtym okresie – jeśli pamiętacie tamten tekst, to tu mamy dalszą ewolucję zmian wtedy zapoczątkowanych po prostu. I to już z poprawkami i wnioskami z bloków z dwoma dodatkami.

Przy okazji, w ciągu tygodnia nadchodzącego poznamy także prawdziwe nazwy dodatków Eggs i Soup. Zmiany zaczynają się zresztą od tych dwóch dodatków i na dobre wchodzą od 2018 roku. Pokazuje to też rotacja, której nowy, (pozornie) zmieniony system możecie zobaczyć poniżej.

 

Mtg MMORPG, czyli masowy erpeg w świecie Magica

Niebo spadło nam na głowy, a Wizardzi pospadali z krzeseł. Tak powstał pomysł, by zainwestować kupę forsy w multiplayerowego Magica online w stylu Star Trek Online, Neverwinter Nights czy Morrowinda. Wszystko ładnie pięknie, ale – to już głos wielu grających w medżiki online – co z klientem MTGO? Chyba zostaje tylko krzyknąć: Make MODO great again (or, at last)! A i tak pewnie nikt nie usłyszy. Cóż, pozostaje czekać na rozwój wypadków. Na razie nie znamy wielu szczegółów, jednak możecie liczyć na to, że będziemy trzymać rękę na pulsie. 

Przypominamy, że był też pomysł wysokobudżetowego filmu na podstawie Mtg, ale jakoś słuch o nim zaginął. Tak czy inaczej news jest dość duży zważywszy na fakt, że nawet trafił na Onet Grin

P.S. Wotc kończy niestety/stety z Duelsami, by teraz skupić się na kolejnym cyfrowym produkcie i chodzi tu pewnie o MDN – Magic Digital Next.

Zmiany

Sam Stoddard omawia zmiany w R&D i to jak sobie z nimi radzą w teamie. Ale linkujemy nawet bardziej dlatego, że to ostatnia kolumna tego autora w Latest Developments. Stoddard nie odchodzi z firmy, ale pałeczkę w pisaniu artykułów do LD przejmie Dan Burdick i Melissa DeTora. Wypada więc tylko podziękować Samowi za ponad 4 lata pracy i czekać na zmiany.

Godzina objawienia

Wow, wcześnie to dali. Raczej można się było spodziewać tego przy okazji HoD, a tu proszę – kolejny epizod z opowieścią ze świata Amonkhetu i to jaki! Bolas nadchodzi. Wrota się otwierają. Razaketh przybywa i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gdzieś tam jest Liliana. A do tego ładna grafika Sławomira Maniaka przedstawiająca… zgadnijcie!

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

PureValue Open #2, 01-02 lipca 2017

Organizator, sklep PureValue, ma przyjemność zaprosić na drugą edycję PureValue Open Smile Tym razem całkowicie w formacie modern. Jest to idealna okazja, żeby przetestować swoje umiejętności oraz decki przez wakacyjnym sezonem PPTQ w Modernie. W pierwszy lipcowy weekend rozegramy 2 turnieje: Modern oraz Team Modern. Klasycznego Moderna raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast jeśli chodzi o Team Modern, jest to format tzw. Unified Constructed, czyli:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane:
  • mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • duża wygrana: wtedy kiedy dwóch graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie.
  • Główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lighning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.
Klasycznie jak zawsze oferujemy gwarantowane nagrody niezależne od frekwencji ^^. Tym razem jednak nie będą to boxy, a kredyt na platformie MagicCardMarket.eu w wysokości 250 euro na każdy turniej! Czyli ponad tysiąc złotych dla najlepszych zawodników Wink Pula jeszcze może się zwiększyć, aktualnie nad tym pracujemy ^^. Owocem części starań jest nowy sponsor imprezy – sam MagicCardMarket! Jeśli ktoś nie zna, to już tłumaczymy – MCM jest największą w europie stroną zajmującą się pośrednictwem w handlu produktami MTG (i nie tylko). Gorąco zachęcamy do korzystanie z ich usług. Dzięki ich wsparciu dodajemy kupony o wartości 40 euro na każdy turniej, czyli w tym momencie pula wynosi 290 euro na turniej! Jest więc o co grać. Dodatkowo podczas eventu dostępne będą materiały turniejowa takie jak lifepady czy długopisy zapewnione właśnie przez MCM Smile
 
 
Liczymy, że znowu zaskoczycie nas dużą frekwencją!
 
INFO TURNIEJOWE:

Sobota 01.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 40 zł
Format: Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 
Niedziela 02.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 120 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 

PureValue Open #2

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Standard bez Marvela

Frank Karsten przygotował analizę, z której wynika, że… ban Marvela nie wpłynąłby mocno na format. Yup, jest on na tyle zakleszczony, że niewiele by się zmieniło jeśli chodzi o „balans formatu”. W praktyce wywód Karstena jest trochę bardziej skomplikowany, ale takie TL/DR to że Marvel nie jest już topowym deckiem, a jego ban wcale by aktualnej sytuacji nie poprawił jeśli chodzi o procenty.

Jeskai Vehicles w Amsterdamie

Ondrej Strasky o decku, swoich wyborach oraz sideboardowaniu się. Mówiąc w skrócie – klasyczny deck tech, który pomaga wskoczyć w talię z marszu.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Mono White Goat Devotion (Video)

Pamiętacie ten deck sprzed tygodnia, w którym obok Leylinów siedział Nykthos, Elesh Norn i Avacyn, prowadzące stadko kóz? To teraz macie okazję zobaczyć ten deck w akcji. Shaun McLaren wypatrzył talię i wziął ją do zabawy. Jeśli nawet nie jesteście specjalnie zainteresowani samą talią, to przynajmniej możecie rzucić okiem dla demonicznych tokenów kóz.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Ovinosping, Hareruya i szykowanie się na GP Las Vegas

Sean Brown omawia kolejny raz meta formatu i wyniki turniejów oraz najciekawsze decki i techy. Do tego mamy przewidywania odnośnie nadchodzącego GP w tym starym formacie – Las Vegas już na horyzoncie!

Ciekawe decki

 

 PAUPER

Rezultaty Challenge’ów

Oto i jest omówienie Alexa Ullmana z Pauper Challenge’ów. Nawet są wykresy i sporo danych, więc pauperowcy powinni rzucić okiem. Wynika z tego, że to UR Delver jednak, a nie Stompy jest Deck to Beat. A to nie jedyna ciekawa rzecz, której się stąd możecie dowiedzieć.

 

LIMITED

Przewodnie commony Amonkhetowych Sealedów

Neal Oliver przedstawia materiał, w którym pokazuje 15 kluczowych commonów dla danych kolorów w Amonkhecie. Dzięki nim możemy rozpoznawać siłę barw i szybciej dostosować decyzje o deckbuildingu przed turniejem. A jak grać tymi commonami? To sprawdzić możecie na przykład tutaj.

Analiza amonkhetowej gry Limited

A to rozpisana dokładnie gra Jacoba Wilsona – od składania decku do… przegranej. Ale każda decyzja jest dokładnie rozpisana. Jest mnóstwo wyborów, a Wilson dokładnie opisuje po kolei co się dzieje i dlaczego. Każdemu początkującemu i może też średnio-zaawansowanym wypada polecić.

Decki na pojedynczych kartach: część 1 i część 2

Fajny dwuczęściowy tekst, z którego dowiemy się ciekawych rzeczy o draftach limited. W sumie ciekawostkowych, ale też czasem przydatnych. Wyśmiewany i niedoceniany Slither Blade paradoksalnie stał się jedną z bardziej skutecznych strategii na drafty Amonkhetu. Ale to nie jedyna karta, która tak działała w historii Magica – że chcieliśmy mieć ją w największej liczbie kopii. Oprócz rysu historycznego, w drugiej części także trochę kontekstu aktualnego, strategii i matematyki.

Amonkhetowe drafty

I jeszcze raz kolejna porcja draftów:

 

 

COMMANDER

Wpadnij z przyjacielem, bo nowych tu nie znajdziesz

Rachel Agnes pisze tekst o partnerach i ich znaczeniu dla commandera 1vs1. Zwraca uwagę na kwestie, które casualowym multiplayerowcom pewnie nie przyszłyby do głowy. Jest dość krytyczna do partnerów, ale zarazem docenia ich siłę. Stąd też oczywiście w tekście prawdziwy boogeyman w postaci przykładowego decku na Kraum, Ludevic’s Opus i Vial Smasher the Fierce.

Czy Commander 1vs1 to Commander?

A French Commander? Czy to w ogóle można nazwać EDH, czy też to singletony. Mówiąc krótko, co wynika z tego, że dwa tak różne formaty mają podobne nazwy. Co to oznacza dla content-kreatorów i community? Na tei i parę innych pytań odpowiada Bruce Richard w swym krótkim tekście.

Commander 2017 – spekulacje, przecieki i lore

Tomer Abramovici analizuje przecieki i komentuje nowe karty. Ponadto opowiada o tym, co według niego może pojawić się w nowym dodatku – sporo spekulacji i trochę Magicowej wiedzy sprzed lat. Nawet jeśli nie wszystko Tomer trafił, to jest to jedna z lepiej opracowanych zgadywanek.

Ciekawe decki:

 

INNE

Mana Screwed: epizod 2

Żebyście nie zapomnieli i nie przegapili Smile Sentymentalnie trochę tym razem.

Uaktualnienie Hall of Fame

Nie pisaliśmy o tym w njusach, ale to ważna rzecz. SaffronOlive dobrze jednak temat podejmuje, więc jemu oddajemy głos w tej sprawie. Chodzi o zmiany w Hall of Fame, które mają podnieść elitarność tego klubu i spowolnić rozrost członków HoF. Autor dodaje swój obszerny komentarz, a ponadto podrzuca pomysł na parę ciekawych rozwiązań dodatkowych – obok HoF.

Throwback Gauntlet: Psychatog (Video)

Paul Cheon zabrał się za wspominki ze starego T2, a że jest okazja podpatrzeć deck na Psychatogu i zobaczyć jak to kiedyś wyglądała talia taka i skąd się wzięła nazwa strony, to zachęcamy, zwłaszcza tych młodszych graczy, do zaglądnięcia i obejrzenia. A starzy mogą za ten czas odpalić sobie grę na MTGO. Tak z sentymentu.

Czy jest gdzieś fabularne TL/DR dla setów Magica?

Nie wiem czy było, ale… mówisz, masz! Ktoś zadał powyższe pytanie na reddicie, a potem ktoś odpisał krótko, jednozdaniowo charakteryzując poszczególne sety pod kątem tego, co się w nich działo. Oto przykład: „The Dark: Urza blew up everything so good that the continents around the site revert to the Dark Ages.” Zwięźle, jasno i na temat.

Dostosowywanie się do nowego decku

Rzecz w sumie nie tylko dla początkujących i średniozaawansowanych, ale dla nich będzie najlepsza. No i dla tych, którzy mają kłopot z przerzuceniem się na inny deck i mają swoje przyzwyczajenia. Emma Handy zwróciła się do społeczności o pomoc w diagnozowaniu problemów z graniem nowym dla siebie deckiem i odpowiada na cztery kwestie, które wydały się jej najciekawsze lub też może najważniejsze – kiedy grać, a kiedy być na play; jak się sideboardować; jak nie tiltować; jaką rolę przyjąć, grając deckiem. To problemy, które wzbudzają chyba największy kłopot i jeśli też nie do końca wiecie jakie podejście przyjąć, by sobie z nimi poradzić, zerknijcie do tego tekstu.

Stan Programu

Zapowiedzi uaktualnienia MTGO i ulepszenia go (m.in. handlu), świętowanie z okazji 15-lecia MTGO, Battle of the Planes Sealed Eventy, promki czerwcowe na MTGO – to njusy od Jahna na start. W sekcji opinii o potencjalnym banie Marvela – bez konkluzji twardych, ale z podkreśleniem, że frekwencja na GP spada. W deckach Marvel (T2), Mardu Bedlam (Modern), BUG Veteran Explorer (Legacy) i Dredge w Vintage. Na koniec ceny.

 

G Finanse G

 

Czekamy na bany i zapowiedzi. Tydzień więc bez specjalnego podniecenia cenowego. Coś tam się rusza, np. Baral, Chief of Compliance czy Ethersworn Canonist, ale bez entuzjazmu.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  2. Ethersworn Canonist (Shards of Alara)
  3. Fatal Push (Aether Revolt)
  4. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)
  5. Glory (Prerelease Cards)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

indeksy mtg 12.06.2017, a w planach Mtg MMORPG

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze