Przegląd Prasy #182 – GP Minneapolis i spoilery C17

Jesteśmy świeżo po GP Minneapolis, które sporo pozmieniało po Pro Tourze. Naturalną konsekwencją reakcji formatu na dominację mono reda, jest hejt na niego, który w obecnym formacie nie jest trudny. GP Minneapolis zrobiło reda na czarno, zalewając płomienie zombiakami (i aetherbornami). Co ciekawe, wiele osób Standard aktualny chwali, ale są też narzekacze, którym on nie odpowiada. Wszystko to zaś obok spoilerów Commander 2017.

I to w sumie dwa najważniejsze tematy minionego tygodnia, a przecież jeszcze zapowiedź Areny, info o Hasconie i spora liczba artykułów i linków, które możemy wam polecić. Bez dalszego lania wody zapraszamy więc do kolejnego psychatogowego przeglądu.

 

B Relacje z turniejów B

 

GP Minneapolis

Sporo się działo ciekawego na GP Minneapolis. W końcu to pierwszy większy turniej po Pro Tourze i wisiało nad nami pytanie co dalej z meta i Ramunap Redem. Ostatecznie okazało się, że to nie czerwona rewolucja rządzi Magiciem, bo przewagę zdobyli ci, którzy mówią „czarno to widzę” i do meta podeszli na zasadzie „zombie zombie zombie”. Ale po kolei.

W Minneapolis zebrało się 1125 graczy. I choć nad wszystkim unosił się czar Ramunap Reda, to najlepiej w Day 1 radziły sobie Mono W Eldrazi, Zombie, BG Constrictor i Sultai Reanimator. Do Day 2 dotarło zaś ponad 300 graczy, z których najlepiej poradził sobie Steve Locke z Mono B Zombie. Decki z Top 8 możecie znaleźć tutaj. Warto zauważyć, że jest ono dość zróżnicowane. Są 2 Mardu wehikuły, 3 BG Constrictory, BR Walker Control, Ramunap Red i te Zombie Lockego. Warto też zauważyć, że red od razu odpadł w ćwierćfinałach. Tutaj możecie z kolei zobaczyć decki z Top 32. Tu już jest baaaaardzo czarno (11 zombiech na 24 decki, a są jeszcze BG Constrictory, wampiry/eldrazi – po prostu czarno), ale jest też parę dość ciekawych decków w innych kolorach – UW kontrole, UR kontrole, itp. Format wymagał korekty i banów, ale chyba w końcu opanowano sytuację. Można sporo kombinować, każdy deck ma co włożyć, jest też wachlarz kart sideboardowych. Jest dobrze.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Spoilery C17

Zaczęły się spoilery C17! I są one całkiem sympatyczne. Najpierw pojawiło się na twitterze dobieranie landów, a potem dostaliśmy wysyp magicowych kociaków. MaRo nie dość, że opisał koty w Magicu, to jeszcze zaspoilował nam nową Mirri oraz już znanego z przecieków mitycznego commandera – Arahbo, Roar of the World. Dostaniemy też kotka dającego nam protekcję na turę i kotka, który sekretnie pozwoli nam wybrać oponenta i przy ataku oponenta zexilować kreaturę. Można mieć pewne wątpliwości co do tej nowej „sekretnej” mechaniki, ale chyba możecie wierzyć w uczciwość swych współgraczy? Zresztą, zobaczymy jak to będzie działać. Z flashem jest też Arms Collector. Ciekawszy wydaje się jednak kopiujący się toporek – Blutgeschmiedete Krigsaxt. To zresztą nie jedyny ekwipunek, a Mirri i Arahbo to nie jedyne WG legendy, co zobaczyć możecie tutaj. Kozackie rzeczy! Mamy wreszcie Głodnego Lynxa (czyli rysia), bawiącego się szczurem, oraz białego, legendarnego kota o nazwie Balan, Wandering Knight dla tych, którym nie wystarczy Kemba, Kha Regent. Podsumowanie z pierwszego dnia macie tutaj.

Magic: the Gathering Arena

Było sobie spotkanie inwestorów Hasbro i z niego dowiedzieliśmy się, że nowa cyfrowa (niekoniecznie karciana – brak słowa card słusznie zauważono u nas na FB) gra Wizardów w świecie Magica będzie nosiła podtytuł Arena. Szczegółów nie znamy. Wiadomo, że trwa zamknięta alpha wciąż, ale Hascon blisko (8-10 września). Tam coś więcej o projekcie usłyszymy. Wtedy też projekt ma przejść w fazę beta.

Hascon

A propo, dostaliśmy grafik i opis tego, co będzie się działo na Hasconie. Pewnie niewielu z was będzie miało okazję tam pojechać (ok, pewnie nikt z czytających), ale może będziecie pamiętać i mogli śledzić w internetach to wszystko. Jeśli tak, to tutaj macie wszelkie szczegóły.

Filozofia comba

Ten tekst potencjalnie może wywoływać kontrowersje, a przynajmniej dyskusję. Melissa de Tora przedstawia tu aktualne podejście Wizardów do kwestii combo decków. Generalnie mają być wolne, ciężkie, nie radzące sobie z aggro : ) To w teorii – zobaczymy jak to będzie w praktyce. Ale jeśli combo to jeden z waszych ulubionych archetypów, to pewnie warto, abyście przeczytali ten tekst.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Mono Black Zombie w T2

Zombiaki na topie, więc skoro jest okazja, aby przyjrzeć się im w akcji, to warto to pewnie zrobić. A że deck prezentuje i pilotuje BBD, to o poziom gier nie musimy się martwić. Małego przewodnika w temacie dostarcza także (w kontekście Pro Tour) Andrea Mengucci.

Ochładzanie czerwonego zagrożenia

Ali Antrazi pisze o tym, co może zabić reda. I to w minionym tygodniu był taki lajtmotiv, bo red był na celowniku. W tekście jest kilka spisów, które przy okazji dają nam pewien przegląd i obraz meta. Żeby nie być gołosłownym (o lajtmotivie), to tutaj mamy osiem decków bijących reda od Adama Yurchicka – alternatywna wersja tego co Ali przyszykował.

Uaktualniamy Reda

A to z kolei Seth Manfield, który reaguje na zmieniające się meta. Jest tu o nowej wersji spisu, najlepszych wyborach i sideboard planach. Mało treści w sumie, ale z drugiej strony to co tu jest pozwoli trochę nadgonić metagame fanom czerwieni. Parę uwag znajdziecie także tutaj we wcześniejszym tekście Manfielda. A czy Mono Red to najlepszy aktualnie deck w T2? Tak twierdzi Owen Turtenwald. Sami to oceńcie.

RDW jednak wygrywa

Tu zaś mamy tekst, który teoretycznie mógłby się znaleźć powyżej pod materiałem Manfielda, ale zasługuje na osobne wyróżnienie. Któż w końcu nie chce posłuchać mistrza, a tu PVDDR daje nam krótki przewodnik po swym Mono Redzie.

Hazoret życia

Ale czy tylko PVDDR mamy gadać? No nie, sporo także było w końcu o półfinale PVDDR z Yam Wing Chunem. W linku możecie znaleźć jego perspektywę na turniej. No i przy okazji nie da się uciec od jednego z największych błędów w historii Magica. Jak się do niego odnosi sam półfinalista? Ano tak: „But I decided I was going to be a graceful loser without regret. Everybody makes mistakes, but life has to go on.”. I to jest piękne, i warto brać przykład. A pewnie i warto też rzucić okiem do tekstu Briana DeMarsa w tym kontekście, w którym przekonuje on nas, że „wszyscyśmy wielbłądzi„.

39 na PT Kyoto z Mardu

I na redzie byśmy skończyli, ładną klamrą spinając Standard, ale wskoczy tu nam jeszcze Frank Karsten z Mardu. Co prawda mówi on, że sam grałby Redem, gdyby przewidział jego dużą obecność na PT, to jednak wciąż zostawia nam alternatywę. I to sensowną, bo jego zdaniem Mardu ma wcale niezłe widoki na przyszłość. Mamy w efekcie taki trochę raport z turnieju, trochę analizę meta, trochę przewodnik.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Jak sobie radzić z discardami?

Finał cyklu, w którym autor radzi jak sobie radzić z hand disruption, czyli wszystkimi efektami, które psują nam rękę. W Modernie to dość popularny sposób na grę. Tekst może więc się przydać paru mniej doświadczonym osobom.

Analiza modernowego removalu

Można też rzucić okiem na ten tekst. Autor opisuje w nim trzy najpopularniejsze removale i wspomina o paru innych czarach pełniących podobną funkcję. Te trzy spelle definiują format. Ale na jakieś bardziej poważne modernowe teksty będziemy musieli poczekać. Byle nie do modernowego Pro Toura.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Małe i duże lekcje z coverage Pro Tour

Neal Oliver o ostatnim Pro Tourze i tym co możemy się dowiedzieć o środowisku i grze limited z coverage’a. Warto przeczytać, bo tekst daje nam do refleksji kilka tematów, na które warto być przygotowanym.

Moje trzy ulubione archetypy w HOU

Lucas Blohon opisuje trze archetypy, które najbardziej lubi w limited najnowszego dodatku. Jest Rampa, UR Prowess Aggro i WR Aggro.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: MKM Praga

Sean Brown omawia wyniki turnieju MKM w Legacy. Niestety, bez polskiego akcentu (w postaci opisu decku), ale miłośnicy Legacy i tak pewnie wyniosą z tekstu sporo – jak zwykle zresztą.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Skuteczność i Power w 1v1 EDH

Kiedy już ci się wydaje, że nic ciekawego nie było w minionym tygodniu do EDH, Rachel Agnes ratuje tekstem o… skrawaniu tłuszczyku? Trochę tak, jeśli kompetytywny deck to taki, który jest „ateletyczny”, „smukły” i „silny”. Nie bawiąc się jednak w metafory, to chodzi po prostu o to, co sprawia, że karty w 1vs1 EDH online są grane, a co nie pozwala im zabłysnąć. To tekst o tym co silne w tym formacie i dlaczego tak się dzieje.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Szampańskie życzenia

Alex Ullman w tym tekście wymienia karty, których życzyłby sobie w pauperze. Jest wśród nich między innymi Ulcerate, Infest i parę innych. Co i dlaczego? To sprawdźcie w artykule.

Ciekawe decki:

 

INNE

Mana Screwed: epizod 10

Z jednej strony fajnie, bo jest Lilly – oczywiste nawiązanie do wiadomo kogo (a że mówi, że zniszczy Jace’a… tfu, Jasona, to i dobrze). Z drugiej, jest mało śmiesznie, a została sama absurdalność fabuły. Ale jeszcze tylko dwa odcinki! Jakoś wycierpimy. Chociaż w gruncie rzeczy jak tak przymknąć oczy na wygłupy i tym podobne to tak na meta poziomie nawet to niegłupio się zazębia.

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najrzadszy na świecie?

No właśnie? Kto? Black Lotus? Niekoniecznie. Rachel Agnes nam tu przedstawia rzadsze, droższe (lub po prostu bardzo drogie i rzadkie) karty, które znaleźć możemy w klaserach i sejfach pewnej liczby graczy i kolekcjonerów. Są tu na przykład karty, które upamiętniają narodziny dzieci Richarda Garfielda. Ciekawostek jest tu więcej. I właśnie ze względu na ten ciekawostkowy charakter tekst jest tu, a nie w finansach. Bo raczej nie stać was byłoby na zakup takiego foilowanego Survival of the Fittest z Exodusa (hint: foile w tym dodatku były tylko testowe, więc oficjalnie ich nie wydano – ale nieoficjalnie parę osób się do nich dostało).

Metagaming i ewolucja decków

Jeden z ciekawszych tekstów, na które możecie trafić w minionym tygodniu. Zwłaszcza jeśli jesteście nowymi graczami i – jak jeden taki co go dziś spotkałem – nie potraficie załapać o co chodzi z tymi zmianami w meta. Autor dobrze wyjaśnia temat – od określenia swoich celów, przez MU i sideboardowanie się, rozpoznawanie trendów w meta, po ewolucję wraz z meta (i odpowiedź na pytanie – kiedy zawiesić deck na kołku, czy może raczej, kiedy schować go do deckboxa). Oczywiście, trochę to wszystko w kontekście Paupera, ale jednak wybiega mocno poza niego.

Archenemy: Nicol Bolas – omówienie ilustracji

Mike Linnemann o ilustracjach z tego dodatkowego produktu. Jak zwykle sporo tekstu, ale tym razem bardziej subiektywnego, mniej merytorycznego czy też edukacyjnego (znaczy – np. mniej przykładów z historii sztuki). Są też polskie akcenty. Jak zawsze polecamy.

Przewidując Unstable

To nie tyle przewidywania, ile takie podsumowanie tego co było w poprzednich silver-borderach i tego co już wiemy o Unstable. Jeśli więc jakimś cudem przegapiliście info o dodatku albo z jakiegoś powodu chcecie sobie poczytać o tym jeszcze raz, to można zerknąć do tego artykułu. A o co tyle hałasu? Cóż, sprawdźcie także ten tekst. W nim autor trochę przeczy sam sobie, ale ważniejsza jest pierwsza część, w której w znacznie bardziej klarowny sposób tłumaczy co zawdzięczamy Un-setom. Dobre uzupełnienie dla poprzedniego materiału.

Gatewatch i koniec Gatewatcha

W pierwszym tekście autor podsumowuje erę 5 walkerów, którzy spotkali się pewnego razu w karczmie i potem zeszli do ciemnego lochu, w którym były macki, a potem był Nicol Bolas, więc dostali bęcki i zniknęli. No, mniej więcej, wiecie o co chodzi. Autor porusza kwestię storytellingu i przedstawiania go w Originsach – na kartach i w fabule. W drugim, powiązanym, tekście mamy za to tezę, że choć Gatewatch rozbity (pozornie, bądźmy szczerzy – kto wierzy w zupełny, permanentny rozpad grupy jest naiwny), to tego Gatewatcha przez ostatnie dwa lata nie było za dużo. Było go za mało! Chcemy więcej, więcej, więcej! Skąd tak śmiała teza? Sprawdźcie w tekście. Autor używa dobrych argumentów (a ja dodam, że jeśli Gatewatcha było za dużo, to w Magicu, a nie w fabule). A przy okazji warto też rzucić okiem, dlaczego tak bardzo jesteśmy za Bolasem i innymi Magicowymi złoczyńcami.

Świat Amonkhetu

Wkrótce opuścimy Amonkhet i przeniesiemy się na Ixalan wraz z amnezjonowanym Jace’em. Na razie wszakże mamy okazję, aby jeszcze raz przejrzeć i podsumować to, czego dowiedzieliśmy się o Amonkhecie i fabule, która się tam rozegrała.

Stan Programu

W njusach przede wszystkim o zmianach w MOPR. W sekcji opinii o meczu PVDR z Yam Wing Chunem, a właściwie o robieniu błędów w turniejach dużej rangi. Potem decki, a w nich Ramunap Red (T2), Eldrazi Tron (Modern), Miraculous Mentor (Legacy), Paradoxical Outcome (Vintage). Po nich zaś jak zwykle ceny.

 

G Finanse G

 

Finansowo warto wyróżnić Village Messengera w T2 i Falkenrath Gorgera, które to karty – jak twierdzi Goldfish – warto sprzedawać jeśli nimi nie gracie, bo po Pro Tourze spadną z ceną w związku z rotacją, a teraz są na topie. Poza tym znowu były buyouty Reserved Listy. Tym razem dostało się Stone Calendar i Mana Vortex. Również zwracajcie uwagę na wszelkie koty, smoki, wampiry i wizardów – to zaś w kontekście nadchodzącego C17 (Regal Caracal chociażby może chwilowo skoczyć, ale raczej patrzcie w starsze karty). Poza tym warto zerknąć na salwacjowy Index Market, jeśli interesuje was T2. Spory skok miał też Vengevine sparowany z Hollow One, a to chyba głównie przez ten deck, przyuważony gdzieś podczas GP Minn i zalinkowany na reddicie. Sam link mi już umknął, ale ktoś pisał o drugoturowym killu i fantazja poniosła kupujących.

Sprawdźcie Edhreca

To trochę commanderowy tekst. A trochę taki stricte finansowy. Wszystko to tu jest spekulacją na temat C17 i decków z Wizardami. Autor ogranicza się do niebieskich kart i obszernego komentarza. To zaś powinno wystarczyć. Ale raczej zapraszamy tu fanów EDH.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hazoret the Fervent (Amonkhet)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Earthshaker Khenra (Hour of Devastation)
  4. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  5. Abrade (Hour of Devastation)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg po GP Minneapolis 2017

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze