Przegląd Prasy #185 – rewolucyjny Ixalan i restrykcje Vintage

Piękny długi tydzień prawie bez rewelacji, aż tu nagle poniedziałek, tradycyjny dzień ogłoszeń Wizardów i mamy małe petardy – Vintage dostało dwie restrykcje i unban, a niedawny mega leak kart z Ixalan spowodował zmianę strategii spoilowania tego dodatku. Nagle dostaliśmy masę kart, które mogliśmy wcześniej podglądać na pirackich obrazkach wykradzionych kart oraz opis mechanik, tak by wiedzieć z czym jeść te karty. To dość ciekawe podejście i wyjście nie tylko z twarzą z tego małego kryzysu, ale nawet bym powiedział, że z klasą. Jednocześnie wraz z nowym Jace’em zmienia się zasada unikalności planeswalkerów. Zresztą, nie ma się co tutaj rozpisywać, zajawkę już macie, wiecie jakie kąski są opisane szczegółowo w przeglądzie, więc zapraszamy do lektury całości : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Metz

Metz zgromadziło 1485 graczy, w tym także pewną liczbę Polaków. Do Day 2 dostały się zaś 452 osoby. Ostatecznie, do Top 8 dostał się m.in. Martin Juza (2015-16 Draft Master), dla którego była to 27 topka w karierze, ale w finale musiał poddać się potędze Francesco Fritto Hugony’emu.

Ostateczne wyniki Polaków znalezionych w standingach po tagu '[pl]’:

26 Nosowicz Karol  36
67 Konieczny Dominik  33
119 Glogowski Piotr  30
202 Kapera Krzysztof  30
251 Pedrakowski Tomasz  27
308 Kot Jan  27
360 Brancewicz Michal  24
377 Michalczuk Piotr  24
585 Harendarz Michal  15
612 Kosmacz Bartosz  15
713 Szyk Andrzej  15
783 Popielski Michal  12
800 Bruski Bartosz  12
862 Jonski Kamil  12
1011 Szadurski Mateusz  9
1291 Siedlecka Marta  6
1293 Lozinski Michal  5

Gratulacje dla Noska za Top 32!

Grand Prix Indianapolis

W Indianapolis zebrało się 1169 graczy. Całość wygrał Andrew Cuneo i to jego trzecie Top 8 w formatach limited z rzędu. Legendarny Cuneo znany z gry ciężkimi niebieskimi kontrolami i tym razem nie zawiódł swoich fanów wybierając w ostatecznym drafcie jako swoje połączenie błękitne UW, aczkolwiek bardziej aggro niż kontrol (z solidnymi filarami w postaci Adorned Pouncer, Unesh, Criosphinx SovereignHour of RevelationOverwhelming Splendor). Tu, jak się domyślacie, żadnych Polaków nie zarejestrowaliśmy.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Bany i restrykcje

Wizardzi trochę namieszali w najstarszym formacie czyli w Vintage. Co ciekawe zbiega się to z odejściem Daily Eventów i z najdejściem lig na MTGO. A o co chodzi? O to, że dominują dwa decki – Mentor i Shopsy. Z tej okazji restrykcji zostały poddane:

  • Monastery Mentor (w celu zwiększenia liczby winconów i zdywersyfikowania formatu)
  • Thorn of Amethyst (w celu osłabieniu Shopsów jako strategii poprzez osłabienie jego odpowiedzi na to, co robi przeciwnik)

Ponadto zdjęto restrykcję z:

Bargain jest o tyle ciekawy, że to trochę testowa opcja i może wymagać reakcji. Ponadto, oprócz niej Wizardzi rozważali zdjęcie restrykcji z Windfall. Miło, że Czarodzieje jednak poddają karty kolejnym ewaluacjom i szukają opcji do odbanowania. To dobry sygnał i odrobina (raczej złudnej) nadziei dla innych formatów takich jak choćby Modern.

Pozostałe formaty bez zmian. Co fajne, Wizardzi tym razem dobrze się komunikują, zapewniając graczy, że nie planują kolejnych zmian przy okazji Eternal Weekend (tuż po kolejnym banowym okienku), a jeśli jakieś kroki musieliby podjąć, poinformują o tym graczy zawczasu. Nawet jeśli to zostało dodane jako edycja, to miło, że Wizardzi dostrzegli problem i odpowiedzieli na wątpliwości graczy.

Za kulisami kradzieży kart z Ixalanu

Wow. Tak zareagowało wiele osób, gdy zobaczyło ten materiał i całkiem słusznie z kilku powodów. Po pierwsze, Wizardzi publicznie zareagowali na przeciek ze zdjęciami niepociętego arkuszu kart z Ixalanu. Wyjaśnili dokładnie co się stało (koleś ukradł arkusz, chciał potem go sprzedać w sieci, został aresztowany, ale mleko się rozlało i wszyscy zobaczyliśmy karty), jak zareagowała część osób wiedzących o przecieku (krótko mówiąc – od razu dali Wizardom znać o problemie), a także jak to wszystko wpłynęło na sezon spoilerowy. A wpłynęło konkretnie i tu mamy do czynienia z głównym „wow”.

Po pierwsze, opublikowano większość kart, które w przecieku mogliśmy mniej lub bardziej odczytać. Tak! Znamy już ponad 49 kart (tyle w powyższym linku) z Ixalanu, w tym aż 8 Mythiców! Wszystko oficjalnie potwierdzone. Po drugie, Wizardzi będą „głębiej” (miejmy nadzieję, że to znaczy dokładniej, bardziej wnikliwie) niż to było dotychczas przedstawiać karty z nowego dodatku, dając nam preview commonów i uncommonów (te ponoć są fajne, a do tego została jeszcze druga połowa erek i mythiców). Po trzecie, na stronie w sezonie spojlerowym pojawi się mniej kart, ale za to będą one dokładniej omówione. Już na tym etapie będzie o artach, designie i innych kwestiach.

Mówiąc krótko, ostatecznie Wizardzi z całej sytuacji wychodzą raczej obronną ręką i wychodzi to wszystko na plus.

Odkrywanie Ixalanu przez geolokalizację 

A skoro już Ixalan i przecieki, to od razu warto dodać, że geolokalizacyjny event trwa i ma być jedną z ważniejszych atrakcji sezonu spoilerowego. Już o tym wspominaliśmy w jednym z poprzednich przeglądów, ale warto sprawę jeszcze raz wyróżnić, choćby tylko ze względu na tego bloga, na którym mamy okazję liznąć trochę tego jak to wygląda w praktyce, a także ten filmik na YT. Albo ten.

Mechaniki Ixalanu

I jeszcze na koniec tematu – ujawniono mechaniki Ixalan oraz cztery frakcje, które będą się naparzać na tym planie. Pierwsza to The Sun Empire (tambylcy i dinozaury), potem są The Brazen Coalition (piraci), The River Heralds (merfolki) i The Legion of Dusk (wampiry). Mechaniki, które te frakcje otrzymają to: Enrage (keyword pozwala na uzyskanie jakiegoś efektu w chwili, gdy zadamy dinozaurowi z nim obrażenia), Raid (powracająca mechanika, która skłania nas do atakowania i jeśli tylko to zrobiliśmy, to dostajemy jakiś efekt), Treasure (niektóre karty pozwalają nam wystawić bezkolorowe artefakty, które możemy zamienić na manę dowolnego koloru), kombinowanie z nieblokowalnością (i innego rodzaju ewazjami) oraz counterki +1/+1 na merfolkach, manipulacja życiem na wampirach, Explore (keyword pozwala w określonym momencie – zazwyczaj na wejściu karty na pole bitwy – podejrzeć kartę z topa i jeśli jest to land, kładziemy go na rękę, a jeśli nonland, to kładziemy counterka na kreaturę, a kartę na topa lub do grobu), Vehicles (powracające wehikuły tu będą pod postacią statków, choć nie mamy pewności, czy tylko tak), Double-Face Cards (tak, one też powracają! będzie ich 10 i ponoć będą się transformować w landy – tak jest z pokazanym Treasure Map zmieniającym się w Treasure Cove). Na koniec zaprezentowano nam nowego Jacka i zmianę zasad – od teraz wszyscy walkerzy będą legendarni, a zniknie „planeswalker uniqueness rule”. Będzie można mieć tribal Jacków, Gideonów, Lilian i czego tam chcecie. Żeby była jasność – nie, nie oznacza to, że będzie można automatycznie korzystać z walkerów w EDH z tego powodu, tak jak generałem nie może być artefakt. W EDH na ten moment nadal generałami mogą być tylko kreatury i pięciu walkerów z C14.

Jace from the Baywatch

State of Design

W tym wszystkim umknąć mógł ten tekst, który zapowiada spoilery Ixalanu od kolejnego tygodnia, a także przedstawia aktualny stan designu. Jak sam MaRo twierdzi to był dziwny rok, w którym mieliśmy wzloty i upadki. A jakie konkretnie? Choćby powodzenie Improvise i brak Revolta w czerwonym – to taki mały przykład. Jak chcecie sprawdzić, co okiem designera wyszło, a co nie, to resztę już sprawdźcie w tekście.

Fizzlowanie czarów jest problemem

Jak się okazuje problem fizzlowania czarów jest czymś nieintuicyjnym i jest na krótkiej liście problemów do rozwiązania. Zanim wyciągniecie topory i zaczniecie narzekać, przyjrzyjcie się jak skonstruowane są nowe czary (chodzi o takie frazy jak: up to X creatures, creatures target player controls) i porównajcie je ze starszymi kartami. To raz – znaczy, rozwiązywanie tego problemu już się dzieje. Dwa – chodzi pewnie o to, co jeden z redditowców mówi, więc chyba nie jest tak źle, jak to brzmi na pierwszy rzut oka (a całą dyskusję na ten temat na reddicie znajdziecie tutaj):

I think I should have been more clear – we’re talking about different ways of fizzling „going away”. My assumption is that what MaRo is considering is „the spell ignores invalid targets and skips any steps in its resolution that refer to them as a 'target’, but you do anything else it instructs you to.” (The way multi-target spells work currently if some but not all of their targets are invalid.)

So if you cast [[Aerial Predation]] on one of my creatures, and I used Mom to give it pro-green, it wouldn’t be destroyed (because it wouldn’t be a target on resolution), but you’d still gain 2 life, whereas currently it would fizzle and you’d gain nothing. I’m not suggesting that it would keep going and destroy the creature – that would break a huge number of instant-speed hexproof cards, so it’s definitely not an option.

Sędziowie nie są pracownikami Wizardów

Pamiętacie jeszcze tę sprawę? Chodziło o to, że Paul Yale wniósł sprawę przeciw Wizardom, twierdząc, że stosunki między sędziami a Czarodziejami stanowią formę pracy, więc sędziowie powinni być traktowani jak pracownicy. No więc jednak nie. Przynajmniej na tym etapie. Kalifornijski sędzia oddalił pozew (przez niegwarantowane rekompensaty oraz wolontariacki charakter działalności magicowych sędziów), dając pozywającemu 30 dni na uzupełnienie ewentualnych dodatkowych faktów. To jednak nie jedyny pozew, z którym Wizardzi muszą się mierzyć – ten drugi ponoć ma większe szanse, a i sprawa Paula Yale’a nie została na razie definitywnie zakończona. Może więc za jakiś czas coś w temacie jeszcze napiszemy.

RPTQ i wyniki turniejów w T2

Mamy opublikowaną listę miejsc, turniejów i uczestników RPTQ. Są też decklisty, jest wśród nich Warszawa. Jak więc was temat ciekawi, zerknijcie. Rzućcie też okiem tutaj, bo autor tego krótkiego posta zebrał statystyki z wszystkich miejsc i przeliczył jakich decków było najwięcej.

Zmiany w Comprehensive Rules

Wiecie, że Commander 2017 przyniósł pewne modyfikacje zasad? Jeśli ciekawi was co konkretnie – a powinno choćby ze względu na phasing i tokeny – to sprawdźcie ten link. Sędziowie zdecydowanie powinni zerknąć.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Paprykarz Open #2, 29 września – 1 października 2017

Zapraszamy do Szczecina! MTG Szczecin INFO organizuje kolejny świetny event. Tym razem, na trzydniowej imprezie, prócz streamu na żywo z komentarzem i wywiadami, dostaniecie masę turniejów z gwarantowanymi nagrodami; w tym (za PPTQ): 10 boksów, 180 euro, maty Top 8 i nasze maskotki Psychatoga. Rozpiska ze szczegółami w spoilerze:

Spoiler

TURNIEJE

1. FNM Draft
Data: 29.09.2017 – PIĄTEK
Format: Booster Draft (wymagana prerejestracja)
Wpisowe: 50 zł
Start: 17:30
Miejsce: Wrota; Szczecin
Nagrody: 5/3/2/2 (co otwierasz twoje)
Informacje o turnieju: wkrótce

2. PPTQ Rivals of Ixalan 2018
Data: 30.09.2017 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja) lub 130 zł \\ 33 euro
Start: 10:00
Miejsce: Szczecin
 Nagrody: GWARANTOWANE 10 BOKSÓW + 180 euro + maty dla top 8 + dużo innych nagród
Informacje o turnieju: https://goo.gl/NriLVJ

3. Pauper Revolution
Data: 30.09.2017 – SOBOTA
Format: Pauper Classic
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Szczecin
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: https://goo.gl/3Kg8gz

4. Pure Value Open #3
Data: 01.10.2017 – NIEDZIELA
Format: Standard (swiss + top8)
Wpisowe: 50 zł
Start: 10:00
Miejsce: Szczecin
Nagrody: Gwarantowane 3 boksy + niepsodzianki
Informacje o turnieju: https://goo.gl/dbiQJB

5. Leviathan – Commander
Data: 01.10.2017 – NEDZIELA
Format: Leviathan Commander
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: 13:00 (po zakończeniu 3 rundy Pure Value #3)
Miejsce: Szczecin
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + inne nagrody
Informacje o turnieju: https://goo.gl/KiitPL

6. Drafty (każdy uczestnik otrzymuje kartę promo – draft weekend – do wyczerpania zapasów)

Data: gdy uzbiera się 8 osób
– Format: Ixalan 5/3/2/2 (co otwierasz twoje, nagrody w bosterach)
Wpisowe: 50 zł
– Format: rare draft
Wpisowe: 38 zł

7. INNE TURNIEJE
Odpalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób.

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

ccc

Wydarzenie wspierają:

Mistrzostwa Polski 2017

Informacje zebrane w jedno miejsce możecie znaleźć tutaj: http://www.mtgnationals.pl. Przez stronę można już rejestrować się na turniej i wnieść opłatę za main i/lub sideeventy.

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Kompletny przewodnik po Jeskai Gift

Mike Sigrist przedstawia nam szczegółowy opis talii z rozpisaniem MU i sideboardowania się – ot, standard dla tego rodzaju artykułów. Możecie też zerknąć tutaj, aby dowiedzieć się czegoś podobnego, ale o Mardu Controli.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Jeszcze więcej modernowych decków!

Adam Yurchick w zeszłym tygodniu zaprezentował nam tekst w zasadzie o tym samym tytule. Patrząc więc na ten materiał, miałem w pierwszej chwili zamiar zignorować temat. Tylko że nie bardzo się da, bo nawet jeśli decki tu zaprezentowane nie zawojują meta i nie wywrócą tierów do góry nogami, to są to naprawdę interesujące opcje, które może komuś przypadną do gustu. Jest tu Esper Scarab God Control, UG Architect CoCo Combo, Serum Powder Eldrazi, Restore Balance Colossus, UW Delver, BR Breach Reanimator, Blue Moon Breach. Jeśli któraś z tych talii was interesuje, zerknijcie.

Modernowe innowacje i warte uwagi techy

A to już Seth Manfield i jego przegląd najciekawszych decków i innowacyjnych rozwiązań w dobrze znanych taliach. Jest tu parę perełek, więc jeśli tylko powyższy tekst wam się podobał, to ten będzie jego znakomitym rozwinięciem.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Dziewiąty na God of Frontier Challenger Tournament

Dawno u nas nie było nic z tego formatu, ale jak widać wcale mu się nie umarło śmiercią naturalną. W Japonii ewidentnie nadal jest grany, czego przykładem jest ten (powiedzmy sobie szczerze – trochę reklamowy) tekst relacjonujący z eventu, na którym Jeremy Dezani zajął miejsce dziewiąte tuż za topką. Miłośnicy formatu mogliby liczyć na lepsze teksty (bo poza wrażeniami z pierwszego kontaktu z formatem, paroma uwagami sideboardowymi, o talii i samym turnieju nie ma tu wiele więcej), ale cóż… musicie brać, co jest, bo prędko pewnie okazja do zalinkowania czegokolwiek się nie powtórzy.

 

LIMITED

5 porad, które pomogą ci w Chaos Draftach

Niedługo kolejne polskie GP, więc pewnie będą na nim rozgrywane jakieś Chaos Drafty. Jeśli tak będzie, to może będziecie chcieli zagrać. W takim razie może wam się przydać ten tekst z kilkoma prostymi, ale obrazującymi specyfikę formatu, poradami.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: wieści z Japonii

Sean Brown w tym tygodniu sięga do dalekiej Japonii i wyników z 82 KMC. Dokładnie omawia wyniki z topki, a także wyciąga najciekawsze decki z niższych miejsc.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Commander 2017: Feline Ferocity – budżetowe ulepszenia

Bardzo dobry tekst dla tych osób, które szukają opcji na rozwinięciu decku na kotach w coś bardziej strawnego. Tomer Abramovici dokładnie i szczegółowo omawia charakter talii, a także przedstawia trzy drogi jej przebudowania – go wide, go tall i ekwipunki. To oczywiście w wersji budżetowej, ale wspomina też o opcjach „bardziej na bogato”.

Dig Through Time: Nemesis

W tym tekście dostajemy przegląd dodatku Nemesis pod kątem zapomnianych w EDH kart. Bardzo wielu spektakularnych kart tu nie ma. Jest parę niszowych opcji. Mimo to warto zerknąć, bo jest parę rzeczy z unikalnymi efektami (zwłaszcza Rootwater Thief dla tych co nie lubią combodecków). Dodatkowo mamy talię na Niv-Mizzet, the Firemind.

Commander 2017: recenzja 75%

Kolejny przegląd-recenzja najnowszego dodatku. Ot, tekst jak większość tego rodzaju materiałów. Niewiele tu można dodać, ale jest szansa, że kogoś to zainteresuje.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

W tym tygodniu w Pauperze nic nadzwyczajnego się chyba nie działo. Jak się mylimy, to dajcie nam znać.

Ciekawe decki:

 

INNE

Dlaczego warto wybierać proste decki?

Ten tekst powstał, bo Pierre Dagen nie bardzo wiedział, co napisać. W pewnym momencie zorientował się jednak, że na duże turnieje ostatnio brał – jak to się mówi – „tępe decki” (lub „proste” według jego słów). I to ciekawy temat, bo jest przecież cała masa miłośników kontroli, skomplikowanych combo-decków, fikuśnych talii rogue, które czasem grzeszą stabilnością, ale za to nadrabiają liczbą synergii i oryginalnością. Kiedy tylko w formacie (dowolnym) pojawia się jakieś proste aggro, jakaś mało wyrafinowana konstrukcja, osoby te od razu spisują go na straty, a jego pilotów odsądzają od czci i wiary. Tekst próbuje więc przełamać stereotyp i rozprawić się z paroma mitami wokół niego narosłymi. I z tego względu warto ten materiał wyróżnić.

7 kluczowych kwestii przy sideboardowaniu się

Frank Karsten pisze o tym, jak się sideboardować, aby sideboardować się jak pro. Porady są warte uwagi, więc zajrzyjcie do tekstu. Dowiecie się na przykład tego, że warto mając wątpliwości uciąć synergie, a dodać value, tudzież inaczej sidować się na play, a inaczej na draw (a także dlaczego i kiedy warto tak robić).

Magicowa historia: od Alary do Amonkhetu

Ten tekst przedstawia całą fabułę Magica z ostatnich dziesięciu lat – od The Mending i tego co się działo w książkach tuż przed Shardsami, aż po Amonkhet i Ixalan. Pierwsze opowieści są streszczone dość zdawkowo. Te ostatnie zawierają więcej szczegółów, ale rysuje się za tym wszystkim jeden, wielki plan Nicol Bolasa.

5 przewidywań co do dalszych losów Gatewatcha

A skoro już jesteśmy przy magicowej fabule, to Beck Holden ma dla was pięć przewidywań odnośnie dalszych losów piątki najbardziej twarzowych walkerów karcianki. Zainteresowanym przypominamy, że jego przewidywania odnośnie fabuły Amonkhetu i Hour of Devastation się w dużej mierze potwierdziły lub były bliskie, więc nawet jeśli się myli, to przynajmniej z sensem gada.

Przegląd commanderowych grafik

Tradycyjnie Mike Linnemann recenzuje artworki z nowego dodatku. Tym razem chodzi o dodatek Commander 2017, w którym jak się okazuje jest sporo ciekawych ilustracji. Tym razem tekst nie jest jednak wypełniony odniesieniami do sztuki czy magicowego lore, to bardziej właśnie taki „przegląd”, ale autor i tak wychwytuje parę smaczków godnych uwagi.

Landy impresjonistów

Ktoś (ZaphodAVA) się zabawił i wrzucił na imgura grafiki impresjonistycznych obrazów przerobionych na full-artowe magicowe landy. Niektóre wyglądają nieźle. Niektóre są po prostu niesamowite. Warto rzucić okiem, zwłaszcza na Plainsy i Foresty.

Stan Programu

W njusikach warto z pewnością odnotować obecność informacji o pojawieniu się lig Vintage na MTGO (od najbliższej środy) oraz o dodaniu podglądu na nagrody w onlinowym kliencie. Fajna sprawa. W sekcji opinii mamy parę słów o Vintage jako formacie. W deckach Temur Energy (T2), Human Bant CoCo (Modern), Blood Moon Dragon Control (Legacy) i Dredge, Landstill oraz Mentor (Vintage). Na koniec ceny, w tym spore spadki w Standardzie.

Bonus: modernowa publicystyka wprost z „Loczek Series”

Uwaga, ten materiał tylko dla dorosłych! Rozkminy warszawskich prosów na temat stanu moderna, decków, banów i unbanów. Wartościowa, świeża, czysta publicystyka, ostra, bez cenzury. Oczywiście warto, bo TO WSZYSTKO JEST PŁYNNE!

 

:g: Finanse :g:

 

Sprzedażowe Top 10 z C17

Jeśli śledzicie TCGPlayera, to wiecie, że na stronie pojawia się co tydzień top 10 sprzedanych kart w minionym tygodniu. Pojawiają się też okazjonalnie inne sprzedażowe topki i to jest taka trochę na czasie. Mamy tu opisane sprzedażowe topki kart i produktów z C17. To dobry wyznacznik tego, co jest aktualnie popularne i jakie karty można próbować trzymać, by dobrze sprzedać, albo czego się pozbyć, bo jest poszukiwane przez ludzi. Oczywiście, pierwsze miejsce zajmują wszystkie 4 decki – jasny sygnał, że wielu graczy kupuje komplety, by mieć całość zestawu.

Zrozumieć listę zarezerwowaną

Ten tekst to anatomia buyoutów w kontekście reserved list. Tak to można w skrócie określić. SaffronOlive dokładnie wyjaśnia tu mechanizm buyoutów i mówi o tym jak całą sprawę traktować – zwłaszcza z perspektywy przeciętnego gracza. Uzbrojeni w wiedzę z powyższego linku, możecie zajrzeć do kolejnego tekstu: Racjonalnie o reserved list. W nim znajdziecie parę informacji na temat tego, jakie karty warto mieć na oku w najbliższym czasie, bo są sensowne argumenty za tym, że znajdą się na celowniku spekulantów, a także parę słów o samych buyoutach.

Co brać pod Mirri?

Tekst Jasona Alta jest oczywiście poświęcony Mirri z Commandera, choć nie tylko jej. W głównej części, tej z konkretnymi kartami, mamy wskazane kilka takich, które prawdopodobnie skoczą ze względu na precona… lub po prostu są niezłym wyborem z potencjalnym wzrostem. Tu nigdy nie ma pewności, ale to z pewnością rzeczy, którym warto się przyglądać. Dodatkowo mamy tu też opisane zjawisko „precon effectu”, czyli takiej sytuacji, kiedy gracze nie mają jeszcze fizycznie jakichś kart (z preconów czy innych nowych produktów), ale już tak są najarani, że tworzą decki i… kupują karty. A to siłą rzeczy musi mieć wpływ na ceny.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. The Scarab God (Hour of Devastation)
  3. Dragonlord Dromoka (Dragons of Tarkir)
  4. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  5. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

restrykty i unban w vintage, ixalan

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (