Przegląd Prasy #192 – Radosław Kaczmarczyk Mistrzem Polski 2017!

Radosław Kaczmarczyk Mistrzem Polski Magic: the Gathering 2017! W pełni zasłużenie objął tron, wygrywając pięknie turniej i pokonując w finale trudny matchup z mocnym pilotem w kabinie. Po latach i wielu zaliczonych Top 8 wreszcie zdobył koronę i będzie nas reprezentował wraz z Urlichem i Kanistrem na Mistrzostwach Świata!

Zapraszamy to skrótów z relacji, artykułów, finansów i pochodnych materiałów, które dla Was przejrzeliśmy w tym tygodniu. Miłej lektury : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Mistrzostwa Polski 2017

Radosław Kaczmarczyk podchodził już wiele razy do korony, zaliczając w swojej historii magicowej kilka Top 8 tego turnieju i dopiął swego dopiero w tym roku, zabierając płonące pustynie do zwycięstwa. Ważnym do odnotowania faktem jest frekwencja równo 300 osób, co oznacza, że poza polskimi Grand Prix był to największy oficjalny turniej MtG, jaki odbył się w naszym kraju. Brawa dla zawodników, brawa dla Top 8, ogromne brawa i podziękowania dla sędziów i organizatora – było świetnie!

Jednak dla równowagi strzelmy czerwoną kartkę dla Wizardów, którzy zesłali na nas plagi werowskie, zwiesili turka, nie ogarnęli, że gramy dwa formaty. Jedynie dzięki super skillowi naszych sędziów turniej ruszył i kończył się jeszcze o normalnych godzinach.

Wracając do rozgrywek – całość staraliśmy się relacjonować na bieżąco i macie to w linku na górze. Dodaliśmy właśnie metagame turnieju i decklisty. Kolejność graczy w Top 8 jest następująca:

1 miejsce. Radek „Ishan” Kaczmarczyk
2 miejsce. Piotr „Kanister” Głogowski
3 miejsce. Michał Musiał
4 miejsce. Krzysztof Bieńko
miejsce 5-8. Paweł „Łoś” Świerk
miejsce 5-8. Cyprian „Cypek” Gawron
miejsce 5-8. Jędrek Szmyd
miejsce 5-8. Mateusz „Pilewar” Milewicz

Przy okazji zaktualizowaliśmy naszą Historię Polskiego Magica oraz Hall of Fame Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych 2017

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych też mieliśmy Nationalsy i wygrał je zaledwie siedemnastoletni Oliver Tomajko. W Stanach zagrało 600 graczy. W tym kontekście naszych 300 graczy wypada całkiem nieźle. Tam jednak siłą rzeczy grało wielu prosów i półprofesjonalnych graczy. W topce znaleźli się m.in. Gerry Thompson i Seth Manfield. Tomajko grał UB kontrolą, która po sajdzie mogła się stawać nieco agresywna i bardziej energetyczna. Decki z Top 9-16 są tu, a z Top 8 oglądajcie tu. Zwróćcie uwagę na 10 miejsce i RW Approacha, bo to ciekawe podejście. Co ciekawe, nie ma Ramunapów.

Mistrzostwa Kanady 2017

Oprócz USA, weekend z Nationalsami mieliśmy także w Kanadzie. Pierwsze trzy miejsca to Temur Energy, w dalszych miejscach widać także nieśmiertelną obecność Ramunap Reda i coraz popularniejszych Abzan Tokens. Decklisty do zapoznania się TUTAJ.

StarCity Games Charlotte

W miniony weekend odbył się także turniej SCG w Charlotte, choć nie da się ukryć, że zaginął nieco w cieniu amerykańskich Nationalsów. Rozgrywanymi turniejami były zarówno Modern jak i Standard. Wielkiego przełomu nie było, jedynie Modern zajawił nam UG Merfolki na 8 miejscu SCG Modern Open Charlotte oraz Mardu spalator na 6 miejscu SCG Modern Classic Charlotte,którego widziałem więcej online niż irl

Jako, że przed nami Grand Prix w Warszawie już za niecały miesiąc ze szczególną uwagą śledzimy to, co aktualnie dzieje się w Standardzie (a będzie się działo raczej sporo), to polecamy także spojrzeć na ostatni z eventów. W Charlotte wygrał Esper Gift (ten sam deck zajął także trzecie miejsce). Decklista do zapoznania się poniżej:

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Bany w 1vs1 EDH na MTGO i brak banów w innych formatach

Poniedziałek poprzedni przyniósł informację o banach dla EDH na mtgo w wersji 1 na 1. I to trochę rewolucja. Poleciały tutory, Baral, najlepszy finisher w postaci Emrakuli z RoE, a także odbanowano Yisana i  Arcum Dagssona. Krótki komentarz znajdziemy w tym tekście. Tu z kolei o temacie pisze Rachel Agnes. Dziś zaś Wizardzi poinformowali, że w innych formatach banów nie będzie.

Wyścig, część 1

Wreszcie mamy coś o wampirach. Ale w tej odsłonie magicowej opowieści jest też Jace, Vraska, merfolki, Huatli… i jest też nagroda w postaci Immortal Sun na końcu tego wszystkiego. Swoją drogą, jeśli już przeczytaliście ten tekst, to zachęcamy was też do zerknięcia do artykułu Becka Holdena. Docenicie być może dzięki temu poetycką stronę Huatli.

 

Wieści z Psychatoga

 

Dołącz do Psychatoga!

o;n&o;:&o;k&o;">

Szukamy osoby chętnej do pomocy przy prowadzeniu Psychatoga. Generalnie, to jest sporo zadań do wykonywania – trochę graficznych, więcej dziennikarskich i redaktorskich.

Sam mam za dużo roboty w robocie i obecnie bardzo mało gram i śledzę Mtg, a szkoda zaniedbywać nasz serwis. Jeśli ktoś sporo gra, streamuje, ma ochotę coś robić dla community, napisać tekst albo poprowadzić własną kolumnę, to bardzo chętnie zapraszam do współpracy i do kontaktu na ober@psychatog.pl

W ogóle nie zarabiamy na serwisie, nie jesteśmy komercyjną stroną, ani sklepem, ale na pewno jakoś postaram się wynagrodzić każdą pomoc. My mamy swoje potrzeby i wymagania, Ty możesz postawić swoje i jakoś się dogadamy : )

– Ober

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 10-12 listopad 2017

Główny turniej odbędzie się w formacie standard. Całość w Warszawie, w tradycyjnej lokacji Expo XXI. Promo kartą za main event jest Progenitus. Dobra, zagraliście w MPkach, macie więc już przetarcie do GP i nie ma wymówek – wszyscy startują. Zabierajcie rodziny z dziećmi, to ma być największe nasze GP skoro dopiero co mieliśmy największe Mistrzostwa Polski!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Tokeny przejmują Standard

No niekoniecznie, ale faktem jest, że różne wersje tokenów zwróciły uwagę graczy i dość mocnym akcentem zapisały się w formacie. Adam Yurchick nam je tu pokazuje i omawia. Chodzi oczywiście o Abzan i Esper tokeny oraz Monument biały. Esperowych też mamy tu dwie wersje – ze Scarab Godem oraz z Jace’m. Co ciekawe, do tematu sięgnął też Ali Antrazi w swoim tekście broniąc Nationalsów z tokenami. Tak się bowiem składa, że to on był ostatnim prawdziwym zdobywcą tytułu Mistrza US i że wybrał sobie tokeny jako deck na turniej.

Blue-Black Control in Standard (Videos)

Steve Rubin przedstawia nam UB kontrolę. Deck dał zwycięstwo jego pilotowi w amerykańskich nationalsach i sprawdził się podczas worldsów. Warto więc rzucić okiem.

Przewodnik po Temur Energy

Tu zaś jest garść porad do Temura. To typowy primerowy tekst z sideboardowaniem się. Co ważne, autorem jest Reid Duke, a to gwarancja jakości.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Dlaczego warto odbanować Stonforge Mystica?

Już za chwilę dowiemy się czy cokolwiek zostanie odbanowane, czy też nie (właściwie już wiemy, że żadnych zmian nie ma). I ten tekst to taki sygnał, że jak zwykle to jest tematem wśród modernowców… przynajmniej tych, którzy nie mają co robić. Jakoś nikt bowiem głośno nie krzyczy i nie spodziewa się banów. Nie wśród prosów. Dyskusja jednak się toczy, powyższy tekst nie jest jedynym w temacie (oto inny przykład), ale nawet ciekawie przedstawia sytuację Stoneforge Mystica. Nawet jeśli jednostronna argumentacja to za mało, aby się zgodzić, zawsze można popolemizować.

Humans CoCo Primer

Nie ma za bardzo o czym się rozwodzić. Tytuł mówi sam za siebie. Można ewentualnie dodać, że autorem Joel Larsson.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Już tu byliśmy, drogie limited development

Ten tekst zawiera kilka kontrowersyjnych tez, ale też opisuje dokładnie to, z czym sam mam problem jeśli chodzi o ostatnie sety limited – one są do siebie zbyt podobne. Sam nie hejtuję Ixalanu. Dotychczas fajnie mi się go draftowało. Tyle że problem pozostaje i fajnie się przekonać, że nie tylko ja go dostrzegam.

Eksplorując limited Ixalanu

A to już tekst traktujący konkretnie o strategii draftowania Ixalanu, o tym co działa, a co nie. Nic nadzwyczajnego, ale jeśli jeszcze nie zabraliście się za draftowanie dodatku, to polecamy. Są tu podstawowe wnioski, które warto znać. Potem można zajrzeć do tego tekstu Briana DeMarsa o tym, jak draftować Ixalan. Bardzo dobry materiał. Warto też rzucić okiem na tekst Mike’a Sigrista, w którym draftuje on set w praktyce. Nie ma video, ale jest zapis picków.

 

 LEGACY/VINTAGE

W tym tygodniu nie było This week in Legacy, a tekst goldfishowy o Vintage był poświęcony dredge’owi. Za bardzo nic się nie wyróżniło.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Nic nadzwyczajnego w minionym tygodniu nie znaleźliśmy jeśli chodzi o teksty do EDH. Decki i owszem, są poniżej.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Zbalansowanie Paupera

Alex Ullman poddaje paupera czterem  testom, aby sprawdzić, czy mamy do czynienia ze zdrowym środowiskiem, czy niekoniecznie. Wnioski są takie, że niekoniecznie jest idealnie, pauper ledwo zdaje testy, ale jednak zdaje. Format jest w tej chwilę w miarę zdrowy, ale jest to sytuacja niestabilna, która może zmienić się wraz Iconic Masters czy jakimikolwiek złamanymi, nowymi commonami.

 

INNE

Nowe logo Magic: the Gathering

Tekst z Kotaku przestawia historię redesignu logo naszej ulubionej gry na przestrzeni lat. Po wrzuceniu go na Togowy fanpage, odzew naszych rodzimych graczy był mocno zróżnicowany. Wizardzi chcą świeżości i kompatybilności z MtG Arena, my wolimy stary, dobry oldschool.

Top 23 na Worldsach

Co prawda o turnieju pisał także William Jensen, ale to Lucas Berthoud w dużo ciekawszej formie i bardziej wartościowej mimo wszystko skomentował swój wynik na Worldsach. I to mimo tego, że nie poszło mu najlepiej.

Świat Kamigawy

Bardzo fajny tekst zwłaszcza dla graczy, którzy mają sentyment do Kamigawy. Z technicznego punktu widzenia, raczej nie ma szans, żeby fabuła gry wróciła do tego niesamowitego, inspirowanego dawną Japonią, świata, ale gracze chętni do wsparcia community zawsze na posterunku. Autor doskonale opisuje politykę, geografię, kluczowe postacie czy storyline. Absolutne must read dla wszystkich, których w jakikolwiek sposób Kamigawa zafascynowała.

Walkerzy w Magicowej historii

Może nie wszystko co byście chcieli o nich wiedzieć, ale jeśli chodzi o tych nowszych wystarczająco dużo, aby naszą uwagę zwrócić na ten tekst. Mamy tu krótkie biosy walkerów, którzy pojawiali się na kartach w ostatnich latach. Jeśli jakiś walker dostał swoją własną kartę, to pewnie tu jest. Tych starszych jak Serra czy babcia Sengir tu nie ma.

Internetowe zasoby dla graczy (VIDEO)

Tolarian Academy prezentuje subiektywny przegląd 7 dostępnych narzędzi online, które mogą być przydatne dla graczy. Dobre lifehacki zawsze w cenie!

Wszystko czego chcę od danych MTGO

Ciekawy temat, który wyszedł przy okazji tekstu od PVDR. Wizardzi załapali się trochę na burzę w szklance wody i to na własne życzenie, a rzecz dotyczy publikacji decklist 4-1 i ukrywania danych. To zaś stało się przyczynkiem do małego felietonu na temat MTGO, publikacji danych i decklist, a także okazją do przedstawienia kilku sugestii odnośnie informacji, które autor chętnie by poznał – np. wiadomości o mulliganach.

Stan Programu

Jahn przypomina o banach, redmption, a także o wykorzystaniu QPków, bo właśnie kończy się sezon i mamy na to ostatnią szansę. Potem mamy decki – Temur Energy Jensena w T2, Death’s Shadow Jund w Modernie, Eldrazi w Legacy i Bant Monastery Champion w Vintage.

 

 

:g: Finanse :g:

Tu również bez fajerwerków tym razem.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. The Scarab God (Hour of Devastation)
  2. Search for Azcanta (Ixalan)
  3. Hostage Taker (Ixalan)
  4. Carnage Tyrant (Ixalan)
  5. Vraska’s Contempt (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Radosław Kaczmarczyk Mistrzem Polski 2017!

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Marta i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (