Przegląd Prasy #194 – pierwsze newsy i karty z Rivals of Ixalan

Za nami pierwsze newsy i karty z Rivals of Ixalan. Będzie zielona dinozaurza legenda i będzie przedruk Silvergil Adepta. Za nami także 3 Grand Prix w Limited, ale niestety Polacy tym razem bez jakichś nadzwyczajnych sukcesów, choć parę solidnych wyników było. Za nami także tydzień, w czasie którego sporo się działo… choć wcale na to nie wyglądało.

Tymczasem jednak i njusów sporo, i artykułów, więc jest co czytać. A jak pomyśleć, że już w piątek Pro Tour – oj, jest dobrze, a więcej : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Phoenix 2017

Pewnie ze względów logistycznych GP Phoenix było tym turniejem, który w ten weekend streamowano. Tak czy siak, w Phoenix wygrał Sean Miller, pokonując Reida Duke’a. W Top 8 był także Christian Calcano, a zagrało 1114 graczy. Wśród nich był nawet polski akcent – Grzegorz Kowalski zajął 52 miejsce z 33 punktami.

Grand Prix Hong-Kong 2017

W Hong Kongu zebrało się zaledwie 731 graczy. Może jak na azjatyckie standardy to nie jest mało, ale jednak nie jest to imponująca frekwencja. Z drugiej strony, część graczy pewnie szykowała się na Pro Tour zagranicą, a poza tym mieliśmy trzy turnieje Grand Prix i ludzie mieli z czego wybierać, więc nie ma co na to patrzeć. Tak czy siak, turniej wygrał Rei Sato, pokonując w finale Faranda Lee.

Grand Prix Liverpool 2017

1209 graczy czyni GP w Liverpoolu największym w tym tygodniu. Ostatecznie zwyciężył Marc Purvis. Polska miała sporą reprezentację. Najlepiej poszło Michałowi Harendarzowi. Jako jedyny z naszych zdobył 33 punkty.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Nagrody za Ixalan Store Championship

Blake Rasmussen zdradził na stronie Wizardów co dostaniemy za grę w sklepowych turniejach Ixalanowych. Jak obiecano, pokazano pierwsze karty z Rivals of Ixalan. Na start zielona dinozaurza legenda – Ghalta, Primal Hunger. Poza tym będą deckboxy – nowa grafika z Rivalsów – a także mata z mapą Ixalanu dla zwycięzcy.

Rivals of Ixalan - mapa krainy

Mapa Ixalan

Uaktualnienie Organized Play

Zmiany, zmiany. Sporo się zmieniło, ale zacznijmy od najmilszego – Polska w 2018 roku będzie miała Grand Prix, to już tradycja, że co roku dostajemy jeden duży turniej. Ponownie będzie to listopad, tym razem 23-25 i znowu będzie to Standard. To już wielu mniej cieszy, ale dobrze, że GP w ogóle znowu mamy. Jest też rozpiska pozostałych Grand Prix. Zmiany dotyczą zaś tego, kto trafi na takim turnieju do Day 2. Do tej pory były to osoby, które zrobiły na evencie 6-3. Teraz będzie tylko osiem rund i 6-2. W day 2 będzie zaś siedem rund – to w Constructed. Limited będzie nieco bardziej skomplikowane, bo w day 1 zagramy 9 rund, ale i tak grać będę mogli tylko ci, co zrobili 6-2. Będzie eliminacja po ósmej rundzie. Szczegóły w linku. Jeśli chodzi o promkę, będzie nią Mutavault. Z kolei niedzielne PTQ na GP będą rozgrywane w tym samym formacie co main event – i dotyczy to także Legacy. W RPTQ zmienia się za to liczba zaproszeń na Pro Tour zależnie od frekwencji. Promką tam będzie zaś Noble Hierarch.

A przy okazji, poznaliśmy też drużyny na sezon 2017-18. Jeśli was interesuje temat, to zerknijcie.

Duel Decks: Merfolks vs. Goblins oficjalnie

Najważniejsze jest tu to, że są nowe artworki pokazane. Decklisty wszak znamy już jakiś czas. Szkoda, że nie pokazano też tokenów – tak z bliska, bo niby też tu są.

MTG Arena startuje

Tak, rozesłano już informacje o akceptacji do testów Areny. Dostaliśmy też garść szczegółowych kwestii odnośnie m.in. ekonomii gry i tym podobnych. Niestety, fakt, że beta wchodzi do akcji nie oznacza, że dowiemy się już teraz czegoś bliżej. Testerzy musieli bowiem podpisać NDA, czyli na razie jest szlaban na informacje. Wkrótce jednak kolejna faza testów, więc generalnie już bliżej niż dalej do wejścia na Arenę.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 10-12 listopad 2017

Główny turniej odbędzie się w formacie standard. Całość w Warszawie, w tradycyjnej lokacji Expo XXI. Promo kartą za main event jest Progenitus.

Zagraliście w MPkach, macie więc już przetarcie do GP i nie ma wymówek – wszyscy startują. Zabierajcie rodziny z dziećmi, to ma być największe nasze GP skoro dopiero co mieliśmy największe Mistrzostwa Polski!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Techy do Standardu ze zwycięskich decków

Adam Yurchick przegląda nowości w istniejących archetypach i sprawdza jakie trendy w deckbuildingu i meta obecnie panują. Jest tego trochę, więc jeśli chcecie być na bieżąco, to zdecydowanie warto tu zajrzeć.

Przewodnik po Esper God-Pharaoh’s Gift

Lucas Blohon opisuje esperowego Giftsa i porównuje go z wersją UW. Może nie jest to tekst nadzwyczaj rozbudowany, ale na pewno treściwy i dojrzały, a do tego oferuje opcje sideboardowania się na najpopularniejsze matchupy. Jeśli więc chcecie zagrać tym deckiem i potrzebujecie poradnika, to ten tekst wam pomoże.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Death’s Shadow akurat na Halloween

Macie ochotę poczytać o decku, który wygrywa w trzeciej turze? Jeśli tak, to Ben Friedman oprowadzi was po najnowszej wersji grixisowego i esperowego Death’s Shadow decku – w tym pierwszym wypadku skupionego na Temur Battle Rage. Nie jest to primer, raczej trochę takich przemyśleń o talii meta, ale i tak dowiecie się tu jak deck działa.

Zrozumieć Modernową banlistę

SaffronOlive dostarcza tekst, w którym wyjaśnia dlaczego jakie karty w Modernie są zbanowane. I to jest jeden z ciekawszych materiałów w ostatnim czasie, a na pewno najsensowniejszy ze wszystkich, które tematyce banów zostały poświęcony. Jeśli nie rozumieliście dlaczego niektóre karty dostały młotkiem, to tu się tego dowiecie. A wnioski i nadzieje co do odbanowania tych kart wyciągajcie sami. Jak chcecie z kolei poczytać cudzą ocenę – choćby po to żeby się zdrowo pokłócić czy potrollować, w końcu to internety – to możecie zajrzeć do tekstu Petera Ingrama. On wskazuje konkretnie co banować, a czego nie. I jest w tym dość kontrowersyjny.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Ulubione Flashbacki – Triple Innistrad

Może troszkę za późno, a może nie – z pewnością warto jednak wspomnieć o tym, gdyby ktoś chciał zmierzyć się z draftami Innistradu. Format fajny, jest jeszcze momencik, jak się zepniecie, to jeszcze zdążycie zagrać.

Draftowanie Ixalanowych archetypów

Nie wiem, ile można pisać w zasadzie na jeden temat, ale każdy taki tekst to okazja do porównania własnych spostrzeżeń oraz moment na to, aby zrobić sobie małe podsumowanie strategii draftowych. Jest to też świetny moment na to, aby wskoczyć w świat Ixalanu, więc jeśli jeszcze nie draftowaliście, to możecie tu zerknąć jako wstęp do formatu. Jak chcecie coś bardziej strategicznego, to tu jest pick order – dla odmiany od Kelvina Chew. I to całkiem ciekawe podejście, bo archetypami, a nie jak zwykle – kartami. A jak chcecie zobaczyć coś bardziej w praktyce jak wygląda limited Ixalanu, to tu przez Sealeda przeprowadzi was Zen Takahashi. Jako uzupełnienie może być ten tekst Pierre Dagena.

Nie-tribalowe archetypy w Ixalanowych draftach

Ok, ale może chcecie zobaczyć coś naprawdę wartościowego? Jeśli tak to sprawdźcie tekst Ulricha dla Hareruya, w którym – jak w tytule – tłumaczy jak i kiedy draftuje decki nietribalowe w Ixalanie. Tekst jest merytoryczny, dobrze napisany – kiedy myślę o dobrym contencie, to właśnie o takie materiały mi chodzi. A przy okazji, warto zalinkować do kolejnego tekstu z serii Draftowanie Ixalanu z Prosami. Ciekawe rzeczy się tam dzieją, a wybory są bardziej zróżnicowane niż przed tygodniem.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: amerykański Eternal Weekend

Co w Legacy było najważniejsze w minionym tygodniu? Oczywiście Eternal Weekend. I to właśnie temu tematowi poświęcony jest w tym tygodniu tekst Seana Browna. W środku decki, techy i dokładna analiza meta.

Vintage 101: świat, w którym Raveger zżera Ravegera

W zasadzie to samo co wyżej, ale w Vintage. I z tą różnicą, że poświęcone właściwie w całości Workshopom. Tak to właśnie wygląda w formacie w tej chwili, przynajmniej na Eternal Weekendzie. A może właśnie nie powinno? Może jednaj lepiej zbanować Workshopsy i mieć spokój? Tak sugeruje Brian de Mars w całkiem dobrze uargumentowanym artykule.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Dig Through Time: Onslaught

Mam słabość do tej serii i choć tym razem jest to jakby mniej robiąca wrażenie edycja, to i tak jest tu kilka ciekawych kart, na które warto zwrócić uwagę. Choćby tylko po to, aby je przypomnieć dla dziś grających – od wydania Onslaught trochę czasu wszak minęło. Karty tu zaprezentowane są stricte casualowe, a choć część jest na siłę, jest parę funowych propozycji. Na deser mamy zaś deck na Kynaios and Tiro of Meletis.

Wprowadzenie do cEDH – część 2

Rachel Agnes kontynuuje swoją opowieść o kompetetywnym EDH. Opowiada o kolorach i charakterze decków. Przedstawia popularnych generałów i karty, które są wykorzystywane w combosach.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Tego nie widuje się często

Cztery nowe decki – tego faktycznie widuje się często w formacie tak skostniałym jak Pauper. Mamy tu takie dziwa jak GW Exalted, Esper Flicker, MUC czy Freed Combo. W praktyce to chyba ten pierwszy deck jest tu największą świeżynką. Ten drugi i trzeci to ewolucje znanych archetypów. Ten czwarty jest zaś combem długo wyczekiwanym na pojawienie się w meta. W końcu udało się przebić.

Dobrze być królem

W tekście Alex Ullman tym razem omawia decki borosowe na Palace Sentinels. Chodzi oczywiście o Jeskai Kitty i Boros Monarcha. Ullman daje tu nam taką trochę historyczną perspektywę na ewolucję archetypu. Te decki ostatnio mocno zagrzały sobie miejsce w meta, więc na pewno warto zwrócić na nie uwagę. Chociaż fakt faktem, jakiegoś dużego procenta pola w tej chwili nie mają, to mogą zacząć dominować.

 

INNE

Trzy możliwe przyszłości dla MTGO i MTG Areny

Wróżenie z fusów, ale co nam zostało. W tym tekście mamy okazję pospekulować co dalej z Arena i jak się ona ma do MTGO. Trochę to powierzchowne gdybanie, jednakże jest to kilka opcji, o których warto wiedzieć. Wiedząc bowiem, co może się wydarzyć, będzie nam łatwiej się na te potencjalne wydarzenia przygotować.

Karty Foil – porady turniejowe i co zrobić, gdy nam się 'zbendują’

Mieliście ten problem z kartami, że zaczęły się wam wykrzywiać? Wszystko przez wilgoć i sposób robienia foili, a także w sumie i zwykłych kart. Jeśli tak, to ten tekst pomoże wam zrozumieć co się dzieje, jak uniknąć zakrzywiania kart, a także co ewentualnie można zrobić, gdy się już to stanie.

Top 10 Vanguardów

Coś dla miłośników dziwnych formatów. Dawno, dawno temu Wizardzi wydrukowali Vanguardów, czyli takie karty z postaciami z gry, które w pewien sposób modyfikowały rozgrywkę. Słyszeliście o Momir Vigu? Jeśli tak to wiecie o co chodzi. Karty z Vanguard na nim się jednak nie kończą. Jeśli nie mieliście z nimi wcześniej kontaktu, możecie się zdziwić. Dodatkowym atutem jest to, że są tanie – w sam raz na kuchenne stoły. Ale zalinkować to warto także dlatego, że autor wspomina o dodatkowym wariancie zabawy – Vanguard Commanderze.

Stukartowy singleton was chce

I jeszcze jeden tekst dla tych, co lubią niszowe formaty. Tu niestety – niszowe formaty tylko online, bo raczej nie pogracie na żywo singletona stukartowego, czyli taką specyficzną wersję commandera. Zresztą nie jest to wcale nowa rzecz, ale okazja do przypomnienia o niej jest dobra. Tak się bowiem składa, że te eventy od graczy dla graczy zostały przejęte przez nową osobę. A to pozwala na zrobienie nowego otwarcia i zachętę do rekrutacji ludzi. Z tego powodu powstał powyższy tekst prezentujący parę decków. Z tego powodu także jest ten tekst o banliście, zmianach i paru innych rzeczach.

Artykuł o artykule o kobietach w Magicu

Ok, to trochę od końca, ale w sumie w tym tekście macie wszystko co trzeba, a nawet więcej niż trzeba. W tym sensie więcej niż trzeba, że macie także parę słów komentarza, a nie tylko samo przedstawienie sprawy. O co chodzi? Ano, o problem tak stary jak niemal sam Magic – obecność kobiet w Magicu i toksyczne środowisko jakie męska część graczy generuje. Jak autor, nie chcę rozstrzygać kto ma rację, jak to jest, ani nie zamierzam oceniać sprawy. To zróbcie we własnym zakresie – dlatego, powtórzę, napisałem, że w tekście powyżej jest parę słów komentarza za dużo – a wszelkie linki, szczegóły i informacje o tym, o co tym razem cała awantura, macie w powyższym artykule. Choć fakt faktem, Rich Stein też ładnie pokazuje, że community zmieniło się i kobiet w Magicu jest więcej niż kiedyś.

Szalone wizje Rywalów Ixalanu

Nie tylko karty Rivals of Ixalan, ale także fabuła nas mogą zainteresować. Na razie możemy tylko spekulować, a Beck Holden fantazjuje całkiem udatnie, więc jeśli tylko podniecacie się lore Ixalanu i chcecie pokminić jak dalej potoczą się losy Jace’a i Vraski, to możecie tu zajrzeć. Wątpię w to, ale ciekawa jest sugestia, że Rywale mogli by się okazać złotym setem. Dawno w sumie takiego nie było.

BBD Mailbag

Mailbagi to takie dziwne teksty, w których jakiś fejmus odpowiada na różne pytania – przeważnie od czapy, często nieciekawe i randomowe, ale zdarzy się wśród nich i jakaś perełka. Czasem to okazja, aby lepiej poznać jakąś osobę. Czasem to też okazja, aby się czegoś faktycznie dowiedzieć. Mailbag Briana Braun-Duina to takie trochę pośredni tekst między wartościowym dla każdego a ciekawostką dla zainteresowanych i fanów. Ja tu jednak znalazłem parę fajnych rzeczy, więc może i wam się to uda, bo BBD zdradza trochę jak wygląda jego życie prosa.

Sądny dzień na Kamigawie

Jeszcze prawie na koniec coś dla Vorthosów – tekścik, w którym mamy streszczoną część historii Kamigawy. Materiał nie jest długi, ale całkiem ładnie pokazuje, co się działo na tym inspirowanym Japonią planie.

Stan Programu

Njusów sporo, a wyróżnić należy na pewno ostrzeżenia o bugach, triple Innistrad flashbacki oraz zakończenie wykupu kart do kilku starych dodatków. Ponadto, mamy tutaj rozbudowany kalendarz i sekcję opinii o tym co naprawdę ważne z listy punktów – m.in. kwestia bugów, mtg Arena, promowanie draftów, itp. W deckach w T2 Temur Energy, Humani w Modernie, BUG Delver w Legacy i Vintage z Ravager Shopsami. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Anatomia drugich spike’ów

W tym tekście DJ Johnson opisuje sytuację, w której mamy kartę i po pierwszym skoku ceny mamy kolejny. Autor tłumaczy dlaczego tak się dzieje i kiedy tak się dzieje. Tekst skupia się na konkretnych kartach, ale można z niego wyciągnąć parę wniosków odnośnie cen, a przez to potem nie zaliczyć wtopy ze sprzedawaniem/kupowaniem. Może nie jakoś szczególnie mocno, ale zachęcamy do zerknięcia.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. The Scarab God (Hour of Devastation)
  2. Search for Azcanta (Ixalan)
  3. Carnage Tyrant (Ixalan)
  4. Hostage Taker (Ixalan)
  5. Vraska, Relic Seeker (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Marta i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (