Przegląd Prasy #200 – powoli wyłaniają się Rivals of Ixalan

Dwusetny przegląd prasy przypadł nam na dość spokojny, przedświąteczny okres. Mamy za sobą niezły rok; z Drużyną Narodową Polaków w finale World Magic Cup 2017, Piotrem „Kanistrem” Głogowskim w Top 8 Pro Touru i obecnie na drugiej pozycji w klasyfikacji Player of the Year, rekordowo wielkimi Mistrzostwami Polski, a nawet ze swego rodzaju dokumentem na temat polskiego Magica w postaci Enter the Battlefield: Poland.

Zapraszamy tradycyjnie na nasz przegląd prasy magicowej. Jubileusz nie przeszkadza nam w przekazaniu Wam najciekawszych linków, omówienia relacji i zaprezentowania tego, co naszym zdaniem było najważniejsze w ubiegłym tygodniu. Co najwyżej może być drobnym przełomem i zwiastować nowy, bardziej zgrabny format kolejnych prasówek, ale nie obiecuję, za leniwi jesteśmy na duże zmiany ;p

– redaktor naczelny
Przemysław „Ober” Oberbek

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Oklahoma City

Larry Li okazał się zwycięzcą GP w Oklahomie w Modernie. Pilotował Titan Shifta. Grało ponad 1400 graczy, a sporo w czasie turnieju mieszała latarnia. W top 8 z bardziej znanych graczy znalazł się także Seth Manfield, w deckach Trony, Scapeshifty, Dredge, Breach. Decki z top 8 są tutaj. Z dalszych miejsc – do top 32 – możecie znaleźć tutaj. Tu dochodzą wspomniane latarnie, WB Smallpox, Death’s Shadowy, Jeskaie, różne Burny, Infect, Affinity, Storm, Grixis Kontrola i elfy. Ewidentnie meta się zmienia.

 

Grand Prix Madryt

Madryt blisko Polski… no, stosunkowo, to i polskie akcenty tam były. Na turnieju zagrało 621 teamów, a to znaczy, że nagrody rozdawano do 24. miejsca. Pro pointy zaczynały się od 30 punktów, czyli 10 wygranych meczy przez team. Polskie nazwiska jakie wypatrzyliśmy w Top 100 to:

  • 76 Sochurek – Juza – Kowalski – 25
  • 85 Korpikiewicz – Miecznikowski – Lewandowski – 24
  • 86 Lopez Hernandez – Szczech – Radosz – 24

Całość wygrał Adrian Ramiro Cano z Counters Company, Rodrigo Togores z Titan Shift i Cristian Ortiz Ros z U/R Gifts Storm. Grano Team Unified Modern.

Raport Ulricha z WMC

Co słychać w wielkim magicznym świecie? Relację na dzisiaj zapewnia Ulrich, razem z resztą teamu. Na łamach portalu Hareruya opublikował wrażenia z 'drobnego’ wypadu na WMC z Nicei. Zobaczycie tam decklisty, emocje, tonę przemyśleń pod kątem Standardu i reportaż z półfinałów, Polska versus Niemcy. A jeśli macie ochotę na trochę inną, obcą perspektywę, to swój raport przedstawił także Oliver Polak-Rottman, kapitan austriackiego teamu, który też dostał się do Top 8. I to też Hareruya. Jest też relacja PVDR i jakkolwiek oba powyższe to ciekawe teksty, tak jego artykuł – dodajmy, przegranego teamu – chyba najlepiej się czyta, bo autor opisał turniej tak… casualowo. Przy okazji dowiecie się, kim jest Lucas Salvatto. Dodatkowy punkt za rysunki – choć są w tekście, tu macie linka do nich. Oczywiście, to tekst Ulricha najmocniej chwyta za serce.

Przy okazji, to już nie raport i nic związanego z WMC, a na osobnego newsa to jednak za mało. Warto jednak wspomnieć, że inicjatywa Hareruya Girls chyba rusza konkretnie wraz z dołączeniem do zespołu Mafer, meksykańskiej autorki, która do tej pory publikowała po hiszpańsku, a teraz będzie to robić także po angielsku. Miejmy nadzieję, że jej treści będą na tyle ciekawe, że regularnie będą trafiać do przeglądu.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Opakowania Rivals of Ixalan i promki

Wizardzi zaprezentowali jak będą wyglądały opakowania Rivals od Ixalan i promki, które dostaniecie np. za kupienie boxa boosterów, wygranie ligi, weekendu draftowego itp. Przedstawiono także tokeny za Friday Night Magic.

Niestabilne warianty

Unstable zaskakuje po raz kolejny. Tym razem chodzi o to, że część kart – dokładnie 13 – ma różne warianty. I chodzić tu może zarówno o flavor, jak i treść karty, jej działanie czy artwork. Wizardzi, ładnie pograne, ale sklepy sprzedające single w preorderach mają przez to problemy.

Vintage Masters i Vintage Cube wraca

Lee Sharpe daje znać, że na MTGO będzie można pozdobywać znowu P9. I to ze starymi artami. Huh, ceny kart znowu spadną, ale w sumie Vintage stanie się przystępniejsze trochę. Tak czy siak, miłośnicy limited – możecie działać.

Architektura projektu czyli jak Wizardzi tworzą produkty

Gavin Verhey w tekście opowiada o tym jak powstawało Explorers of Ixalan, ale materiał dotyczy szerzej podejścia do tworzenia suplementarnych produktów. Warto zajrzeć, by poczytać, jeśli interesuje was developerska kuchnia.

Pierwszy krok

Ban, ban, ban, ban. Poszła seria banów, co jest konsekwencją ostatniej afery z nękaniem. Dostało się m.in. Travisowi Woo, który otrzymał szlaban na rok. Oprócz niego ban trafił także szereg graczy udzielających się na grupie Magic for Bad. W obronie Woo dość solidny tekst napisał Ben Friedman. Jest o tym dyskusja na reddicie. Jest też odpowiedź Atheny Froehlich. Z kolei Jeremy Hambly, od którego w sumie się to wszystko zaczęło, dostał bana dożywotnio. Na swoim kanale nagrał nawet filmik, w którym prosi o pomoc prawną, a także narzeka na tak ostre potraktowanie oraz domaga się równego traktowania i banów dla tych, którzy z kolei nękali jego. Całą sprawę pozostawiamy waszej ocenie, jakkolwiek wypada nam dodać, że video Hambly’ego nie linkujemy, bo troszkę te jego tłumaczenia brzmią jak żale niegrzecznego chłopczyka, który nagle odkrył, że słowa i czyny mają swoje konsekwencje. Jeśli bardzo będziecie chcieli, znajdziecie sobie to nagranie w necie. Ale jednak lepiej czas spędzicie, zaglądając do tekstu Friedmana i Atheny oraz reddita – bo tam sprawa wydaje się bardziej zniuansowana.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Nie ma nic do Standardu? Ojej. Na upartego zajrzyjcie w Inne.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Duże zmiany w Modernie

Adam Yurchick zebrał dla was wszystko co najciekawsze w Modernie w ostatnim czasie. Sporo tych decklist. Co prawda trudno powiedzieć, czy faktycznie zmiana w Modernie jest duża, ale faktem jest, że się w nim kotłuje bardzo mocno, a efekty widzicie w linku powyżej i w ciekawych deckach.

Mulligany w Colorless Eldrazi Stompy

Rzadko kiedy mamy okazję polecać tekst, który traktuje o jednym konkretnym archetypie i jednym konkretnym problemie z nim związanym. Zazwyczaj tego rodzaju materiały są krótkie, mało merytoryczne lub nudne. Tym razem jest trochę inaczej i dostajemy całkiem ciekawą analizę bezkolorowych kosmicznych krewetek. A przy okazji – oto alternatywny spis Colorless Eldrazi.

Dylemat Chained to the Rocks

Michael Flores opowiada o Burnie – ale nie jest to typowa wersja Naya. Tu mamy WR burna z Chained to the Rocks w sidzie i historię, czemu to dobra karta i czemu jest ona niedobra.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Trzy najlepsze kolory w limited Ixalan – cz. 1

Zen Takahashi opisuje decki w kolorach Mardu, które jego zdaniem są najlepsze w Ixalanie. Znaczy, zaczyna je opisywać, biorąc na początek WB Wampiry i przedstawiając nam garść statystyk. Kolejne archetypy – WR i BR – mają być za tydzień.

Pięć ikonicznych porad draftowych

Niby już to za nami, ale jeszcze może kto ma tam jakiego boxa. Jeśli tak, to tutaj macie materiał, w którym autor daje nam krótkie omówienie formatu, naprawdę krótkie, a do tego jest pięć porad odnośnie tego jak ten format draftować. Warto zaraz potem przeczytać ranking archetypów w Iconic Masters.

 

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Japońskie triale i Challenge

Po prawdzie to niewiele się działo w Legacy nadzwyczajnego w tym tygodniu. Sean Brown odnotowuje jednak japońskie triale i analizuje onlinowe wyniki Challenge’a. W sumie tyle.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Jak przekonać partnera/partnerkę do gry?

Co jak co, ale parytety w naszej ulubionej karciance by się nie sprawdziły, niestety. Będąc w zażyłej relacji z drugim człowiekiem, prędzej czy później przychodzi moment na małże… chęć wspólnego dzielenia pasji. Jak sprawić, aby nasza druga połówka, bądź drugi połówek, chcieli ją z nami dzielić? Ekipa EDHRec zajęła się tym tematem, zobaczmy, co mają do powiedzenia.

Budżetowy Commander – ulepszamy Vampiric Bloodlust

Tomer Abramovici kończy serię tekstów o budżetowym – i nie tylko – ulepszaniu preconów C17. W związku z tym dostajemy bardzo dobre omówienie decku i tego, co możemy z nim zrobić.

Przegląd Unstable

Na Gathering Magic ruszyła akcja oceny poszczególnych kart z Unstable, 'niestety’ obecnie tylko w 25%. Z niecierpliwością czekamy na pozostałe 50%, a póki co polecamy przejrzeć to, co już opisane zostało.

A przy okazji warto też zajrzeć do ciekawego tekstu debiutującego na Gathering Magic Stephena Johnsona, który opisuje generałów z Unstable. W temacie jest też tekst Paula Palmera z opisem dziesięciu kart z un-setów, które warto włożyć do decków w EDH. Jest też tekst o tym, jak budować decki wokół 15 un-setowych commanderów. Taki trochę powierzchowny i 'listowny’, ale sympatyczny i przynajmniej ciekawostkowy. W sumie sporo dobra w tym tygodniu dla fanów un-setów i Commandera.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Jaki jest plan?

Tydzień temu mieliśmy okazję czytać relację Davida Wrighta na temat Bezdomnych – kart, które nie znalazły miejsca dla siebie w Medżiku (link w poprzednim przeglądzie). Dzisiaj zaś widzimy go zupełnie z innej strony – ma on do dodania od siebie kilka teoretycznych informacji. Co w tym interesującego, oprócz faktu, że są na temat MTG? To, że są o Pauperze, o topowych deckach formatu i o tym, jak sobie z nimi radzić przy pierwszym do nich podejściu. To pierwszy tekst cyklu, temat ma być kontynuowany.

Freed form the Real

SaffronOlive bawi się combo deckiem, który spodoba się fanom opresywnego Magica. Wszystko polega na generowaniu nieskończonej many i zabijaniu przeciwnika powtarzalnym paleniem. Deck działa lepiej niż autor materiału ogarnia, ale też jego wady są tu dobrze wypunktowane.

 

INNE

Co czyni kartę w T2 banowalną

SaffronOlive analizuje bany w T2 i przedstawia strategię Wizardów – bazując na ich działaniach – odnośnie do banów kart. Wszystko w kontekście energii, która mocno zaorała meta i wielu domaga się banów. Nie z takim entuzjazmem jak przy poprzednich kłopotach, ale jednak są to głośne głosy. Co widać w komentarzach i ich liczbie pod tekstem. Tak czy siak, jakkolwiek tekst jest o sytuacji w Standardzie, wykracza wszakże poza niego, pokazując jak Wizardzi podchodzą do kwestii stosowania banhammera.

Ral Zarek i pewien stary smok

Lore, historia, opowiadania, fakty znane bardziej lub mniej – kto tego nie lubi? Dzięki temu gra, w którą gramy, nie jest osadzona w próżni, czujemy pewnego rodzaju przywiązanie, jak do ulubionej sagi książek bądź serii filmów. Wraz z tym wszystkim pojawiają się liczne teorie spiskowe i spekulacje. Ron będący w rzeczywistości Dumbledorem, który cofnął się w czasie? Polybius? Dzisiaj na tapetę wrzucamy Ral Zareka i jego Lightning Buga.

Niestabilna matma – Red i artefakty

Nawet jak nie lubicie matematyki to i tak warto ten tekst Franka Karstena przeczytać. Unstable generuje tak absurdalne matemtyczne zagwozdki, że to trzeba przeczytać. Raz, że się czegoś dowiecie, a dwa, że można się zadziwić parę razy. Jak z tymi nieskończonościami na przykład.

Wybierz swoją własną opowieść – edycja ixalanowa

Kiedy Wizardzi podali, że los Ixalanu jest w naszych rękach, można było pomyśleć, że to ściema. W końcu już raz taki numer w bloku Scarsów wykręcili. Tym razem ma być inaczej, są ponoć już nawet cztery różne zakończenia napisane. Jak to wygląda od Vorthosowej strony analizuje Beck Holden.

Przegląd grafik z Iconic Masters

Drogie grono medżikowych estetów, artykuł kierowany prosto do was – przegląd nowych artów z niedawno wypuszczonego Iconic Masters. Powalające dzieła prosto spod ręki Noah Bradleya, Igora Kieryluka, Jasona Rainvilla oraz samego Johna Avona. Polski akcent też jest.

Unstable Q&A z MaRo

Salwacja pyta, MaRo odpowiada. Warto docenić głównie dlatego, że MaRo raczej rzadko udziela się poza stroną Wizardów w magicowej społeczności. Wiecie, ma od tego tumblery, twittery i inne takie. Ale nadzwyczajnych fajerwerków się nie spodziewajcie – to raczej krótkie 'ku i a’, ale może spodoba się wam zawarty tu humor. A jak wam mało, to poczytajcie oficjalne FAQAWASLFAQPAFTIDAWABIAJTBT! albo zajrzyjcie do jednego z tekstów MaRo o kartach z Unstable.

Pięć uwag

Brian Braun-Duin w luźniejszym tekście nam kilka swoich przemyśleń przekazuje. Dotyczą one kondycji Standardu, kondycji Moderna i Legacy, pozycji Latarni w Modernie, niedoceniania sędziów i Wizardów oraz ich zbyt konserwatywnego podejścia do Moderna. To taki tekst do kawy i ciastka między jedną a drugą robotą.

20 najważniejszych kart we współczesnej historii Magica

Wszyscy lubimy listy, no nie? Jeśli tak, to zajrzyjcie do tego tekstu, który właściwie mówi wszystko. Oprócz tego może, że Brian de Mars trochę oszukuje i de facto tych kart jest nieco więcej niż 20. Mimo to i tak robi wrażenie to, że jeszcze – stosunkowo – niedawno tych kart nie było. A dziś trudno sobie bez nich wyobrazić naszą karciankę.

Win percentage sezonami i formatami

Chętnie byśmy wam trochę więcej szczegółów na temat tego zestawienia dali, ale… znalezione to jest gdzieś w odmętach internetu. I zapomniało nam się gdzie, a szkoda pominąć, bo ktoś wykonał ogrom pracy, zbierając mnóstwo danych i wyników, przedstawiając nam statystyki graczy z każdego sezonu od 2003 roku. Jeśli szukacie celu, do którego macie dążyć, albo jeśli ciekawi was, jak dobrzy są prosi, to tu macie wszystko ładnie wypisane.

Stan Programu

Standardowe podsumowanie newsów otwiera oczywiście wygrana Japonii w WMC, ale mamy też m.in. o finale Vintage Super League, a także Gauntlecie of Greatness, problemach z wykupami Amonkhetu oraz nadchodzących nagraniach z MTG Areny. Jest też o kostkach na MTGO i to z nimi związana jest sekcja opinii – w niej mamy opinię Jahna o nowych-starych artach i polowaniu na grafiki w onlajnowym medżiku. W deckach Big Red w T2, Latarnia w Modernie, BR Breach w Legacy i w Vintage Sultai Midrange. Na koniec jak zwykle ceny.

 

:g: Finanse :g:

Za dolara albo dwa – red

Ta seria była u nas raczej w EDH, ale że finansowo posucha, niech będzie tu. W środku Rachel Agness doradza czy kupować commanderowe staple/dobre karty w kolorze czerwonym. Mówi co się opłaca, a co raczej nie.

Ponadto cenowo coś tam się dzieje w un-setach z okazji Unstable. Ważniejszy jest jednak Modern, w którym niebieski Living End podbił ceny As Foretold, Living Enda – na ten deck zwróćcie uwagę. Mesmeric Orb też skoczył. Podobno też warto na MTGO wyhaczyć karty z Iconic Masters, bo spadły mocno w cenie.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. The Scarab God (Hour of Devastation)
  2. Vraska, Scheming Gorgon (Rivals of Ixalan)
  3. Mesmeric Orb (Mirrodin)
  4. Search for Azcanta (Ixalan)
  5. As Foretold (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 11.12.2017 ixalan i gp w modernie

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (