Przegląd Prasy #202 – świąteczny przegląd i Dominaria

Dominacja, dominium, domino… zaraz, zaraz, już wiem – Dominaria. Tak właśnie, Dominaria – to z niej Wizardzi wrzucili świeżego njusa, budując hype na kwietniowy dodatek i wielki powrót na ten plan. Wiele się nie dowiedzieliśmy, ale to chyba najgorętsza rzecz z minionego świątecznego tygodnia. Co swoją drogą każe nam wyrazić nadzieję, że znaleźliście pod choinkami mnóstwo magicowych prezentów, a także innych rzeczy, o których marzyliście.

Mamy nadzieję, że święta upływają wam radośnie i spokojnie oraz że macie okazję odpocząć i pobyć trochę z rodziną. Tego wam w każdym razie gorąco życzymy – wesołych świąt!

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Dominaria – zbierz legendy

Wizardzi ogłosili, że wraz z powrotem na Dominarię spotkamy starych znajomych – powrócą Teferi, Karn i Jhoira. Fajnie, że będą mieli nowe karty i fajnie, że wraca Karn – chyba największe zaskoczenie ogłoszenia. Ciekawe, czy hasło o;n&o;:&o;k&o;">“Gather Legends” będzie oznaczać skupienie się na legendarnych kartach w secie – to temat, o którym mówiono od dawna, a który jak do tej pory – od czasów Kmigawy – się nie ziścił. Więcej informacji o Dominarii i jej releasie znajdziecie tutaj.

Heroes of Dominaria

Wspólnie budujmy społeczność

Budowa wspólnego miejsca do rozwijania swoich zainteresowań lub zwyczajnej rozrywki jest bardzo ważne w kontekście Medżika. Dlaczego i jak to zrobić? Kluczem do tego jest sam fakt frajdy pochodzącej z gry – dopiero potem mamy do czynienia z graniem competitive. Tekst ważny z dwóch względów – po pierwsze napisał go sam szef wszystkich szefów, czyli Chris Cocks, prezydent WotC. Po drugie, to kolejny efekt afery z nękaniem w sieci, o czym pisaliśmy w poprzednich przeglądach.

Ostatnie dwa Judge Promo na 2017 rok

Ogłoszono dwie nowe sędziowskie promki za rok 2017. Będą to Pendelhaven i Spellskite.

Pendelhaven

Spellskite

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

UW Cycling

Ostatnio wybrał go Kanister, teraz na tapetę wrzuca go ChannelFireball. Mowa o deczywie, które było totalnym zaskoczeniem na ostatnim WMC – UW Cycling. Dlaczego powinno się wybrać je zamiast standardowego Approach’a? W środku lista, wyjaśnienia i blok tekstu.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Osiem modernowych decków, które musicie zobaczyć

Seth Manfield przedstawia osiem talii, które co prawda nie są tier 1, a może nawet i nie są tier 2, ale i tak warto się im z różnych powodów przyjrzeć. To spisy, które mogą posłużyć nam jako rogue decki lub mogą dać sporo funu z gry. Warto na pewno rzucić okiem dla takich pozycji jak Tempered Steel – chociaż to raczej na zasadzie ciekawostki niż 'must see’.

Przewodnik po MU Lantern kontroli

Właśnie dla takich konstrukcji Magik skakał z okna, Werter strzelał sobie w głowę, a miejskie autobusy się spóźniają. Niekoniecznie stara, ale dobra latarnia – poradnik totalnie splanowany i dosajdbordowany. W środku pełen opis pod kątem mety, side-in, side-out, na wszelki wypadek, gdyby granie na ten deck nie było wystarczająco proste – od BBD.

Przewodnik po modernowym Martyrze

Nie tylko w ekranie telewizora życie potrafi być nowelą. Właśnie leci na tapetę istny koszmar Burna i mokry sen Infecta – Soul sisters. Kontrolna wersja spisu, który męczy nasz manabase, sukcesywnie zwiększając life total i systematycznie zwiększająca swój board state – w końcu Modern nie składa się tylko z Tier 1.

Jak rozpoznać modernowe decki po pierwszym landzie?

Co może nam powiedzieć pierwszy land zagrany przez przeciwnika? O dziwo, niekiedy wystarczająco wiele. Jest to kluczowe, aby jak najszybciej przygotować się na potencjalne zagrania przeciwnika. Jak? Właśnie tak jak mówi MagicznaZłotaRybka.

Jakie karty są najbezpieczniejsze do odbanowania w Modernie?

Ten tekst to taki nasz kompromis, bo ileż można pisać o banach i unbanach? Ale to temat, który wraca, a w minionym tygodniu na kilku stronach kilku różnych autorów do sprawy wracało. W takim wypadku wypada przynajmniej jeden taki tekst podlinkować, przy czym żaden tekst nie jest jakoś szczególnie wybitny – non stop te same argumenty – ale w tym mamy w sumie ciekawą formę i parę mniej typowych kart wspomnianych.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Odczarowując Vintage Cube

Najlepszy format powrócił – donosi David Wright. I trudno mu odmówić racji, jednakże wielu graczy trochę się świątecznej kostki boi. Stare karty, przekokszone comba – wiecie o co chodzi. Czas jednak odczarować kostkę. Po przejrzeniu tego tekstu będziecie przynajmniej orientacyjnie wiedzieć o co tu chodzi i co najlepiej pickować. A przy okazji Mike Sigrist wskazuje nam także 10 jego zdaniem najbardziej niedocenianych kart w formacie.

Czy czternastolandowe decki w limited są możliwe?

Frank Karsten odpowiada na tytułowe pytanie. Trzeba przyznać, że 14 landów w decku w limited to spore wyzwanie i w większości formatów prawdopodobnie niemożliwe do realizacji. Ale są takie środowiska, w których jest to możliwe. Mirrodin był jednym z nich. Ixalan… też jest. Po szczegóły zajrzyjcie jednak do linka.

 

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Nebrasca’s War 5.0 i Beijng Orlov Legacy

Sean Brown podsumowuje dwa duże – jak na Legacy – turnieje. Jeden to włoski event na prawie trzystu graczy. Drugi to chiński turniej na około setkę osób. Było na nich trochę interesujących rozwiązań w spisach, więc warto rzucić okiem – jak zwykle zresztą.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Rok 2017 w Commanderze

Czas podsumowań, a wiele działo się w EDH w 2017 roku. Dlatego też Stephen Johnson zebrał to, co najciekawsze i najważniejsze z tego okresu. Sporo tego było. A na marginesie mamy krótki tekst z top 10 kart do EDH, które pojawiły się w minionym roku. Zgadzacie się z tym rankingiem?

Un-Mander Showdown – Mimeoplasm vs Grusilda

The Mimeoplasm to stary i dobrze ograny generał. Grusilda, Monster Masher to świeżynka. A tekst przygląda się deckom i kartom, które się pojawiają w spisach obu generałów i wyciąga z nich to co najciekawsze. Oprócz dwóch spisów mamy tu także ciekawe zestawienie combosów, ładnie opisanych i skłaniających do grania obojgiem generałów.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Grand Prix

Alex Ullman początkowo nie podchodził optymistycznie do idei Pauperowego Grand Prix, ale… dał się przekonać. I tu mamy jego krótką rozprawkę na temat tego, co on na ten temat myśli.

Pauperowi i profesjonalni

Kto by pomyślał, że na TCGPlayer będziemy czytać o Pauperze i to w kompetytywnym znaczeniu. Adam Yurchick opisuje meta Pauperowe – dobry moment, aby zapoznać się z tym środowiskiem, jeśli jeszcze go nie znacie. A do zamieszania przyczynili się ludzie z CFB, dzięki którym w ogóle idea GP w Pauperze była możliwa. I też dzięki którym dostaliśmy tekst Paupularity Contest, w którym Brian DeMars opowiada o formacie. I to w Pauperze w minionym tygodniu był naprawdę gorący temat.

 

INNE

Pięć najważniejszych tematów w magicowej społeczności w 2017

5 najważniejszych Magicznych historii – może nie odpowiadają one na pytania skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy, ale warto się z nimi zapoznać, bo to takie podsumowanie tego, co w magicowej społeczności w minionym roku piszczało. A piszczało dość mocno.

Czemu więcej team-eventów zabija Magica?

Większość z nas grę w Medżika zaczynała od drobnych playgrup, drużyn, wspólnego przyjaznego grona. Kojarzy się nam to dobrze, ze względu na pozytywne emocje, chęć rozwoju, wspieranie się nawzajem. Jednak nie wszędzie tak jest to odbierane – czy drużyny w walce o podium stają się kulą u nogi? Zobaczmy co ma do powiedzenia Jonah Gaynor ze SpellSnare.com. Jego wypowiedź zaś jest w kontekście ostatniego zwiększania liczby turniejów drużynowych wysokiej rangi przez Wizardów i SCG.

Zasady PV

Im wyższy poziom gry, tym wyższe meandry rozkmin, na które musimy się wspiąć. Jak sobie to w prosty sposób wytłumaczyć i usystematyzować? A właśnie tak – za pomocą pewnego credo, zasad, swoistego kodeksu – enjoy. I generalnie – nie zostawiajcie przeciwnikowi opcji do wyboru.

Vorthosowa historia sztuki – Whimsy czyli fantazje

Bo fantazja, bo fantazja jest od tego… Mike Linnemann w tym tygodniu opisuje… coś takiego jak 'whimsy’, co po polsku oznacza urojenia, fantazje, itp. To jak zwykle w kontekście Magicowych artów, ale dość powiedzieć, że jest dziwnie, bo to całe 'whimsy’ trudno uchwycić. Jednak podobno wiadomo o co chodzi. Uwaga – tekst zahacza o surrealizm i różne dziwactwa. Tak – dziwactwa na magicowych grafikach, to chyba najlepsze słowo na opisanie tego, o czym jest ten tekst.

Historia magicowego flavoru w 10 kartach

John Dale Beety tym razem opisuje dla nas magicową historię i magicowy flavor, przedstawiając nam dziesięć charakterystycznych kart. Każdej towarzyszy interesująca historia, pokazująca rozwój karcianki wizualnie, fabularnie i technicznie dowiecie się stąd m.in. skąd się wzięło pierwszych 25 artystów Magica oraz który ilustrator dostarczył najwięcej grafik na karty, a który był drugi.

Przewodnik po zdegenerowanych combo Unstable

Pierwsze paczki już dawno otwarte, pierwsze drafty zagrane, a co za tym idzie, można śmiało powiedzieć, że ten set nie oszczędzał nikogo. Począwszy od nieskończonych blinków, poprzez nieustanne zabieranie faz przeciwników, aż po samo rozprzestrzenienie się tej plagi na inne formaty. Unstable Combo w pełni swej okazałości! Przy okazji możecie też rzucić okiem na wrażenia Lee Shi Tiana z tego dodatku. Mniej tu o grze, więcej o możliwościach dla 'prawdziwego’ Magica.

Stan Programu

Najnowsze njusy u Jahna wiele nowego nie wnoszą, ale to dobre podsumowanie najważniejszych rzeczy z ostatniego czasu. Zajrzyjcie jeśli to, co u nas, to za mało. Sekcja opinii porusza temat Challenger Decków. Jahn przedstawia tu swoje zdanie na ten temat. W deckach Temur Constrictor w T2, Mono U Living End w Modernie i Enchantress w Legacy. Na koniec – jak zwykle – ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Kupowanie kart zbanowanych i z nimi powiązanych

DJ Johnson zainspirowany jedną z kart z Unstable skupia się na modernowych zbanowanych kartach i o tym jak ewentualnie na takich kartach zarabiać i na co zwracać uwagę. Bo to też nie jest tak, że kupujemy zbanowaną kartę i liczymy na unbana – jeśli nawet unban się zdarzy, to przy okazji pójdzie w górę kilka innych kart.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. As Foretold (Amonkhet)
  2. Bazaar of Baghdad (Arabian Nights)
  3. The Scarab God (Hour of Devastation)
  4. Search for Azcanta (Ixalan)
  5. Vona’s Hunger (Rivals of Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Dominaria nadchodzi

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (