Przegląd Prasy #204 – cały spoiler Rivals of Ixalan

Poznaliśmy cały spoiler Rivals of Ixalan. I w gruncie rzeczy miniony tydzień orbitował właśnie wokół tego tematu. Na nowym dodatku i kartach z niego skupiła się większość autorów. A i Wizardzi pozytywnie zaskoczyli, oferując nam możliwość rozegrania wcześniejszych pre Rivals of Ixalan na MTGO.

Poza tym było sporo tekstów i deck techów modernowych. Zapraszamy na tradycyjny przegląd tego, co najciekawszego działo się w minionym tygodniu w Magicu.

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Santa Clara

Rozgrywanym formatem było Team Trios Constructed. Grano i Legacy, i Modern, i Standard, więc mogło być ciekawie. Na turnieju w kalifornijskim mieście zjawiło się prawie 1500 graczy – i to wielu z najwyższej półki. Całość wygrali William Ho, John Martin i Jeremy Frye. Tu znajdziecie decklisty z Top 4. Event fajny, pomysł na zmieszanie w jednym turnieju trzech formatów constructed doskonały, szkoda tylko, że tak daleko i nie w Europie, bo zapewne mielibyśmy masę polskich drużyn i zapewne na wysokich miejscach! : )

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Pełen spoiler Rivals of Ixalan

Zaspoilerowany został już cały dodatek Rivals of Ixalan, będący drugim dodatkiem w Ixalanowym bloku. Cóż, pozostaje już tylko wyłapywać perełki i kombinować pod kątem limited.

Wcześniejszy Prerelease Rivals of Ixalan

Zakasajcie rękawy, nadchodzi sezon na prerelease! Już od 5 stycznia można je oglądać na Twitchu, zaś od 11 wleci kolejna seria wyborów, emocji i przede wszystkim gry. Tak, dobrze czytacie. Od najbliższego czwartku, nie soboty czy piątku. W tym sezonie prereleasy będą wcześniej niż zwykle… ale na MTGO. Online będziecie mogli zagrać i wypróbować karty wcześniej niż na żywo.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

4 edycja Wielkiego Boju Planszówkowego w Kielcach

Organizatorzy zapraszają na strefę MTG na 4 edycji Wielkiego Boju Planszówkowego w Kielcach! Czas imprezy to 27-28 stycznia 2018. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach na ul. Ściegiennego 13

Sobota:

10:00 – CUBE draft Mirrodin*
12:00 – Modern
15:00 – CUBE draft Zendikar**
16:00 – Nauka gry

Niedziela:

10:00 – Chaos draft***
10:00 – Standard
14:00 – Tiny Leader
16:00 – Turniej dla początkujących

Wpisowe za każdy turniej wynosi 15 zł z 1 boosterem do puli nagród na gracza.

*/** Wpisowe również 15 zł – CUBE zawiera wszystkie Commony i Uncommony ze wspomnianych bloków (oczywiście bez powtórek). Wszystko od razu w koszuleczkach wraz z landstacją (to bardzo udogadnia grę!). Z racji tak niskiego wpisowego wszystkie wydraftowane karty wraz z landami wracają do organizatora. Zabierany jest wyłącznie redraft.
*** Chaos draft zawiera 24 różne boostery z moderna. Są to głównie sety od Return to Ravnica do Hour of Devastation plus takie dodatki jak M11, X, Iconic Masters, Eternal Masters oraz Modern Masters 17. Koszt drafta 60 zł przy wcześniejszej przedpłacie do 17 stycznia. Szczegóły pod adresem email: michal.j.pajek@gmail.com

Głównym organizatorem strefy jest Kielecki sklep Wargamer. Dla osób przyjezdnych zorganizowaliśmy opcje darmowego noclegu w warunkach konwentowych (czyli potrzebujecie śpiwora i karimaty)”Szczegóły na wydarzeniu. Oraz stronie www.

 

PureValue Open #3, 24-25 lutego

Ze strony wydarzenia – po raz kolejny organizatorzy zapraszają wszystkich fanów formatu Modern do Torunia na trzeci już event PureValue Open. Tak jak poprzednim razem odbędą się dwa turnieje w formacie Modern w dwóch odsłonach – klasycznym oraz Unified Constructed. Standardowych zasad formatu raczej nie trzeba nikomu przypominać. O Unified Constructed, a w tym wypadku Team Modern, nie każdy słyszał, poniżej więc znajdziecie podstawowe informacje:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane.
  • Mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • Duża wygrana: wtedy kiedy 2 graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie;
  • główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lightning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.

Nagrody są gwarantowane, ale nie są sztywne. Zaskoczcie organizatorów frekwencją, a oni zaskoczą was większymi nagrodami!

INFO TURNIEJOWE:

Sobota 24.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 50 zł
Format: Modern
Nagrody: 300+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 51
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Niedziela 25.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 210 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 400+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 18 teamów
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Prerejestrację proszę wysyłać na adres – purevaluemtg(at)gmail.com

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Jak Rivals of Ixalan zmieni Standard?

Seth Manfield mówi o tym jak Rivals of Ixalan wpłynie na nowe środowisko Standardu. Skupia się przede wszystkim na tribalach, co nie jest w sumie zaskakujące. Teksty do T2 z minionego tygodnia można zresztą podzielić na dwie kategorie – jedna to te, które opisują meta i decki oraz nowe konstrukcje. Druga to te, które przyglądają się poszczególnym kartom. Przykładem mogą być artykuł BBD czy tekst Craiga Wescoe. Był też materiał Yurchicka. A to tylko z TCG i każdy autor zastosował nieco inną formę oceny. Macie ochotę na więcej? W takim razie tu Jonah Gaynor ocenia Mythici z setu.

Tribale

A to równie godna uwagi – jeśli nawet nie bardziej – analiza tego, co tribale dostają wraz z Rivals of Ixalan. SaffronOlive dokładnie i w przystępnej formie sprawdził, co powinno zagrać, a co niekoniecznie. Dla miłośników ryb, dinków, wampirów i piratów.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Nie będzie banów w Modernie

Zawczasu przypominamy o tym, że od jakiegoś czasu wiadomo, iż 15 stycznia NIE BĘDZIE modernowych banów. Wizardzi poinformowali o tym,  ale nie przeszkadza to wszakże ludziom, aby na ten temat dyskutować. Dajemy więc znać o jałowości tego rodzaju dysput.

Mardu to nowy Jund

Grzegorz Kowalski kolejny raz na Hareruya – tym razem prezentuje nowe oblicze Junda. Co tam zobaczycie? Swiftspear, Bedlam i Pyromancer w wybuchowym miksie discardu, palenia i Faithless Lootingowania. Tak, tak, najlepszy midrange’owy deck Moderna to zdaniem Ulricha Mardu, czyli Jund, który stracił zieleń na rzecz czerwieni. Co nie zmienia faktu, że przez Big Mana Decki pozycja archetypu nie jest najlepsza.

Naprawić błędy w deckach na Death’s Shadow

Ben Friedman powraca na łamy SCG i pierwszym tematem po jaki sięga jest Modern z deckami na Death’s Shadow. Opowiada on tu o tym, co postrzega za problemy talii i przedstawia swoją propozycję tego, jak je rozwiązać. Czy to słuszne podejście – sami oceńcie, ale jest tu parę techów do przekminy. Redditowcy twierdzą, acz bez jakiegoś nadmiernego entuzjazmu, patrząc na liczbę komentarzy, że Friedman przedstawia ciekawe koncepty.

Modernowe Eldrazi and Taxes

Jak mówi stare przysłowie, w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Tutaj śmierć niosą Eldrazi, o podatki upomina się dobrze nam znana ekipa – Arbitrowie, Thalie i inne cudaki. Oto solidny deck tech od Jaroslavy Stefankovej.

Modernowe 4C Saheeli

Kocia mama wraz ze swoim kotem znowu pokazują pazury, tym razem poza standardem od Soh Weng Henga i w towarzystwie Jeffa Hooglanda (Hug landa? Prawie jak Scapeshift). Nowa odsłona wygląda dość solidnie – jednocześnie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, a zarazem prezentuje wysoki power level. Oto kolejny

Grixis Azcanta i sideboardowanie się

Nie pierwszy, nie ostatni raz Standardowe staple trafiają do Moderna, w tym przypadku mamy do czynienia z Grixis Azcantą. Co tym razem w związku z tą konstrukcją? A właśnie sideboardy, czyli kolejny deck tech, tym razem dla miłośników kontrolnych talii.

GW Valuetown Primer

Stary archetyp, w nowej odsłonie, czyli GW Valutetown zaczyna gościć na salonach. Konstrukcja Zacha Goldmana doczekała się swojego primera. Jest ciekawym wyborem w obecnej mecie i na pewno usłyszymy o niej jeszcze nie raz.

Blood Sun – pierwsze wrażenia

Karta, która pobudzała nas od samego początku, Blood Sun, doczekała się oddzielnego artykułu. Gdzie zagrzeje miejsce? Czym nas zaskoczy? Jak wpłynie na metę Moderna? Zobaczcie sami.

Chodząc po wodzie – merfolki po Rivalsach

Ryby coraz lepiej czują się w modernie i prognozy definitywnie mówią o tym, że tendencja się utrzyma. Kolejny lord, kilka innych sytych kart? Jasne, a to wszystko razem z wynikam. Oto jak ryby mogą wyglądać po Rivals of Ixalan.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Pre-prerelease Rivals of Ixalan – video

Jak będzie wyglądał prerelease Rivals of Ixalan? No mniej więcej właśnie tak jak tutaj w linku do Twitcha, w którym macie okazję zobaczyć pre-prerelease dodatku.

Przewodnik po archetypach kostki – Combo i Mono G oraz niebieskie decki

LSV kontynuuje opowieść o archetypach w kostce, pomagając nam zrozumieć kolejne konstrukcje, które możemy tam sklecić. Warte uwagi jeśli zamierzacie draftować ten set na MTGO, a specjalnie na temacie się na znacie.

 

 LEGACY/VINTAGE

Grając Grixis Delverem – część 1

To może niekoniecznie popularny w Polsce format, jednak warto zapoznać się z jego założeniami, układaniem lądów i sideboardowaniem. Legacy w pełnej krasie można zobaczyć właśnie podczas gry Grixis Delverem – jednym z najbardziej popularnych decków w formacie.

2017 w retrospekcji

To tekst o sytuacji Old-School MTG oraz ogólniej o kondycji sceny Vintage. To materiał społecznościowotwórczy, więc jeśli nie jesteście zainteresowani tym formatem w wersji papierowej, pewnie i tak was nie zainteresuje. Ale tej skromnej grupie ludzi, którzy w Polsce mają karty do grania tu, warto go wskazać.

Przewodnik początkującego w Legacy

Jak wejść w Legacy od strony merytorycznej? Otóż nie jest to proste – format dla nowych graczy stanowi spore wyzwanie, niektóre decyzje mogą być nietypowe, dziwne, w szczególności z perspektywy graczy Standardu, bądź Moderna. Tutaj znajdziecie kilka porad jak oswoić się z tym formatem.

 

COMMANDER

Cel

Sheldon Menery pisze o filozofii istnienia Commandera i banowania w nim kart. Pisze o kontekście gry kompetytywnej i stosunku ciała przewodniczącego do takiego podejścia do EDH. W sumie nie ma tu nic nowego, ale część z tych rzeczy trzeba przypominać po kilka razy, bo jakoś ludzie o nich zapominają. Ale przy okazji mamy przypomnienie, że już 15 stycznia silver-bordered karty w Commanderze przestaną być legalne. Wiadomo to było w sumie od samego początku, ale jednak warto o tym wspomnieć, by nie było zaskoczenia. Oczywiście, na podzie i tak każdy może robić, co się chce. Na deser Karador.

Co Rivals of Ixalan daje kompetytywnemu Commanderowi?

Każdy dodatek zapewnia solidną pulę kart graną w rozmaitych formatach i to nie ominęło również najnowszego RIX. Jednak co on zmienia pod kątem EDH oraz kompetytywnej wersji tego formatu? Spójrzcie na nowe perspektywy, dropy, a przede wszystkim karty, które mogą zobaczyć grę w królu singletonowych formatów.

Commander: stan formatu

Jak trzyma się Commander? Czym w zasadzie jest ten format? Dla wielu jest to forma rozrywki przy piwie z kumplami, dla niektórych jest to już “serious buisness” – jak jest wśród was, Drodzy Czytelnicy? Jakie są wasze przemyślenia na temat tego formatu? Zapraszamy do komentowania. Powyższy tekst skłania do refleksji.

Osobiście, zaobserwowałem zdecydowanie ogromne zainteresowanie Commanderem w Lublinie – grono graczy bardzo się powiększyło, coraz częściej widać nowe twarze. Niektórzy sztywno trzymają się preconów, część graczy natomiast za punkt honoru ustanowiło obfoilowanie decku, bądź zdobycie drogich kart, które widnieją na Reserved List, więc jak widać każdy znajdzie coś dla siebie – M.

Top 10 kart z 2017 roku

Oto tekst z rankingami kart do EDH z 2017 roku. W środku piszący dla EDHRECa wskazują te pozycje, które są dla nich najciekawsze lub najważniejsze z nowych dodatków. Rozstrzał jest spory, więc można sobie wejść i porównać – to taki luźniejszy tekst pod tym kątem. Ale wielu z nas takie właśnie rzeczy do kawy czy herbaty w przerwie w pracy lubi.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

W 2018 rok z gorliwością

Alex Ullman dostał kartę do zaspoilowania i tu ją nam przedstawia. To ważna karta dla formatu, więc chociaż zazwyczaj nie linkujemy do tekstów tego rodzaju, w tym wypadku warto zrobić wyjątek. Chodzi oczywiście o Dusk Legion Zealota. Swoją drogą Ullman podkreśla, że 2018 rok może się okazać bardzo ważny dla społeczności pauperowców.

Inside Out Combo

I trochę o tym jak dobry 2018 rok może być dla Paupera świadczy to, że Corbin Hosler robi nam deck techa oraz przedstawia video z gier w tym formacie. Radzi też jak sobie radzić z innymi deckami pilotując tytułową konstrukcję.

Pauper Burn

A to z kolei Steve Rubin z najbardziej czerwonym deckiem Paupera. Gdyby ktoś rok temu powiedział nam, że będzie tak duże zainteresowanie Pauperem i prosi oraz content kreatorzy na zachodzie będą tak poważnie temat traktować – nawet jeżeli to trochę zapchajdziury na ogórkowy sezon – to byśmy nie uwierzyli. A tu proszę – deck tech na TCG.

Hardkorowe MTG Paupercast – odcinek 6

Nie znoszę podcastów, youtuberów zresztą też. Po prostu nie mam do nich cierpliwości, bo są długie, nudne i można w ich czasie zrobić milion innych rzeczy, a jak ktoś do tego gada głupoty, to już w ogóle. No i zazwyczaj są kiepsko zrobione od strony realizacyjnej. Tu jest inaczej, choć nie jest też idealnie. Za nagranie odpowiedzialni są Marek i Tomek z warszawskiego community pauperowego. Mimo pewnych merytorycznych wpadek, dobrze słuchało mi się tego podcastu i miło usłyszeć coś takiego nad Wisłą. Uważam, że warto dać im szansę, warto słuchać i mobilizować do dalszego rozwoju, bo tkwi w tym spory potencjał. W linkowanym filmiku chłopaki gadają o nowych kartach z Rivals of Ixalan. Dosłuchajcie do końca, bo tam poruszają kwestię najważniejszej dla formatu karty z RIX, czyli Dusk Legion Zealota – Emil.

 

INNE

Turniejowa magia umiera

Pod tym prowokacyjnym tytułem kryje się materiał Spike’a, który narzeka na to, iż dzisiejszy kompetytywny Magic to już nie to. Dokładnie w czym problem odsyłamy do tekstu, ale że to poczucie 'końca Magica’ towarzyszy części prosów i dłużej zaangażowanych w grę graczy, to zachęcamy do przeczytania – bo może wy też się tak czujecie, drogie Magicowe dinozaury. Ale żeby nie było, nie są to tylko i wyłącznie narzekania, bo autor przedstawia także kilka posunięć, które Wizardzi powinni wykonać, aby powstrzymać odpływ graczy kompetytywnych od Magica.

Przewidywanie co do liczby uczestników GP

W tym tekście Frank Karsten w oparciu o matematyczne modele stara się określić jakiej frekwencji możemy się spodziewać w najbliższym czasie na turniejach rangi Grand Prix. Przy okazji analizuje wzrost – i spadek – liczby uczestników tego rodzaju turniejów w ostatnich latach, prezentując nam dość ciekawe dane.

Spoiler – wzbudzona amnezja

Oh, kolejny niebieski spell który dobiera karty. Co nowego przy nim zobaczymy? Efekty podobne do niego przewijały się przez całą historię MTG – Windfall, Divination, Brainstorm. Tutaj mamy jednak drobną różnicę – zobaczcie ją sami. To kolejny tekst spoilerowy, dla którego robimy wyjątek, bo jest fajnie napisany. Od SaffronOlive’a – ze wskazówkami pod kątem Standardu, Moderna i Commandera. A chodzi o Induced Amnesia z Rivals of Ixalan.

Cztery i pół niezmiennych zasad podstaw mana base

To temat z rodzaju tych o strategii działania w MTG. Dotyczy grania i rozumienia tego, czym jest mana base. Są tu cztery istotne – i jedna mniej – rady na temat Mana Base, które mogą się przydać… przede wszystkim początkującym. Michael Flores mówi m.in. o tym dlaczego warto zaczynać konstrukcję decku od 24 landów i czemu decki typu beatdown częściej wsadzają landy do sideboardu niż inne archetypy.

Stan Programu

Kilka njusów, ale generalnie to w Ameryce zima, zimno i niefajnie. Jahn miał z tym pewne problemy o czym wspomina na samym końcu tekstu. Dlatego też przegląd okrojony i nie ma decków, ale są ceny i ciekawa sekcja opinii. W niej o argumentach w dyskusji o Reserved List i ich ocenie. Oraz o samej RL.

 

G Finanse G

 

Papierowe pauper picki

DJ Johnson to kolejny autor, który wskoczył do pauperowego pociągu. Jego tekst wskazuje te karty, które są ciekawymi pickami z finansowego punktu widzenia, biorąc pod uwagę wzbierający hype na ten format. A że przy okazji to ważne karty w innych środowiskach – EDH, Vintage, Modernie, Commanderze? Cóż, tym lepiej je po prostu wyłapać i złożyć sobie jakieś deczywo.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hadana’s Climb (Rivals of Ixalan)
  2. Ash Barrens (Commander 2016)
  3. Ghalta, Primal Hunger (Rivals of Ixalan)
  4. Living End (Time Spiral)
  5. Angrath, the Flame-Chained (Rivals of Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

spoiler rivals of ixalan

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze