crossorigin="anonymous">

Przegląd Prasy #205 – energia i mono red mają bana

Ban proszę państwa, ban na dwa rodzaje decków, ale tak naprawdę, to na pół meta. Zakaz wstępu na salony w standardzie mają mono red i praktycznie wszystkie talie oparte na energii. No może poza UB i BR red oraz sultajem bez Attune… nie no żartuję, przecież to nawet nie są decki xD No ale jest, ban z kosmosu, który kastruje reda, wywalając mu Ramunampy i Ferocidony, dekapituje energię już samym wywaleniem Attune, ale do tego leci Rogue Refiner. No może UR energia control wróci do łask? Heh, jest zabawnie. Oj zacznie się szukanie nowych konstrukcji do dwójki, wróci Gift, kontrole, wróci RG aggro i różne hexproof konstrukcje, ale także pojawią się cuda oparte na Ixalanach, może obudzą się dinozaury, które nie miały jak się przebić? Oczywiście miało się to stać jakieś pół roku temu, ale Wizardzi tacy nieomylni, Wizardzi tacy wizjonerscy : )

Dziś oczywiście więcej o tym, ale także trochę będzie o Rivals of Ixalan, który dla odmiany wkroczył na salony i będzie się teraz panoszył na dobre. Zapraszamy do przeglądu!

 

B Relacje z turniejów B

 

Prereleasy Rivals of Ixalan

To był weekend turniejów przedpremierowych nowego dodatku. Tradycyjnie, nie odbywały się żadne większe turnieje. Za tydzień powinniśmy mieć wyniki pierwszego SCG z nowymi kartami.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Poważne bany w standardzie

Od czego zacząć? Cóż, to po prostu rewolucja, ale rewolucja, na którą wielu czekało. Niestety, jak zwykle ostatnio, to spóźniona rewolucja. W skrócie – w standardzie bana dostały cztery karty:

Mówiąc inaczej – energia i red dostały bana. Wkrótce przekonamy się o tym, czy archetypy przetrwają i w jakiej formie. Meta na pewno się zmieni. Zyskają tribale, kontrole, Gifty i tokeny. Meta się otworzy i zmieni. Ban być może i był potrzebny – wielu na to wskazuje – ale zarazem niesmak pozostaje i to podwójny, nawet potrójny – nie dość, że to bany spóźnione, to są to kolejne bany, a na dodatek to bany, które dorównują liczbowo tym z czasu Affinity.

Wizardzi tłumaczą drobiazgowo w czym problem. Pokazują nam – WRESZCIE – jakieś dane, dzięki którym mamy dowód, iż decki te faktycznie stanowiły problem. Jeśli oczywiście w to wątpiliście. Wypada też dodać, że przynajmniej energia wisiała na toporze od jakiegoś czasu i wielu w community się jej spodziewało. Przekonać się możecie o tym także i w tym przeglądzie w linkach m.in. w T2 oraz w Inne. Warto też dodać, że sami Wizardzi delikatnie zasugerowali podjęcie działań tym tekstem. Melissa DeTora w kontekście Affinity pisze tu o energii i unikaniu blokowych potworów.  Co prawda jako rozwiązania podaje seedowanie i dystrybucję siły kart, jednakże do radzenia sobie z nimi dorzucić należy widocznie bany. Tak czy siak, sygnały były i jeśli coś jest zaskoczeniem, to liczba kart i ban dla Ferocidona, o którym Wizardzi – w tej roli znowu Melissa – pisali w sumie dość niedawno w kontekście tego, dlaczego drukują hate karty.

Warto przy okazji zaznaczyć, że nowa grupa w ramach R and D – czyli Play Design – nie działała w czasach Kaladeshu, Amonkhetu i raczkowała przy okazji Rivalsów. W efekcie dopiero Dominaria – jeśli nic nie pomyliliśmy – ma być pierwszym setem, w którym zobaczymy efekty ich pracy.

Bezpieczniejszy Magic

Wizardzi wydali oświadczenie częściowo związane z ostatnią aferą wokół Jeremyego Hamblyego i Christiny Sparkle. To pokłosie tamtej sprawy. Tym razem chodzi o krucjatę jaką Hambly wytoczył Wizardom i community, wskazując i wyszukując sędziów, którzy mieli się dopuścić czynów takich jak gwałty, pedofilia czy innych związanych z napaściami seksualnymi. Hambly m.in. upublicznił dane tych osób. Sprawa opisana bliżej tu. Tu zaś mamy reakcję – niekoniecznie bezpośrednią –  na oskarżenia o pobłażliwość wobec tego rodzaju osób, która skutkuje m.in. instrukcjami – czy może raczej zaleceniami – o prześwietlaniu przeszłości obsługi w sklepach, TO itd. Wszystko po to, abyśmy wszyscy czuli się bezpieczniej, grając Magica, zwłaszcza w kontekście graczek. Żeby też było jasne, sprawa sędziego, o którym mowa w oświadczeniu Wizardów i sędziów, mogła przy okazji krucjaty Hamblyego zyskać trochę uwagi społeczności, ale została jednak wykryta wcześniej.

Powódź

Zaskoczeni powrotem fabuły Magica? My trochę tak, ale nie na tyle, by zrobiło to na nas takie wrażenie jak ban dla energii i reda w T2. W sumie dostajemy tu w miarę porządną historię o tym, co się dzieje z Kumeną po dotarciu do Orazci oraz co dalej spotkało Jace’a i Vraskę. Ta druga część historii jest zresztą szczególnie ciekawa, zwłaszcza jeśli zwrócić uwagę na niuanse.

Zmiana daty Core Setu

Jeszcze jednak rzecz. Wizardzi się podekscytowali. Tak mocno się podekscytowali, że zmieniają datę release’u nadchodzącego Core Setu. Zostanie ona przesunięta tydzień wcześniej z 20 na 13 lipca.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

PureValue Open #3, 24-25 lutego

Ze strony wydarzenia – po raz kolejny organizatorzy zapraszają wszystkich fanów formatu Modern do Torunia na trzeci już event PureValue Open. Tak jak poprzednim razem odbędą się dwa turnieje w formacie Modern w dwóch odsłonach – klasycznym oraz Unified Constructed. Standardowych zasad formatu raczej nie trzeba nikomu przypominać. O Unified Constructed, a w tym wypadku Team Modern, nie każdy słyszał, poniżej więc znajdziecie podstawowe informacje:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane.
  • Mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • Duża wygrana: wtedy kiedy 2 graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie;
  • główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lightning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.

Nagrody są gwarantowane, ale nie są sztywne. Zaskoczcie organizatorów frekwencją, a oni zaskoczą was większymi nagrodami!

INFO TURNIEJOWE:

Spoiler
Sobota 24.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 50 zł
Format: Modern
Nagrody: 300+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 51
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Niedziela 25.02.2018
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 210 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 400+ euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 18 teamów
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2

Prerejestrację proszę wysyłać na adres – purevaluemtg(at)gmail.com

4 edycja Wielkiego Boju Planszówkowego w Kielcach

Organizatorzy zapraszają na strefę MTG na 4 edycji Wielkiego Boju Planszówkowego w Kielcach! Czas imprezy to 27-28 stycznia 2018. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach na ul. Ściegiennego 13.
 
Poza całą masą atrakcji stricte planszówkowych na imprezie znajdziecie następujące punkty Magicowe punkty programu (w spoilerze):
 
Spoiler

Sobota:
10:00 – CUBE draft Mirrodin*
12:00 – Modern
15:00 – CUBE draft Zendikar**
16:00 – Nauka gry
Niedziela:
10:00 – Chaos draft***
10:00 – Standard
14:00 – Tiny Leader
16:00 – Turniej dla początkujących

Wpisowe za każdy turniej wynosi 15 zł z 1 boosterem do puli nagród na gracza.

*/** Wpisowe również 15 zł – CUBE zawiera wszystkie Commony i Uncommony ze wspomnianych bloków (oczywiście bez powtórek). Wszystko od razu w koszuleczkach wraz z landstacją (to bardzo udogadnia grę!). Z racji tak niskiego wpisowego wszystkie wydraftowane karty wraz z landami wracają do organizatora. Zabierany jest wyłącznie redraft.

*** Chaos draft zawiera 24 różne boostery z moderna. Są to głównie sety od Return to Ravnica do Hour of Devastation plus takie dodatki jak M11, X, Iconic Masters, Eternal Masters oraz Modern Masters 17. Koszt drafta 60 zł przy wcześniejszej przedpłacie do 17 stycznia. Szczegóły pod adresem email: michal.j.pajek@gmail.com

Głównym organizatorem strefy jest Kielecki sklep Wargamer. Dla osób przyjezdnych zorganizowaliśmy opcje darmowego noclegu w warunkach konwentowych (czyli potrzebujecie śpiwora i karimaty)”Szczegóły na wydarzeniu. Oraz stronie www.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Red i energia zbanowane i co dalej dla formatu?

Już pojawiły się pierwsze opinie o banach w Standardzie. Tu macie punkt widzenia Setha Manfielda. Świeżą opinię o banach zdążył już też wyrazić Kerry Meyerhoff z Manaleaka. Na gorąco temat skomentował także Matt Sperling. A przy okazji możecie też przeczytać tekst Joela Larssona o tym co poszło w T2 dobrze, co źle, a co można było poprawić w designie T2 w Ixalanie.

Cztery decki dla T2 z Rivalsami

To materiał od Craiga Wescoe. Autor przedstawia cztery różne decki inspirowane Rivalsami. Po banach wyglądają bardziej sensownie, choć Nayasaury mają zbanowanego Ferocidona. Podobny artykuł napisał też Filipe Rodrigues dla PureMTGO. Nieco bardziej rozbudowany jest materiał Jaroslavy Stefankovej, również z nowymi deckami i… z pominięciem energii, bo możliwe bany. Miała nosa. I oddajmy też głos Mike’owi Sigristowi z jego tekstem Tribals and tribulations. Kto wyłapał nawiązanie do Star Treka w tytule bez czytania tego zdania może sobie ze mną przybić piątkę – E.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Trzy zasady sukcesu w Modernie

BBD o tym jak grać w Modernie, aby wygrywać. Przedstawia on trzy paradygmaty myślenia o formacie, jeśli chcecie w tej chwili osiągnąć sukces. Nie należy tykać fair decków, lepiej postawić na power niż różnorodność i przy wyborze decku idealnie kierować się tym, który deck współgra z naszymi atutami. Uzasadnienie dlaczego akurat tak – w tekście. A może macie ochotę na opis Moderna nieco z innej strony? Jeśli tak to Patrick Dickmann prezentuje wam alternatywne podejście.

Modernowe wampiry z Rivalsami

Adam Yurchick analizuje cztery różne wersje wampirów w Modernie, a także ich potencjał w formacie. Jest opis od aggro do sac decków.

Rivalsowe karty w Modernie

Blake Niemi opisuje karty z Rivals of Ixalan i ich potencjał w Modernie. To taki typowy materiał przeglądowy. Swoje trzy grosze w temacie dorzuca także Gabriel Nassif.

BW Smallpox

Jeremy Dezani opisuje tytułowy deck. To dość dobry materiał o tym jak BW Smallpox, trochę zyskujące ostatnio na popularności, działa.

Ciekawe decki:

LIMITED

Analiza limited Psychatoga

W minionym tygodniu pojawiło się sporo różnego rodzaju tekstów i analiz najnowszego dodatku. Linkujemy bezpośrednio do naszej togowej analizy nie tylko dlatego, byście do niej zajrzeli, ale także dlatego, że są tam na dole wszystkie materiały, do których warto zajrzeć. Pamiętajcie zajrzeć też do analizy Sołtysa.

Sealed Rivals of Ixalan

MTGO miało wcześniejszą premierę na pre, więc Seth Manfield nam zaprezentował sealeda limited. Powyżej macie zatem analizę w teorii, a tu jak dodatek wygląda w praktyce.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: GP Santa Clara, Frankfurt i Columbus Classic

Sean Brown podsumowuje wyniki trzech ostatnich turniejów w Legacy. Trochę się działo, a i sam artykuł z serii miał ostatnio przerwę, więc nazbierało się trochę informacji i decków.

Grając Grixis Delverem – część 2

Kyle Boggemes kontynuuje przewodnik po Grixisowym delverze w Legacy. Tym razem sajdowanie się na kontrolę, Storma i Death & Taxes.

Vintage 101 – Rixowe spoilery

Co Rivals of Ixalan przynosi Vintage? Nie jest tego w gruncie rzeczy bardzo dużo, ale Joe Fiorini bardzo dobrze omawia temat. Jeśli więc interesujecie się formatem, zajrzyjcie do środka.

 

COMMANDER

17 kart z 2017 roku, którymi powinniście grać w EDH

Podobny tekst był niedawno, ale w sumie i temu przyjrzeć się nie zaszkodzi. Paul Palmer omawia karty, które powinny trafić do naszych commanderowych bibliotek. A przy okazji warto podkreślić, że otwierający zestawienie X tak formalnie jest już w EDH z powrotem zbanowany. Zgodnie z zapowiedziami un-karty przestały być według komitetu commandera legalne.

EDHREC ocenia karty z RIX

Jak można się było spodziewać, dostaliśmy na EDHRECu omówienie poszczególnych kolorów w najnowszym dodatku. Poniżej linki do ocen kart od ekipy serwisu:

Swoją rozbudowaną analizę karta po karcie dostarcza także Sheldon Menery. Jest również wypowiedź Chapmana Sima z MTGMintCard. No i wreszcie swoje spojrzenie dostarcza Tomer Abramovici z Goldfisha z częścią drugą i pierwszą przeglądu kart.

Planechase EDH – część 2

Nie każdego bawi granie competitive, dotyczy to również Commandera. Jest dość zrozumiałe, ponieważ często i gęsto gra o złote kalesony i miejsce na podium narzuca niesamowite tempo gry i blokuje sam fakt odbierania przyjemności z niej – co zwykle jest kluczowe.  Co mogą zrobić tacy gracze? Zainteresować się Planechase. Tu macie ku temu kolejną okazję, bo Robin Kaas kontynuuje omawianie tematu sprzed dwóch tygodni, racząc nas przy okazji spisem talii na simicowym Ezurim z C15.

Mayael the Anima – część 1

Scot Sutton, prosto z EDHRec, rozpoczął kolejną serię, tym razem biorąc pod lupę Mayael, The Anima.W środku liczenie, jak grać, na co zwracać uwagę i decklista, czyli w zwięzłej i przystępnej formie to, co najważnejsze.

Ale dinozaura to ty szanuj

A było ich sześcioro i zagościli w Commanderze – Zacama, Ghalta, Etali, Zetalpa, Nezahal oraz Tetzimoc. Propozycje od ekipy GatheringMagic dla nich możecie zobaczyć pod linkiem. W grę wchodzi nie tylko Ramos.

Combo, które powinniście znać

Dinozaury zaczęły się rozpychać łokciami po Commanderze (otóż to, widzę cię T-Rexie), przynosząc nie tylko ogromną ilość rozkmin w głowach graczy EDH, ale i zmieniły delikatnie zmiany w wartości naszych klaserów. Tekst o kilku ciekawych combosach pisany z finansowego punktu widzenia, ale wartościowy także dla casualowych graczy EDH szukających ekscytujących interakcji. Dodatkowo możemy też zajrzeć do materiału na Goldfishu, gdzie SaffronOlive prezentuje 7 interesujących combosów z kartami z RIX.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Drużyna rywali

67 kart, z czego 46 niebędących reprintami – tak zapowiada się sytuacja Paupera wraz z wrzuceniem RIXu do drukarek. Co przyniesie? Jakie są przewidywania? Przeczytajcie opinię Alexa Ullmana.

 

INNE

Rivals of Ixalan – wiedza i flavor

Wiecie, że Azor, the Lawbringer to ten sam Azor, który założył gildię Azoriusa i stworzył Guildpact? Jeśli myślicie, że to jedyna niespodzianka lub ciekawostka z Ixalnu i z Rivalsów, to jesteście w błędzie. Dobry tekst, który pomaga w śledzeniu dalszej fabuły Magica. Jay Annelli ładnie wszystko zebrał. Miłośnicy flavoru powinni też zerknąć do tego tekstu Becka Holdena.

Dziury po pociskach i bomby

Drodzy czytelnicy, zapraszam na wzbicie się w przestworza wraz z Mattim Kuismą i jego jakże górnolotnymi metaforami. Kilka historii prosto z pola bitwy na przestrzeni ostatnich dodatków, a także trochę historii w kontekście czegoś, o czym może już słyszeliście – survivorshop bias i tym jak się to ma do Magica. Bardzo zgrabny materiał dla tych, co szukają informacji m.in. jak metagame’ować.

Stan Programu

Kilka starych njusów, a potem time line i sekcja opinii, w której Jahn wyraża obawy o kondycję Standardu. Nie chodzi jednak o rzeczy takie jak red i energia – chociaż to też – a przede wszystkim o nową kartę, czyli Ravenous Chupacabra. Jahn wyraża obawę, że może to nie być dobra karta do T2. To opinia sprzed banów, ale i tak wskazuje na niepewność jaką community ma do Wizardów. W deckach Dredge w Modernie, elfy w Pauperze, Show and Tell w Legacy i w Vintage Tinkerowanie z Dack Faydenami i kolosem.

 

G Finanse G

Expected Value Rivals of Ixalan

Przewidywana wartość RIX – czym jest, po co jest, jak jest określana? Przy okazji obecne ceny Mythiców, rarów oraz reszty towarzystwa, poradnik do trejdowania po udanym (bądź nie) Prerelease. Jak zwykle SaffronOlive dostarcza nam solidny zestaw danych finansowych najnowszego dodatku.

Grudniowe podsumowanie finansowe

Zima przemija, ceny się zmieniają. Dotyczy to każdego formatu, tutaj od podszewki znajdziecie co, gdzie, jak z kim – Modern, Unstable, Pauper i nieszczęsny (akurat wyjątkowo dzisiaj) Standard. To fajne podsumowanie tego, co ostatnio się w formatach zadziało.

Najlepiej sprzedające się commony i uncommony RIX

Na pewno ciekawi was, w które karty z RIX warto zainwestować. DJ Johnson podpowie wam parę przykładów jeśli chodzi o commony i uncommony. Jak zwykle warto przyjmować z ostrożnością, ale faktem jest, że po ostatnich banach i rewolucji w T2 podane przykłady są bardzo interesujące.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hadana’s Climb (Rivals of Ixalan)
  2. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
  3. Wastes (Oath of the Gatewatch)
  4. Blood Sun (Rivals of Ixalan)
  5. Kumena, Tyrant of Orazca (Rivals of Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

energia ma bana, red ma bana!

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze