Przegląd prasy #21 – Pełny spoiler Magic 2015

Tym razem Emil bardzo ładnie wybrał i opisał artykuły warte uwagi. Ober ze względów zdrowotnych udał się na mały urlop i tylko dodał jakieś wisienki na gotowy tort. Mamy pełny spoiler Magic 2015, kolejnego Core Setu, który będzie nas zabawiać. To zapewne najważniejsze wydarzenie minionego tygodnia. Tak ważne, że Wizardzi nie chcieli go psuć żadnym dużym turniejem.

Poza tym proponujemy też kilka tekstów dotyczących formatów turniejowych, zapewne każdy znajdzie coś dla siebie w dzisiejszej prasówce. Zapraszamy!

  

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Jak wspomnieliśmy na początku, Wizardzi tak bardzo chcą nas podniecić M15, że nie zatruwają tego cudownego produktu paskudnymi turniejami z cyklu Grand Prix i liczą, że tłumnie pobiegniemy na prereleasy. Zapewne tak właśnie będzie : )

Jak jeszcze nie poczuliście zewu krwi, zapału do walki, potrzeby otwierania świeżych paczek z nowym designem graficznym, to może pomoże Wam Garruk, obecny wodzirej WOTC, chłop, któremu powoli mamy stawiać ołtarze. Oto jeden z nich:

Przyznam, że może to być ciekawe, ale mam trochę dość odgrzewania starych kotletów, a Garruk to teraz taki kotlecior. Wielki, sztywny a do tego czarno-zielony. Jak dla mnie nie smaczny. Może komuś bardziej przypadnie go smaku. Jakby co, tu jest więcej o tej religii: http://huntbiggergame.com/

Trochę świeższym tematem są właśnie ogłoszone Clash Packi zawierające obecne karty ze standardu, kilka dodatków z nadchodzącego Core Setu i z sześcioma kartami mającymi nowe grafiki (zresztą całkiem ładne – a pokuszę się o wróżenie z fusów – ze trzy nawet grywalne). Clash packi to dwie talie dla początkujących gwarantujące sporo zabawy na start, dające jakiś mikroskopijny punkt wyjścia do zabaw turniejowych: http://magic.wizards.com/en/articles/archive/magic-2015-clash-pack-2014-07-07

Ostatnio polecaliśmy jeden serwis ze spoilerami, dziś polecam niezorientowanym, aby sobie popatrzyli na jedną z najbardziej podstawowych stron serwujących spoilery, czyli Salwację. Ogromne i profesjonalne forum z doskonale przygotowanymi spoilerami. Pełny spoiler Magic 2015: http://www.mtgsalvation.com/spoilers/141-magic-2015

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Pierwsze spojrzenie na Magic 2015

Paulo Vito Damo da Rosa opisuje kilka kart z nadchodzącego dodatku pod kątem standardu. Można oczekiwać więcej podobnych tekstów w najbliższym czasie.

Legion A’Jana

Co prawda zaraz standard się zmieni, bo wchodzi M15, ale tym bardziej warto rzucić okiem na tekst. Nie jestem w stanie ocenić tego, jak talia prezentowana przez Michaela Yee sprawdza się w praktyce. Pokazuje jednak, że nawet w tak mocno zabetonowanym meta jakie teraz mamy w T2, można wpaść na coś świeżego, nietypowego i interesującego. Wbrew nazwie, Legion Ajaniego nie zawiera tego planeswalkera. Wykorzystuje za to Ajani’s Chosen i jest wypchany enchantmentami. Mamy też kilka ciekawych rozwiązań – np. Soul Tithe, Gideon, Champion of Justice czy Eidolon of Rhetoric.

 

MODERN

Tron na niebiesko

W zasadzie chodzi tu o dwa tekstu na temat decku, który teraz zwrócił na siebie uwagę. Większą popularnością cieszy się nadal R/G tron. Wersja niebieska jest ciekawą alternatywą. Opis talii możemy znaleźć w dwóch tekstach na PureMTGO: u Michaela Mulcahy’ego (Modern Giant Slayer – 77$ Mono Blue Tron) i Joshuy Claytora (We must protect this queen). Oba opisują działanie decku, poszczególne karty, jego słabe i mocne strony.

Junk to nowy Jund

A tu z kolei Junk, a właściwie BG z białym splashem po finksy, czyli deck, który pojawia się w miejsce dotychczasowych Jundów. Czy Willy Edel słusznie wieszczy tej talii sukcesy, to już sami sprawdźcie i oceńcie, ale artykuł jest obszerny i zawiera solidną treść. Trudno więc nie polecić.

Aktualizacja Affinity w Modernie

Pozdrawiamy MiMa i SzULeRa! Wracając jednak do tekstu – Frank Karsten tym razem poddaje analizie Affinity i obszernie opisuje aktualną sytuację archetypu, dostosowując talię do obecnego meta. Robi też przegląd ostatnio pojawiających się decklist. Fani robotów powinni się cieszyć.

Lipcowe Metagame Moderna

I jeszcze jeden tekst o modernie, ale tym razem holistycznie. Bob Huang opisuje obecne meta moderna, szczególną uwagę poświęcając wariacjom BG/x i Tempo Twinom.

Wyspa, graj

Co zrobić jak w modernie przeciwnik zaczyna od wyspy? Czym może grać? To jest właśnie artykuł o takich życiowych problemach! A szczerze, to bardzo dobry i przydatny tekst dla wszystkich, którzy chcą dobrze grać w moderna, gdzie spora część talii zawiera właśnie kolor błękitu na swoich landach.

 

LEGACY

Dredge Primer

Solidny, filmowy opis Dredge’a. Może się przydać fanom archetypu, ale także nowicjuszom w kopaniu grobów.

Storm & RUG Delver

Konkretny tekst o dwóch deckach do Legacy przygotowany przez Alexa Gershawa i Chrisa Vincenta. Są tu decklisty, opisy działania, dobre i mocne strony, triki, sztuczki i rzeczy, które warto wiedzieć, kiedy się gra tymi taliami i parę innych rzeczy. Tekst dla osób chcących się zapoznać z tymi taliami; doświadczeni piloci mogą co najwyżej przejrzeć sobie listy.

 

LIMITED

Przewodnik do draftów Vintage Masters

Wintejdżowy drafcik, Jacob van Lunen dokładnie rozpisuje jedną ze swych 8-4 w tym formacie. Wychodzi mu z tego całkiem solidne… zresztą, sami zobaczcie. Nie będę tu spojlował, ale wspomnę, że tekst fajnie pokazuje, jak działa podejście „jestem otwarty na wszystkie ewentualności” w czasie drafta.

Draftuj z Marshallem: Vintage Masters #2

Jak wyżej, ale tym razem to video, autor i gracz to Marshall Sutcliffe, a talia w innych kolorach. No i zamiast skąpego opisu gier możemy zobaczyć jak one wyglądały.

Statystyki Vintage Masters

I jeszcze coś dla miłośników statystyk i szczegółowych danych dotyczących setu. Może to być uzupełnieniem dla zeszłotygodniowego tekstu Matthew Watkinsa z cyklu Ars Arcanum na PureMTGO. Tu jednak w wykonaniu Josha Silvestriego.

 

INNE

Modern Shortcomings

Wbrew tytułowi to nie jest tekst o wadach formatu, a o podejściu do designu i budowania setów… a właściwie kostek. To tekst dla tych, co lubią kombinować i tworząc własne wersji kostki napotykają na różne problemy. Dość mocno opiera się on na tym, co pisze MaRo. Zresztą, nie tylko opiera się, ale i wchodzi w polemikę.

O rękodzielnictwie Magicowym: alterażyści (chyba wymyśliłem nowe słowo)

Tekst spoza listy typowych stron na jakie zaglądamy szukając magicowych artykułów. io9 jest dość popularnym serwisem, choć nie wiem, czy można go nazwać mainstreamowym. Zawsze to jednak fajnie spojrzeć „z zewnątrz” na nasze hobby. Tu akurat możemy też nacieszyć oczy, bo tekst dotyczy alteracji, a parę jest ciekawych. No i mamy je całkiem fajnie pogrupowane.

Robimy Świat, tydzień 1

I jeszcze ciekawostka – były już wspólnie tworzone karty (Crucible of Worlds, Waste Not), przyszedł czas na cały plan. Rzecz jednak nie dzieje się na Mothershipie, a na portalu Gathering Magic. Jak to pójdzie, zobaczymy. Gdyby ktoś chciał może nawet dołączyć do zabawy. Tak czy siak, fajna inicjatywa.

State of the Program

Niby M15 wchodzi do gry, ale niewiele się dzieje. Jest dwunasta rocznica onlinowego magica, celebrowana poprzez odpalanie się co noc do 25 lipca flashback draftów z różnych setów, serwując nam w ten sposób podróż w czasie. Do tego wraca kostka, zapowiedziano też powrót Modern Masters oraz bardziej „przyjaznych” (czyt. o bardziej płaskim podziale nagród) eventów prereleasowych M15. W sekcji opinii też nic ciekawego, chyba że chcecie poczytać o pracach budowlanych w miejscu pracy Jahna. Raczej nie? No właśnie. Jego stwierdzenie o  tym, że do V4 klienta trzeba się będzie przyzwyczaić też wiele nie wniesie nikomu do życia. Sekcja opinii jest więc pomijalna. Nawał pracy (i nieprzyjazna w użytkowaniu strona Wizardów) sprawiły też, że nie ma żadnych deck techów. Na szczęście są ceny. Po ostatnich spadkach Standard właśnie zaczął się delikatnie odbijać (Jahn zastanawia się nawet, czy w przyszłości nie wzrośnie czasem popyt na karty z JOU, przez co w górę poszłyby Coursery i Confluencje). Modern podobnie, pauper stabilnie tak jak i Legacy/Vintage. Jedynie Rishadan Port można wymienić ze względu na wysoką cenę.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Gutierrez sięga po kolejne pięć decków. Slot decku do standardu okupuje junk reanimator… meh. Nuda, bardzo podobne decki widywało się bodaj po wyjściu BNG. Z „nowości” techowych to można wspomnieć, że pojawiło się tu Angel of Serenity, zniknęły Shadowborn Demony, a cała reszta z grubsza taka sama jak wtedy. W slocie modernowym mamy zaś dowód, że ten niebieski tron, do którego linkujemy wyżej, zwrócił uwagę naprawdę sporej liczby graczy. A skoro jest na niego hype, to może zacząć się przewijać w różnych turniejach w najbliższym czasie, więc tym bardziej warto rzucić okiem na spis. Do Legacy Gutierrez wybrał tym razem combo deck z hipergenezą, czarami z cascade i spirit guide’ami (oraz Emrakulem, Omniscience i Griselbrandem). Vintage teraz zacznie wkraczać na salony i tu znalazło się dla niego miejsce – jako czwarta talia, opisana jest lista Sama Blacka oparta na madness (Arrogant Wurm) i Rishadan Port oraz Squee, Goblin Nabob, które są zrzucane np. za pomocą Bazaar of Baghdad. Przegląd zamykają bestie do Commandera na Gahiji, Honored One.

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (