Przegląd Prasy #217 – spoilery Dominarii

Już mamy spoilery Dominarii i wydawałoby się, że wcale nie ma się czym hajpować. W końcu wszystko to znamy. Albo jak nie wszystko to większość. A jednak mimo to set odkrywa się bardzo fajnie. Powstają ciekawe teksty z nowymi kartami w roli głównej. Dlatego spoilery Dominarii lądują jako temat tygodnia. A i tak nic bardziej ciekawego się nie działo.

No, oczywiście jeśli pominiemy podwójne GP w Seattle oraz RPTQ w Warszawie. Było też trochę fajnych tekstów, więc zapraszamy do lektury tego przeglądu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Seattle – Standard i Legacy

Wizardzi zafundowali nam nietypowe, bo podwójne GP. W piątek i sobotę trwało GP w Legacy. To zostało wygrane przez Daniela Duterte, który pokonał Jeremy’ego Dezaniego. Aż 1600 graczy brało udział w tym GP. Decklisty z Top 8 znajdziemy tutaj, a Duterte grał Grixis Delverem.

Z kolei część standardowa okazała się zwycięska dla Gan Yana i jego Mono Reda. Tu zagrało 1400 graczy, a event trwał przez sobotę i niedzielę. Decki z top 8 znajdziecie tutaj. I w sumie ciekawa jest liczba Giftów oraz obecność np. takiego RB aggro. Były jeszcze wehikuły i jeden smutny wąż.

Warsaw Open RPTQ weekend 7-8.04.2018

No i po RPTQ. Się sporo działo, ale… niestety nas tam nie było. Dlatego z drugiej ręki dajemy znać, że sloty wyciągnęli Oleksii Riabokon, Jonas Vlcek,  Tibor Viniczai oraz Mateusz Kopeć. Zagrało zaś koło 50 osób. Z pierwszej ręki zaś wiemy, że w towarzyszącym side evencie wygrał Mariusz 'MGGG’ Gawrychowski. Chodzi o 43-osobowy PPTQ w T2, które podbił UW Giftami. W top8 były jeszcze 3 Redy, Mardu Wehikuły, BW Wampiry i 2 Latające Snejki. Gratulujemy i cieszymy się z miejsca Kopcia oraz MGGG.

Warto też zerknąć na deck z sobotniego LCQ do turnieju wygrany przez  Sergiya Pastukhova – talia robi wrażenie.

Jeśli macie jakieś ciekawe info warte wzmianki na temat turnieju, piszcie w komentarzach lub na pw. Zaktualizujemy tekst.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoilery Dominarii

Stale aktualizowana baza wirusów… znaczy, nowych kart z Dominarii na stronie Wizardów. Już w piątek pewnie zobaczymy całość.

Powrót na Dominarię – epizod 4

Jak to jest, kiedy urodzisz się do tego, aby chronić i naprawiać akwedukt, a jednak wolałabyś polatać na statku? Przekonacie się w tym kolejnym opowiadaniu, które przedstawia losy Tiany oraz Arvada. Dowiecie się stąd jak to oni tam wylądowali na Weatherlight’cie.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa
Fanstrona FB: tutaj

East Side Open 12-13 maja

Na razie organizatorzy raczą nas tylko taką zajawką:

Zapraszamy na największą imprezę MtG po wschodniej stronie Wisły!

Dzięki współpracy 3 sklepów MtG z dwóch województw – Wargamer Lublin, e-Legion.pl ze Świdnika, oraz GameKeeper Sklep z Rzeszowa powstaje niesamowity event! 3 PPTQ w dwóch formatach! 36 godzin MtG bez przerwy! Side eventy, oraz turnieje specjalne. Wszystko to w klimatyzowanej sali, w sercu Lublina!

Więcej szczegółów co do miejsca i atrakcji podamy już niebawem.

Już dzisiaj pomyślcie o przyjeździe do Lublina na weekend 12-13 maj. Na prawdę warto!

A Ty zagrasz z nami ?

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Jaki jest najlepszy Challenger deck i co ulepszyć w nich najpierw?

Kolejny, tym razem nawet ciekawy, produkt Wizardów wkracza na salony – Challenger Decki. Który z nich jest najlepszy? Który ma najlepszą konsystencję i przyjemnie się go prowadzi? Który najlepiej kupić i sprzedać na części, a którego nie tykać? Tekst Franka Karstena nie skupia się może na finansowych kwestiach, ale jeśli chodzi o budżetowy rozwój decków oraz ocenę ich power levelu, na pewno się przyda.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Mono G Tron

Seria “Became a Modern Man” prezentuje tym razem Zielonego Trolla (Michał oczywiście napisał Trona, ale żeby był śmieszniej mu zmieniłem – dop. Emil)! W artykule został zaprezentowany spis Edera Damasceno. Karta po karcie, filmik po filmiku, matchup po matchupie, kończąc na wadach i zaletach Olivier Law ukazuje nam ten solidny kawał deczywa.

Mono Green Charbelcher

Kolejny powód, dla którego możemy usiąść z popcornem wygodnie przed komputerem i patrzeć jak świat płonie. Deck, którego mało kto się spodziewał w modernowej mecie, jednak niekiedy rzeczywiście realizuje swój plan gry. Ze źródeł oficjalnych oraz opracowań naszych analityków mamy już informację, że ten deck ma bardzo dobry matchup z Dredge’em.

Czy Modern jest unfair?

Planeswalker za 7 many wchodzący w trzeciej turze nie jest fair. Elf z haste za 4 many, zagrywający planeswalkera za 3 many z góry biblioteki nie jest fair. Deck, który rzuca 20 spelli w trzeciej turze, nie jest fair. Kreatura ⅚ za 2 many, w tym 1 zielonej, nie jest fair. Kreatura 13/13 za 1 czarnej many nie jest fair. Czy w momencie, gdy wszystko jest nie fair, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że w sumie wszystko jest fair? David Ernenwein zadaje pytanie na temat pozycji 'fair’ decków w Modernie i tego co to tak właściwie znaczy bycie fair. Niby nie ma tu jakichś wielkich wniosków i odkrywczych twierdzeń, ale jest parę rzeczy, które jednak można chyba uznać za wartościowe. I to pomimo tego, że autor np. deprecjonuje własne dane, uznając, że… w zasadzie to nic nie znaczą. Ważniejsze jest tu jednak uporządkowanie decków fair i unfair. Ważniejszy jest też szereg uwag o formacie. I tu z tego już można coś tam wykrzesać.

Ciekawe decki:

LIMITED

Najprostsza z nich wszystkich

David Wright robi nam tu krótki i niepełny przewodnik po Modern Cube. Nie jest to może najlepszy tekst ever, ale daje w miarę sensowne pojęcie o formacie, który jeszcze z tydzień nam potowarzyszy. Jeśli więc macie ochotę go pograć, to zajrzyjcie.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: GP Kyoto i SCG Cincinnati

Oto kolejny tydzień w Legacy. Co się działo? GP Kyoto na którym do Top4 udało się wejść czterem konstrukcjom – Sneak&Show, 4-kolorowy Leovold, dawno (przynajmniej przeze mnie) nie widziane Aluren oraz stare i niekoniecznie dobre Miracle. A co tam ciekawego na Day2 SCG Open Cincinnati? Przekonajcie się sami.

10 interakcji z Legacy, które warto znać

Mamy tutaj kogoś kto wybrał się do Seattle? Nawet jeśli nie zamierzaliście i nie zamierzacie w przyszłości, to warto zapoznać się z pewnymi interakcjami, których znajomość sprawi, że wasza gra będzie zdecydowanie lepsza, płynniejsza i będziecie w stanie ugrać o wiele więcej.

Wygrywaj Stormem w Legacy

Możliwości decku czuje się, gdy zagra się nim 50, niekiedy 200 razy. Czy jest jakaś możliwość ominięcia tych abstrakcyjnych liczb? Otóż jest – przeczytać zwyczajnie na ten temat artykuł. Na tapecie Legacy Storm, w którym wystarczy umieć liczyć do dziesięciu.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Tym razem tekstowo nic się specjalnie nie wybiło. Nie na tyle, by linkować, chociaż talii i pomysłów na nie parę ciekawszych było.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

I tu też nie polecamy żadnego tekstu po wysypie z poprzedniego tygodnia. Na pewno jakieś się jednak pojawią, bo Brawl zmierza także na MTGO.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Czy to czas, aby zbanować niebieską kartę?

Cóż, autor w artykule przyjął dość odważną tezę, że niebieski nie jest kolorem – jest wszystkimi kolorami. Pojawia się wizja zbanowania kolejnej niebieskiej karty. Po co, dlaczego, gdzie i jak? Temat kontrowersyjny, ale z drugiej strony mówi to przecież Alex Ulmman, więc wczytać się w argumentację na pewno warto. Zwłaszcza że teraz pisze na CFB, więc ma trochę większe 'pole rażenia’ niż kiedyś.

Ciekawe decki:

 

INNE

Top 20 ETB trigger efektów na Wizardach

SaffronOlive i Goldfish spoilerują kartę. I jest to Wizard. Całkiem ciekawy zresztą. Z tej okazji mamy przegląd 20 kart innych Wizardów synergizujących i combogennych ze spoilowaną kartą. I są to na tyle ciekawe rzeczy – dla Modernowców, Standardowców i Commanderów, że warto tu zajrzeć. I to tym bardziej, że dodatkowo mamy decki – goldfishowo-saffronowe, więc pewnie nie działają, ale jako relaksująca ciekawostka się na pewno sprawdzą dobrze.

6 rzeczy, których dowiedzieliśmy się z MTGO w tym tygodniu

Teksty Yurchicka zazwyczaj lądują w konkretnym formacie, ale nie tym razem. Tym razem omawia on wiele różnych formatów – od Legacy, przez Paupera i Moderna, po Standard. Jeśli interesują was nowinki w meta i w deckach oraz wnioski o poszczególnych środowiskach, to polecamy.

Spoiler Unwind i nostalgiczne różnice między Time Spiral i Dominarią

MTGKoloroweCiastko wyskoczyło z długim artykułem na temat kilku rzeczy – nowej wersji Rewinda oraz różnic pomiędzy Time Spiral a Dominarią. Przede wszystkim, Jhoira wyrosła. Sam tekst to jeden z lepszych przykładów na to, że spoilery Dominarii mimo wycieku mogą być ciekawe. I nie jedyny w tym przeglądzie.

Rączki, Ghosting i kostki

Ostatnimi czasy toczy się solidna batalia o uścisk dłoni. Tutaj znajdziecie jej kontynuację, a ponadto, troszkę i kostkach oraz ghosting. Dwie pierwsze kwestie to trochę już zaprzeszłe rzeczy, ale kwestia ghostingu była na fali w minionym tygodniu. Wszystko przez Pauper Challenge, na którym jeden koleś podglądał stream innego i dzięki temu wygrał – jak by co, to właśnie jest ghosting. W community trochę się zatrzęsło, trochę pojawiło się postów i pytań o ujawnianie ręki i legalność takiego postępowania, ale poza utratą honoru zwycięzcy niewiele jednak poza tym można powiedzieć.

Na FNMie powiedział mi żebym się zabił i powiedziałem mu żeby się zabił

Spotkać się z ludźmi, którzy zwyczajnie nie umieją przegrywać nietrudno. Objawia się to w różny sposób – jedni kończą z grą i szukają tej, w której będą “lepsi”, natomiast inni wyżywają się na przeciwnikach, prezentując niesportowe zachowanie. Niekiedy urasta to do sporych rozmiarów – sugestia, że ktoś powinien się zabić zdecydowanie nie należy do fajnych. Zdarza się też, że emocje wezmą górę i rzeczywiście później żałujemy tego, co zrobiliśmy. Tak było i w tym przypadku. Heroiczna postawa przeciwnika, który chce przyznać się do błędu, czy zwyczajna reakcja gościa, któremu zwyczajnie zrobiło się głupio przez to, co zrobił? Zapraszamy do komentarzy. I linkujemy trochę jako przestrogę, trochę na dowód, że z błędów można wychodzić i ujmy to nie przynosi. Wręcz przeciwnie – zakładając oczywiście, że tym razem za przeprosinami pójdą czyny. I szkoda tylko, że ze słów winnego całej afery wynika, że nie stać go na profesjonalną pomoc. Cóż, Ameryka i jej służba zdrowia.

Mierząc wspomnienia

Taki to przyjemny i niezobowiązujący tekst, w którym Michael Flores omawia kilka nowych kart z Dominarii i parę przedruków pod kątem ich power levelu dziś w standardzie oraz ich historycznego znaczenia. Idealny mix nostalgii i merytoryki, podany w lekki sposób. Strawna przekąska na deser, ale najeść się tym nie najecie.

Merfolk Trickster

Z pamiętnika ilustratora – Jesper Ejsing prezentuje w jaki sposób powstawał kolejny Merfolk. Począwszy od wskazówek, które otrzymał od zleceniodawcy, poprzez kolejne podejścia, jego własne przemyślenia na ten temat aż do finału, w postaci Rybki. To coś dla fanów magicowych grafik, bo choć Trickster to nie to samo co Sagi, to wciąż jest to obrazek wart uwagi i w który zostało włożone sporo pracy.

Mox Amber

A tu jeszcze jeden tekst w podobnym klimacie jak wyżej. Steven Belledin nie pisze jednak tylko o trudach malowania konkretnego obrazu. Pisze także szerzej o podejściu do magicznych przedmiotów w obrazowaniu fantasy światów. I to coś naprawdę godnego uwagi. A przy okazji jest też o powstawaniu Mox Ambera. I dla szkiców też warto zajrzeć.

Final Parting

Trzymając się fabularno-wizualnej formy trafiamy tym razem na omówienie nie grafika, a zwykłego gracza. Można się tu jednak dowiedzieć paru ciekawych rzeczy o Lilce, jej 'ostatecznym rozstaniu’ z bratem Josu i co z tego wszystkiego winnego. A wszystko przy okazji kolejnego spoilera.

Karn, Scion of Urza

W zależności od tego pod jakim kątem poznaliśmy M:tG tak też poznaliśmy Karna. Fani eternali mają przed oczami Srebrnego Golema, który jednym sprytnym combo wysadza permanenty przeciwnikom, gracze moderna jako męczącego Planeswalkera, natomiast grający od obecnego Standardu mają go dopiero okazję poznać. Skąd się wziął, jaki był jego początek, jaka jest jego historia? Dobry tekst dla miłośników magicowej fabuły. I następny spoiler.

Damping Sphere

Karta-nóż w plecy dla Trona i Storma w modernie, czy coś więcej? Otóż o wiele więcej. Możecie poczytać o tym, co czeka Sferę w legacy i innych formatach, a czeka ją sporo. Tematowi przyjrzał się także SaffronOlive w tekście – Oda do Damping Sphere.

Wygnaniec

Przyszedł czas na odrobinę Lore! Co łączy Homelandsy, Kamigawę i Nicol Bolasa? Umezawowie, czyli wesoła samurajska rodzinka, która przewija się przez długie lata w naszej ulubionej karciance. To kolejny tekst, w którym mamy spoilery Dominarii, a który… mówiąc krótko jest po prostu ciekawy i przygotowuje nas na lepsze przyjmowanie fabuły Dominarii.

Verix i Karox Bladewingowie

Historia pewnego Koloseum, a w niej gladiatorzy, smoki i nieumarłe smoki – co ciekawsze, temat smoków ciągnie się aż do dziś. I to kolejny tekst, w którym spoilery Dominarii zostały przedstawione w ciekawy sposób. Ma on fajne otwarcie. Dla niego warto zajrzeć. A jak was zainteresuje, to może nawet przeczytacie resztę.

Stan Programu

Njusiki, a w nich m.in. o ghostingu, banach w pauperze – potencjalnych na szczęście – szybszym końcu lig, Brawlu, itp. W sekcji opinii o ghostingu. I to naprawdę ciekawy tekst, pokazujący złożoność problemu, więc warto doń zajrzeć. W deckach Red Aggro w T2, ludziki w Modernie, Tireless Combo w Pauperze, Grixis Delver w Legacy i Jeskai Control w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Merkadiańskie klejnoty

Ostatnimi czasy ciężko trafić na artykuły mówiące o ciekawych kartach, w których nie znajdziemy tego samego co zawsze – tych o wartości grubo powyżej 150 euro. Tutaj spotykamy się z kartami prosto z Merkadiańskich Masek, które przedstawiają klasę. I kasę. Jest parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Dominarii uncommonowa siła

Co się nam podoba w Dominarii? Powolne przenoszenie wartości standardu z Mythic rare oraz rare na Uncommony (co prawda, ostatnimi czasy tę tendencję rozpoczął Fatal Push). Stanowi to sensowny wybór dla ludzi, którzy jednak chcą otworzyć boxa i mieć nie tylko zabawę, ale i niekiedy parę groszy zysku. Choć można też było na tym stracić – o czym też w tekście. Wczesne zakupy to nie zawsze jest najlepsza rzecz.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Lion’s Eye Diamond (Mirage)
  2. Challenger Deck: Hazoret Aggro (Sealed Product)
  3. Mox Amber (Dominaria)
  4. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  5. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

spoilery dominarii, indeksy mtg 09.04.2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (