Przegląd Prasy #222 – Urlich drugi na Grand Prix Birmingham!

Urlich drugi na Grand Prix Birmingham! Piękny tydzień mieliśmy i pięknie się skończył, bo choć Grzesiek Kowalski nie pokonał Delverami w finale Gary’ego Campbella i jego czerwonego prisona, to drugie miejsce jest i tak sporym sukcesem. Kolejnym zresztą. Gratulujemy! To w Legacy. W Standardzie też były pewne polskie sukcesy, a lokalnie mieliśmy East Side Open. Dostaliśmy też trochę nowego info o kolejnej sporej atrakcji z serii MKM Trial na Paprykarzu 5 (1300 euro w gwarantowanych nagrodach to chyba spora atrakcja). To był przyjemny weekend. A już kolejny dostarczy nam emocji związanych z pyrkonowymi Magicowymi eventami.

Gdyby nie powyższe turniejowe wieści, tematem przeglądu pewnie byłyby rewolucyjne zmiany w Brawlu. Wizardzi przemodelowali format totalnie, choć wystarczyłaby do tego tylko jedna z podjętych decyzji – ta o banie dla Barala. Poza tym dostaliśmy zawartość drugiej antologii Commandera. Zapraszamy do czytania tych wieści oraz całej reszty polecanych przez nas artykułów.

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Birmingham Legacy

Urlich drugi na Grand Prix Birmingham w Legacy! Grzegorz Kowalski zaliczył piękny weekend, pilotując Grixis Delvera. Niestety, przegrał w finale z Garym Campbellem, który miał niekorzystny MU na Urlicha. On bowiem grał Red Prisonem, który wyłączył skutecznie Blood Moonami i Chalice of the Voidami deck Kowalskiego. Może zresztą nie byłoby tak źle w finale, gdyby w drugiej grze dwa wystawione Delvery wcześniej się flipnęły… i gdyby nie stos Ensnareing Bridge’ów po przeciwnej stronie, przez które Urlich nie mógł atakować. Wygrana Campbella miała bardzo emocjonalny charakter, pokazujący piękno Magica. Łzy w oczach Campbella wielu oglądających pewnie zapamięta na długo.

W evencie zagrało aż 1200 graczy, a do day 2 dostało się 220 z nich. Tu możecie zobaczyć decklisty z Top 8, a tu z miejsc 9-16. Ciekawe, że w Top 8 trafił się… Dredge. Poza tym ewidentnie był to weekend Grixis Delverów. Do Day 2 dostało się jeszcze dwóch Polaków – Adam Gerwatowski oraz Tomasz Hanik, niestety poza Top 100. Naszych grało jednak w sumie ponad 20. To była część grana w Legacy.

Grand Prix Birmingham Standard

W części granej w Standardzie pojawiło się… mniej graczy niż na Legacy. Co prawda niewiele mniej, ale jednak było 1169 graczy. Z nich do Day 2 dostało się 237 z nich. Całość wygrał Simon Nielsen, który w drugim dniu rywalizacji… zaspał na pierwszą rundę. Potem nie przegrał jednak żadnego meczu. Decki z Top 8 znajdziecie tutaj. Z kolei miejsca 9-32 są pod tym linkiem. Trzeba zauważyć, że Topka została zdominowana przez BR Wehikuły – czy tam deczywa tak nazywane, bo jedną z kontrowersji weekendu jest to, że wehikułów tam prawie nie ma. Ot, drama o nazwę. Zobaczymy jak to będzie w kolejnych tygodniach i czy meta się zaadaptuje. Do UW kontroli się zaadoptowało.

A Polacy? W kasie skończyli Krzysztof Marek z 36 punktami na 23 miejscu oraz Paweł Bujanowicz z 33 punktami i 47 miejscem. Dla tego drugiego było to najwyższe miejsce w magicowej karierze. Obu graczom gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów. W Day 2 grało jeszcze czterech innych Polaków – Jędrek Szmyd, Piotr Głogowski, Tymoteusz Staniucha i Maciek Kawończyk. Zajęli jednak miejsca poza Top 64. W całym evencie było zaś ponad 20 Polaków, więc razem z Legacy zebrała nam się ładna ekipa.

 

East Side Open 12-13 maja

W ten weekend miało miejsce East Side Open – pierwsza inicjatywa Falco Gaming na większą skalę. Zgromadzono dużą liczbę graczy – główne eventy cieszyły się ogromną popularnością, biorąc pod uwagę fakt, że mamy sezon na komunie i różne rodzinne imprezy. Nie jest to ostatnia tego typu impreza spod szyldu Falco Gaming. East Side Open było przełomową imprezą pod kątem gromadzenia informacji jak sprawić, abyście nie tylko zagrali pojedynczy event, ale spędzili niezapomniany czas w gronie ludzi, którzy podzielają nasze hobby.

Oficjalnie, zostały rozegrane cztery eventy – trzy główne, czyli dwa razy Standard, jeden Sealed i jeden Side, czyli Modern. Ponadto, drugiego dnia ogromną popularnością cieszyły się Packwarsy, na których sam otworzyłem History of Benalia. Niestety, wyniki nie zostały jeszcze udostępnione, jednak mamy bogatą galerię zdjęć  autorstwa Patrycji Łubik. /Michał

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

 

Przyszłość Brawla

Format zagościł już w wielu miejscach – sklepach w których gramy, na spotkaniach ze znajomymi w domu/knajpie, aby pobrewować oraz online na M:tGO, bądź innych platformach do gry. Brawl powoli podbijał serduszka graczy – tak samo jak na początku Tiny Leaders. Bardzo powoli. Bardziej nawet. Niewiele brakowało, a skończyłoby się jak z Tiny Leaders. Format by istniał, grany tylko przez największych zapaleńców. Wizardzi jednak wsłuchali się w głosy opinii publicznej, zrobili sondaż i dali gawiedzi kiełbasę wyborczą. Albo jakoś tak mniej więcej. W każdym razie, przemodelowali Brawla bardzo konkretnie.

W tekście znajdziecie wyjaśnienie filozofii Brawla jaką w jego tworzeniu i pielęgnacji Wizardzi zamierzają stosować. Ważne jest już samo to, iż deklarują wsparcie dla formatu. Przy okazji wprowadzili szereg zmian, z których część papierowa weszła w życie JUŻ TERAZ. W wersji online’owej na zmiany trzeba poczekać do 30 maja. Ponadto, od 16 maja Brawl będzie zawieszony. A zmiany? Oj sporo ich, a większość z nich wpływa przede wszystkim na 1vs1. Oto co się stanie:

Powrót na Dominarię: epizod 9

Kogo tu nie ma? Karn, Chandra, Jaya, Jace, Teferi, Jhoira, Gideon, Liliana… wreszcie wszyscy spotkali się razem i nadgoniliśmy dotychczasową historię. Martha Welles daje nam kolejną solidną opowieść z Dominarii. Szkoda, że niedługo będzie już koniec, bo czyta się świetnie.

Decklisty Commander Anthology 2

Stare legendy dostaną nowe ramki. To jedna z nowości w tym secie. Poza tym, będzie trochę nowych foili. Oby się tylko nie wykrzywiały. W drugiej antologii przedrukowano:

  • Devour for Power (Commander)
  • Built from Scratch (Commander 2014)
  • Wade into Battle (Commander 2015)
  • Breed Lethality (Commander 2016)

Na ten moment finansowo to całkiem niezły zakup, ale trzeba się przygotować na spadek cen przynajmniej części kart.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Pyrkon 2018 18-20 maja

Sklepy Wilczek oraz BlueMana.pl zapraszają na turnieje MTG na Pyrkonie 2018 w dniach 18-20 maja. Planowane jest ponad 40 turniejów, w tym drafty co godzinę, PPTQ w Standardzie, Sealed z Nintendo Switch jako główną nagrodą (!) i wiele innych. Szczegółowe info wraz z prerejestracją znajdziecie tutaj:  https://tinyurl.com/mtgpyrkon2018

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Rozpiska nagród w turnieju głównym, poza biletami i zaproszeniami –

Top 1 – 14 Booster Boxów M19
Top 2 – 8 Booster Boxów M19
Top 3-4 – 5 Booster Boxów M19
Top 5-8 – 2 Booster Boxy M19
Top 9-12 – 1,5 Booster Boxa M19
Top 13-16 – 1 Booster Box M19

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Trwa prerejestracja na MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką!

Podczas eventu odbędzie się MKM Trial z gwarantowanymi nagrodami o wartości 1300 euro. Jak zapewniają organizatorzy, nagród może być tylko więcej! Szczegółowe info od organizatora w spoilerze.

Spoiler

(1) – Aby się prerejestrować i zapłacić mniej za wybrany turniej, prosimy o wpłacenie całości kwoty wpisowego do dnia 10.06.18. Przykładowo: koszt prerejestracji całego teamu na RPTQ wynosi 180 PLN i taką kwotę należy wpłacić.

(2) – W tytule przelewu wpisujemy nazwę turnieju za jaki płacimy oraz podajemy swoje imię i nazwisko, np.: „RPTQ, Kuba Kozak”.

(3) – Jeśli płacicie za więcej niż jeden turniej, koniecznie wpiszcie za jaki, np.: „LCQ, PPTQ, Patryk Stachewicz”.

(4) – Wpłacając na RPTQ nie musisz podawać nazwisk całej drużyny, wystarczy Twoje! W trakcie rejestracji na miejscu (w dniu turnieju) potwierdzicie obecność wszystkich graczy, podajecie ich nazwiska i odbierzecie przygotowane dla was gadżety!

(5) – Aby mieć pewność, że zostaliście prerejestrowani, wyślijcie potwierdzenie przelewu na adres: maciej.myszkowiak@gmail.com. Otrzymacie maila zwrotnego z potwierdzeniem wpisania Was na listę.

(6) – Jeśli chcesz zapłacić w euro, kliknij w link na fanpage’u wydarzenia.

DANE DO PRZELEWU:

Maciej Myszkowiak
UL. Boryny 54/26
70-017 Szczecin; Polska

Numer konta (mbank):
70 1140 2004 0000 3002 7758 2936

—————- !!! UWAGA WAŻNE !!! —————-

Wpłacenie pieniędzy na konto nie zwalnia Was z podejścia do stolika sędziowskiego i zgłoszenia, że jesteście na miejscu! Musicie też odebrać gadżety!

Masz pytania pisz: maciej.myszkowiak@gmail.com

DO ZOBACZENIA NA TURNIEJU!

Wspierają nas: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Standard z Dominarią

Grzegorz Kowalski znów dla Hareruya – tym razem na temat Dominariowych kartoników. Które karty najbardziej uderzyły w format, które są delikatnie przekoloryzowane przez graczy? Zobaczcie, czy wasze opinie o formacie zgadzają się z wizją Urlicha.

Standard jest złamany. Oto jak go naprawić

Standard to ciężki orzech do zgryzienia – rotacja jest szybka, to musimy częściej wymieniać decki, rotacja jest powolna, więc gramy długo przeciwko znienawidzonym konstrukcjom. Argumenty w tym stylu można wymieniać w nieskończoność. Problemem jest to, jak to zoptymalizować i sprawić, aby jak największej ilości graczy ten format się podobał – w końcu, będąc flagowcem Wizardów powinien spełniać pewne kryteria. Nad tym wszystkim zastanawia się BBD.

Nowe wyznaczniki Standardu

Standard powoli się zmienia – jaka tendencja jest w nim obecnie dominująca? Co dokładnie się wybija, z czym będziemy musieli spotykać się na FNMach oraz większych turniejach przez długi czas, jaki deck złożymy, co będzie uprzykrzało nam życie do kolejnej rotacji? Przedsmak znajdziecie w artykule.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Bomat Red

Bomat Courier przeciska się do Moderna. Zdolność generowania Card Advantage w deczywach, które dość szybko wysypują się z kart jest kluczowa na wiele matchupów. Jak sądzicie, czy warto dać temu małemu stworkowi szansę w modernie? Zerknijcie w artykuł Rolanda, jak ocenia tę kartę oraz cały deck wraz z nią. Do tekstu warto zajrzeć także ze względu na metodologię analizy decku. Może to nic nadzwyczajnego, ale jeśli nigdy wcześniej nie zagłębialiście się w proces deckbuildingu i wyboru kart, może się wam to przydać.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Triumfalny powrót blokowania

Z limited Dominarii można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków – na przykład takich, że tempo i utrata życia obecnie straciły na znaczeniu. Osobiście, najbardziej zdziwiło mnie to, że efekty takie jak Disenchant zyskują w tym dodatku wagę removalu. /Michał

Lekcje Limited Dominarii z GP Dallas

PVDR dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami odnośnie limited Dominarii. Są tu cztery refleksje na temat charakteru formatu, poprawnej gry oraz… czytania kart, bo jak się z GP Dallas okazuje – niestety nadal ludzie zapominają o tym.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: europejski Eternal Weekend i SCG Baltimore

Solidna dostawa konstrukcji prosto z Baltimore. W spisach spotkamy się z nowym Karnem, Mastermind Acquisition i paroma nowymi spisami. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. Mamy też opis europejskich zmagań na Eternal Weekendzie.

Wszystko co warto wiedzieć o BR Reanimatorze w Legacy

Legacy jest jak stary, dobry przyjaciel, któremu wisimy kasę – zawsze wraca, aby upomnieć się o swoje. Tym razem, upomina się o rząd dusz, chętnych do grania. Czym nas przyciągnie? Czy BR Reanimator wygląda na tyle dobrze, aby je zdobyć?

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Wprowadzenie do psychografii graczy EDH

Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z serią określeń na graczy konkretnego typu – Spike, Johny, Timmy albo ten co nienawidzi zabawy, bo gra staxem w Edh. Tym razem, mamy kolejną serię rozeznań w kontekście graczy Commandera – kto kim jest i jakie rzeczy go cechują.

Dig Through Time – Saviors of Kamigawa

Cofnijmy się delikatnie w czasie, aż do Kamigawy. Set ten, oprócz chińskich bajek, wniósł do Medżika ogromną ilość flavorowych kart, którymi do dziś z przyjemnością się gra. Dodatkowo, biorąc pod uwagę to, że gramy nimi nie tylko ze względu na arta, ale i kilka solidnych opcji, powstaje dobra mieszanka cech.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Tym razem nie ma ciekawych tekstów.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Jak rozpoznać przeciwnika po pierwszym landzie

Steve Jeltz pomaga nam zrozumieć pauperowych przeciwników po tym co wystawiają jako land w pierwszej turze. Tekst dobry jeśli nie macie orientacji w meta. Powinien wam pomóc się odnaleźć w formacie, tak czysto z praktycznej strony.

Playing Pauper – Green Ponza

Zielona ponza/rampa to deck, który nie zaistniałby gdyby nie inwencja Deluxeicoffa, znanego gracza pauperowego. Tu jednak za deck zabiera się SaffronOlive i akurat nie do końca słuszne wnioski wyciąga, bo deck na Delvera jest całkiem dobry – tylko niekoniecznie w tej wersji, którą gra tu SaffronOlive. Gdzie są na przykład Penumbra Spidery?

Poznaj swego wroga – Delver

 

Alex Ullman opowiada o różnych iteracjach decków na Delverze. Szkoda, że nie opisuje wszystkich – nie ma na przykład Kiln Fienda czy Millvera – ale i tak można stąd sporo ciekawych informacji wynieść.

 

INNE

Magic Arena – odpowiedzi i więcej pytań

SaffronOlive daje nam ciekawy tekst o stanie MTG Areny. Jest wiele pytań i było ich wiele, ale pojawiło się też trochę odpowiedzi. Pojawiło się też więcej pytań, a głównym tematem jest w tej chwili ekonomia Areny. W dużej mierze właśnie tej kwestii poświęcony jest ten tekst, ale nie tylko. Jest też trochę o grywalności, animacjach, itp.

14 trendów w Legacy, Modernie i Standardzie

Brian DeMars przedstawia nam tu kilka trendów w różnych formatach, na które warto mieść teraz oko. Jedna rzecz je wszystkie łączy – Karn. Karn gra wszędzie i już zaczynają się pojawiać głosy, że tak wszędzie go pełno, że może by go wartało zbanować jak Smuggler’s Coptera. Oj, Wizardzi mają pecha do bezkolorowych kart trochę.

Arcyprzyjaciewrogowie

Coś dla miłośników dziwnych formatów. Po części to z okazji nadchodzącego Battlebonda. Chodzi tu o wariant kostki połączonej z Archenemy, a zarazem granej na osiem osób połączonych w dwie drużyny. Ciekawa, choć skomplikowana trochę, rzecz.

Poczucie winy Gideona – Trauma w Magicu

To częściowo osobisty tekst, a częściowo historia Gideona, jego traum i rozwoju postaci. Temat był już podejmowany na innym portalu, ale tu też jest ciekawie opisany. Może wiele nowego więc się nie dowiecie, ale wydaje się nam, że i tak warto.

Przegląd grafik Dominarii

Mike Linnemann w trochę inny sposób niż zwykle omawia grafiki Dominarii. Mniej tu opisów i komentarzy do pojedynczych kart, więcej omówienia globalnie całej wizualnej strony setu. Wciąż jednak jest tu sporo rzeczy wartych uwagi jeśli lubicie magicowe obrazki.

Historie z coverage’u – o decklistach

Tobi Henke robi coverage oficjalny Wizardów. Tutaj opisuje on nam swoje doświadczenia związane z decklistami. Z MPków przyznam, że miałem trochę podobne doświadczenia, ale niektórych języków problemów bym się nie spodziewał. Fajnie zobaczyć jak to wyglądać od kuchni, choćby tylko po to, aby parę osób odpuściło sobie bazgrolenie na decklistach.

Magic dla dobra

To ostatni tekst Steve’a Jeltza na Pure MTGO. Strona naprawdę jest kuźnią talentów, bo to kolejna osoba, która dzięki niej wypłynęła na szersze wody. W tym wypadku chodzi o Gathering Magic, do którego autor się przenosi. Ale z okazji ostatniego tekstu w tym portalu, opisuje on osobistą historię i daje przykłady tego jak Magic może dobrze wpływać na ludzi. To fajne kazanie pastora z banalnym może, ale fajnym przesłaniem na końcu.

Stan Programu

Praktycznie nie ma njusów, ale jest za to sekcja opinii o Battlebond. I nie jest ona pochlebna, bo marketingowo coś się Wizardom pokićkało i set późno jest promowany, a do tego na razie nie ma na niego wielkiego hajpu. To się pewnie zmieni, ale jednak Jahn uważa obecny informacyjno-marketingowy stan rzeczy za wpadkę.  W deckach GB Constrictor, Scapeshift w Modernie, BUG Delver w Legacy i w Vintage 4C Goodstuff.

 

G Finanse G

 

Super nudny artykuł – cz.1

Nuda? Może. Ale nuda może być czasem praktyczna, jak w tym wypadku. Dostajemy tu omówienie finansowe i kontekst dla najnowszej commanderowej antologii. Warto zerknąć jeśli zastanawiacie się nad opłacalnością dodatku.

Od draftera do Lotus ownera

Ten tekst przedstawia nam krótką historię pewnego gracza i jego drogi od grindowania małych eventów i draftowania for value do posiadania swego własnego Lotusa… a nawet dwóch. Płynie z tego na pewno jakaś nauka i inspiracja, ale też po prostu fajnie się czyta takie opowieści.

Rośliny Dominarii

DJ Johnson na przykładzie Saprolingów i Tendershoot Dryad pokazuje jak można załapać seedowane przez Wizardów tematy i karty, dzięki którym można też finansowo zyskać. Ale też pokazuje, że wcale nie tak łatwo jest trafić i nie zawsze te przewidywania się sprawdzą. Jest to jednak dobry tekst dla każdego, kto ma ochotę trochę pospekulować i poinwestować w karty.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  2. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  3. Walking Ballista (Aether Revolt)
  4. Lyra Dawnbringer (Dominaria)
  5. Gideon of the Trials (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze