Przegląd Prasy #226 – czerwone Grand Prix Kopenhaga

Banować Chainwhirlera czy nie? Oto jest pytanie, które zadawali sobie ostatnio twórcy magicowego contentu. Chainwhirler to ogromny problem dla Wizardów, czego dowodem czerwone meta na Grand Prix Kopenhaga. Ot, kolejny symptom choroby Standardu, który jakiś czas temu dostał ciężkiej grypy i nadal jej nie zaleczył. Zresztą, może to nie grypa, ale choroba na pewno przewlekła, bo znowu wracamy do dyskusji o banach. Trochę na osłodę mamy za to pierwsze spoilery Core Set 2019. Wizardzi wreszcie uchylili rąbka tajemnicy i… w sumie sporo pokazali.

A poza tym mamy dla was cały zestaw tego, co zawsze każdego tygodnia – linki do najciekawszych tekstów tygodnia. Miłej lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Kopenhaga

Tym razem Europa, tym razem znowu Standard i tym razem Tobias Maurer zwycięża, ale deck akurat ten sam co przed tygodniem – Mono Red. W evencie zagrało tylko 753 graczy, w tym należy wliczyć 162 osoby w Day2. Top 8 nie było aż tak jednorodne jak tydzień temu, ale i tak składało się przede wszystkim z UW kontroli i Mono Redów, wraz z ich czarną wersją. Nic bardziej innowacyjnego niż warianty reda. Decki z miejsc 9-16 wyglądały tylko odrobinę lepiej – z WB Benalią, Esper kontrolą czy UB Midrange. Było trochę polskich akcentów, nawet sporo, w końcu to Europa, ale najlepsze miejsce zajął Grzegorz Kowalski – 60, zaś pozostali nasi rodacy skończyli poza pierwszą setką.

SCG Roanoke Pauper

Zazwyczaj do SCG nie linkujemy, a jeśli już to do wszystkich turniejów. Tym razem jednak chcieliśmy podkreślić jeden konkretny turniej. Chodzi o pauperowy event, który nie dość, że wygrały elfy – serio? serio i to pomimo aż 3 UR Delverów w top4 – ale i był pierwszym z większych turniejów w formacie w najbliższy czasie. Do pauperowego GP pewnie trochę poczekamy, ale ewidentnie Pauper na razie się rozwija.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Core Set 2019, Promo i więcej

Wizardzi zdradzili informacje i karty z najnowszego dodatku. Poznaliśmy np. promkę Buy a Box – Nexus of Fate – a także cały szereg kart, m.in. z Welcome Decków, playmaty, landy z showdownów, paczkowanie boosterów i produktów z Core Set 2019. Alayna Danner zrobiła grafiki do najnowszej edycji landów z Standard Showdownowych boosterków. Ładne, ale czy ładniejsze niż poprzednie edycje, to już sami oceńcie. Zwróćcie przy tym uwagę, że tworzą one jedną całość. Więcej spoilerów w Las Vegas w weekend, ale jak dobrze poszukacie, to już teraz traficie na redditach np. na nową walkerkę – w wersji prawdopodobnie z Planeswalker decków.

Świat Battlebond

Meh. Dostaliśmy krótki tekst przedstawiający nam pokrótce świat Kylem. Jest tu parę szczątkowych informacji, które niby mają osłodzić vorthosom brak fabuły i tym podobnych, więc skoro Wizardzi podchodzą do sprawy po macoszemu – my też nie będziemy dokładniej opisywać co tam w tekście piszą. Niewiele w sumie tego i tak. MEH.

Global Series: Jiangg Yanggu & Mu Yanling

Radujcie się, bo… a nie, jednak nie macie się z czego radować. W powyższym linku macie wyjaśnienie dlaczego i jak powstawało Global Series. Tu mamy jednak jeszcze większe MEH, bo choć dowiadujemy się, że produkt miał być swego rodzaju następcą Portalów, tak specjalnie go znerfiono. I wyszła taka kupka wstydu, o której w zasadzie wszyscy mówią, że Wizardzi powinni się wstydzić. Serio, to nawet dla początkujących wydaje się mocno średnio atrakcyjne, kiedy mamy Planeswalker decki.

Historia w Core Secie 2019

Wizardzi poinformowali nas o tym kto będzie pisał historie z najnowszego Core Setu, a także zdradzono iż akcja opowieści będzie częściowo dotyczyć Ugina, Bolasa, ich konfliktu, Tarkiru, a także masterplanu wspomnianego smoka i tego jak oddziaływał on na losy 5 walkerów. Ponoć będą też Elder Dragony, w tym Bolas sprzed zyskania iskry.

Battlebond na MTGO

Wizardzi podali listę kart i termin ich wdrożenia na MTGO z Battlebond. Rzecz jasna będą one dostępne tylko poprzez Treasure Chesty.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Rozpiska nagród w turnieju głównym, poza biletami i zaproszeniami –

Top 1 – 14 Booster Boxów M19
Top 2 – 8 Booster Boxów M19
Top 3-4 – 5 Booster Boxów M19
Top 5-8 – 2 Booster Boxy M19
Top 9-12 – 1,5 Booster Boxa M19
Top 13-16 – 1 Booster Box M19

Wciąż jeszcze można się prerejestrować na specjalne vipowskie wejściówki na LCQ, dzięki którym będzie można dostać nie tylko Flooded Stranda w wersji promo, ale i grać do oporu LCQ aż się zakwalifikujemy. Na miejscu będzie też można wziąć udział w turniejach LCQ w cenie 5 zł za event, w zasadzie też do oporu.

 

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Wkrótce MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką! Szczegółowe info odnośnie turnieju w linku.

Podczas eventu odbędzie się MKM Trial z gwarantowanymi nagrodami o wartości 1300 euro. Jak zapewniają organizatorzy, nagród może być tylko więcej! Paprykarza wspierają: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Rampaging Ferocidon jest zbanowany…

Autor tekstu próbuje udowodnić, że to nie Ferocidon był problemem standardu. Całą winę przypisuje Goblin Chainwhirlerowi, który zdecydowanie jest najlepszym trzecioturowym dropem w obecnym standardzie

Czy Chainwhirler jest za dobry dla Standardu?

Z kartami jak z łańcuchem pokarmowym – gdzieś, coś, kogoś zjada. Tak jak Deathrite shaman pozbywał się grobów, tak obecnie Goblin Chainwhirler pozbywa się kreatur z wątłymi plecami. Czy to sprawia, że jest za dobry dla obecnego standardu?

Czerwone aggro wyrotuje, ale Chainwhirler i tak był pomyłką

I wreszcie SaffronOlive i jego podejście do tematu Chainwhirlera, które w gruncie rzeczy tytuł doskonale podsumowuje

Moje PT Dominaria i przyszłość kontroli

BBD relacjonuje Pro Tour ze swojego puntu widzenia, ale przede wszystkim skupia się na tym, czy Chainwhirler eliminuje kontrolę  z gry, czy jest dla niej jednak nadzieja. I – spoiler alert – twierdzi, że jednak kontrola wciąż ma sens.

Przewodnik po BR Vehiclach

Dwuczęściowy poradnik jak grać, czym jest i jak się zachowuje BR Aggro na wehikułach. Typowo z sidem, opisem MU, itd. Standard.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Z biblioteki Sullivana – kończąc ludzkie zagrożenie

Adrian Sullivan zamierza wykończyć ludzką rasę – czy mu się to uda, czy tę próbę skutecznie zakończy bite 38 kreatur w mainie? A może jest na to inny sposób? Tekst z pozdrowieniami dla Sodka i to dosłownie. Zacytujmy – 'While I personally loathe Dredge as a deck and a mechanic in pretty much all formats, I love it when a deck is chosen that so well positions itself in a metagame. Kudos to Sodeq on a deck choice well done!’. Tak, to o słabym decku.

UW Tron Primer

A teraz zupełne oderwanie od rzeczywistości w kwestii Trona – najczęściej widywany w kombinacji czerwonego z zielonym w tym tekście przybiera inne barwy. Jak wygląda UW tron, deck rodem z EDH? Jak większość konstrukcji na przestrzeni lat przybierał różne wersje – teraz zaskakuje nas playsetem Champion of Wits w mainie.

7 porad jak poprawić swą modernową grę

Wiecie, trochę dysonans można poczuć z tym tekstem, bo skierować go można tylko do początkujących, a jednak powiedzmy sobie szczerze – w format wskakuje się, kiedy już jakieś doświadczenie z Magiciem mamy. Ale fakt, że są tu też takie uwagi, które mają charakter specyficzny właśnie dla Moderna – np. trzymaj landy na ręce, co choćby w T2 czy limited rzadziej się wykorzystuje i pewnie w nieco innych celach, tudzież po prostu kontekst inny. Dlatego jednak jeśli niedawno zacząłeś grać Moderna i nie zaliczasz się do topowych graczy ani nie masz za dużej wiedzy o magicowej teorii, zajrzyj tu, choćby by przeczytać tylko nagłówki. A nuż ci się przyda.

Wprowadzenie do D&T

W życiu są tylko dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki. Jak teraz przedstawiają się sensowne warianty gry Podatkami? Co kupić, co sprzedać, aby ta wersja dobrze działała? Jak radzi sobie z konkretnymi matchupami? To tylko tekst wprowadzający, zajawkowy, dla początkujących zbieraczy podatków, ale przekonajcie się sami. A jak chcecie zobaczyć w praktyce jak pokrewne Taksy grają, te w wersji Eldrazi, o których zresztą wspominają w tekście, zajrzyjcie pod ten link.

Bezbanowy Modern? Żaden problem

Brian DeMars pisze o bezbanowym Modernie, przedstawiając nam kilka decków o topowym charakterze. Dobre miejsce do zapoznania się z formatem, jeśli nie mieliście z taką wersją Moderna nigdy wcześniej do czynienia.

Ciekawe decki:

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Battlebond

Sean Brown przygląda się potencjałowi kart z Battlebond pod kątem Legacy. Autor szuka im miejsca i jak się okazuje – jest parę kart z eternalowym potencjałem.

Oathując w Vintage

Jesteście sobie w stanie wyobrazić format, w którym niezależnie jaką kartę wrzucicie do decku ,ona rzeczywiście działa i realizuje wasz plan na grę? Jeśli tak i mielibyście ochotę zagrać w takim formacie to ostudzę wasz zapał – wymaga wyłożenia pieniędzy na prawie całe P9 i masę innych kart. Jednak wtedy możecie mieć pewność, że nawet wasza Arlinn Kord nie będzie się kurzyła w klaserze. Mówiąc w skrócie – mamy tu takie małe wprowadzenie do Oathowego decku w Vintage.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Commander Showdown – Landfallowe Battle Royal

Wrzucanie landów w Commanderze to świetne zajęcie – można udawać, że to głębszy plan na grę, a po prostu mamy flooda. Co w momencie, gdy nasz generał ma synergię z landami? Otóż bardzo dobrze – biorąc pod uwagę, że landów każdy ma dużo, a zazwyczaj tylko jeden z graczy Armageddon. Tekst w fajny sposób pokazuje co Karametrę różni od pozostałych trzech landfallowych generałów wymienionych obok niej.

Definiując Midrange

Midrange w EDH jest to coś niespotykanego. Bo jak widzimy midrange? Siege Rhino poparty wcześniejszym swingiem od Tarmogoyfa, albo 5c Humans. A jak sprawa wygląda ze strony Commanderowej? Tekst w ciekawy sposób opisuje charakterystykę – czy też typologię? – commanderowych decków.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Nadrabiając brawlowe meta

Drodzy Brawlujący, czas odrobić lekcje – na szczęście, akurat dzisiaj do pomocy macie nowy artykuł Adama Yurchicka. Sporo decków, sporo treści, jest co przeglądać.

Darigaaz brawlujący

Czas i na Niepozbywalnego – Darigaaz, który jest świetnym wyborem w Limited, zaczyna wojować w Brawlu. Zdecydowanie, pod wpływem ostatnich banów wypływa coraz więcej konstrukcji, które ubogacają Brawlową metę. A i warto dodać, że decklisty tu nie uwidzimy, ale za to mamy ciekawe zestawienie starego Darigaaza z nowym oraz trochę swobody w brewingu i deckbuildingu. Bo nie zawsze trzeba netdeckować.

Ciekawe decki:

 

INNE

Rakowe dzienniki – proza na prolog

To unikatowy tekst, który z jednej strony daje nam kilka decków do Commandera a z drugiej strony porusza temat ważny i emocjonalny. To jeden z tych artykułów, które trudno podsumować w kilku prostych słowach, ale który zdecydowanie warto przeczytać, nawet jeśli przebicie się przezeń nie będzie łatwe i będzie wam trochę ciężko czytać. Bo i forma, i temat stanowią wyzwanie.

MTG to nie komiks superbohaterski

W amerykańskiej kulturze komiksy są zakorzenione bardzo, ale to bardzo głęboko. Skomiksowane jest wszystko – począwszy od przygód kota Garfielda na The Walking Dead kończąc. Jak to jest jednak z M:tG? Czy karty i komiksy (choć oba z papieru) są niepasującymi elementami układanki? Czy komiksowy charakter historii i nawiązania do Spider-Mana to coś, co od Magica powinno być trzymane z dala? W tym tekście autor analizuje ostatnie tory fabuły i mówi co z nimi nie tak.

Trochę refleksji o dominariowym story

Drobny przegląd dominariowego Lore prosto od Hipsterów. Co ciekawego w tym tygodniu nas czeka, związanego z ich tekstem? Garść suchych faktów, czy może solidna dawka reflejsji? Raczej to drugie, a jest co czytać, bo Dominariowa historia z jednej strony się podobała, z drugiej nie złapała za serce tak jak RIXowe treści i te Amonkhetowe. Mamy tu fajne wyjaśnienie w czym problem.

Demony Liliany

Dla dużej części ojców ich córeczka jest ich oczkiem w głowie. Troszczą się o nią, uważają aby nie trafiła na złe towarzystwo, a tym bardziej, aby nie trafiła na niedobrych chłopców. Tylko co, jeśli córka krzyżuje swoje losy z bandą demonów i musi sama się z tym jakoś uporać? Autor tego tekstu pokazuje, co się może stać. A może – co się stało, po prostu, analizując losy Lilki i porównując jej spotkania z demonami.

Ravnica – żywy Guildpact

Jak zwykle salwacja popisuje się fantastycznym artykułem z dziedziny lore. Tym razem śledzimy losy Jace’a i tego jak został Żywym Guildpactem oraz tego co się działo dalej. Świetne podsumowanie przed nadchodzącą Ravnicą.

Stan Programu

Trochę njusów, a potem sekcja opinii. W niej zaś o… potencjalnym banie dla Chainwhirlera. W deckach Mono Red w T2, Hapatra w Brawlu, Bogle w Pauperze, Gifts Storm w Modernie, 4C Control w Legacy, a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Wyciągając ile się da z Commander Anthology 2

Jak zarobić grubą gotówkę dzięki produktowi Wizardów? Dzięki singlom. TCGPlayer prezentuje spis wysoko cenionych kart, które ponownie pojawią się w druku za sprawą kolejnej Antologii. Czy przedruk Fiery Confluence wynagrodzi nam to, ile nerwów straciliśmy grając w Legacy na Mono Red Prison? Przekonajcie się sami.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Goblin Chainwhirler (Dominaria)
  2. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  3. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  4. Underground Sea (Revised Edition)
  5. Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg po Grand Prix Kopenhaga 2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (