Przegląd Prasy #229 – w Legacy ban Shamana i Probe’a

No i stało się – w Legacy ban Deathrite Shamana i Gitaxian Probe wzbudził naprawdę wiele emocji. W wypadku elfa tego można było się spodziewać. Ban probki jest mniej oczekiwany, ale w gruncie rzeczy też niekoniecznie jest aż tak wielkim zaskoczeniem. Ale działo się nie tylko tu – jeśli bowime Dredge wygrywa w Modernie z KCI w topce GP, to zdecydowanie coś się dzieje.

A poza tym zbliża się Core Sety, prerelease’y i autorzy tekstów wyprodukowali parę interesujących tekstów, które wam tu oto polecamy. Zapraszamy do lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Barcelona

Barcelona należy do Finlandii. Przynajmniej na ostatnim modernowym GP, jako że wygrał tam Matti Kuisma. 1547 graczy zebrało się w Barcelonie, ale to pilot Dredge’a – tak, dobrze czytacie, Kuisma grał słabym deckiem – wygrał cały event. Decki z Top 8 możecie znaleźć tutaj. Z kolei decki z miejsc 9-16 poznacie pod tym liniem. Na evencie było też trochę Polaków, ale tym razem mieliśmy tylko jednego rodaka w Top 100 – na 87 miejscu uplasował się Paweł Sadowski. Reszta poza setką.

US Nationals

Zaczęły się mistrzostwa krajów. W tym wypadku mamy event u Amerykanów, który wygrał niejaki Dylan Brown. Sporo tam się działo, są decklisty – do T2 oczywiście – więc zaglądnijcie i poczytajcie jeśli temat was interesuje. Ale my będziemy mieli swoje Natsy nieco później, już po wejściu nowego setu, więc techów stąd nie wykorzystamy. Co ciekawe, w USA zagrało 739 graczy, a event był dwudniowy. Takie małe GP.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Banned and Restricted Announcement 2 lipca 2018

Wizardzi namieszali. Wszyscy spodziewali się unbanu w modernie, wykupując Stoneforge Mystici. Okazało się, że jednak to nie w tym formacie będzie rewolucja. Ban Legacy kart – oberwały Deathrite Shaman i Gitaxian Probe – jest całkiem dobrze uzasadniony, ale ciekawy jest za to opis odnośnie Standardu, który pokazuje, że dominacja reda wcale nie jest taką wielką dominacją. Któż to jednak wie bez dostępu do twardych danych od Wizardów. Zostaje nam tylko mieć do nich zaufanie i wierzyć na słowo, że Chainwhirler nie zasługuje jeszcze na bana, a Standard w miarę się trzyma.  O temacie pisał też PVDR w tekście Co powinno a co zostanie zbanowane . Pisał dość zachowawczo, ale dzięki temu trafił. Tak czy siak tekst obrazuje przynajmniej częściowo nerwowe nastroje wokół ogłoszenia o banach.

PS. Pauper nadal gra Gitaxian Probe, które jest pod restrykcją w Vintage. Cobyście nie myśleli o Pauperze, jest to zabawne, że grają tam karty 'zbyt dobre’ na inne formaty. Probe nie jest bowiem jedynym przykładem.

Silver Showcase

Wizardzi zaprezentowali turniej, który wzbudził od razu wiele kontrowersji. Powyżej opis od Wizardów. Tu zaś opinia pokazująca reakcję community. Z kolei tu tekst Silver Showcase i realia Pro Magica z punktu widzenia prosa. I w sumie mamy mała kontrowersję – o co tyle szumu? Przeczytajcie oba teksty, a będziecie wiedzieć.

Kroniki Bolasa – rzeczy niewidoczne

I kolejna część opowieści o Bolasie i Uginie. Jest tu plot twist, jest tu opowieść o konflikcie smoków z ludźmi, jest tu pewnie także parę innych ciekawych rzeczy, ale po konkrety sięgnijcie do linka.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

Na event zapisało się już 200 osób.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Rozpiska nagród w turnieju głównym, poza biletami i zaproszeniami –

Top 1 – 14 Booster Boxów M19
Top 2 – 8 Booster Boxów M19
Top 3-4 – 5 Booster Boxów M19
Top 5-8 – 2 Booster Boxy M19
Top 9-12 – 1,5 Booster Boxa M19
Top 13-16 – 1 Booster Box M19

Wciąż jeszcze można się prerejestrować na specjalne vipowskie wejściówki na LCQ, dzięki którym będzie można dostać nie tylko Flooded Stranda w wersji promo, ale i grać do oporu LCQ aż się zakwalifikujemy. Na miejscu będzie też można wziąć udział w turniejach LCQ w cenie 5 zł za event, w zasadzie też do oporu.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Powstań niebieski Stormie

Dzisiaj naśmiewanie się z Legacy pełną parą – skoro Gitaxian probe oberwało banhammerem, prezentujemy Mono Niebieski Storm… w Standardzie. Jest to prawdziwa gratka, w szczególności, gdy chcecie zacząć zabawę z PRAWDZIWYM formatem.

Core Setowe tribale

Zombie, Rycerze, Koty, Elfy, Anioły, Smoki – oto tribale, które cieszyły będą nasze oczy na FNMach bądź turniejach mniejszej, bądź większej rangi. Do wesołej gromadki brakuje nam oczywiście Ouphe oraz Koboldów, ale mimo wszystko czujemy się tribalowo spełnieni.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Które karty z Core Setu 2019 zobaczą grę?

Modern to jest ciężki temat. Pewnego razu ktoś mi powiedział, żebym kupił playset Stoneforge Mistyków, bo szykuje się unban. Sprzedałem swoich Mistyków w sensownej cenie i miałem hajs na totalnie Mistyczne środki dobrej zabawy, ale to zupełnie inna historia. Wracając do tematu, Core 19 daje nam pole do zabawy w kontekście Moderna w postaci kilku kart o solidnym działaniu. Które to karty, co one robią? Enjoy your stay / – Michał.

Ciekawe decki:

LIMITED

Przewartościowując karty w limited Dominarii

Po Dominarii kurz już delikatnie opadł, jednak nadal możemy natknąć się na Draftowe poradniki. Tak jest i tym razem, z tą różnicą, że tym razem poradnik nadciąga od Hipsters of the Coast i zawiera dużą dozę kart, na którą warto zwrócić uwagę – duży nacisk na opis waniliowych krit przyda się w kolejnych setach.

Analiza Limited Core Setu 2019 – część 1

Powolutku już pojawiają się analizy Core 19 pod kątem Limited. Jak wy zapatrujecie się na draftowanie tego dodatku? Budowanie decku dookoła jednego solidnego gamebreakera, czy może widzicie tu wystarczająco dużo dobrych commonów, aby przekuć je na stabilne deczywo?

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: 11 KMC Invitational

Jakie to zabawne, że coś, co wydarzyło się raptem trzy dni temu jest już tak nieaktualne. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to Legacy, format nierotujący, zmieniający się równie szybko jak wygrywanie Latarnią w Modernie, możemy delikatnie się uśmiechnąć i napisać szydercze “xD” na Salvacji. Wracając do tematu, zapraszamy do muzeum – turnieju, na którym jeszcze grał Deathrite Shaman.

Czech Pile

Pierwsze muzea powstawały już na terenie starożytnej Grecji, były to domy muz. W Babilonie były to “gabinety cudów ludzkości”. Natomiast na łamach portalu Psychatog.pl tworzymy jedyne i niepowtarzalne super-muzeum, w którym możecie zobaczyć, jak Elfi Cud wychodzi z Legacy, czyli tam gdzie czynił Elfie cuda i zbijając pionę z Seedborn Muse odchodzi teraz w czeluście Commandera.

Wygrani i przegrani po banie DRS i Probe’a

Na gorąco PVDR komentuje kto w formacie powinien stracić, a kto zyskać na banach. Mówi o tym, jak pewnie zmieni się meta i co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

EDHRECowe recenzje Core Set 2019

Dostaliśmy kolejne kolory w edhrecowym przeglądzie najnowszego Core Setu. Uzupełniamy więc niebieski i czerwony z zeszłego tygodnia o pozostałe barwy.

Przegląd Core Setu 2019

Core 19 nadchodzi, więc trzeba napisać coś o jedynym słusznym formacie – StarCityGames podjęło pałeczkę w tej materii. Niestety, załapali minusa za brak najlepszej Edehowej karty całego setu – Nexus of Fate. Ale z drugiej strony, jak już słuchać o EDH, to właśnie od Shedlona Menery’ego.

75-procentowy przegląd Core Setu 2019

Oto kolejny przegląd najnowszego dodatku. Tym razem od Jasona Alta i jego podejścia do Commandera. Też warto zerknąć okiem, jeśli temat was interesuje.

Psychografia graczy EDH – Barktoothowie

To tekst o Barktoothach commandera. Kojarzycie ich? Jeśli nie to nie ma się co dziwić, bo z jednej strony to taki trochę dziwaczny, autorski podział twórcy tekstu, a z drugiej chodzi o niszowych generałów i niszowe strategie oraz graczy, którzy grają kartami w rodzaju Barktooth Warbear jako generałami.

Kompletny przegląd Battlebond pod kątem EDH

Powszechnie wiadomo, że EDH Masters są świetnym setem, którego otwieranie przynosi wiele radości – sam otworzyłem multum boosterów, w których trafiłem jedynie Kor Spiritdancera i Morphic Poola, yay. Skoro już wam się zdążyłem pożalić, to zapraszam was do analizy pod kątem właśnie commandera. Co zwróciło moją uwagę? Khorvath’s Fury. Karta której zastosowanie jest szerokie jak okno, z którego wypadł Magik, została opisana jednym zdaniem. Natomiast może ona odnaleźć zastosowanie w wielu konstrukcjach, zarówno przy wschodzących gwiazdach formatu, takich jak The Locust God, jak również i nietypowych deckach takich jak Kynaios and Tiro of Meletis Group hug.Tekst od Rachel Agnes.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Zabrawlujmy – łamiąc równowagę

Brawl gdzieś żyje – jest to coś w stylu białego kruka w naszych Local Game Storach, o których każdy coś słyszał, ale nikt nie widział. Cóż, biorąc pod uwagę, że nadal powstają na ten temat artykuły nie możemy tego zbagatelizować, ponieważ nadal można go brewować.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowe elfy Kendry Smith

Cóż, nie pojechałem nad morze a poczułem świeżą bryzę – w formacie owianym – pozornie – stagnacją pojawiło się coś co było od X lat, w zupełnie nowej konwencji. A tak naprawdę zmieniło się parę kart, dzięki czemu ta 75-cio kartowa talia wygląda ciekawiej. Mało tego, kierowane przez Kendrę Smith zrobiły wyniki. Chodzi o elfy, a tu dostajemy krótki wywiadzik z pilotką decku.

Pauperowy przegląd Core Setu 2019

Smaczki wpadają pod koniec – Pauperowa analiza Core 19 przygotowane przez MTGSalvation. Zostawcie to sobie na ten nudny czas w pracy, w którym nigdy się nic nie dzieje, tchniecie dzięki temu w niego trochę życia.

Analiza pauperowych Championshipów

Yay, Pauperowe mistrzostwa! Kilkanaście decków złożonych z kart, które w większości poszybowały niemożebnie w górę, prawie tak jak w Vintage – tam też w końcu gra się stare karty. Czym tym razem możecie nacieszyć oczy? Song Combo, Teachingsy, Corrupt Control, Elfiątka, Burn, UR Delver sztuk trzy. Wniosek? Czarne deczywa idą łeb w łeb z Delverem ilościowo. Jak przedstawia się natomiast kwestia miejsca? Check this out. Alex Ullman w formie.

 

INNE

Przewodnik historyka po Elder Dragonach

To nie jest nowy tekst, ale jest bardzo na czasie, dlatego warto mu się przyjrzeć. Przedstawia bardzo dogłębnie, szczegółowo i wnikliwie historie Elder Dragonów w Magicu. Wszystie te chromiumy, bolasy, palladie i tym podobne – to o nich jest ten tekst. Przed zbliżającym się Core Setem warto się bliżej tematowi przyjrzeć. Jeśli jesteście Vorthosami, oczywiście.

Blok Odysei online

A to już nowy tekst, z którego możemy się dowiedzieć wielu bardzo, bardzo ciekawych rzeczy o bloku Odysei oraz jego obecności w internecie. Sięgamy czasów, w których nie było jeszcze oficjalnej strony Magica. Naprawdę solidny materiał, który zdecydowanie warto poznać, nie tylko ze względu na nostalgię.

Otwarta Beta – raport turniejowy z GP Las Vegas

LSV raportuje swój udział w GP Las Vegas. Jara się przede wszystkim limited Bety, na którą miał przyjemność się załapać. A że to wszystko opisane lekko i ciekawie, polecamy jako przedstawiciela ginącego gatunku. Relacji turniejowych, i to dobrych relacji, wcale nie ma zbyt wiele ostatnio.

Powerstone Shard i sztuka dłoni

A tu wracamy jeszcze do tematu sprzed tygodnia. Tym razem autor kontynuuje kwestię Powerstone Sharda i autorki ilustracji, prezentując jej dorobek przy okazji. Przede wszystkim jednak autor skupia się na sposobach przedstawiania i malowania dłoni trzymających… nie, nie władzę, ale różne rzeczy, które tę władzę mogą dać w Magicu. Gratka dla miłośników magicowej sztuki.

5 opinii o aktualnym stanie Magica

#1. No i nie został;

#2. A właśnie, że nie;

#3. A w sumie to został;

#4. Otóż to;

#5. Trochę tak, a trochę jednak nie.

Oto widzicie, w jak prosty i dosadny sposób można skomentować to, jaki stan ma obecnie nasza ulubiona gra karciana. Oczywiście, najważniejsze smaczki zostawimy dla osób, które przeczytały artykuł. A co w nim? Bany, bany i jeszcze raz tron, a potem Llanowa Elfy. Co do tych ostatnich, to ciężko powiedzieć, że są one błędem. W kontekście standardu, są to bohaterowie których nie oczekiwaliśmy, ale byli nam potrzebni od dłuższego czasu.

Flavorowe klejnoty Core Setu 2019

A to coś miłego dla miłośników flavoru. Autor, Jay Anneli, przygląda się nadchodzącemu dodatkowi i zwraca naszą uwagę na szereg mniej lub bardziej subtelnych nawiązań, szczegółów i tym podobnych rzeczy na kartach. Kto z was zwrócił uwagę np. na to, że coresetowa hydra żre sobie wojownika z Theros? Albo kto od razu zauważył, że… wiecie co, zamiast tu wam wymieniać, po prostu polecamy wam ten tekst. Sami wszystko sprawdźcie.

Deck image dla streamerów

Drodzy Streamerzy, mamy dla was (a w zasadzie MTGGoldfish ma dla was) ciekawy feature do streamów bądź YouTube – będziecie mogli pokazywać zdecydowanie więcej podczas gry. Oczywiście, chodzi tutaj o deck – jeśli jakiś spóźnialski widz wejdzie w połowie streama będzie wiedział czym dokładnie gracie i nie będzie czuł się smutny, gdy deczywo mu się spodoba, a nie będzie znał dokładnego spisu.

Stan Programu

Zbliża się Core Set, dzień banów, ligi się kończą i jest jeszcze parę innych njusów i ważnych rzeczy, o których Jahn nam tu pisze. Ale nic w sumie bardzo nowego czy na co już nie zwrócilibyśmy uwagi. W sekcji opinii jest 5 powodów, dla których Jahn jara się M19. Potem zaś mamy decki – UW Gifts w T2, Teferi w Brawlu, Burn w Pauperze, Humansy w Modernie, Dredge w Vintage, a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Zaskakujące finansowe wartości tokenów i emblemów

Kto by pomyślał, że coś, co zaznaczamy kostką, kartką z napisem, bądź wydrukowanym śmiesznym obrazkiem może stanowić aż tak dużą wartość? A jednak – DJ Johnson na bazie cen z TCGPlayer przeanalizował to, jak układają się ceny mało spotykanych tokenów bądź emblemów. Najbardziej żywym przykładem do tej pory są tokeny Wurmcoila a najbardziej martwym Marit Lage token, za sprawą ostatniego przedruku (na dodatek foil!).


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Stoneforge Mystic (Worldwake)
  2. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  3. Valakut, the Molten Pinnacle (Zendikar)
  4. Nexus of Fate (Core Set 2019)
  5. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

zmiany cen, legacy ban, indeksy 2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (