Przegląd prasy #23 – MTGO V4

O Magic 2015 pisano sporo, jest to ewidentnie bardzo ważne wydarzenie dla magicowej społeczności, jednak wszyscy już zaczynają się przyzwyczajać do nowych ramek i powoli próbują wpakowywać karty z najnowszego Core Setu do swoich decków. Uważam jednak, że najważniejszym wydarzeniem tygodnia było siłowe wejście MTGO v4. Siłowe, bo Wizardzi zamknęli poprzednią wersję mimo wielu sprzeciwów i kazali się szybko przestawiać.

Może to i dobrze, bo nie można robić zmian pozostawiając gruzy poprzedniego klienta, ale na boga, można było się trochę bardziej postarać z tą nową wersją :/

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

W sumie, poza wałkowaniem premiery Magic 2015, to nic ciekawego się nie działo ze strony Wizardów w papierowym Magicu, ale stała się rzecz wielka i poważna w Mtgo Online. Wszedł nowy klient MTGO v4, bo to już czwarte podejście, do zrobienia dobrego Magica Online i chyba kolejne nieudane. Ludzie narzekają, jest sporo bugów, zwieszek i w ogóle niesympatyczny design, nielogiczne rozmieszczenie, jakoś tak się źle tego używa, ale i tak Wizardzi mają wszystko w nosie i przepychają swoje nowości. Problem w tym, że zamknęli na zawsze poprzednią wersję i zmuszają ludzi do grania na nowej.

Tu jest zresztą świetny komentarz do całej sprawy i dyskusja: http://community.wizards.com/forum/magic-general/threads/4114706. Dość ironiczna grupa na facebooku „Modophotos” nie zostawia suchej nitki na MTGO v4.

mtgo v4 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Frank ocenia jak się zmieni Standard po M15

Jeśli jest jakiś tekst odnośnie standardu, który wypada w tym tygodniu przeczytać, to jest to zdecydowanie tekst Franka Karstena. Mamy tu opis wpływu M15 na najlepsze decki w formacie. Znaczy, może lepiej byłoby napisać – macie tu opis tego, jak M15 nie wpłynęło na Standard. Karstenowi wychodzi bowiem, że rewolucji nie będzie, a i z ewolucją słabo.

Mono-Green machina

Wersja grubej zielonej dewocji na Nykthosach po wejściu M15. Jest naprawdę ciężko i jest Nissa. A czy deck jest fajny to sami zdecydujcie.

BuG według Ryana Busharda

Czarno-zielona talia z niebieskim splashem – w praktyce odpowiednik esperowych czy bantowych superfriendsów i to jest właśnie powodem do tego, aby rzucić na ten deck okiem. W skrócie: Ashiok, Kiora, Liliana, Garruk, Nissa.

Days of Standard 25 – The New Hive

M15 przyniosło slivery, to i nie dziwne, że są ludzie, którzy przez najbliższe trzy miesiące będą próbowali uczynić z tego tribala coś więcej niż tylko casualową zabawkę na kuchenny stół. W zasadzie przepis jest prosty – weź ile się da różnych sliverów i wpakuj je wszystkie do jednego decku. Czy to ma szanse się sprawdzić? Można mieć wątpliwości, ale rzucić okiem też można. Tu przykładowa lista takich sliverów. Jedno jest pewne – manabase dla pięciokolorowych śliwek jest w tej chwili naprawdę dobre.

Rozeznanie w nowym standardzie

Channel Fireball i Luis Scott-Vargas i jego ocena kart z M15 pod kątem standardu w trzech odsłonach, w których ocenia karty w poszczególnych kolorach:

Nowy standard

Tu możecie zobaczyć gdzie w praktyce idzie nowy standard. Przedstawiamy Top 8 decklist z ostatniego StarCityGames.com Standard Open.

 

MODERN

Król Jund

Jundowy deck tech Andrea Megucciego z sideboardowaniem i objaśnieniem wyborów konkretnych kart.

Przegląd obecnego moderna

Krótki przegląd kilku mniej typowych talii w modernie na podstawie Top8 turniejów PTQ. Nie wiem czy Rogue Decki to dobre określenie, ale nie są to na pewno rzeczy z Tier 1. To raczej opcje zaraz za plecami (lub nieco dalej) tych najlepszych pozycji. Nie ma tu jakichś nowości – wszystko to gdzieś już się przewijało. Im kto mniej siedzi w modernie, tym ciekawsze będą dla niego te listy. Decki te to: BW Dead Guy Ale, UB Fae, UR Possibility Storm, Esper Zur, Esper Mill, UG Fae.

Daj szansę Tibaltowi

Tak w zasadzie to tekst odnośnie decku jest szczątkowy. Bardziej wygląda to jak okazja do ponabijania się z Tibalta, a próba złożenia decku na tym dwumanowym PW była swego rodzaju pretekstem. No ale świeże koncepcje lubimy, lubimy inne podejście do formatu i lubimy kombinowanie. A nuż ktoś się zainspiruje i wpadnie na jakiś genialny pomysł po zobaczeniu tego spisu?

Co by było, jakby nie było banów w modernie?

Ciekawe rozważania o banach w modernie. Tak do poczytania na dobranoc.

Nowy modern

A tu możecie zobaczyć gdzie w praktyce idzie nowy modern. Znowu paczka decków, tym razem z ostatniego StarCityGames.com Premier IQ.

 

LEGACY

RUG Delver i przyjaciele

Sporo list, sporo przemyśleń  i dobry artykuł. Niekoniecznie tylko o delverze.

Raporty z Prague Eternal

Trzy bardzo ciekawe raporty od ludzi, którzy ukręcili srogo wysokie wyniki podczas Prague Eternal Legacy Main Event:

 

LIMITED

Draftowanie Magic 2015

Test Jacoba van Lunena o bombach w formacie, o sygnałach, o tym co draftować – krótki, ale jest parę interesujących uwag.

Carrie o swoim Prereleasie M15

Carrie Oliver i jej wrażenia z prerelease’a najnowszego dodatku. Fajnie się czyta + parę ciekawych spostrzeżeń.

Genialny wstęp do draftów Vintage Masters

Bardzo dobry tekst wprowadzający do tego, jak draftować Vintage Masters. Mamy tu przede wszystkim kilka ogólnych uwag o formacie i wypunktowane archetypy. Te ostatnie będą omawiane w kolejnych tekstach.

Marshall Sutcliffe draftuje UGr Madness

Drafcik. Ostatnio u nas z nimi posucha (chociaż Ober coś zastreamował, więc nie ma co narzekać), ale w sieci zawsze się coś znajdzie. Tu wintydżowy UG Madness Sutcliffe’a z czerwonym splashem.

Statystyki VMA

Statystyki draftów Vintage Masters od MtgGoldfish

 

VINTAGE

Griselbrandowy Oath

Wprowadzając Vintage Masters Wizardzi ożywili nieco format Vintage. Polecamy poniedziałkową świeżynkę – Luis Scott-Vargas bierze pod lupę Oatha.

Decklisty z Top 8 Prague Eternal Vintage Event

Na MtgPulse.com pojawiły się spisy z głównego turnieju Prague Eternal. Przy tej okazji zebrałem je i zrobiłem dział Vintage Decks to Beat na Psychatogu, gdzie je umieściłem. W przyszłości będę dorzucał tam ciekawe decki jakie wpadną mi w oko. Mam nadzieję, że ten pomysł się Wam podoba i – co najważniejsze – że będzie przydatny : )

 

INNE

Prawdy i mity o Jonie Finkelu

Świetny, bardzo motywujący wywiad z jednym z najlepszych graczy magicowych na świecie. Jon Finkel, do waszej dyspozycji!

Nigdy nie popełniaj dwa razy tego samego błędu

Tekst z cyklu motywacyjnych tudzież rozwijających umiejętności – o błędach, a właściwie o tym, aby się na nich uczyć, a nie powtarzać.

Sideboarduj się!

Tekst o sideboardowaniu, czyli co robić, aby wygrać. Trochę* już na psychatogu na ten temat było, ale nigdy dość. Zwłaszcza że wypunktowana lista na koniec z najważniejszymi myślami jest czymś dobrze przyswajalnym. Tekst Caleba Durwarda.

*no dobra, nie trochę – całkiem sporo, sami sprawdźcie tutaj, jeśli nie pamiętacie tekstu Obera

Ogólny przegląd M15, jakby było Wam ich za mało

Marshall Sutcliffe, Kevin Crimin, Uriah Oxford i David Greene opowiadają o kartach z najnowszego dodatku i o tym, co o nich sądzą. Spojrzenie z punktu widzenia różnych punktów widzenia – od Limited, przez Standard (właściwie tylko w kontekście Return to the Ranks), Commandera aż po kącik sędziowski. Trochę to pobieżne i mało szczegółowe, ale jak lubicie analizy Sołtysa, to i to warto sobie posłuchać.

Jak powstawał Wispergear Sneak

Blog m.in. Jespera Ejsinga i to właśnie do jego króciutkiego tekstu to jest link. Na pewno ucieszą się więc fani jego obrazków. Trochę ciekawego dowiedzą się też ci, którym spodobał się sam Wispergear Sneak, ale przede wszystkim mamy okazję spojrzeć na to, jak wygląda tworzenie grafik do Magica od kuchni. I mam tu na myśli to, jak wyglądają wytyczne od Wizardów, co często ludzie mitologizują do gargantuicznie absurdalnych rozmiarów (a przy okazji – na Ejsinga warto zwrócić między innymi ze względu na świetną paletę i dobór barw).

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Robimy Świat, Tydzień 2.9

Mam nadzieję, że to jeszcze pamiętacie. Oto kontynuacja cyklu tekstów o budowaniu planów. W tej chwili wybierane są dwie główne koncepcje: albo plan stworzony przez śniącego planeswalkera, albo świat postapokaliptyczny – to ostatnie w sumie może brzmieć dziwnie, ale czyż inaczej możemy sobie wyobrażać Zendikar po przebudzeniu Eldrazzich?

State of the Program

W tym tygodniu nietypowo, bo zamiast standardowych njusów, etc. dostajemy normalny artykuł i to taki, że każdy magicowiec powinien go poznać. Jahn opisuje w nim coś, co w pokerze znane jest jako „leaks”. Chodzi o drobne błędy, które gracze często nieświadomie popełniają czy to z niewiedzy, czy też z lenistwa. Te błędy bardziej doświadczeni gracze na pewno znają, bo to np. zagrywanie niewłaściwego landu w pierwszej turze, albo wstawianie do talii mixu landów z różnymi artami – to ostatnie swoją drogą Ober nie raz tępił. Część z tych pięciu leaków będzie więc dla niektórych znajoma, a bardziej doświadczeni gracze co najwyżej będą sobie mogli przypomnieć o tych rzeczach. Jeśli jednak ktoś zaczyna, to powtarzam – pozycja obowiązkowa.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

No chyba nie jesteście zdziwieni, że w standardzie polecają slivery – tu w wersji Tomoharu Saito, która może i nie ma Chord of Calling, ale ma za to Yisana. Dużo ciekawszy jest jednak deck UWg Patricka Chapina, który korzysta z polimorfującej Jaliry by wstawiać Worldspine Wurmy. Deck modernowy nie korzysta już tak mocno z kart M15. To kolejna wariacja Scapeshifta, czyli zielonego decku na Valakutach i Prismatic Omenach. Czwarty deck to vintage’owe Cobra Gush. I jak to zwykle mamy do czynienia z combo deckiem. No i jak zwykle na deser Commander, którego gwiazdą tym razem jest Yisan, the Wanderer Bard.

Decki do standardu od Tomoharu Saito

A w ogóle, to zgrałem wszystkie decki jakie przedstawił Saito i dałem do naszej galerii facebookowej, możecie je przejrzeć tutaj.

Finansowa ciekawostka dla trejderów MTGO

Filmik omawiający finansowe trendy na MTGO, co warto kupować, co warto sprzedawać. Tylko nie wierzcie w wysokie ceny Urza Landów, sprawdziłem – są po 0.03 tixa…

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (