Przegląd Prasy #234 – Pro Tour 25th Anniversary

Równo 25 lat temu, 6 sierpnia, Wizardzi wypuścili na rynek pierwsze magicowe karty. Tyle lat minęło, a gra nadal trwa. I pewnie nikt się nie spodziewał, że może ona okazać się tak wielkim workiem pełnym pieniędzy i tego wszystkiego co z graniem jest związane – z bogatym community, z setkami kart, z niesamowitymi wrażeniami i emocjami, pamiętnymi turniejami i całą resztą. Nie dziwi więc, że Wizardzi chcieli to jakoś ładnie uczcić i z tej okazji dostaliśmy Pro Tour 25th Anniversary – wyjątkowy turniej, pokazujący Magica w najpiękniejszej postaci.

A gdyby nie Pro Tour 25th Anniversary to miniony weekend stałby wciąż pod znakiem Commander 2018. Nowy dodatek był przyczynkiem największej liczby tekstów i ma najwięcej wzmianek w aktualnym przeglądzie.

:b: Relacje z turniejów :b:

Pro Tour 25th Anniversary

No i minęło Pro Tour 25th Anniversary, które niby towarzyszyło Core Setowi, a w praktyce jakby zupełnie go nie było. No ale wyjątkowy event to na pewno był, bo dawno nie było drużynowych zmagań na tym szczeblu Magica a formatem było Team Trios Constructed. Zobaczyliśmy więc zmagania w Standardzie, Modernie i Legacy. Na stronie Wizardów dostaliśmy dość szybko opis meta dla każdego z tych środowisk, ale najważniejsze, że Wizardzi wypuścili wszystkie decklisty. Tu jest Standard, tu Modern, tu Legacy.

Całość wygrał team Hot Sauce Games w składzie Wu – Hull i Orange, wygrywając po 50 tysięcy dolarów na głowę. Cało Top 4 wyglądało tak:

  • Team Hot Sauce Games: Allen Wu (Legacy Death and Taxes), Ben Hull (Modern Hollow One), Greg Orange (Standard White-Blue Control)
  • Team ChannelFireball: Josh Utter-Leyton (Legacy Blue-Black Death’s Shadow), Ben Stark (Modern Krark-Clan Ironworks), Martin Jůza (Standard Red-Black Aggro)
  • Team Hareryuya Latin: Márcio Carvalho (Legacy Death and Taxes), Thiago Saporito (Modern Humans), Carlos Romão (Standard Red-Black Aggro)
  • Christophe Gregoir (Legacy Eldrazi Stompy), Branco Neirynck (Modern Humans), Thomas Van Der Paelt (Standard White-Blue God-Pharaoh’s Gift)

Polskich reprezentantów było trzech, ale że nie był to narodowy event, każdy z nich znalazł się w innym teamie. Najlepiej poszło ekipie Bonde – Matsoukas – Kowalski  ze Snapcardstera, bo na 26 miejscu i 27 punktach. Team Vieren – Glogowski – Molle z Catharsis zajął 47 miejsce z 24 punktami. Z kolei team Bernat – Kaczmarczyk – Lenz skończył na 70 miejscu z 21 punktami.

Przy okazji donosimy, że na Pro Tour 25th Anniversary doszło do dyskwalifikacji jednego z graczy za próbę oszustwa i pokrętne tłumaczenia się sędziemu. Oznaczało to – niestety – eliminację nie tylko tego gracza, ale i całej drużyny.

A wszystko co chcielibyście wiedzieć o Pro Tour i metagame ładnie zebrał SaffronOlive w swoim tekście na goldfishu.

Ponadto był też Rochester Draft z Legends, Beta, Arabian Nights i Antiquities, czyli Silver Showcase, ale powiedzmy delikatnie, że opinie o evencie były spolaryzowane, a wiele z nich raczej na minus. Możecie sobie jednak zobaczyć z tego decki. Całość wygrał Stanislav Cifka.

Mistrzostwa Polski 2018

Jeszcze jedna rzecz, którą warto zobaczyć po MPkach. Oto filmik, który pokazuje jak było na evencie.

Paprykarz Open 6 : 4-5 sierpnia

I jeszcze galeria z Paprykarza na facebooku. Donosimy też, że sobotni turniej Sealeda wygrał Piotr Zaremba, któremu gratulujemy. I mamy nadzieję, że się wszyscy tam dobrze na sajcie bawiliście.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Kroniki Bolasa – znajomy nieznajomy

Oto historia powtórnej konfrontacji Ugina z Bolasem, czyli powrotu duchowego smoka na Dominarię i próby porozumienia z bratem. Nie tym razem jednak. To w przeszłości. W teraźniejszości na Tarkirze pojawia się zaś niespodziewany gość.

Spersonalizuj Exquisite Invention

To tekst, w którym Wizardzi radzą nam jak poprawić deck z Commander 2018. W gruncie rzeczy to coś, czego chyba nie było. I z jednej strony – dziwnie to wygląda, kiedy jeszcze przed trafieniem talii o sklepów mówią nam, jak je zmieniać i jakie karty wyjmować. A z drugiej strony – mimo wszystko ma to sens. Nie jest to jakiś bardzo wnikliwy tekst, community lepsze robi, bo nie są związane bagażem producenta, ale i tak wart uwagi.

Pauper Gauntlet

Wizardzi stworzyli Gauntleta z pauperowymi deckami. Wkrótce pojawi się na MTGO. Tymczasem mamy okazję przyjrzeć się deckom, jakie się w nim znajdą. Idealny moment, aby wkręcić się w format.

PlaneShift Dominaria

Czekając na Ravnicowy podręcznik do Magica, możemy w międzyczasie pograć na Dominarii. Wizardzi udostępnili kolejny pliczek z serii Planeshiftów. To coś fajnego także dla miłośników lore, bo i oni znajdą tu dla siebie coś ciekawego.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Strefa Mtg na Sabat Fiction-Fest – 17-19 sierpnia 2018

Zapraszamy madżikowców na V edycję festiwalu miłośników fantastyki Sabat Fiction-Fest, która odbędzie się na Targach Kielce 17-19 Sierpnia 2018. Największym hitem imprezy będą drafty z CORE 19 po 33 zł. Pełne info zawartości strefy pod linkiem: https://sabatfiction-fest.pl/magic-the-gathering
 
Będzie także wyposażony sklep i trejderzy z singlami.
 
Ponadto na imprezie:
 
– Przyjazd Grupy Filmowej Darwin – Youtube
– Drwal Ręmbajło – Youtube
– Koncerty (ANKH, Kostur, Zwierzę Natchnione)
– Konkurs Cosplay
– Turniej tańca K-POP
– Artur Szyndler (RPG)
– Goście literaccy – na chwilę obecną: (Kazimierz Kyrcz, Jacek Łukawski, Marta Krajewska, Agata Domagała, Juliusz Wojciechowicz, Jarosłąw Rybski)
– 50 godzin prelekcji związanych z fantastyką
– Blok kultury japońskiej
– Czytelnia komiksów
– Nocne seanse horrorów klasy Z
– Ogromna strefa E-sportu, Retro grania oraz elektronicznej rozrywki w stylu free to play
– Ogromna wypożyczalnia gier planszowych
– Turnieje oraz pokazy gier planszowych wydawnictwa REBEL
– Strefa Magic the Gathering z turniejami
– Strefa gier bitewnych z turniejami
– Pokazy sztuk walki oraz fechtunku
– Mnogie sesje RPG oraz LARPy
– Futrzaki
– Pokazy i warsztaty Quidittcha
– Interaktywna wystawa Centrum Nauki Leonarda Da Vinci
– Strefa wystawców
 
Cennik
Bilety jednodniowe:
Piątek: 15 zł
Sobota: 20 zł
Niedziela: 15 zł
 
Karnet:
Karnet 3-dniowy (piątek-niedziela): 40 zł
 
Czas: 17-19 sierpnia 2018
Miejsce: Targi Kielce  – ul. Zakładowa 1, Hala F
 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Turki w T2

Nexus of Fate daje znać o sobie nie tylko w kontekście ceny. Ta BuyABoxowa karta jest totalną bombą, którą Wizardzi dają nam w cenie boxa. Co dalej z nią? Kręcić na niej nieskończone tury, jak w Commanderze, o ile kupiliście playset i dopóki jest legalna w T2. Tu mamy bantową wersję decku, który opisuje nam Adrian Sullivan. Nexus wywołuje spore kontrowersje, nie tylko w związku z wynikami na Pro Tour 25th Anniversary i w ligach, ale w dużej mierze właśnie dzięki nim.

Nexus of Fate to niebezpieczna karta

Nexus of Fate okazuje się niebezpieczną kartą – skoro jest w stanie działać w Standardzie, to koniec Magica. Wizardzi popełnili błąd, ostrzcie widły i kosy, lecimy zrobić porządek w R and D. Jak Wizardzi będą mieli szczęście, to zdążą może nawet wziąć kolejną turę, i kolejną turę, i kolejną turę… o ile ich będzie na to stać. Bo cena tej karty może poszybować w górę do tak niebotycznych rozmiarów, że nawet Wizardzi nie będą mogli jej kupić. Autor ładnie nam przedstawia cały problem i pokazuje dlaczego Czarodzieje powinni z uwagą przyglądać się sprawie… zresztą, MaRo poświęcił co najmniej kilka wpisów na Blogatogu właśnie Nexusowi, zwłaszcza w kontekście reprintów. Więc pewnie już pilnie temat badają.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Primer UR Tempo

Jeff Hoogland tym razem z primerem UR Tempo – modernowe Wizardy, dzięki którym Grim Lavamancer wyskoczył w cenie na miliony monet – a przynajmniej dzięki którym trochę zyskał na wartości. Deck, który nie wyszedł w standardzie ma szansę przebić się w modernie – dostęp do potężnych kart, takich jak Snapcaster oraz Bolt, zdecydowanie doda sporą ilość paliwa dla tej konstrukcji.

Przy okazji – Gathering Magic przeewoluowało i teraz stało się CoolStuffInciem. Już wcześniej GM było powiązane z ich stroną, ale teraz mamy migrację. Ponoć stare teksty zostają, a linki mają przekierowywać na stronę CSI, ale sama strona GM odchodzi do historii.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Demistyfikacja Sealedów Core Setu 2019

Witamy w kąciku trudnych słów – dzisiaj “demystyfikacja”. W praktyce, po otworzeniu linka, pojawiają nam się dziesiątki liter oraz kilka obrazków. Część z nich jest na kolorowo. Drodzy czytelnicy, dziś nabyliście dużą ilość nowej wiedzy – wiecie, co znaczy “demystyfikacja”. A jak klikniecie w link, to jeszcze dowiecie się co David Wright sądzi i jak ocenia karty w Core Set 2019, ze szczególnym naciskiem na ich jakość w Sealed. Ze względu na drobiazgowość i dokładność podejścia autora, zdecydowanie warto.

Flashbackowi ulubieńcy – Zendikar

Przeżyjmy to jeszcze raz – tym razem Zendikar. Limited, wszystko ładnie poukładane archetypami. Akurat na czas, gdy na MTGO pojawiła się opcja draftowania dodatku – co prawda tylko fantomowo, ale jednak – , więc warto zerknąć, aby nie musieć się szczególnie zastanawiać nad oceną karty pod kątem limited.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Deckbuidling na MTGO i Commander 2018

W tym przeglądzie mamy ewidentny love-hate relatioship. Love, ponieważ dużo treści o nowym Commanderze, hate, ponieważ za dużo treści o nowym Commanderze. Tutaj również znajdziecie informacje na temat Commandera 2018, z taką różnicą, że wstęp jest kolejną serią Brewów w zupełnie odmienionym Legacy.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Commander 2018 – ranking decków

Wreszcie coś, co pokaże nam prawdziwą siłę decku! Znajdziecie tutaj wypełniony treścią przegląd i ocenę każdej z talii z najnowszego dodatku – dla wygody czytelników zostały wrzucone decklisty, opis i ceny. Czyli to, co Goldfish potrafi robić, a czego gracze potrzebują. Spoiler Alert – Jundowy deck jest najgorszy.

Playgroup Brews – Commander 2018 – część 1

Ktoś kiedyś powiedział, że Commander to dobry format do zabawy, aby pograć ze znajomymi przy piwie. Potem, ktoś wyciągnął w pierwszej turze Flash-hulk Combo i powiedział, że się świetnie bawi. Tym razem sprawa dotyczy tego pierwszego kogoś. Przebrnijmy powoli po zaspoilerowanych niedawno preconach w celu oceny – co, gdzie i jak, a także przyjrzyjmy się co playgrupa autora tekstu ma do wykoncepowania jeśli chodzi o brewing nowych commanderów i ich decklist. A, właśnie, talie też tu są.

Top 10 kart z Commandera 2018

Miłośnicy rankingów, czas dla was. Abe Sargent zorganizował dla was spis 10 kart, które według niego są najlepszymi kartami z Commandera 2018. Mimo tego, że numer 10 zamieniłbym wraz z numerem 1, to wszystko w zupełności gra. A i dla uzasadnień warto tu zajrzeć.

75-procentowy przegląd Commander 2018

Nah, nigdy nie podobały mi się przeglądy w tym stylu. “Zobacz, przejrzeliśmy tylko kawałek produktu. Może akurat jest tam karta o której chciałbyś coś przeczytać?” – zawsze mam takie wrażenie. Mimo wszystko, na ten przegląd kart Commanderowych warto zwrócić uwagę – pod uwagę zostały wzięte nowe karty oraz reprinty, a Jason Alt je fajnie opisuje. Można się w końcu przekonać, ile nasza kolekcja może zyskać i cóż to za super, nowe bomby wpadną do naszych Cube’ów. /Michał

Przegląd Commandera 2018

Z powodu sezonu spoilerowego portale prześcigają się w tym, aby napisać dobrą recenzję nowych sytów Commanderowych. To jeden z siedmiu artykułów, opisujących karty z Commandera 2018 w przeglądzie – te edhrecowe liczymy jako jedną całość. Cóż, mimo że mamy tutaj totalny natłok bardzo podobnych informacji, jest to też w pewien sposób wygodne. Śmiało możecie zapoznać się z opinią ulubionego portalu, bądź konkretnego gracza. Tym razem przed państwem Sheldon Menery! A warto dodać, że akurat on brał udział w tworzeniu nowego setu – co jest i zaletą, i wadą, ale odrobinę uchyla rąbek tajemnic z zakulisowego przygotowywania kart i decków.

Kolejny przegląd Commandera 2018

No do znudzenia, ale co poradzić. Te przeglądy pomagają wyrobić sobie zdanie o całym dodatku, więc trza zacisnąć zęby je podlinkować. A i przeglądać – przynajmniej – też warto, jeśli chcecie wiedzieć co community sądzi o kartach. Oczywiście, łuskając to z hajpowej skorupki. Tu mamy jednak jeden z ciekawszych przeglądów, bo Tomer Abramovici zawsze kompleksowo podchodzi do tematu.

Przegląd Commander 2018 od EDHRECa

W zeszłym tygodniu zaczęło się od białego, a dziś możemy przedstawić pełen edhrecowy przegląd Commander 2018. I to pewnie ostatni przegląd dodatku, chyba że jeszcze w jakiś kolejny dzień coś nam Rachel Agnes z CFB podrzuci.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Grając Martyrem

Proclamation of Rebirth to delikatnie zapomniana karta, która była spoiwem dla Martyra – decku, którego zadaniem była konwersja zdobytego życia na śmierć z powodu zanudzenia przeciwnika. Jak widzimy, mamy tutaj iterację tego rodzaju strategii w Pauperze i to nie w wersji Soul Sisters – może Grim Harvest nie jest najlepszą Proklamacją, ale egzamin zdaje.

Ciekawe decki:

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Ach, to ty jesteś tą dziewczyną z GP

Ewidentnie ciemna strona medżika – traktowanie ludzi. Mieliśmy już masę incydentów, na przykład sprawę z Unsleeved Media, w których działo się bardzo dużo złych rzeczy. Dotykają one zawsze na dwa sposoby:

  • bezpośrednio, czyli osoby związane z tą sytuacją;
  • pośrednio, czyli community.

Jeśli brakiem reakcji będziemy przyzwalać na to, że przypadkowa osoba na GP, PPTQ, Streamie, bądź gdziekolwiek, będzie szykanowana i wytykana palcami za tuszę, płeć, bądź kolor włosów, z naszego wspólnego hobby, zrobimy osiedlową piaskownicę, upatrzoną przez okoliczne zwierzęta jako kuwetę.

Jessica Estephan opisuje problem ze swojego punktu widzenia, jako zwyciężczyni Grand Prix. Sytuacja jest totalnie groteskowa – gdy zajmujemy wysokie miejsce na turnieju cieszmy się z tego, ludzie nam gratulują i ewentualnie powiedzą, gdzie mogliśmy zrobić błąd. Tyle. Tutaj sytuacja wygląda jak w lustrzanym odbiciu – na Jessikę wylało się wiadro hejtu.

Magic: the Gathering jest raczej niszowym hobby, skupiającym niewielką liczbę graczy – ze względu na bariery wejścia, stopień skomplikowania – dzięki temu community w miarę dobrze się zna i kojarzy stałych bywalców większych eventów. To zupełnie wystarczy, nie trzeba do tego zestawu dorzucać braku szacunku dla drugiego człowieka.

Dominaria w retrospekcji – Finał

Jak wyglądał finał Dominarii? Przekonajcie się sami, a ponadto zapoznajcie się z opinią Sama Keepera na ten temat. Z grzeczności, nie spoilerujemy. Ale musimy nadmienić, że tekst nie jest tylko streszczeniem, a przede wszystkim jest rozprawką na temat storytelingu, oczekiwań czytelnika i konsumpcji opowieści w dzisiejszym świecie.

Stan Programu

W njusach niewiele, ale jest wzmianka o podsumowaniu Chrisa Kiritza. I temu tematowi jest też poświęcona sekcja opinii. Krótko, bo i podsumowanie było krótkie i niewiele wniosło, a choć są tu pozytywne tony, to i mała szpila musiała się trafić. W deckach Zombies w T2, Izzet Blitz w Pauperze, Jund w Modernie i Grixis Control w Legacy. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Najlepsze reprinty C18

A teraz krótki tekst, na jakie kartony powinniśmy wymienić mieszkanie, aby mieć z tego dodatkowe pieniążki za jakiś czas. W końcu reprint jest kiedyś tam droższy, co nie? Oczywiście, w kontekście ceny nie warto patrzeć tylko na karty reprintowane – ukryte value może się kryć w nowych kartach, które jeszcze nie miały okazji pokazać swojego potencjału w ferworze walki. Na razie jednak skupmy się na – dość optymistycznym, trzeba przyznać – tekście o dobrych reprintach w Commanderze 2018.

Finansowy przegląd Commandera 2018 – część 1 i część 2

Znowu Commander, jednak od strony pieniężnej. Chas Anders zajął się tematem wzrostów cen singli commanderowych drukowanych na przestrzeni ostatnich preconów. Jak wygląda sytuacja i prognoza na przyszłość? Poznajcie sami.

Wartość gdzieś musi pójść, cz.1

Niedługo ogromne paczki z deckami do Commandera zostaną rozpuszczone po sklepach, gdzie wszyscy będziemy mogli je zakupić. Mimo wszystko, oprócz grania część z nas potraktuje te pudełka jako inwestycję – w końcu za jakiś czas będzie to miało większą wartość, ewentualnie w 20 minut rozpakujemy precon i wystawimy wszystkie single w internecie. Niezależnie od tego, czy chcemy kupić, czy sprzedać, warto zobaczyć, jak kształtują się ceny singli. Może nie warto kupować samego Goblina, skoro sam precon jest niewiele droższy? To niezła analiza nowego dodatku zarówno w skali makro, czyli trendów i tendencji oraz zachowań finansowych graczy, jak i mikro, czyli oceny potencjału poszczególnych kart.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Nexus of Fate (Core Set 2019)
  2. Vengevine (Rise of the Eldrazi)
  3. Nexus of Fate (Buy-A-Box Promos)
  4. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
  5. Sarkhan, Fireblood (Core Set 2019)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg - Pro Tour 25th Anniversary

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl