Przegląd Prasy #237 – polskie Grand Prix Prague 2018

Miniony weekend przyniósł nam niezwykle ciekawe i emocjonujące Grand Prix Prague, które miało sporo silnych, polskich akcentów. I choć żaden z naszych – a było ich w Pradze wielu – nie trafił do Top 8, to było blisko, a i parę innych pozytywnych njusów i indywidualnych sukcesów mogło nam osłodzić ten brak najwyższych laurów. Dzięki Staremu Hawajowi morfującemu momentami w Młodego Borneo (lub na odwrót, gubimy się) mieliśmy też możliwość śledzenia naszych ziomków prosto z site’u w pasjonującej relacji (serio, bierzcie przykład z niego). I to też sprawiło, że GP  w Pradze było wyjątkowe na tle ostatnich eventów.

W pozostałych tematach bliżej przedstawiamy dramy związane z Hall of Fame. Wyłuskujemy też szereg innych ciekawych artykułów – mniej lub bardziej – wyczekując wszakże na PAX i pierwsze poważne spoilery Guilds of Ravnica. Ponoć weekend ma być z przytupem, więc trzymamy Wizardów za słowo.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Prague

W Pradze tym razem mieliśmy okazję pograć Moderna, ale nie jest to jedyny powód, dla którego mogliśmy się emocjonować minionym weekendem i samym turniejem. W Pradze wystąpiło wielu Polaków, a wyniki kilku z nich warte są z pewnością choć krótkiej wzmianki.

Zacznijmy jednak od tego, że w całym evencie zagrało 1999 graczy, a w Day2 377 graczy aż. Po drugie, to był turniej, w którym wreszcie Spiritsy się pokazały od dobrej strony, czego przykładem jest topka Ondreja Strasky’ego. Finał należał jednak do Humanów Theau Mery’ego i Hardened Scales Affinity Lauriego Pispy. Jak się okazało na koniec, to Fin zwyciężył robotami. To była druga wygrana gracza z tego kraju na GP w historii Magica.

Jeśli chodzi o decklisty, wypada zacząć od tych co zrobiły 8-0, czyli były niepokonane po pierwszym dniu. Mamy tam dwóch Polaków – UW kontrolę Grzegorza Kowalskiego i UW Spirits Michała Szulborskiego. Samo Top 8 składało się z 6 różnych archetypów. Było Hardened Scales, 2 Humany, 2 Bant Spirits, Jeskai Control, Ironworks Combo i dawno niewidziany Infect. W deckach z miejsc 9-32 mieliśmy CoCo, UW Control, Mardu Pyromacera Leszka Lutego, BR Hollow One, Bridgevine’a, klasyczne Affinity i Affinity na Hardened Scales, Dredge, Jeskai Control, Grixis Shadow, Humany, Infect, Bant i UW Spirits, Burn i Tron. Całkiem to zróżnicowane meta, choć trzeba przyznać, że dominowały UW kontrole.

Meta Day 2 wyglądało tak:

Dla nas jednak najważniejsze, że to było – z racji bliskości i formatu – najbardziej polskie Grand Prix oprócz tego, które będzie niedługo w Warszawie. Dość powiedzieć, że w Pradze do Day 2 dostało się 27 Polaków, a wielu z nich grało jeśli nie o Topa, to przynajmniej o wysoką pozycję, nawet jakieś miejsce w kasie i Pro Pointy. Najbliżej sukcesu, jakim byłoby wejście do Top8, był Leszek Luty, który zajął miejsce 11. Zaraz za nim, na 13 miejscu, był Grzegorz Kowalski. Jeśli chodzi o Top 32 to tyle, ale już na 35 miejscu skończył Radosław Kaczmarczyk, a 41 był Michał Lorenc. Równie ważne okazało się miejsce Piotra Głogowskiego, bo choć poza Top 64, to jego 33 punkty pozwoliły mu wywalczyć platynę. Co więcej, dzięki dobrym wynikom w minionym tygodniu trafił on do Top 25 aktualnego rankingu graczy, co jest historycznym wynikiem – nigdy wcześniejnie mieliśmy dwóch Polaków na tej liście.

Było też trochę innych polskich i nie tylko akcentów, o których można by wspomnieć, ale one akurat niech już zostaną m.in. w relacji Jakuba Kozaka – za którą możemy tylko podziękować. Jeśli będziecie chcieli dowiedzieć się, jak było tam w Pradze na żywo, to zajrzyjcie na grupę MTG Polska po prostu i tam wyszukajcie odpowiednich postów. Warto.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Bertoncini, cheaterzy i Hall of Fame

Obiecaliśmy, że wyjaśnimy dokładniej w tym przeglądzie o co chodzi. Przygotowanie tego trochę czasu zajęło, a i dużo już jest informacji, i temat jest rozwojowy. Można się pogubić, więc po kolei.

Zaczęło się od tego, że wystartowało Hall of Fame Ballot. Jeśli pierwszy raz o tym słyszeliście – Magic ma własną 'galerię sław’, do której co roku w tajnym głosowaniu wybierani są kolejni członkowie. Wyboru dokonują prosi z powyżej 150 Pro Pointami w całej karierze (m.in. Grzegorz Kowalski – yup, jeśli nie zdawaliście sobie z tego sprawy, na połowę sierpnia tego roku ma ich już 188), sędziowie, członkowie HoF, pracownicy Wizardów, członkowie protourowych coverage teamów i media (z ponoć zwiększoną rolą w tym roku) – w sumie około 300 osób. Zawsze są jakieś mniejsze lub większe kontrowersje przy okazji, choć pewnie większość z nich pojawiała się w ograniczonym gronie. Tym razem jednak dyskusja przybrała wyjątkowo publiczny charakter.

W zasadzie zaczęło się od kilku twittów, w których prosi oskarżali innych prosów o różne przycinki. A potem to już potoczyło się jak kula śniegowa i 'błotko’ zaczęło się przylepiać do coraz większej liczby graczy. Oberwało się zatem Lee Shi Tianowi, a Sam Black oskarżył Brada Nelsona o stallowanie. Czarną owcą stał się także Seth Manfield. Do sprawy odnieśli się i Brad Nelson na twitterze, i Lee Shi Tian w oświadczeniu. Pojawił się również tekst rasizm w pro community od Zen Takahashiego i dyskusja na ten temat. Przy okazji bowiem pojawił się temat nierównego traktowania przez prosów z USA innych prosów z Europy, Azji, Ameryki Południowej. Zarazem Lee Shi Tian został wzięty w obronę przez znajomych graczy z Indochin, dla których jest trochę jak Willy Edel dla Brazylijczyków, rozkręcając tamtejszą scenę. My możemy się dzięki tym tekstom dowiedzieć czegoś więcej o tamtym community oraz samym Lee Shi Tianie:

Koniec końców zareagowali sami Wizardzi, w kontekście cheatowania. Wydali specjalne oświadczenie, lakoniczne, ale znaczące. Niby trzymają rękę na pulsie. Dyskusję na ten temat możecie przeczytać tutaj. Atmosferę doskonale jednak obrazuje pewien cytat z reddita. Widać w nim mocno, jak bardzo duże emocje towarzyszą tematowi i tłumaczy to, czemu wcześniej napisaliśmy 'polowanie na czarownice’. Oto co Ziddletwix napisał:

Tuned into SCG for round 1 game 3 with Todd Stevens. His opponent had a Greater Gargadon on suspend, and in the course of 5 turns, fully missed 3 suspend triggers, and put a card into his hand before noticing (and Todd let him remove it) the 4th time, actually properly removing a counter a single time out of five. It was kinda mind-blowing. Chat claims it was 7 missed triggers in 2 games, but I didn’t see that.

For what it’s worth, while chat was claiming it was cheating, I don’t think the opponent would want to miss those triggers. Gargadon wasn’t being used as a sac outlet, and you can always oversacrifice if needed on one turn. He just wanted a big beater, and having it come down earlier would have benefitted him (this is corroborated by him choosing to sacrifice creatures that were going to die anyways to speed up its arrival). It was just really really sloppy play, there is no real plausible ill intent.

Dziś tak łatwo zostać cheaterem.

Bertoncini to pozornie osobna sprawa. W praktyce jednak mocno jest związana z dyskusją o Hall of Fame. Bertonici, z jednej strony, miał pecha, że dostał się do Top 8 Grand Prix Los Angels akurat w momencie, kiedy wśród prosów zaczęło się polowanie na czarownice. Mniejsza z tym, czy słuszne, czy nie. Z drugiej strony, Bertoncini zasłużył sobie na takie traktowanie odpałami, których wcześniej dokonywał.

Bertoncini jest znany ze swych oszustw. Nie chodzi tylko o to tylko, że dostał dwukrotnie bana. Bertoncini miał się wręcz chełpić swymi przycinkami. Miał też nigdy za nie nie przeprosić.  Dodatkowo Bertoncini jest nazywany złodziejem i to też nie bez powodu. Jest historia, zgodnie z którą jednemu z prosów miał nie oddać kart z Power 9 tudzież nie podzielić się kasą po splicie. Jak poszukacie w googlach 'magic cheater’ w wynikach powinien się wam wysoko, nawet na pierwszym miejscu, pojawić właśnie Bertoncini.

Ostatni ban, trzyletni, minął jakiś czas temu, i o ile dobrze kojarzymy, Bertoncini zagrał nawet jakiś event i już wtedy pojawiły się głosy niezadowolonych. Nie było jednak aż tak dużego szumu w socialach jak teraz. Teraz jednak dotarł do Top8 i po drodze ponoć trochę narozrabiał. Zarzuca się mu, że nie odpisał sobie punktów życia, kiedy powinien był to zrobić. Zarzuca mu się, że – co najmniej raz, możliwe, że więcej – położył na Teferim 2 punkty lojalności zamiast 1 przy aktywacji jego umiejki. Ponoć była też jeszcze jedna niecna akcja.

Z tymi zarzutami jest jednak jeden problem – zawsze się mówi, że jeśli zauważysz problem, wołaj sędziego. Sędziowie też pewnie mieli świadomość, że Bertoncini może sprawiać problemy. Dlaczego w takim razie sędziowie nie weszli do akcji? Czy dlatego, że cheatów nie było? Czy dlatego, że gracze nie zareagowali, prosząc o judge calla, kiedy była potrzeba? Czy może Bartoncini wiedział jak się wywinąć? Zarzuty wobec Bertonciniego po evencie, a nie w jego trakcie, mogą w jakimś sensie podważać wiarę w sędziów i system sędziowania. Jest też zupełnie inna sytuacja, kiedy mamy słowa gracza przeciw drugiemu graczowi po meczu, a inna, kiedy zostanie on przyłapany na gorącym uczynku. Niefortunne jest to, że się tak nie stało, jeśli Bertoncini faktycznie przycinał. Warto też podkreślić, że Bertonciniemu i tak się sędziowie być może będą przyglądać, bo jeden z zainteresowanych tematem – Ari Lax – zapowiadał zgłoszenie z innymi graczami podejrzanych zagrań sędziom. Sytuacja może więc być rozwojowa i może jeszcze o banie dla Bertonciniego usłyszymy. Przy okazji Ari Laxa warto wspomnieć, że grał w Los Angeles z Bertoncinim i jest jednym z oskarżających o przycinkę. Ma też swoje propozycje jak sobie z tym problemem poradzić.

Jak by nie było, Bertoncini wywołał sporo komentarzy. Jednym z ciekawszych jest Wiele hałasu o Alexa i dyskusja na ten temat. Nie powinno też dziwić, że Bertoncini został wygwizdany po ogłoszeniu Top 8, a potem pokonanie go przez Bena Friedmana zakończyło się obwołaniem tego ostatniego bohaterem, którego potrzebowaliśmy. Pewnym zaskoczeniem było za to oświadczenie Bertonciniego. Do tej pory – z tego co wiemy – nie przepraszał publicznie za cheatowanie, ani nie wyjaśniał sytuacji community, a tym razem to zrobił. Może poczuł nóż na gardle i nie chce zaliczyć tym razem lifetime bana. Może faktycznie dorósł i uznał, że popełnił błąd. To już wam zostawiamy do oceny, zaznaczając, że z jednej strony Bertoncini faktycznie się tłumaczy, a z drugiej, że już wcześniej miał ponoć obiecywać poprawę. Trzeba tu też dodać fakt, że z jednej strony kasuje przynajmniej część komentarzy pod postem u siebie, a z drugiej, że i samo community do niego dość agresywnie podchodzi, nawet jeśli z uzasadnionych powodów.

Jest jeszcze coś, co wypłynęło przy okazji i tu już nie ma wątpliwości, że jest naganne, bo zainteresowany dostał DQ. Chodzi o Michaela Foulkesa, który wyciął numer na swoich Natsach. Jeśli byliście, na pewno pamiętacie paczuszki z fantami – promki, pudełko, koszulki – fajna sprawa. Foulkes, dość znany streamer, oszukał sędziego, odpowiadając na jego pytanie o to, czy dostał pakiet, że nie. W ten sposób przywłaszczył sobie drugi zestaw, piętnując siebie samego jako złodzieja. Został bowiem wykryty i w nagrodę obdarowany zaproszeniem na 'dyskotekę’. Cedric Philips – z szefostwa StarCityGames –  tak się wkurzył na Twitterze, że wyszła z tego kontrowersyjna dyskusja. Mniejsza ze szczegółami, twitterowa rozmowa została skasowana, a Cedric wydał komentarz na Facebooku, pod którym również toczyła się spora dyskusja. Link do komentarza na FB macie na reddicie. Long story short – Foulkes przywłaszczył sobie fanty, dostał DQ, Cedricowi puściły trochę nerwy i przesadził z komentarzem, a następnie sam musiał się tłumaczyć, przy okazji przedstawiając swoje stanowisko względem community, cheaterstwa i kradzieży. To też pokazuje, jak wiele emocji w Magicu w minionym tygodniu buzowało w socialach i poza nimi.

Wracając jednak do Hall of Fame, zaczęły się głosowania, więc jest to okazja, aby się dowiedzieć kto, co i dlaczego. Część wypowiedzi odnosi się też do wspomnianych wyżej dyskusji wokół cheatowania. Są tu też artykuły, które przybliżają całą problematykę HoF w tym roku.

I na koniec mamy dla was trzy teksty, z których pierwszy – 10 rzeczy z community – porusza wiele tematów, nie tylko cheatowanie i HoF i stanowi uzupełnienie tego, co wyżej mamy. Drugi jest rozprawką o tym, jak sobie poradzić z czitowaniem i jak sytuacja wygląda. Trzeci zaś to perełka, którą polecamy każdemu, kogo temat interesje. To wyważone podsumowanie całej dyskusji wokół HoF. Trochę coś takiego co właśnie czytacie, ale wzbogacone o jeszcze więcej informacji, a przede wszystkim o linki do aktualnej listy głosowania i podcastów. Dodatkowym atutem jest wspominka o Chrisie Pikuli i wyjaśnienie tego aspektu głosowania, a to nie jedyna rzecz, której się stamtąd dowiecie.

Pro konsultanci dla Organised Play

Kojarzycie to ciało, które ma pomagać przy Organised Play? Jeśli nie, to przypominamy, że powstaje i ma wspierać Wizardów w tworzeniu fajnego środowiska dla pro- graczy i ma dostarczać Czarodziejom feedbacku od prosów. W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, że znajdą się w nim Eduardo Sajgalik, Willy Edel i William Jensen.

Game Night i zaktualizowane Gift Packi

Wizardzi dostarczyli nam wieści o nowym produkcie przeznaczonym dla początkujących graczy i tych bardziej casualowych. Będą to decki przeznaczone do gry między sobą z paroma nowymi kartami, stricte o casualowym charakterze, nawet do EDH średnio się nadają. Może tylko kolekcjonerskie znaczenie będą miały – i dotyczy to zarówno Gift Packa, jak i Game Night. Reprinty w tym drugim produkcie też nie są nadzwyczajne. Ale za to warto pochwalić dodanie kolejnego boostera do Gift Packa i utrzymanie ceny. Jeśli do Game Night będziemy podchodzić nie jak do typowego preconstructed zestawu, tylko jak do 'pseudoplanszówki’, to odrobinę ona zyskuje. Ale bardziej zaangażowanych graczy nie zadowoli. Może to i dobrze. Może nowi gracze właśnie takiego produktu potrzebują – takiego, którego wyjmą prosto z pudełka i będą mogli sobie bez stresu pograć.

Troje artystów zatrzymanych na granicy

Problemy w podróży zdarzają się każdemu – zdarzy się zapomnieć szczoteczki do zębów, złapać gumę bądź potrącić łosia. Dla trójki magicowych artystów podróż, w celu stricte zawodowym, okazała się hardcorowym przeżyciem – spędzić 11 godzin w celi, to zupełnie jak wygrać w życie. Jak widać nie tylko Polacy mają problem z wizami.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

RPTQ w Pruszkowie wraz z side eventami – 31 sierpnia – 02 września 2018

Zapraszamy na trzydniowy event związany z RTPQ w Pruszkowie. Pełen zestaw informacji jakie otrzymaliśmy od organizatora po angielsku, znajduje się poniżej w spoilerze:

Spoiler
Registration for RPTQ Weekend at Pruszków is open!!!!

Our best partners and suppliers are always at our customers side! 

– ADC Blackfire – delivering us MtG product for sale, always on time, always at best price for our customers
– MKM Series – supporting our MKM Trials since 3 years
– Świat Kawy i Herbaty Dariusz i Jolanta Zadróżni supporting us with a best experience and flavour prizes for our winners who loves best quality tea and coffee on platinium level of taste
Ultra Pro – our main partner on MtG Premiere Play events and Prerelease events with a hundreds best selling products for securing your cards 
–  Wizards of the Coast

We are proud to invite you on RPTQ weekend organised by Galaktyka Gier. an Advance Plus Store of WPN Program which will celebrate during this weekend the 5th anniversary !!! 
This time we will play in Pruszków 

Let us introduce to you our venue:
Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie will be our host this time. 
Parking is free in front of the bulding. 
This is the location – map:
https://goo.gl/maps/HusMLVwouDG2

Reccomendend hotels:
Comfort Biznes Pruszków:
https://goo.gl/maps/DRqupfuHSYB2 

Hotel Victor:
https://goo.gl/maps/CWWwHFXeYKM2

Our reccomendation only refers to fast avaiability to the site. We do not have any bisiness relations with those locations as a partners, sponsors or anything. We are showing them just for your comfort as an fast acces to the venue. 

Our partners offer the sponsorship for all events + 2000 EUR at this moment ! This amount can only increase during this month ! We will keep you informed !

More details comming soon! Check our FB page at http://www.facebook.pl/GalaktykaGierPolska for newest updates. 

Magic the Gathering tournament list: 

Friday:

LInk to the location (it is about 500 meters from the venue so we will play in store :-))
https://goo.gl/maps/UVFPVDatFKo

FNM Standard at Galaktyka Gier
Date: Friday, 31.08.2018
Time: Starts at 18.00
Format: T2 number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 12 PLN /3 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 1 booster per player, FNM promos + extras – boosters will be redrafted according to final standings

FNM Booster Draft at Galaktyka Gier
Date: Friday, 31.08.2018
Time: Starts at 18.00
Format: Booster draft- number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 60 PLN /15 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 2 booster per player into the prize pool , FNM promos + extras – (prize structure at 8 players: 8/4/2/2) 

Saturday:

Last Chance Qualifier: for RPTQ
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: registration starts at: 9.00, event starts at: 09:30
Format: Standard swiss rounds plus Top 8
Entry fee: 60 PLN / 15 EUR preregistration on sklep@galaktykagier.com till 30th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 120 PLN / 30 EUR
REL: Competitive,
Prizes: qualification to RPTQ, 5 boosters per player + extras

Legacy Magic Tournament: MKM Series Trial Paris
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: registration starts at 10:30, event starts at: 11:00
Format: Legacy (Swiss rounds and a Top 8 )
Entry fee: 80 PLN/ / 20 EUR preregistered at sklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 100 PLN / 25 EUR
REL: Competetive.
Prizes: 7 boosters per player + extras including MKM prize support

Preleminary Pro Tour Qualifier 
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: registration starts at: od 12:30, tournament starts at: 13:00
Format: Modern (Swiss rounds and a Top 8 )
Entry fee: 50 PLN/13 EUR Preregistration: sklep@galaktykagier.com till 24 of August (preregistration will be valid only with payment confirmed), 60 PLN/15 EUR on event day
REL: Competitive, .
Prizes: Invitation for the next RPTQ, 4 boosters per player + extras

Standard Showdown of Galaktyka Gier
Date: Saturday, 01.09.2018
Time: 13.00 registration and event will start withinn 15 minutes
Format: T2 number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 12 PLN /3 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 1 booster per player, promos including Stadard Showdown Boosters, + extras – boosters will be redrafted also with Showdown boosters so everyone will be happy with prozes :-)

Sunday:

Regional Pro Tour Qualifier
Date: Sunday, 02.09.2018
Time: registration starts at: od 09:00, tournament starts at: 09:30
Format: The format for this Regional Pro Tour Qualifier season is Standard plus Top 8
Entry: 60 PLN, 15 EUR – Preregistration: sklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 120 PLN / 30 EUR
REL: very competetive :-)
This tournament is for players who meet RPTQ requirements only. Check your status on RPTQ qualified playesr list. In case on any problems contact WoTC customer service. In case of very serious problems contact us :-) But not on event day of course :-)

Prize list:
Is accordant to WotC prize list and structure incuding tickets on Pro Tour. In addition prize wall will be supported by our sponsors. 

Modern Magic Tournament MKM Sieries Trial Paris
Date: Sunday, 02.09.2018
Time: registration starts at: od 12:00, tournament starts at: 13:00
Format: Modern Swiss round plus Top (Wotc rules)
Entry fee: 50 PLN/13 EUR preregistered sklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 60 PLN / 15 EUR
Prizes: 4 boosters per player + extras including MKM prize support

Legacy Magic Tournament: MKM Series Trial Paris
Date: Sunday, 02.09.2018
Time: registration starts at 11:30, event starts at: 12.00
Format: Legacy Swiss round plus Top (Wotc rules)
Entry fee: 80 PLN/ / 20 EUR preregistered atsklep@galaktykagier.com till 24th of August (preregistration will be valid only with payment confirmed on time) , after that date 100 PLN / 25 EUR
REL: Competetive.
Prizes: 7 boosters per player + extras including MKM prize support

Standard Showdown of Galaktyka Gier
Date: Sunday, 02.08.2018
Time: 13.00
Format: T2 number of swiss rounds according to attendance
Entry fee: 18 PLN /4,5 EUR paid on site
REL: Regular 
Prize pool: 1,5 booster per player, promos including Stadard Showdown Boosters, + extras – no redraft this time 

Preregistration fees can be paid in store before the event or by money transfer. 
Transfer details:
Tomasz Bartłomiejczuk Galaktyka Gier
Ul Kościelna 23
05-800 Pruszków
54 1060 0076 0000 3390 0005 8839
for EUR
PL28194010763158084900000000 BIC AGRIPLPR

On site you can pay entry fees by cash in Polish Zloty, Euro or VISA / Mastercard cards

Side events on demand will by avaiable both days. 8 players requred on Standard, Booster draft, Unstable, Conspiracy (both) and MM2015 will be avaiable. For players playing main events prices will be very preferable :-).

On event official sales of singles will allowed by authorized traders. If you are interested in such option please contact us by PM or email us sklep@galaktykagier.com

Judge Team: 
Sebastian Pękala lev 3 (HJ)
TBA

Follow us at faceboo site at http://www.facebook.pl/GalaktykaGierPolska

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Selesnyowe konie w Standardzie

Horse tribal to zdecydowanie coś, co zasługuje na to, aby było opisane. Wiadomo – w modernie mamy Humany, w Legacy mamy Eldrazi, natomiast w standardzie dominującym tribalem są RB rzeczy i czerwoni czarodzieje. GW konie pozwalają odbić się od tego – oferują coś nowego, zabawnego i działającego niemal na granicy kompetetywności. To casual, ale sympatyczny casual.

UB Beatdown w T2

Andrew dzisiaj na zielono, z niewielkim splashem niebieskiego. UG Stompy po raz kolejny (pod rząd, w końcu w poprzednim przeglądzie też było!) na tapecie. Deck, który ma jak sobie poradzić z Rekindling Phoenixem oraz TurboFogiem, jest zdecydowanie wart uwagi. Jest trochę o sideboardach i wyborach kart, a przede wszystkim to wszystko sensownie uargumentowane – i to przez gracza, który uzyskał całkiem dobry wynik na GP Los Angeles, będą blisko Top 8.

Turbo Fog Primer

Turbo-nic-nie-zrobisz-bo-mam-kolejną-turę-z-rzędu-Fog Primer autorstwa Zena Takahashiego. Deck opierający się o jedną z najbardziej kontrowersyjnych kart ostatniego czasu Nexus of Fate, zaczyna rozpychać się łokciami i szczękoczułkami w mecie.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Hardened Scales Affinity – Video

Oto deck dla ludzi, którzy mają zdecydowanie za dużo kostek z Prereleasów. Wariacja Affinity, której głównym silnikiem są właśnie bonusowe countery, zapewniane przez Hardened Scales. Wideo z udziałem Rylanda Taliaferrero – ani nie jest on deckiem, ani słodyczem, jednak spis warty uwagi – wszak Pispa wygrał nim GP w Pradze.

Budżetowe modernowe decki – uaktualnienie cz. 1

Decki, które wymagają dużych nakładów finansowych, nie są atrakcyjne z punktu widzenia nowego gracza. Mało tego – niekiedy starzy gracze przesiadają się na tańsze konstrukcje, w celu podreperowania budżetu domowego. W takim razie, jeśli nie chcemy wydawać ogromnej sumy pieniędzy na karty, jak wyjść w takiej sytuacji z twarzą w modernie? Otóż trzeba rozkminić jakiś budżetowy deck. SaffronOlive rewizytuje stare budżetowe propozycje Goldfisha i daje nam ich uaktualnienia.

Wygrywając modernowe MOCS Playoffy

Humany to bite 8% modernowej mety (wg. Mtgtop8), więc jak same liczby wskazują, grindowanie nimi szczególnie ciężkie nie jest. Problemem staje się granie na rzeczywiście wysokim poziomie – zakwalifikowanie się na ProTour za pomocą MOCS zdecydowanie świadczy o decku oraz umiejętnościach kierowcy.

Złote zasady Moderna – cz. 2

Niedawno mieliśmy przyjemność zaprezentowania, wreszcie spisanych, zasad moderna. Dzisiaj natomiast jesteśmy świadkami drugiej części tego mini felietonu na temat Thoughtseize’owania Thoughtseiza, aby nie zostać Sthoughtseizowanym. I paru innych rzeczy.

Ciekawe decki:

 

 LEGACY/VINTAGE

Tym razem wybitnych tekstów o Legacy nie widzieliśmy, więc tylko dwa decki.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Top 10 Commanderowych preconów

Tak się mi zgadało o ocenie preconów Commanderowych i wchodzę na CoolStuffInc, a tu proszę – pierwszy tekst właśnie na ten temat. Nie mogłem w tym kontekście go tu nie umieścić, bo choć tekst luźny/casualowy, to już temat mnie zaintrygował. Przeczytajcie i jeśli komuś się chce, dajcie nam znać co sądzicie o preconach, jakie kryteria przyjmujecie co do ich oceny oraz które wydają się wam najlepsze/najciekawsze. Rzecz jasna z tych Commanderowych.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Herosi i złoczyńcy

Trzeba przyznać, twórcom tekstów na temat Paupera trzeba pogratulować kreatywności. Tym razem, karty wcielają się w rolę złoczyńców oraz bohaterów. Ponadto, spotkamy się z wieloma postaciami z drugiego planu, które jednak potrafią wpłynąć na przebieg fabuły. A wszystko to w celu opisania białego heroicowego decku, który na dobre już zagościł w formacie.

18 sposobów na CA w Pauperze – część 2

Whoa, jak widać dzisiaj mamy zdecydowanie dzień rozwijania myśli w postaci kolejnych części artykułów. Tym razem zapoznamy się z kolejną serią generowania CA w Pauperze.

Pauperowy Spellbok – Lightnig Bolt

Tematem tekstu jest karta, która w ostatnim przeglądzie została wspomniana i bardzo przeciętnie oceniona w modernie – Lightning Bolt. Pauper, jak powszechnie wiadomo, rządzi się trochę innymi prawami, bliżej mu do Legacy niż do Moderna. Mimo to, użyteczność tej karty jest niezwykła – w sam raz na opis w kolejnej odsłonie felietonu Pauperowego Spellbooka.

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Presja na wyniki

BBD pisze o traumach jakie wywołuje ciągła presja na wyniki i to, aby stawać się najlepszym. Czasem trzeba odpuścić, aby uzyskać dobry wynik i znaleźć radość grania. Taka płynie z tego nauka, a wszystko z jednego twitta, który poruszył temat tego, jak dobry wynik może zepsuć gracza, który nie jest pro playerem.

Moje Magicowe głosowanie na TEGOROCZNY Hall of Fame

Niedługo odbędą się jedne z najważniejszych wyborów, w naszym Medżikowym świecie. Są to kwalifikacje do Hall of Fame. Artykuł to taki żarcik, parodia, pastisz, jak zwał tak zwał. Trochę tu naśmiewania się z Hall of Fame, albo raczej typowych, sztampowych tekstów o wyborach, a trochę coś, od czego nie da się uciec – no bo tak de facto zazwyczaj wyglądają te wybory i trudno inaczej sprawę przedstawić. Dobra odtrutka na poważne teksty o HoF i wyborach, a także okazja, aby community przyjrzało się wytworzonym przez siebie stereotypom – np. tym o japońskich graczach.

Kroniki Bolasa

W tym tekście znajdziemy podsumowanie całej Bolasowej historii, przynajmniej tej do Time Spiral. Dotyczy ona jednak nie tylko samego Bolasa, ale także rzeczy, które działy się wokół niego i były ważne w kontekście jego postaci. Jest więc np. wzmianka o Tetsuo i Toshiro Umezawach.

W umyśle Bolasa

W tym tekście Levi Byrne krótko, ale treściwie, analizuje charakter Nicol Bolasa, pokazując nam jego wady i de facto zachwycając się tym, jak poprowadzono historię tej postaci. Coś w sam raz do omówienia dla Akademii Nicol Bolasa, razem z poprzednim artykułem.

Sfinksopedia

W tym tekście dostajemy przegląd wszystkich sfinksów, które do tej pory pojawiły się na kartach w Magicu. Ich ocena jest trochę pod kątem tribali pokazana, trochę pod kątem indywidualnych kart, ale z pewnością może to być interesujący zbiór dla kolekcjonerów tych stworków i ich miłośników.

Przyszłość Mastersów

Z Mastersowymi setami ostatnio były drobne problemy, w szczególności dla sklepów. Dlaczego? Druk kart, na które było małe zapotrzebowanie, wysoka cena draftów oraz konstruowanie niektórych dodatków pod kątem draftów w taki sposób, że jeśli “nie czuło się combo” były zwyczajnie ciężkie do grania. Jak temu zaradzić? Odpowiedź w artykule.

Przegląd grafik Commander 2018

Nie jest to tekst, który wskazuje wszystkie nowe, ciekawe artworki z najnowszego Commandera, ale i tak jest w nim trochę informacji – głównie finansowych i aukcyjnych, ale trochę z tworzenia tych obrazków też się znajdzie. To taki tekst trochę njusowy, trochę finansowy, trochę społecznościowy.

TL/DR fabuły Dominarii

Jeśli przegapiliście Dominariowe opowieści fabularne, to tutaj macie streszczenia poszczególnych opowiadań i krótkie podsumowanie całej historii oraz jej ocenę. W sumie tylko tyle i aż tyle.

Stan Programu

I znowu parę njusów, ale zwięźle. Nie ma w tym tygodniu też sekcji opinii. W deckach Mono Red Wizards w T2, UW Control w Modernie, UB Death’s Shadow w Legacy i na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

W tym tygodniu w finansach się niewiele dzieje. Ceny kart z Amonkhetu i Kaladeshu spadają, bo rotacja – Scarab Gody, Liliana, Death’s Majesty i tym podobne są dobre do wyłapania. Karty z Commandera 2018 i nim związane trochę się rudzają w górę – na przykład Ink-Eyes, Servant of Oni czy Conspiracy. W Modernie warto zwrócić uwagę na Priviliged Position i Worship – donosi MTGGoldfish.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  2. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
  3. Nexus of Fate (Buy-A-Box Promos)
  4. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  5. Nexus of Fate (Core Set 2019)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Grand Prix Prague 2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (