Przegląd prasy #24 – San Diego Comic Con

W ubiegłym tygodniu najważniejszym zdarzeniem w świecie Magica był chyba San Diego Comic Con i wystąpienie tam Czarowników z Wybrzeża. Dowiedzieliśmy się trochę więcej o Khans of Tarkir, powrocie w nich morfów oraz wedgowym układem clanów (o tym więcej w dalszej części tekstu). Poza tym weszły prereleasy M15 na MTGO, a każdy gracz mający aktywne konto w przeciągu ostatnich lat dostał praktycznie po jednym darmowym pre do zagrania.

Kolejnymi istotnymi historiami tygodnia było PTQ w Wilnie, które podbili ewidentnie Polacy oraz zapowiedź From the Vault: Annihilation. Tradycyjnie przeglądamy też artykuły ogólne, teksty dotyczące konkretnych tematów jak i te skupione na wielu wątkach magicowych.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Relacje z turniejów WOTC:

  • Grand Prix Tajpej – Huang Hao-Shan okazał się najlepszym z 982 zawodników. Rozgrywanym formatem był Limited Magic 2015. Co ciekawe, mieliśmy tam swojego reprezentanta, niestety Michał Zembaty uplasował się na najgorszym, ostatnim miejscu. Nie mniej, jak ktoś go zna, to raczej wie, że na swój sposób finansowo wygrał ten turniej :)
  • Grand Prix Boston-Worcester – Tu w formacie modern zmierzyło się aż 2460 graczy, jednak ostatecznie na polu bitwy pozostał tylko Robin Dolar grający BGW Junkiem. Z rozpoznawalnych (przynajmniej dla mnie) nazwisk w Top 8 znalazłem jeszcze Pieere Dagena i Alexa Bertonciniego.

Dolar dolar

PTQ Honolulu w Wilnie

Skoro jesteśmy przy relacjach, to zrobię mały wyjątek i podam wyniki ważnego dla nas PTQ. W ubiegły weekend odbyło się PTQ w Wilnie, gdzie prawie połowę graczy stanowili Polacy (23 na ponad 50 zawodników). Co więcej, pięciu z nich zrobiło Top 8, a jeszcze lepiej, Maciej „Duo” Janik wygrał ten turniej, kradnąc naszym sąsiadom slota na Pro Tour :)

Spisy talii z Top 8 wrzuciłem do naszego działu Decks to Beat 'Modern’. Duo nie zaskoczył wyborem Junda, ale lekko zaskoczył jego zawartością, zwłaszcza Królem Makaronem w sideboardzie, starą Olivią, Prophetic Flamespeakerem. Drugie miejsce wywalczył Michał Gajewski grający UR Twinem. W topie nie było żadnego RG Trona, ani żadnego Poda, za to weszły dwa Ad Nauseam, z którego jeden pilotował Sodek. Pozostałymi Polakami w topie byli przedstawiciele Królestwa Bydgoskiego – Przemek Knociński przejmujący obecnie tytuł Mistrza Affinity po MiMie oraz Albert Strebejko, który powoli przyzwyczaja nas do swoich sukcesów i regularnego robienia wysokich miejsc. Tym razem zagrał Merfolkami, deckiem prostym jak brzmienie gonga i budowa cepa, ale liczy się przecież efekt.

Podsumowanie wiadomości z San Diego Comic Con:

Tefererere San Diego Comic ConCommander 2014

  • Premiera dodatku jest zapowiedziana na 7 listopada.
  • Będzie pięć monokolorowych talii w każdym z magicowych kolorów.
  • Udostępniono jak na razie dwóch generałów. Jednym z nich ma być planeswalker Teferi, a drugim znana z flvaouru na Innistradowych kartach Ghoulcaller Gisa. Takich planeswalkerów ma być jeszcze czterech. Podobnie będzie z monokolorowymi legendami takimi jak Gisa. Ich też będzie w sumie pięć i będą to postacie, które – choć znane z historii Magica – jeszcze nie doczekały się karty.

From the Vault: Annihilation

Zaprezentowano cztery karty z tego zestawu. Zostaną w nim wydrukowane:

W sieci można też znaleźć nowy art Wrath of God. Wszystko wskazuje na to, że potwierdzą się plotki o zawartości FtV i oprócz powyższych w secie znajdą się: Upheaval, Firespout, Child of Alara, Virtue’s Ruin, Smokestack, Burning of Xinye, Decree of Annihilation, Fracturing Gust, Terminus, Martial Coup. Nie będzie więc wyczekiwanego Damnation. Na oficjalne potwierdzenie tej listy trzeba będzie jednak trochę poczekać.

From the Vault: Annihilation Spoilers | GatheringMagic.com – Magic: The Gathering Website

Duel Decks: Speed vs. Cunning

Zaprezentowano także dwie karty z tego zestawu. Jedną z nich będzie Zurgo Helmsmasher – przywódca Hordy Mardu z Khans of Tarkir. Drugą zaś jest Arcanis the Omnipotent z nowym artem – karta ta po raz pierwszy pojawiła się w dodatku Onslaught.

Khans of Tarkir

Zmieni się system draftowania dodatków:

  • Release Khansów: KTK + KTK + KTK
  • Release drugiego dodatku: Set 2 + KTK +KTK
  • Release trzeciego dodatku: Set 2 +Set 3 + Set 3

Khans of Tarkir będzie dużym setem. Podobnie set 3, a set 2 jest małym dodatkiem.

W Khans of Tarkir będzie 40 różnych promek na prereleasach, po 8 na każdą frakcję, dodawane oczywiście losowo w każdym seeded boosterze.

Ma być pięć frakcji, a każda z nich w wedge’owych kolorach (wyjaśnienia Maro czym są wedge kolory znaleźć możecie w tekście, w którym spojlował parę lat temu Mimeoplasma, w skrócie chodzi o kolor główny i dwa wrogie kolory). Każda będzie mieć też swój symbol, zobrazowany na kartach w postaci watermarka, oraz khana, czyli przywódcę. Każda ceni też inny aspekt smoków, ich wytrzymałość, spryt, bezwzględność, szybkość lub dzikość:

  • :W::B::G: – The Azban Houses. Dragon aspect: Endurance. Symbol: Scale of the Dragon. Khan: Anafenza
  • :U::R::W: – The Jeskai Way. Dragon aspect: Cunning. Symbol: Eye of the Dragon. Khan: Narset
  • :B::G::U: – The Sultai Brood. Dragon aspect: Ruthlessness. Symbol: Fang of the Dragon. Khan: Sidisi
  • :R::W::B: – The Mardu Horde. Dragon aspect: Speed. Symbol: Wings of the Dragon. Khan: Zurgo Helmsmasher. Orcs
  • :G::U::R: – The Temur Frontier. Dragon aspect: Savagery. Symbol: Claw of the Dragon. Khan: Surrak Dragonclaw

Wedge’owe połączenia kolorów będą obecne tylko w pierwszym dodatku. Jak widać powyżej, mają odpowiadać klanom. Samo Khans właśnie im, chanom i ich klanom, będzie poświęcone.

Abzan ma się koncentrować na kontroli. Jeskai to sztuczki. Sultai – manipulacja zasobami, a Mardu to aggro. Temur z kolei to midrange’owe grubasy.

Każdy klan będzie miał swoją własną mechanikę, podobnie jak to było z Ravnicowymi gildiami.

W bloku będzie obecny wątek podróży w czasie. Będzie to najprawdopodobniej związane z tym, że smoki żyjące dawniej na tym planie wymarły. Najprawdopodobniej będzie tak, że w Khans of Tarkir ich nie będzie. Pojawią się za to w małym dodatku, a w kolejnym zostaną one w jakiś sposób przywrócone.

Khans of Tarkir zostało zaprojektowane na zasadzie bottom-up. Oznacza to, że najpierw powstawały mechaniki, a dopiero potem flavour, czyli odwrotnie niż to było w przypadku np. Innistradu.

Powracającą mechaniką będzie Morph. Nie będzie to jedyna mechanika, którą powróci – drugą będzie chyba Delve, ale to na razie plotka. Powróci również planeswalker Sarkhan Vol.

Oprócz przedstawicieli klanów i w jakimś momencie smoków w Khansach będzie też można spotkać dżiny, ifryty i niedźwiedzie.

Inne wieści z Conu

Można się spodziewać kolejnych produktów podobnych do Conspiracy, bo ten okazał się finansowym i społecznościowym (w sensie, spodobał się fanom) sukcesem.

Zostaną ponownie wydane pierwsze cztery Duel Decki. Zebrane one będą w formie Duel Decks: Anthology, zawierającego takie produkty jak: Jace vs. Chandra, Elves vs. Goblins, Divine vs. Demonic, Garruk vs. Liliana.

Jest spora szansa na trzykolorowego planeswalkera. Kto to miałby jednak być i kiedy się pojawi – tego nie wiemy. Może będzie to jeszcze w bloku Khansów, a może dopiero w kolejnych dodatkach. Na pewno nie można się go jednak spodziewać w KTK.

Źródła:

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Kolejne pomysły na Chord of Calling w T2

Josh Silvestri podrzuca kilka talii i pomysłów na wykorzystanie Chord of Calling w standardzie po releasie M15. Może nie jest to rozbudowany artykuł, ale z punktu widzenia deckbuilderów może się przydać. Jest tu też lista mono G Devotion z 9 miejsca na turnieju SCG, więc jak ktoś pilotuje ten deck, to warto zerknąć okiem. Dodatkowy plus za drobne nawiązanie do Nicolasa Cage’a i „The Wicker Mana”.

Igranie z ogniem

Przegląd M15 pod kątem burna i aktualizacja do Borosowego Burna w standardzie.

Przygotowania na dużą scenę

Tekst pisany w kontekście Pro Tour M15. Zawiera tak na dobrą sprawę tylko dwa decki. Jeden z nich to nudne i prawie niezmienione Mono B. Za to drugi deck jest już ciekawszy. To WG aggro, deck podobny do opisywanego stosunkowo niedawno na psychatogu, uzupełniony o karty z M15. I w sumie tylko dlatego warto zalinkować do tekstu Ryana busharda.

 

MODERN

Seria o „ręce”: (Affinity)

Carrie Oliver rozpoczyna ciekawy cykl, bo zamiast jak w większości tekstów opisywać Magica „globalnie”, pokazuje w nim bardziej szczegółowe sytuacje. Bierze się ona za rozpracowywanie mulliganów i startowych rąk w Affinity. Jest też parę uwag ogólnych o tym decku. Jeśli ktoś nie zna tej talii, a chce się czegoś dowiedzieć, to tu ma podane informacje od nieco innej strony niż zwykle. Albo jeśli chcecie porównać własne decyzje w danej sytuacji z tymi, które podejmuje Carrie, to można zerknąć.

 

 LEGACY

Gobliński Deck Tech

Paul Cassano opowiada o swoich goblinach w Legacy. Jest to krótki filmik z deckslistą, więc raczej Was nie zanudzi : )

 

LIMITED

Draftowe Archetypy w Vintage Masters I: Białe aggro

Kontynuacja tekstu sprzed tygodnia i zarazem pozycja obowiązkowa, przynajmniej dla tych, co grają VM. Zresztą, chyba nie tylko dla nich, bo analizę Ralpha Wigguma czyta się z przyjemnością, a ponadto – chociaż jest konkretna i szczegółowa – można wyciągnąć z niej parę rzeczy odnośnie archetypu ogólnie, a potem przenosić tę wiedzę na inne formaty. Z zaznaczeniem, że chodzi mi tu o podobieństwa schematów, a nie o zastosowanie poszczególnych kart. Dodatkowo, tekst możecie potraktować jako uzupełnienie dla streamowanego przez Obera niedawno drafta WR, w którym miał dwa Battle Screeche i  Goblin Trenches. Tak czy siak, kopalnia wiedzy. Jeśli miałbym ograniczyć się do jednego tekstu w tym tygodniu, który miałby trafić do przeglądu, nie wahałbym się ani chwili. Nie wypada nie kliknąć.

Sukces w Sealed 45 – Prerelease M15

W swoim stałym dziale na Pure  MTGO Marcos Rodriguez sięga tym razem po paczki M15 z prerelease’a. Innymi słowy, kolejna analiza sealed decku. W chwili publikacji eventy prereleasowe zastąpiły co prawda zwykłe sealedy, ale w celach szkoleniowych można tu rzucić okiem.

Rocznicowe finały MTGO w Modern Masters Sealed

Kolejny tekst dla miłośników sealeda, choć trochę na bardziej ciekawostkowej zasadzie. Nieprędko będzie okazja by zagrać kolejny event w tym formacie i w tej formie. Ale jednocześnie jest to zaleta i powód, dla którego tekst znalazł się w przeglądzie.

 

  VINTAGE

Techy do Vintage od Caleba Durnwalda

Autor wymienia kilka spisów do Vintage m.in 5c Humans, UW Fact or Fiction czy Grixis Stuff, pokazując, że może to być zróżnicowany format. Dla laika te talie są ciekawe. Czy spodobają się bardziej zaawansowanym graczom? Niech oni sami ocenią. Faktem jest jednak, że mamy ostatnio sporo decktechów do Vintage (głównie dzięki wprowadzeniu Vintage Masters na MTGO, które było niezłym zabiegiem WOTC).

Relacje Video z TokyoMTG.com 2nd Vintage Open

Tu macie feature matche z wyżej wymienionego turnieju w formacie Vintage. Link dla tych, którzy wola oglądać Magica zamiast o nim czytać.

 

INNE

Przegląd Magic 2015 pod kątem kostki

Czy w M15 jest coś, co warto wsadzić do waszych kostek? W tym linku znajdziecie odpowiedź.

Tworzymy Plan – tydzień 3

Kontynuacja akcji, o której już informowaliśmy. Wybrano już ogólne ramy planu – przyszedł czas na bardziej szczegółowe rzeczy. Więcej w linku.

State of the Program

Główny news to oczywiście „śmierć” V3, a w związku z tym mamy dywagacje o tym, czemu MODO nie umiera i czy się wyprzedawać. Konkluzja jest taka, że nie – jeśli już ktoś chce rezygnować z MTGO przez nowego klienta, to niech poczeka. A dlaczego, to już w linku, choć warto zacytować fragment z sekcji opinii:

V4 is not pretty, and it isn’t finished, but it runs. If MTGO were a pickup truck, then V4 would be missing the sound system, doors, left front fender, passenger seats and the bed (…) However, that truck would have wheels, a decent engine, frame and drive train, and the controls would work. You could drive it to the store – you just wouldn’t be too happy to about being seen in it.

Coś w tym jest. Przy okazji mamy znowu odniesienie do wspomnianego przed tygodniem listu otwartego. Dostajemy jednak również jeszcze bardzo ciekawe dwa linki do (dość osobistego) tekstu i do podcastu z Jonem Loucksem o tym, dlaczego odszedł z Wizardów. Sporo można się z tego dowiedzieć o podejściu Czarodziejów do MTGO i pozwala trochę lepiej zrozumieć sytuację.

Z innych njusów większość dotyczy lub jest związana z wejściem M15. Sporo z nich wiąże się ze zmianą rodzajów turniejów, nowymi nagrodami, więc warto je przejrzeć. Poza tym decklisty, ceny i trochę innych rzeczy. Jahn ewidentnie miał więcej czasu, aby zająć się pisaniem w tym tygodniu.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Dzięki Conleyowi Woodsowi wreszcie mamy w standardzie naprawdę ciekawą propozycję. Pytanie tylko czy działa? Chodzi zaś o deck na Yisan, the Wanderer Bard, przypominający nieco phyrexiański Birthing Pod. Do tego Chord of Calling i masa singletonów. Deck w kolorach BUG (albo Sultai, jeśli nazwa się przyjmie na podobnej zasadzie jak Jund czy Bant). Modern to z kolei combo na Nivmagus Elementalu lub Kiln Fiendzie, któe ma po prostu szybko zabijać bez wdawania się w interakcje z przeciwnikiem. Do Legacy wyróżniono Beast Stompy, a do Vintage combo na Doomsday. Na koniec Commander i szczury Phenaxa.

Stare boostery

Jako ciekawostkę, podaję historyjkę o jednym kolekcjonerze, którzy 'głupio’ otworzył swój Booster Bety. Trochę się pośmiałem. Link tutaj.

Niech to będzie preludium do drugiego tematu – poniżej typek, co otwiera więcej niż tylko jeden booster. W młodości zakopał skarb, kilka boxów i luźnych boosterków i teraz po latach do nich wraca. Tak poważnie, to wyczytałem w jego komentarzach, że nazbierał tego i gdzieś zapodział. Dopiero przeprowadzając się do nowego domu znalazł zgubę i teraz dla uciechy gawiedzi, na oczach jutubowego świata, otwiera swoje skarby.

To był trailer, a na jego kanale wiele filmików z tego, co otwiera. Nie wiem jak Was, ale mnie te filmiki przyciągnęły na naście minut : )

Tak już zupełnie na koniec, skoro jesteśmy przy wielkich dziewiątkach: – jak powstał ładny alter Lotusa ^^

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (